Ποιες κονσόλες έχετε στην κατοχή σας...

Εχω game boy color (ΚΊΤΡΙΝΟ),GAME BOY ΔΙΑΦΑΝΕΣ ΜΩΒ RARE,PS 2,PSP.Kάποτε είχα και το Supervision!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
1. Commodore 64, αγορασμένο γύρω στο 1985, άφου έδωσα για απόσυρση το ZX Spectrum 48K,- τραγική απόφαση, το ξέρω. Είναι χωρίς το κασσετόφωνο, διότι το είχα δανείσει σε έναν συμμαθητή μου....ξέρετε τώρα οι γνωστές βλακίες που έχουμε κάνει όλοι και χάσαμε τα πράγματά μας. Έχω καμιά 50αριά παιχνίδια πρωτότυπα και πειρατικά, αλλά τότε πολλά κομπιουτεράδικα έτσι τα πουλάγαν τα παιχνίδια, δεν υπήρχε όλη αυτή η υστερία με την πειρατία. Ήταν κάτι φυσιολογικό.

2. Playstation το γκρι το γνωστό, αγορασμένο το 1998, από κάτω γράφει μάλιστα Made in Japan, κάτι που δεν πρόκειται να ξαναδούμε ποτέ οπως καταλαβαίνετε. Έχω γύρω στα 80 παιχνίδια. Το PS1 είναι η μεγάλη αδυναμία μου! Ανάμεσα στους τίτλους που έχω συγκαταλέγεται και το Castlevania: Symphony of the Night, που πλήρωσα μια μικρή περιουσία για να το πάρω από Γερμανία μέσω eBay. Αλλά τα άξιζε τα λεφτά του. Γύρω στο 2002-3 σταμάτησε να διαβάζει τα cd των παιχνιδιών και το πήγα κάπου και μου το επισκεύασαν.

3. Playstation 2, το παλίο το χοντρό, αγορασμένο το 2003, στην πρώτη μου άδεια που πήρα από το στρατό, καθώς το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου για να απασχολήσω το μυαλό μου με κάτι στις ατέλειωτες ώρες σκοπιάς στο Αεροπορικό απόσπασμα Καρπάθου. Μπρρρρ. Και για το PS2 έχω γύρω στα 80-90 παιχνίδια. Κάποια στιγμή, στα τρία χρόνια, άρχισε κι αυτό να μην διάβαζει τα dvd των παιχνιδιών και το πήγα και μου το φτιάξαν επίσης.

4. Playstation 3, 60 GB που παίζει και παιχνίδια PS2, αγορασμένο το 2009 από το eBay επίσης, και σχετικά ακριβά. Έχω γύρω στους 60 τίτλους.

5. Xbox 360, 10 GB αγορασμένο το 2007. 60-70 τίτλους και για αυτό. Ακούω ότι στους μισούς η κονσόλα αυτή έχει χαλάσει. Φαίνεται ανήκω στους άλλους μισούς, γιατί μέχρι στιγμής καλά πάμε..

6. PSP μοντέλο 3004, αγορασμένο το 2010, καμιά 30 τίτλοι, αλλά όλοι τους είναι ένας κι ένας.

7. Nintendo DS Lite, αγορασμένο το 2009, γύρω στους 10 τίτλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω δεν ειμαι συλεκτης οτι εχω ειναι απο τα παιδικα μου χρονια εχω σε κακη κατασταση τα εξης: gamegear, master system 2, psone.

επισης εχω σε καλη κατασταση την αγαπημενη κονσολα που περασε απο τα χερια μου το SNES με καμια δωδεκαρια παιχνιδια χωρις κουτια..

.επισης εχω ενα gameboy color μαζι με 3-4 gameboy original

games

και εναν amstrad cpc6128 με μερικα παιχνιδια. απο νεας γενιας εχω μονο wii.

βλεπω τα δικα σας και τα λιγουρευομε.. Αλλα παλι καλα υπαρχουν και οι emulators και η virtual console για να παιζουμε οτι δεν ειχαμε μικροι η οτι ειχαμε και δεν εχουμε πλεον..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας και απο εμενα, βρηκα το forum αρκετα ενδιαφερον και μου δινεται η ευκαιρια να κανω και εγω το πρωτο μου post.

