Ποιοι από εσάς έχετε Smartphone;

Λοιπόν, αν και αντιΝΟΚΙΑς (θα με κάψει ο Μπαμπινιώτης γμτ.... ) κοίταζα το Lumia 800 σήμερα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. (Το κοίταζα στο net όχι από κοντά, περιμένω να το δω demo) . Η τιμή ξεφεύγει, βέβαια, καθώς θα έρθει στα 520 - 530 ή κάπου εκεί.

Takis γιατί δεν κοιτάς από HTC μεριά; Έχει ένα μοντέλο στα 189 - 199 ευρώ και είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του αν θες Android.
 
Φιλε μου pooky, για να παρεις ενα HTC με τα specifications του IdeosX5 θελεις περίπου 300 Ευρώ (Desire). Δεν λέω... σίγουρα η HTC θα έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο την Huawei. Αλλα, χθές που το λειτούργησα το ideos έμεινα άφωνος. Πολύ καλή αίσθηση του touch screen (capacitive), άμεση ανταπόκριση και οι εφαρμογές δουλευαν ρολόι. Δεν ξέρω εαν αρχίζει να "φεύγει" το χρώμα ή το νίκελ , ή αν η μπαταρία αρχίζει να τα "παίζει" μετά από λίγο. Αλλά για πρώτη επαφή με το android μετά από 2,5 χρόνια iOS πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή. Άυριο θα το έχω στα χέρια μου, αλλά στην πραγματικότητα θα μπορώ να το λειτουργήσω μετά την Δευτέρα που θα έχει ολοκλήρωθεί το root.

Ίδωμεν...
 
Eγώ παρήγγειλα το νεο sony experia neo V! Βέβαια από android και smartphones είμαι άσχετος και θα χρειαστώ μια περίοδο προσαρμογής...για να δούμε!
 
Καλορίζικα και στους δυό σας!
 
pooky(1) είπε:
Μαριάννα όταν πήρα το Desire είχα πάθει πλάκα με το Android, αλλά πολύ άναρχο, ξέχειλο και "βαρύ" για μένα. Θέλω ένα τηλέφωνο που να λειτουργεί, όχι να με δουλεύει. Επίσης μου τη βίδωσε η απόφαση της HTC να μην αναβαθμίσει επίσημα τη συσκευή αν και ήταν ούτε ενός χρόνου, τη στιγμή που το 3GS για παράδειγμα αναβαθμίζεται ακόμα. Και κάτι σχόλια του στυλ "είναι φτηνό Android" θυμίζω ότι η συσκευή έκανε 500 ευρώ και όχι 100.
Φυσικά και το "σκάστα στην κακιά Apple" δεν έχει να κάνει σαν επιχείρημα, η Go0gle δεν είναι ο ψωμοπεινάλας του group. Δις βγάζει από το τίποτε και προσφέρει "αέρα" στην ουσία.
Ξέρω λόγω δουλειάς και λόγω χόμπυ ότι είναι μάλλον δύσκολο να πάρεις κάποια συσκευή που να μη σου βγάλει κάποια κουσούρια... Το θέμα είναι πόσο θα σου σπάσουν τα νεύρα - οπότε κατάλαβα τι εννοείς με το "θέλω να δουλεύει και όχι να με δουλεύει"... Το γεγονός ότι οι εταιρίες σταματάνε τις αναβαθμίσεις σε κάποιες συσκευές, έχει να κάνει με το να σε βάλει στο τριπάκι του ν' αλλάξεις συσκευή... Αν αναβαθμίζονταν όλα, τότε πώς θα προχωρούσαν τα νέα μοντέλα, ντε?!....

Ούτε εγώ είμαι φαν του "σκάστα στην Apple". Οι αποφάσεις μου όμως στην αγορά Apple προϊόντων ήταν απόλυτα συνειδητές. Ειδικά το iphone όταν το πήρα, ήταν το πιο ολοκληρωμένο smartphone... Δεύτερη επιλογή θα ήταν το HTC με ένα "δύσπεπτο" ακόμα Android (που όμως γνώρισε ραγδαία ανάπτυξη!... Έλα όμως που εγώ δε μπορούσα να την προβλέψω! ;) )

Τεσπα, κατάλαβα κοντολογίς τους λόγους και εν μέρει, με βρίσκεις σύμφωνη!...

divined είπε:
Εγώ πάντως μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με το Android μου. Περνάω τις τελευταίες cyanogen builds στο Samsung Galaxy S μου και είμαι καταευχαριστημένος. Social media έχω, browsing έχω, youtube έχω και ένα σωρό ακόμα εφαρμογες, πολλές απο τις οποίες είναι δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν.
Για τις Cyanogen Builds, έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα! Γενικά, έχω έναν φίλο που περιμένει περισσότερο αυτές τις εκδόσεις, παρά τις "μανήσιες"! Απ' όσο, όμως, ξέρω, έχουν το κακό είναι ότι δεν κάνουν για όλα τα android phones, λόγω απαιτήσεων (τα ξεζουμίζει μέχρι το κόκκαλο)!...

