Ποιο είναι το χειρότερο παγωτό που έχετε φάει?

τελικα αυτο το παγωτο πυραυλο με το ποπ-κορν επανω δεν το θυμαται κανεις??δεν πρεπει να κυκλοφορησε για πολυ καιρο
 
θανος είπε:
τελικα αυτο το παγωτο πυραυλο με το ποπ-κορν επανω δεν το θυμαται κανεις??δεν πρεπει να κυκλοφορησε για πολυ καιρο
ουτε κι εγω το δοκιμασα αυτο,φαινεται θα ηταν αποτυχια γι αυτο και αποσυρθηκε απ την αγορα
 
Παιδιά εγώ να σας πω την αλήθεια δε χώνεψα ποτέ τα παγωτά κυπελλάκια (σαν γεύση και ποσότητα), που είχαν το δωράκι έκπληξη στην κάτω πλευρά της συσκευασίας και ιδικά το froggy της ΑΓΝΟ. Το μόνο που μας ένοιαζε τότε σαν μικροπαίδια ήταν το τι δωράκι θα ''τσιμπήσουμε'', κι όσο για το τι θα γευτούμε....... έλα μωρέ τώρα!! Ολόκληρο δώρο θα πάρουμε τη γεύση θα κοιτάξουμε;;

Ετσι μας ξεγελούσε η κάθε εταιρία παγωτών και πας πάσαρε συσκευασία με 2,3 κουταλιές παγωτό με γεύση κάτω του μετρίου!!

Επίσης σα ''γρανιτοφάγος'' η χειρότερη γρανίτα που έχω φάει ήταν αυτή της ΔΕΛΤΑ στα τέλη των 80 που ήταν φράουλα λεμόνι σε μορφή ξυλάκι!! Ελιωνε μέχρι να ανοίξεις το σακουλάκι γιατί στο εσωτερικό της περιείχε καραμέλα κι έτσι η στρώση της γρανίτας στο εξωτερικό μέρος ήταν πολύ λεπτή!! Σε σύγκριση με την ακριβώς αντίστοιχη που κυκλοφόρησε η ΕΒΓΑ την ίδια περίοδο ήταν νύχτα με τη μέρα!!
 
Κοιτα να δεις που αυτη η γρανιτα που λες μου αρεσε, ειναι μαλιστα απο τα παγωτα που τα θυμαμαι με μεγαλη νοσταλγια! Παντως απο τις ελληνικες εταιριες γενικα μου αρεσαν σχεδον ολα οταν με αφηναν να αγοραζω τυποποιημενο αντι για φρεσκο. Αυτo που δεν συμπαθησα ιδιαιτερα και που αρεσει γενικα σε ολους ειναι το κορνετο. Καμμια σχεση με τους πυραυλους κρεμα της Δελτα και της Εβγα. (Αστυ και Κρι Κρι δεν πολυκυκλοφορουσαν αν και μου αρεσαν -ειδικα αυτο με το συκο που δεν αρεσει σε κανεναν!). Επισης αυτα τα ξυλακια μπανανα και πατουσα τα βρισκω γλυκητατα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θανος είπε:
τελικα αυτο το παγωτο πυραυλο με το ποπ-κορν επανω δεν το θυμαται κανεις??δεν πρεπει να κυκλοφορησε για πολυ καιρο


Ήταν το αγαπημένο μου παγωτό...δεν το έβρισκα εύκολα αλλά μου άρεσε πολύ...πρέπει να ήταν εποχες 95 τότε....είχε κάτι άσπρα μπιλάκια πάνω και κρέμα ασπρο-γκρι!!!Μακάρι να ξαναέτρωγα....
 
Γενικά τα παγωτά-γρανίτες είχαν θέματα πριν σταθεροποιηθούν και κυρίως πριν μπουν σε εκείνα τα μακρόστενα "σπρώξε-γλείψε". Λιώναν πολύ πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα και δεν προλάβαινες να τα μαζεύεις από το πάνω μέρος του χεριού, άσε που πολλές φορές ξεκόλλαγαν και ολόκληρα από το ξυλάκι !

Όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα (επειδή φυσικά παρασκευάζονταν με αγνό φρέσκο χρώμα) να βάφουν τα ρούχα κατά απίστευτο τρόπο. Θυμάμαι ένα κιτρινο-κόκκινο της ΑΓΝΟ, που στο εσωτερικό είχε τα αντίθετα χρώματα, ήταν ο φόβος και ο τρόμος της άσπρης μπλούζας.

Συνήθως από μόνοι μας τα δαγκώναμε και τα τρώγαμε "μασητά" για να προλάβουμε το λιώσιμο των πάγων της Ανταρκτικής...

Βέβαια και στις μετέπειτα "ποτηράτες" συσκευασίες "σπρώξε-γλείψε", αν ήσουν απρόσεκτος τη στιγμή που αναποδογυρίζοντας κατάπινες τις τελευταίες γουλιές, άσε καλύτερα...

Ρε κυπελλάκι και πάλι κυπελλάκι. Αν σκεφτώ κι εκείνους τους μάξι πύραυλους, που το πάνω από το χωνί ήταν διπλάσιου όγκου από το κάτω, κι έκανες αγώνα δρόμου να το "κατεβάσεις"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχε ένα απαίσιο καϊμάκι από τη Λύρα... και μόνο που το έβλεπες ήθελες να το αποφύγεις :) ... Και το αντίστοιχο με το Lucky Cup της ίδιας εταιρείας (Λύρα) δεν ήταν ότι καλύτερο (γευστικά) αλλά το παραβλέπαμε λόγω του παιχνιδιού :)
 
αν και δεν ξερω αν τα παγωτα κρι-κρι ειναι ρετρο αλλα μπορω να πω πως οσες φορες εχω δοκιμασει παγωτο απο αυτη την εταιρια ηταν απαισιο και ανοστο με εξαιρεση της ΙΟΝ που εχει βγαλει αυτα τα ξυλακια με την σοκολατα γαλακτος:Ρ
 
Εμένα δε μου άρεσε γενικώς στα παγωτά η γεύση της μπανάνας και του πορτοκαλιού. Οπότε το "Τόγκο" [το θυμάστε;] το πέραξα στο πρώτο λεπτό :precry:

Παράλληλα, ποτέ δε διανοήθηκα να αγοράσω ένα κυπελάκι πεπόνι που είχε ένα διάστημα η Δέλτα!
 
όλοι οι πύραυλοι από κρι-κρι και torre. To χωνάκι τους είναι νωτισμένο και καθόλου τραγανό. Η δε κρέμα τους σχηματίζει κρυστάλλους, είναι πραγματικά σαν να τρως πάγο που πιάνει το ψυγείο, όταν χρειάζεται απόψυξη!
 
Το θυμαμαι ακομα....πιτσιρικι και εχουμε παει εκδρομη στην Καστορια...

Παιρνουμε παγωτα και παιρνω φυστικι που μου αρεσει...και φραουλα...σε χωνακι φυσικα...

Εχουμε μπει στο αυτοκινητο...και...

Μολις φτανω στο φυστικι...παθαινω πλακα δικε μου! Εχει ΚΑΙ γευση μεντα! Φυστικι με μεντα? Σε μικρο παιδι? Πατε καλα?

Προβλημα!

Λυση: Ανοιγω το παραθυρο, φουνταρω τη μπαλα και τρωω το χωνακι...

Το φυσουσα το γιαουρτι για λιγο καιρο μετα απο αυτο... :cool:
 
+1 στο "Τόγκο" κι από 'μένα
 
Παγωτό με γεύση ''τιραμισού'' (!) και με γεύση ''μόκα'', η γρανίτα λεμόνι και η γρανίτα πορτοκάλι είναι οι γεύσεις στα παγωτά που δεν μ' αρέσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι το χειρότερο παγωτό που έφαγα ποτέ είναι το ONE της ΕΒΓΑ. Πάντα μου φαινόταν μπαγιάτικο και κάπως παλιακό.
 