Παραθετω λοιπον τις κονσολες μου.

Atari 2600jr

Sega Saturn

Xbox

Xbox 360

Καποτε υπηρχε και ενα Sega Μega Drive II αλλα...

Ευτυχως ολες ειναι σε αψογη κατασταση με τα αξεσουαρ τους εκτος απο το Αtari που εχει χαλασει το ενα joystick. Κατα τα αλλα το μονο κακο ο μικρος αριθμος τιτλων, γυρω στους 25 στο συνολο τους και αυτο γιατι συνηθιζα να νοικιαζω τα παιχνιδια απο το να τα αγοραζω. Aργησα αλλα το πηρα το μαθημα...
 
οτι λεει η υπογραφη μου + 1 playstation και ενα gameboyclassic που πηρα εκτες ...
 
Ωραιος LIONHEART τους τιτλους θα ηθελα πολυ να δω!
 
δεν τα εχω φτιαξει καλα αυτην τηω στιγμη απλα εβαλα μερικες αν δεις στο παλιοτερο album ειναι καποια αναλυτικα 3do,cd32 χωρις βεβαια της τελευταιες πρσθηκες
 
Στις δικές μου προσθέστε το PSVITA και μεθαύριο το PSP (επιτέλους έχει καταντήσει το γεφύρι της Άρτας αυτή η κονσόλα) ελέω SONIC που με έχει ζαλίσει με το κονσολάκι.

Στα μελλοντικά σχέδια (τρίχες κατσαρές την επόμενη εβδομάδα δηλαδή) δικό μου 3DS ελέω Mario3D.
 
Γεια σας! Είμαι κάτοχος Game Boy, Game Boy Advance SP (AGS-101 με οπίσθιο φωτισμό), 2x Game Gear, PSP Slim and Lite, Nintendo DS Lite, SNES, Playstation 2.
 
Απο home consoles:

1. SNES

Πλεον αποτελει η αγαπημενη μου κονσολα...

2. Ν64

Η πρωτη κονσολα που ειχα ποτε!! Αξεχαστες στιγμες!!

3. GameCube

Μια απο τις πιο καλες κονσολες, αν και αδικως ειχε γινει μια απο τις λιγοτερο δημοφιλεις...

4. Playstation 2

Τρομερη κονσολα με φοβερα παιχνιδια!

Απο φορητες:

1. Game Boy

Ενταξει... μια κονσολα θρυλος... Τα λογια ειναι πολυ μικρα για την καλυτερη φορητη κονσολα ολων των εποχων!

2. Game Boy Advance & SP

Πολυ καλες κονσολες με μεγαλυτερη προτιμιση στο SP

3. Nintendo DS

Πολυ επαναστατικο για την εποχη του, που η οθονη αφης ακομα ητο κατι το σπανιο!
 
H Συλογή μου (updated)

H φωτογραφία είναι παρόμοια με την παλιότερη που είχα κάνει post εδώ, απλώς υπάρχουν μερικές προσθήκες. Μεγεθύνετε την εικόνα για να δείτε όλες τις λεπτομέρειες, τσάμπα κουβάλησα τον φίλο μου με την καλή φωτογραφική? :p

Μόλις πατήσετε πάνω στην φωτό και την ανοίξει πατήστε δεξί κλικ και μετά "view image".

IMG_54601.jpg

Tα καινούρια μηχανήματα είναι το Mega Drive 1 (τόσο καιρό είχα μόνο το 2) και ένα Commodore 64 που μου χάρισε ένα παλικάρι από τις αγγελίες εδώ.

Στην φωτό υπάρχουν συνολικά 26 μηχανήματα (25 αν αφαιρέσουμε το δεύτερο ΧΒΟΧ1). Υπάρχουν επίσης 2 υπολογιστές και ένα μηχάνημα-αντάπτορας με πολλές θήρες composite για να συνδέω 5-6 μηχανήματα μαζί (έχει και ενισχυτή σήματος για να μην χαλάνε τα χρώματα και ο φωτισμός. Πραγματικά με έχει σώσει αυτό το μηχάνημα). Τέλος μπορείτε να διακρίνετε τον Μπομπ Σφουγγαράκη ντυμένο πειρατή και φυσικά τον Patrick!