pooky(1) είπε:
Λοιπόν, αν και αντιΝΟΚΙΑς (θα με κάψει ο Μπαμπινιώτης γμτ.... ) κοίταζα το Lumia 800 σήμερα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. (Το κοίταζα στο net όχι από κοντά, περιμένω να το δω demo) . Η τιμή ξεφεύγει, βέβαια, καθώς θα έρθει στα 520 - 530 ή κάπου εκεί.
Λοιπόν, δεν ξέρω αν θα σε κάψει ο Μπαμπινιώτης, αλλά ετοιμαζόμουν να σου το προτείνω!... Νομίζω ότι θα κάνουν εξαιρετικό ντουέτο στην αγορά Nokia + Windows Mobile! Just a hunch! ;)
 
Βλέποντας αυτό το thread έρχεται στο μυαλό η διαφορά της δικιάς μας γενιάς με τις παλιότερες... Άντε τότε να εξηγούσες στους γονείς σου πώς δουλεύει ο Amstrad ή η Amiga. Είμαστε πολύ πιο προσαρμόσιμοι στη νέα τεχνολογία και νομίζω θα μείνουμε έτσι σε όλη μας τη ζωή.

Έχω αείφωνο (iphone) 3GS. Ήδη είναι παλιό και έχει βαρύνει και με το iOS 5.0 σέρνεται. Η επιλογή δεν ήταν συνειδητή. Το πρόσφεραν σχεδόν δωρεάν με διετές συμβόλαιο και το πήρα για να το δοκιμάσω. Σίγουρα άξιζε τα λεφτά του, αλλά αν πάρω καινούργιο θα προτιμούσα κάτι με Android για να τα συγκρίνω. Άλλωστε από τότε που διάβασα τη βιογραφία του Jobs έχω αντιπαθήσει την Apple, έστω και αν παραδέχομαι ότι έφερε εκπληκτικές καινοτομίες...
 
zxspec83 είπε:
Βλέποντας αυτό το thread έρχεται στο μυαλό η διαφορά της δικιάς μας γενιάς με τις παλιότερες... Άντε τότε να εξηγούσες στους γονείς σου πώς δουλεύει ο Amstrad ή η Amiga. Είμαστε πολύ πιο προσαρμόσιμοι στη νέα τεχνολογία και νομίζω θα μείνουμε έτσι σε όλη μας τη ζωή.
Καλά, αυτό το διαπιστώνω μέρα με τη μέρα! Και ακόμα περισσότερο προσαρμοσμένοι είναι οι τωρινοί έφηβοι, που τη θεωρούν δεδομένη αυτήν την τεχνολογία & κάποιοι δε μπορούν να διανοηθούν πώς ζούσαμε π.χ. χωρίς κινητά! :)

zxspec83 είπε:
Έχω αείφωνο (iphone) 3GS. Ήδη είναι παλιό και έχει βαρύνει και με το iOS 5.0 σέρνεται.
Επειδή τώρα βγήκε το jailbreak, σε λίγο καιρό θα περάσω σε ios5. Αν το δω να σέρνεται, γυρνάω ξανά στην 4.3.5! :)

Είσαι πάντως ο 2ος που το αναφέρει αυτό!....
 
Παιδιά, αν όλα έρθουν (από πλευράς τιμής) όπως μου τα είπαν, αναμείνατε review του Lumia λίαν συντόμως.

Εκτός και αν βγει τίποτε πιο συνταρακτικό και μου αλλάξει απόφαση. Μένει να δω τη συσκευή από κοντά μόνο, αλλά δεν πιστεύω να μη τη έχουν κάνει άψογη.!!!!
 
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάζω και εγώ τα smartphones, λίγο γιατί τους τελευταίους οκτώ μήνες (λόγω στρατού) μου δόθηκε η ευκαιρία να δω αρκετά μοντέλα, καθώς και οι τιμές τους που αρχίζουν να γίνονται κάπως πιο προσιτές.

Δεν ξέρω όμως πιο να διαλέξω.

Το iphone μπορεί να είναι εξαιρετικό αλλά η τιμή του είναι εξωπραγματική για εμένα, ακόμα και αν το αγοράσω μεταχειρισμένο.

Αυτό που θέλω σε ένα smartphone είναι να έχει πληκτρολόγιο (αν υπάρχει τέτοιο μοντέλο) και να έχει μπαταρία που να μην κρατάει μισή μέρα. Προτιμώ να έχει android, αλλά δεν αποκλείω και κάποιο μοντέλο με windows moblie 7.

Η σειρά xperia αποκλείεται γιατί τα έχει και η κουτσή μαρία, όπως και το mini pro της ίδιας σειράς επειδή η μπαταρία είναι ανεπαρκής.
 
Μην περιμένεις τίποτε το εξαιρετικό από πλευράς μπαταρίας από όλες τις συσκευές ανεξαιρέτως. Ειδικά οι Android συσκευές με ένα σωρό επεξεργαστές και μεγάλες οθόνες, ξεζουμίζουν τη μπαταρία αλύπητα!

