Ποιοι από εσάς έχετε Smartphone;

Ωχ, ελπίζω να κλέψανε μόνο το κινητό σας και όχι τίποτε τσάντες με κάρτες, διπλώματα και ταυτότητες! Το κινητό είναι το ευκολότερο να αντικαταστήσεις......
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Pooky, οτι το 3GS είναι το πιό ωραία (μέχρι στιγμής) σχεδιασμένο iPhone.

Για το θέμα της μπαταρίας που λέγαμε πιο πριν,στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι πως το Χ10i είχε μακράν την καλύτερη μπαταρία από τα τηλέφωνα που αναφέρθηκαν, με το HTC και το iPhone 4,να συναγωνίζονται στο ποιό θα ρουφήξει την ενέργεια πιο γρήγορα... Το X10i το φόρτιζα "χαλαρά" κάθε 2 βράδια, ενώ με το Sensation XE δεν έχει περάσει ημέρα που να μην το έχω συνδέσει στην πρίζα... Να μου πείς όμως, είναι και αρχή ακόμα και το ψάχνω συνέχεια, οπότε είναι λογικό να το έχω στα χέρια μου και να ασχολούμαι μαζί του, ενώ το X10i είχε περισσότερες ώρες... "ξεκούρασης"... Το iPhone πάλι το είχα πάρει από περιέργεια και το είχα κρατήσει μερικές ημέρες (δεν το είχα αγοράσει... από την δουλειά μου το είχα πάρει). Και πάλι το είχα ξεζουμίσει, οπότε ίσως τελικά να μην είναι τόσο "τραγική" η κατάσταση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stan συγκριτικά με το Desire το iPhone 4 "τρώει" λιγότερο γρήγορα τη μπαταρία, ειδικά αν το σήμα 3G είναι φουλ. Και πάλι όμως, εγώ το φορτίζω κάθε δυο μέρες, απλά γιατί έχω το iPod touch να χαζεύω όταν είμαι σπίτι.

Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση με το 4S, δεν διατίθεμαι να το αποκτήσω μια και περιμένω το 5. Εκεί ελπίζω να δούμε εκπληκτικές αλλαγές, ήδη κυκλοφορούν φήμες ότι η Apple, εν αναμονή του iPad III, παίζει με μπαταρίες που προσφέρουν εξαιρετική αυτονομία. Είδομεν, μια και ένα iPhone - Adroidphone - winphone με την αυτονομία ενός απλού NOKIA είναι διακαής μου πόθος!
 
pooky(1) είπε:
Stan συγκριτικά με το Desire το iPhone 4 "τρώει" λιγότερο γρήγορα τη μπαταρία, ειδικά αν το σήμα 3G είναι φουλ. Και πάλι όμως, εγώ το φορτίζω κάθε δυο μέρες, απλά γιατί έχω το iPod touch να χαζεύω όταν είμαι σπίτι.
Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση με το 4S, δεν διατίθεμαι να το αποκτήσω μια και περιμένω το 5. Εκεί ελπίζω να δούμε εκπληκτικές αλλαγές, ήδη κυκλοφορούν φήμες ότι η Apple, εν αναμονή του iPad III, παίζει με μπαταρίες που προσφέρουν εξαιρετική αυτονομία. Είδομεν, μια και ένα iPhone - Adroidphone - winphone με την αυτονομία ενός απλού NOKIA είναι διακαής μου πόθος!
Xεχε, έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου... να δούμε Smartphone που να κάνει αυτά που θέλουμε, και να κρατάει η μπαταρία 5-6 ημέρες, και τί άλλο στον κόσμο!!!

(πολλά ζητάω ε ;) .