Από όλα αυτά τα μηχανήματα δεν λειτουργεί καλά το PSone, το οποίο δεν διαβάζει δισκάκια και το Commodore 64 το οποίο δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει γιατί ο άνθρωπος που μου το έδωσε δεν είχε μετασχηματιστή και καλώδιο για τηλεόραση. To Game Gear δουλεύει αλλά η οθόνη είναι "εξασθενημένη". Επίσης δεν έχω καλό pad για το Jaguar, αυτό που έχω έχει πρόβλημα. Ολα τα υπολοιπα είναι 100% perfect.

Τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα και μπορούν να λειτουργήσουν άμεσα με το πάτημα ενός κουμπιού είναι τα XBOX360, Wii, PS2, Gamecube, το ένα από τα 2 XBOX, τα Dreamcast, PSX, N64, Saturn και SNES. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να βγάζω-βάζω καλώδια αλλά γενικώς όλα είναι έτοιμα για δράση. Για τις ανάγκες της φωτογράφισης "ξεσκέπασα" όλα τα μηχανήματα γιατί κανονικά τα έχω σκεπασμένα με πανάκια και πετσέτες για την σκόνη, όταν δεν λειτουργούν.

Φυσικά υπάρχουν και μερικά games για κάθε μηχάνημα, στοιβαγμένα όλα σε 3 ράφια:

IMG_5463.jpg

Δυστυχώς δεν έχω χώρο να τα απλώσω και να είναι όμορφα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πολλά.

IMG_54601.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
H φωτογραφία είναι παρόμοια με την παλιότερη που είχα κάνει post εδώ, απλώς υπάρχουν μερικές προσθήκες. Μεγεθύνετε την εικόνα για να δείτε όλες τις λεπτομέρειες, τσάμπα κουβάλησα τον φίλο μου με την καλή φωτογραφική? :p Μόλις πατήσετε πάνω στην φωτό και την ανοίξει πατήστε δεξί κλικ και μετά "view image".

Προβολή συνημμένου 53518

Tα καινούρια μηχανήματα είναι το Mega Drive 1 (τόσο καιρό είχα μόνο το 2) και ένα Commodore 64 που μου χάρισε ένα παλικάρι από τις αγγελίες εδώ.

Στην φωτό υπάρχουν συνολικά 26 μηχανήματα (25 αν αφαιρέσουμε το δεύτερο ΧΒΟΧ1). Υπάρχουν επίσης 2 υπολογιστές και ένα μηχάνημα-αντάπτορας με πολλές θήρες composite για να συνδέω 5-6 μηχανήματα μαζί (έχει και ενισχυτή σήματος για να μην χαλάνε τα χρώματα και ο φωτισμός. Πραγματικά με έχει σώσει αυτό το μηχάνημα). Τέλος μπορείτε να διακρίνετε τον Μπομπ Σφουγγαράκη ντυμένο πειρατή και φυσικά τον Patrick!

Από όλα αυτά τα μηχανήματα δεν λειτουργεί καλά το PSone, το οποίο δεν διαβάζει δισκάκια και το Commodore 64 το οποίο δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει γιατί ο άνθρωπος που μου το έδωσε δεν είχε μετασχηματιστή και καλώδιο για τηλεόραση. To Game Gear δουλεύει αλλά η οθόνη είναι "εξασθενημένη". Επίσης δεν έχω καλό pad για το Jaguar, αυτό που έχω έχει πρόβλημα. Ολα τα υπολοιπα είναι 100% perfect.

Τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα και μπορούν να λειτουργήσουν άμεσα με το πάτημα ενός κουμπιού είναι τα XBOX360, Wii, PS2, Gamecube, το ένα από τα 2 XBOX, τα Dreamcast, PSX, N64, Saturn και SNES. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να βγάζω-βάζω καλώδια αλλά γενικώς όλα είναι έτοιμα για δράση. Για τις ανάγκες της φωτογράφισης "ξεσκέπασα" όλα τα μηχανήματα γιατί κανονικά τα έχω σκεπασμένα με πανάκια και πετσέτες για την σκόνη, όταν δεν λειτουργούν.