Από HTC, iPhone4, Experia (που έχω δουλέψει πρώτο χέρι) η μπαταρία του iPhone είναι κάπως καλύτερη. Σε κανένα πάντως, με 3G λειτουργία, δεν θα δεις προκοπή.
 
D@redevil είπε:
Καλά, αυτό το διαπιστώνω μέρα με τη μέρα! Και ακόμα περισσότερο προσαρμοσμένοι είναι οι τωρινοί έφηβοι, που τη θεωρούν δεδομένη αυτήν την τεχνολογία & κάποιοι δε μπορούν να διανοηθούν πώς ζούσαμε π.χ. χωρίς κινητά! :)


Επειδή τώρα βγήκε το jailbreak, σε λίγο καιρό θα περάσω σε ios5. Αν το δω να σέρνεται, γυρνάω ξανά στην 4.3.5! :)

Είσαι πάντως ο 2ος που το αναφέρει αυτό!....

Παίδες, χθες πηρα το iPhone (3GS) από το κατάστημα που το είχα πάει για αναβάθμιση (και jailbreak φυσικά) και το βλέπω να πετάει!!! Τι να πω...
 
takis_drm είπε:
Παίδες, χθες πηρα το iPhone (3GS) από το κατάστημα που το είχα πάει για αναβάθμιση (και jailbreak φυσικά) και το βλέπω να πετάει!!! Τι να πω...
Δε με βοηθάτε! :D

2-2 μέχρι στιγμής! (2 λένε ότι σέρνεται & 2 ότι πετάει!....)

Στο twitter πάντως, δεν είδα κόσμο να γκρινιάζει!....
 
D@redevil είπε:
Δε με βοηθάτε! :D
2-2 μέχρι στιγμής! (2 λένε ότι σέρνεται & 2 ότι πετάει!....)

Στο twitter πάντως, δεν είδα κόσμο να γκρινιάζει!....
Το 3GS με την 5.0.1 jailbroken Μαριανα παει μια χαρα.Το ειδα σημερα σε φιλο μου το ψαχουλεψα και το συγκρινα με το τεσσαρι το δεικο μου.Δεν αντιληφθηκα να σερνεται.
 
metalcandyman είπε:
Το 3GS με την 5.0.1 jailbroken Μαριανα παει μια χαρα.Το ειδα σημερα σε φιλο μου το ψαχουλεψα και το συγκρινα με το τεσσαρι το δεικο μου.Δεν αντιληφθηκα να σερνεται.
Ευχαριστώ Βασίλη! :)

Τώρα, στη γιορτή των Φώτων, θα το αναβαθμίσω & θα σε πω τι λέει! :)

[Παιδιά, συγνώμη για τα offtopics! :) ]
 
Μαριάννα, αν και το δικό μου 4άρι το θέλω "μαμά, είδα χτες το 3GS jailbroken και από ταχύτητα δεν είχε κανένα πρόβλημα. Τώρα, να σου πω, με τη "μαμά" έκδοση 5.0.1 δεν το έχω δει ποτέ μου, για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά δεν καταλάβαινες διαφορά από το μαμίσιο 4άρι!!!!!!!

Το 3GS έχει πολύ όμορφο design να πω την αλήθεια, σαν συσκευή μου άρεσε πολύ. (Την είχε και ο κάτοχός της διατηρημένη στο έπακρο!!!! )
 
Ας μπω ον-τοπικ, λέγοντας ότι το Galaxy S με Darky rom 10.3 ΠΕ-ΤΑ-ΕΙ!! Οσοι ενδιαφέρεστε, εχει πέσει στα διακό πενή από τετρακό που το είχα αγοράσει το Μαρτη. Και ναι Ντων (shock), το GPS κλειδώνει σε μερικά δευτερόλεπτα, και αυτό οφείλεται σίγουρα στην custom rom. Η μαμίσια rom εχει πολλά θεματα + το ηλίθιο rfs για σύστημα αρχείων (σε κινητό, ελεος!)
 
Πήραμε, πήραμε, μας το κλέψανε, μας το κλέψανε...

κλάψ :(

Τώρα έδωσα στη σήζυγο γιατί ήταν με τον Κινέζο ZTE, ένα 3GS, αναγκαστικά JB γιατί ηταν locked, αλλά ενώ πετάει με την 5.01 έχει κρασαρίσματα, είδα 2 σε μια βδομάδα. Ίσως φταει ότι έχει baseband από iPad και κάτι δεν "κάθεται" καλά; Δεν ξέρω.

Εγώ πάλι με την 5.01, και χωρίς πειράγματα, δεν έχω κανένα θέμα.
 
Ρε παδιά έλεος! Μη βγαίνετε οφ-τοπικ μιλώντας για iphone!

:p :p:p
 
Rygar είπε:
Και ναι Ντων (shock), το GPS κλειδώνει σε μερικά δευτερόλεπτα, και αυτό οφείλεται σίγουρα στην custom rom.
Rygar:"Μέχρι τη Θεσσαλονίκη θα έχει lockάρει" :)

Ποιο εύκολο το έχω να μυρίζει τη μπουγάτσα και να βρίσκει το δρόμο από το να βρει δορυφόρο!

lol
 
Πίσω
Μπλουζα