Ωστόσω, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι "μπαταρίες" που υπάρχουν, τις οποίες τις φορτίζεις, και μετά τις συνδέεις στην USB του κινητού, και φορτίζουν και αυτές με την σειρά τους την μπαταρία του κινητού. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά, αλλά σίγουρα είναι πιο "βολικό" από το να έχεις 2η μπαταρία. Άντε να βάζεις - βγάζεις μπαταρία στο Sensation (ανοίγει όλο το τηλέφωνο στα 2)...άσε που άμα είσαι στα μισά μιας εργασίας, θα πρέπει να την σταματήσεις για να αλλάζεις μπαταρία... ενώ με αυτό το μαραφέτι δείχνει να είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Το έχω βρεί από Amazon και Ebay

Είναι κάτι τέτοιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
Ωστόσω, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι "μπαταρίες" που υπάρχουν, τις οποίες τις φορτίζεις, και μετά τις συνδέεις στην USB του κινητού, και φορτίζουν και αυτές με την σειρά τους την μπαταρία του κινητού. Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά, αλλά σίγουρα είναι πιο "βολικό" από το να έχεις 2η μπαταρία. Άντε να βάζεις - βγάζεις μπαταρία στο Sensation (ανοίγει όλο το τηλέφωνο στα 2)...άσε που άμα είσαι στα μισά μιας εργασίας, θα πρέπει να την σταματήσεις για να αλλάζεις μπαταρία... ενώ με αυτό το μαραφέτι δείχνει να είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Το έχω βρεί από Amazon και Ebay

Είναι κάτι τέτοιο
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αν μπεις στη διαδικασία να το δοκιμάσεις, πες με αν αξίζει τον κόπο!

Ένα από τα μειονεκτήματα του iPhone, είναι ότι άπαξ και τελειώσει η μπαταρία του, γειά σας! :)

Δε μπορείς να τη βγάλεις και να βάλεις μια άλλη - θέλει φόρτιση, τέρμα!.... Οπότε, αν είμαι κάπου που δε μπορώ να βγάλω το usb καλώδιο και να φορτίσω, θα είναι απείρως εξυπηρετικό!....
 
Καλη μαγκια θα με ενδιεφερε και μενα αν κανει δουλεια.Παντως αν εχει καποιος Tethered jailbroken iphone ουτε αυτο τον σωζει :D :D
 
metalcandyman είπε:
Καλη μαγκια θα με ενδιεφερε και μενα αν κανει δουλεια.Παντως αν εχει καποιος Tethered jailbroken iphone ουτε αυτο τον σωζει :D :D
Αν δουλεύει έτσι όπως κατάλαβα ότι δουλεύει, τότε μπορεί και να τον σώζει! Αν δηλαδή βάλει το κοκοψίνι στο τηλέφωνο κι αρχίσει να φορτίζει τη μπαταρία προτού σβήσει το τηλέφωνο, έχει ελπίδες!...

Αλλιώς, όχι μόνο θα πρέπει να ψάχνει μπρίζα - θα πρέπει να βρει και υπολογιστή να το ξανακάνει jailbreak! :D
 
Ωραία φάση, αν και εφόσον έχει πρακτικά αποτελέσματα!

Αν πάρεις κάτι παρόμοιο, ρίξε μια φωνή για το αποτέλεσμα!
 
Λοιπόν, με μία πρόχειρη ματιά, βρήκα 2 σχετικά προιόντα (υπάρχουν και άλλα και θέλει ψάξιμο).

Το πρώτο

http://www.amazon.com/Cellet-Portable-BlackBerry-Motorola-Charging/dp/B004360JHQ/ref=sr_1_23?s=electronics&ie=UTF8&qid=1326269418&sr=1-23

έχει αρκετά μεγάλη μπαταρία (1900mAh)αλλά φορτίζει μόνο από usb.Κοστίζει περίπου 30$ με τα μεταφορικά

Το δεύτερο

http://www.amazon.com/GreatShield-Motorola-Blackberry-Ericsson-Charging/dp/B005JTUJLM/ref=sr_1_12?s=electronics&ie=UTF8&qid=1326269418&sr=1-12

έχει μικρότερη μπαταρία (1000mAh),κοστίζει λιγότερο ,19$ (χωρίς όμως τα μεταφορικά),αλλά έχει το θετικό ότι έκτός από την USB,φορτίζει και με την ηλιακή ενέργεια!