Φυσικά υπάρχουν και μερικά games για κάθε μηχάνημα, στοιβαγμένα όλα σε 3 ράφια:

Προβολή συνημμένου 53517

Δυστυχώς δεν έχω χώρο να τα απλώσω και να είναι όμορφα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πολλά.
Εξαιρετικη συλογη φιλε τασο.Και τοσες κονσολες που εχεις ετοιμες για δραση με το πατημα ενως κουμπιου μια χαρα εισαι.
 
Τάσο πολύ όμορφα! Μου αρέσει που τις έχεις έτοιμες για δράση!

Τις δικές μου τις μάζεψα όλες (και όταν λέμε όλες, όλες εκτός του 360) γιατί έτσι και αλλοιώς μόνο με το 360 έλιωνα. Ακόμα και το Wii και το PS3 έχουν πάει στο κουτί τους.
 
Πολύ όμορφη συλλογή Imgema!! Ζηλεύω με όλα αυτά τα κουτάτα N64 με την ταινία της Νόρτεκ. Επίσης, μπόρεσα και διήκρινα ορισμένα παιγνίδια Gameboy, όπως Metroid II και Donkey Kong Land. Αναρωτιέμαι αν όλα αυτά είναι από την εποχή που κυκλοφόηρησαν στην Ελλάδα, υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν μέσα ελληνικές οδηγίες?
 
Έχω και έχω τις παρακάτω κονσόλες και είναι όλες σε λειτουργική κατάσταση και έτοιμες να παίξεις. Χρόνο να είχα μόνο.

1) Gamecube

2) 2x Wii

3) PS3

4) N64

5) PS2

Αν λάβω υπόψην και τις φορητές έχουμε

6) DS

7) 3DS

8) PSP

9) PS VITA

και μία A1200 για να δέσει.

Δεν θέλω άλλες προς το παρόν. Ούτε άλλος χωρος, ούτε χρόνος υπάρχει.
 
Imgema είπε:
H φωτογραφία είναι παρόμοια με την παλιότερη που είχα κάνει post εδώ, απλώς υπάρχουν μερικές προσθήκες. Μεγεθύνετε την εικόνα για να δείτε όλες τις λεπτομέρειες, τσάμπα κουβάλησα τον φίλο μου με την καλή φωτογραφική? :p Μόλις πατήσετε πάνω στην φωτό και την ανοίξει πατήστε δεξί κλικ και μετά "view image".

Προβολή συνημμένου 53518

Tα καινούρια μηχανήματα είναι το Mega Drive 1 (τόσο καιρό είχα μόνο το 2) και ένα Commodore 64 που μου χάρισε ένα παλικάρι από τις αγγελίες εδώ.

Στην φωτό υπάρχουν συνολικά 26 μηχανήματα (25 αν αφαιρέσουμε το δεύτερο ΧΒΟΧ1). Υπάρχουν επίσης 2 υπολογιστές και ένα μηχάνημα-αντάπτορας με πολλές θήρες composite για να συνδέω 5-6 μηχανήματα μαζί (έχει και ενισχυτή σήματος για να μην χαλάνε τα χρώματα και ο φωτισμός. Πραγματικά με έχει σώσει αυτό το μηχάνημα). Τέλος μπορείτε να διακρίνετε τον Μπομπ Σφουγγαράκη ντυμένο πειρατή και φυσικά τον Patrick!

Από όλα αυτά τα μηχανήματα δεν λειτουργεί καλά το PSone, το οποίο δεν διαβάζει δισκάκια και το Commodore 64 το οποίο δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει γιατί ο άνθρωπος που μου το έδωσε δεν είχε μετασχηματιστή και καλώδιο για τηλεόραση. To Game Gear δουλεύει αλλά η οθόνη είναι "εξασθενημένη". Επίσης δεν έχω καλό pad για το Jaguar, αυτό που έχω έχει πρόβλημα. Ολα τα υπολοιπα είναι 100% perfect.

Τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα και μπορούν να λειτουργήσουν άμεσα με το πάτημα ενός κουμπιού είναι τα XBOX360, Wii, PS2, Gamecube, το ένα από τα 2 XBOX, τα Dreamcast, PSX, N64, Saturn και SNES. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να βγάζω-βάζω καλώδια αλλά γενικώς όλα είναι έτοιμα για δράση. Για τις ανάγκες της φωτογράφισης "ξεσκέπασα" όλα τα μηχανήματα γιατί κανονικά τα έχω σκεπασμένα με πανάκια και πετσέτες για την σκόνη, όταν δεν λειτουργούν.