Απορώ που το θυμήθηκα αυτό το θέμα μες στο καταχείμωνο :) Θα συμφωνήσω με πολλούς για το παγωτό σύκο που μου φάνηκε απαίσιο, αλλά θα πω κι ένα άλλο που δεν είδα να το αναφέρει κανένας, και ήταν επίσης από τα χειρότερά μου, το Marengata. Επίσης, ούτε εγώ χώνεψα ποτέ τις γρανίτες, μου την έδινε ειδικά ο τρόπος που έλιωναν και θα έπρεπε να μην υπάρχει άλλη επιλογή παγωτού για να πάρω γρανίτα.

θανος είπε:
τωρα που το θυμηθηκα αυτος ο παγωτατζης στην ναυαρινου που ισχυριζεται οτι εχει ολες τις γευσεις γραφει εξω απο το μαγαζι σε μια ταμπελα οτι πουλαει ζεστο παγωτο ηθελα να το ρωτησω αλλα δεν....θα με φαει η απορια
Αν εννοείς εκείνον που έχει μέχρι και γεύση χταπόδι, και μόνο να διαβάσω την πινακίδα με τις γεύσεις του μου κόβεται εντελώς η όρεξη.
 
perlastar είπε:
Απορώ που το θυμήθηκα αυτό το θέμα μες στο καταχείμωνο :) Θα συμφωνήσω με πολλούς για το παγωτό σύκο που μου φάνηκε απαίσιο, αλλά θα πω κι ένα άλλο που δεν είδα να το αναφέρει κανένας, και ήταν επίσης από τα χειρότερά μου, το Marengata. Επίσης, ούτε εγώ χώνεψα ποτέ τις γρανίτες, μου την έδινε ειδικά ο τρόπος που έλιωναν και θα έπρεπε να μην υπάρχει άλλη επιλογή παγωτού για να πάρω γρανίτα.

Αν εννοείς εκείνον που έχει μέχρι και γεύση χταπόδι, και μόνο να διαβάσω την πινακίδα με τις γεύσεις του μου κόβεται εντελώς η όρεξη.
Για τη marengata δεν ξέρω αλλά αυτό με τις γρανίτες πολύ σωστό. Να λιώνουν και να κολλάνε στα χέρια. Από κει βγήκε και το γνωστό άσμα των Ξύλινων Σπαθιών Λιωμένο Παγωτό. Αυτός στη Ναυαρίνου που λέτε έχει και παγωτό με γεύση τζατζίκι...
 
johnny19818 είπε:
Αυτός στη Ναυαρίνου που λέτε έχει και παγωτό με γεύση τζατζίκι...
Σωστά, και πολλά άλλα που σιχαίνομαι να τα αναφέρω. Αν και το θέμα είναι για χειρότερα παγωτά, να αναφέρω για λίγο το αντίθετο, το μέρος όπου έχω φάει τα καλύτερα παγωτά, και δεν είναι άλλο από το πασίγνωστο παγωτατζίδικο της Καλαμαριάς, που τουλάχιστον οι Καλαμαριώτες το γνωρίζουν όλοι. Υπάρχει από το 1957 και περνάει από γενιά σε γενιά. Αγαπημένες γεύσεις, η μπανάνα, βατόμουρο, καρπούζι, νουτέλα και προφιτερόλ.
 
Το χειρότερο παγωτό που έχω φάει ποτέ ήταν ένα "fm" της ΕΒΓΑ. Θυμάμαι το διαφήμιζε ο Τσαουσόπουλος. Τραγικά άθλιο παγωτό: μύριζε αντιβίωση. 

Κάποιος/κάποια έθιξε το θέμα της απομίμησης σοκολάτας. Τρελαίνομαι για απομίμηση σοκολάτας. Πιο πολύ κι από την κανονική, που συνήθως είναι μάλλον κουβερτούρα ή έχει ελάχιστο γάλα. 