Θα το ψάξω ακόμα, και μόλις καταλήξω και αγοράσω κάτι, θα σας πώ :)
 
Stanfromgreece είπε:
Λοιπόν, με μία πρόχειρη ματιά, βρήκα 2 σχετικά προιόντα (υπάρχουν και άλλα και θέλει ψάξιμο).Το πρώτο

http://www.amazon.com/Cellet-Portable-BlackBerry-Motorola-Charging/dp/B004360JHQ/ref=sr_1_23?s=electronics&ie=UTF8&qid=1326269418&sr=1-23

έχει αρκετά μεγάλη μπαταρία (1900mAh)αλλά φορτίζει μόνο από usb.Κοστίζει περίπου 30$ με τα μεταφορικά

Το δεύτερο

http://www.amazon.com/GreatShield-Motorola-Blackberry-Ericsson-Charging/dp/B005JTUJLM/ref=sr_1_12?s=electronics&ie=UTF8&qid=1326269418&sr=1-12

έχει μικρότερη μπαταρία (1000mAh),κοστίζει λιγότερο ,19$ (χωρίς όμως τα μεταφορικά),αλλά έχει το θετικό ότι έκτός από την USB,φορτίζει και με την ηλιακή ενέργεια!

Θα το ψάξω ακόμα, και μόλις καταλήξω και αγοράσω κάτι, θα σας πώ :)
Κάτι για iphone, δεν?....! :D
 
D@redevil είπε:
Κάτι για iphone, δεν?....! :D
Αν το ψάξεις λιγάκι, θα βρείς αντίστοιχα gadgetάκια και για αυτό...

Αυτό που είχα βάλει φωτογραφία στο αρχικό μου post,αν προσέξεις το βυσματάκι του , είναι για iPhone.

Υπάρχουν μερικά που είναι και universal,με βύσμα που αλλάζει ανάλογα την περίπτωση
 
Stanfromgreece είπε:
Αν το ψάξεις λιγάκι, θα βρείς αντίστοιχα gadgetάκια και για αυτό... Αυτό που είχα βάλει φωτογραφία στο αρχικό μου post,αν προσέξεις το βυσματάκι του , είναι για iPhone.

Υπάρχουν μερικά που είναι και universal,με βύσμα που αλλάζει ανάλογα την περίπτωση
Την είδα τη φωτό που λες, αλλά επειδή από τα posts σου μ' έδωσες να καταλάβω ότι είσαι μέσα στον χώρο, είπα μπας κι ερχόταν κάτι στα χέρια σου & για iPhone!

(Βέβαια, μπορώ να περιμένω κιόλας να δοκιμάσεις τα δικά σου & να βρω της ίδιας μάρκας / εταιρίας για iphone! :D )
 
D@redevil είπε:
Την είδα τη φωτό που λες, αλλά επειδή από τα posts σου μ' έδωσες να καταλάβω ότι είσαι μέσα στον χώρο, είπα μπας κι ερχόταν κάτι στα χέρια σου & για iPhone!
(Βέβαια, μπορώ να περιμένω κιόλας να δοκιμάσεις τα δικά σου & να βρω της ίδιας μάρκας / εταιρίας για iphone! :D )
Χεχε,Οκ... μόλις δοκιμάσω κάτι θα υπάρξει και ενημέρωση... ίσως μόνο να αργήσω λιγάκι να το κάνω λόγω φόρτου εργασίας, αλλά και περιορισμένων οικονομικών...