Φυσικά υπάρχουν και μερικά games για κάθε μηχάνημα, στοιβαγμένα όλα σε 3 ράφια:

Προβολή συνημμένου 53517

Δυστυχώς δεν έχω χώρο να τα απλώσω και να είναι όμορφα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πολλά.
Ωραια Συλλογη φιλε imgema!! μια χαρα σε βρισκω!! :cool:

Κριμα που απο τα δικα μου μηχανηματα εχουνε μεινει ελαχιστα ... Καθε φορα που βλεπω συλλογες λιγουρευομαι!! :p
 
geo2004z είπε:
Πολύ όμορφη συλλογή Imgema!! Ζηλεύω με όλα αυτά τα κουτάτα N64 με την ταινία της Νόρτεκ. Επίσης, μπόρεσα και διήκρινα ορισμένα παιγνίδια Gameboy, όπως Metroid II και Donkey Kong Land. Αναρωτιέμαι αν όλα αυτά είναι από την εποχή που κυκλοφόηρησαν στην Ελλάδα, υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν μέσα ελληνικές οδηγίες?
Ναι, τα παιχνίδια στο Game Boy που ανέφερες είναι από αυτά που είχα όταν ήμουν μικρός. Το Metroid 2 έχει κανονικό βιβλιαράκι στα Ελληνικά (όχι σε φωτοτυπία ή το πίσω μέρος αφίσας) ενώ το Donkey Kong Land είναι στα Γερμανικά. Τα κουτάτα Ν64 games είναι και αυτά όλα αγορασμένα από μένα στην εποχή τους, εκτός από το World Driver Championship το οποίο το πήρα με ανταλλαγή από έναν φίλο εδώ, στο forum. Aυτά δεν θυμάμαι τι βιβλιαράκια έχουν αλλά αν θέλεις μπορώ να τους ρίξω μία ματιά και να σου πω.

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι τουλάχιστον τα μισά από όλα αυτά τα μηχανήματα είναι δωρεές φίλων και γνωστών (πάλι καλά, κάτι κέρδισα κι εγώ από τους εκατοντάδες υπολογιστές που επισκεύασα) ή από ανταλλαγές, ενώ 2-3 σώθηκαν από ανακύκλωση. Τα υπόλοιπα είναι δικά μου από την εποχή τους.

pooky(1) είπε:
Τάσο πολύ όμορφα! Μου αρέσει που τις έχεις έτοιμες για δράση!
Τις δικές μου τις μάζεψα όλες (και όταν λέμε όλες, όλες εκτός του 360) γιατί έτσι και αλλοιώς μόνο με το 360 έλιωνα. Ακόμα και το Wii και το PS3 έχουν πάει στο κουτί τους.
Παλιότερα τις είχα κι εγώ αποθηκευμένες στα κουτιά τους και είχα έξω μόνο αυτές που λειτουργούσα (PS2, GC, XBOX κλπ) αλλά καθώς μαζεύονταν πολλές σκέφτηκα ότι θα ήταν πιο ωραίο να τις "στήσω" όπως τις έχω τώρα. Έτσι κι αλλιώς αποθηκευμένες δεν τις χαιρόμουν και αν ήθελα να λειτουργήσω μία έπρεπε να την ξεπακετάρω.

Τώρα το δωμάτιο είναι πιο όμορφο (και κάνει εντύπωση σε όποιον μπαίνει μέσα :p ) και μπορώ να λειτουργώ όποια κονσόλα θέλω χωρίς κόπο. Αν και για παιχνίδια από N64 και παλιότερα χρησιμοποιώ κυρίως Emulators, για να μην χαλάω τις κονσόλες τις οποίες κρατάω σαν συλλεκτικές, δεν είναι κακό να τις λειτουργώ μία στο τόσο και να παίζω ένα παιχνίδι με το original controller ή κάποιο παιχνίδι που δεν παίζει σε κάποιο Emulator (όπως το World Driver Championship που αναφέραμε πριν).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία πράγματα, όπως επίσης και η διακόσμηση γενικά! Μπράβο για την όλη προσπάθεια. :)
 
:thumbup: Όμορφα και συμμαζεμένα.
 
Πίσω
Μπλουζα