Στο σήμερα, το χειρότερο που έχω φάει, και βρίστε με αλλά δεν πρόκειται να ξαναφάω, είναι του [EDITED]. Μια νερουλή αηδία ήταν: η σοκολάτα ήταν ένα πικρό νερό και η καραμέλα ένα καμμένο νερό. Δύο μπάλες και τις πλήρωσα ένα σωρό λεφτά. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι ακομα....πιτσιρικι και εχουμε παει εκδρομη στην Καστορια...

Παιρνουμε παγωτα και παιρνω φυστικι που μου αρεσει...και φραουλα...σε χωνακι φυσικα...

Εχουμε μπει στο αυτοκινητο...και...

Μολις φτανω στο φυστικι...παθαινω πλακα δικε μου! Εχει ΚΑΙ γευση μεντα! Φυστικι με μεντα? Σε μικρο παιδι? Πατε καλα?

Προβλημα!

Λυση: Ανοιγω το παραθυρο, φουνταρω τη μπαλα και τρωω το χωνακι...

Το φυσουσα το γιαουρτι για λιγο καιρο μετα απο αυτο... :cool:
Παγωτό με μέντα δε θα δοκιμάσω, τουλάχιστον επίτηδες.

Παγωτό με γεύση ''τιραμισού'' (!) και με γεύση ''μόκα'', η γρανίτα λεμόνι και η γρανίτα πορτοκάλι είναι οι γεύσεις στα παγωτά που δεν μ' αρέσουν.
Το τιραμισού είναι από τα καλύτερά μου, αν και δεν πίνω καφέ, η γρανίτα μου αρέσει, η μόκα όχι. 

Απορώ που το θυμήθηκα αυτό το θέμα μες στο καταχείμωνο :) Θα συμφωνήσω με πολλούς για το παγωτό σύκο που μου φάνηκε απαίσιο, αλλά θα πω κι ένα άλλο που δεν είδα να το αναφέρει κανένας, και ήταν επίσης από τα χειρότερά μου, το Marengata. Επίσης, ούτε εγώ χώνεψα ποτέ τις γρανίτες, μου την έδινε ειδικά ο τρόπος που έλιωναν και θα έπρεπε να μην υπάρχει άλλη επιλογή παγωτού για να πάρω γρανίτα.
To Marengata μάλλον δεν το βλέπεις εδώ, γιατί για πολλούς, όπως και για μένα, είναι το καλύτερό τους. Σύκο δε δοκίμασα ποτέ, δεν πιστεύω ότι θα μου άρεσε. 

Στη Νίκαια της Γαλλίας έχει παγωτατζίδικα με πολύ ιδιαίτερες γεύσεις, όπως λεβάντα, κάκτο, ντομάτα με βασιλικό, και άλλα. Εκεί μάλλον θα έβρισκα το χειρότερό μου παγωτό. 

Μια φορά στη Βενετία είχα δοκιμάσει κάποιες γεύσεις παγωτό χωρίς να ξέρω τι είναι, και δεν μου άρεσαν καθόλου. Στην Ελλάδα δε συνάντησα παγωτό άξιο του τίτλου του χειρότερου παγωτού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελικα αυτο το παγωτο πυραυλο με το ποπ-κορν επανω δεν το θυμαται κανεις??δεν πρεπει να κυκλοφορησε για πολυ καιρο
Παγωτο ποπ κορν...σαν κατι να θυμαμαι...δεν το ειχα δοκιμασει ομως...

Το παγωτό κρουασάν το θυμάται κανείς που είχε κυκλοφορήσει το 1998 νομίζω για μία χρονιά? Ένα σκληρό, παγωμένο κρουασάν με ελάχιστη γέμιση παγωτό μέσα.
Πού το θυμηθηκες...ηταν το κρουσαν folie με παγωτο βανιλια στο εσωτερικο...αμυδρα θυμαμαι ειχα φαει αλλα δεν μου αρεσε...δεν κυκλοφορησε και πολυ στην αγορα...
 
Πίσω
Μπλουζα