Στην Ελλάδα πάντως που κοίταξα, υπάρχουν αντίστοιχα πραγματάκια...αλλά η γνωστή "απατεωνιά" που μας δέρνει, τα φέρνει σε τιμές από 70 έως 100 ευρώ... Με κάτι τέτοια... ας πρόσεχαν... υπάρχει και το Internet!
 
Πήρα το LG Optimus X2. Φοβερό, απίστευτα γρήγορο (dual core cpu), κάνει πραγματικά τα πάντα χωρίς να κολλάει πουθενά. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.
 
asemnos είπε:
Πήρα το LG Optimus X2. Φοβερό, απίστευτα γρήγορο (dual core cpu), κάνει πραγματικά τα πάντα χωρίς να κολλάει πουθενά. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.
Με γειά και καλορίζικο!

Αυτή τη στιγμή στην αγορά, νομίζω έχει την καλύτερη τιμή από το διπύρινα.

Μόνο αρνητικό του η διάρκεια ζωής της μπαταρίας... είναι πολύ πιο κάτω από κάθε άλλο smartphone... αλλά όπως έχουμε πεί και παραπάνω, είναι ανάλογα και με την χρήση που κάνεις.

Στα χέρια μου είχε πέσει και το Optimus 3D... εκεί η μπαταρία "έφευγε" ακόμη πιο γρήγορα...αλλά το να τραβάς 3d βίντεο, ήταν πράγματι εμπειρία! (αν και...δεν ξέρω αν "γέρασα" και παρεξένεψα... μετά από λίγο με ζάλιζε!)

Άσχετο... υπάρχει κανείς εδώ που να ενδιαφέρεται για το X10i μου; Ας μου στείλει pm :p για λεπτομέρειες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Δες λίγο και το sar του
0,55 νομίζω βγάζει... μέτρια επίδοση δηλαδή.Υπάρχουν και πολύ χειρότερα σε αυτό τον τομέα

0,358 βγάζει το δικό μου Sensation (κάτω από το 0,4 θεωρείται πολύ καλή)

Έχεις δει κάποια άλλη μέτρηση;
 
Aκριβώς, το 0,55 που βγάζει, απ' όσο ξέρω κι εγώ είναι μια αρκετά καλή τιμή.

Όσο για την μπαταρία του ναι, συμπεριφέρεται κλασικά σαν σύγχρονο smartphone. Το φορτίζω κάθε μέρα (οκ, είναι καινούριο ακόμα και του πίνω το αίμα).
 
asemnos είπε:
Πήρα το LG Optimus X2. Φοβερό, απίστευτα γρήγορο (dual core cpu), κάνει πραγματικά τα πάντα χωρίς να κολλάει πουθενά. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.
Καλορίζικο! Αν βρεις λίγο χρόνο και όρεξη, πες μας μερικά λόγια.

Stanfromgreece είπε:
Χεχε,Οκ... μόλις δοκιμάσω κάτι θα υπάρξει και ενημέρωση... ίσως μόνο να αργήσω λιγάκι να το κάνω λόγω φόρτου εργασίας, αλλά και περιορισμένων οικονομικών...Στην Ελλάδα πάντως που κοίταξα, υπάρχουν αντίστοιχα πραγματάκια...αλλά η γνωστή "απατεωνιά" που μας δέρνει, τα φέρνει σε τιμές από 70 έως 100 ευρώ... Με κάτι τέτοια... ας πρόσεχαν... υπάρχει και το Internet!
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν τίθεται θέμα χρόνου - εμ κάνεις εξυπηρέτηση, εμ θα σε αγχώσουμε κιόλας?! :)

Με όλο το θάρρος, επειδή σε είδα "ψημένο" να το δοκιμάσεις! Αν είναι να μπεις στη διαδικασία μόνο και μόνο επειδή το ανέφερα, άστο! :)

Πάντως, και πάλι ευχαριστώ - κυρίως για την καλή διάθεση! ;)
 
Λαθος μου! Είδα της Αμερικής που το μετράνε διαφορετικά!
 
Πίσω
Μπλουζα