Προβληματισμός σχετικά με τη σημερινή κατάσταση στην TV

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Παλιότερα είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα που αφορούσε την κατάσταση των video-gamesστη σημερινή εποχή. Τώρα ανοίγω ένα θέμα για να προβληματιστούμε με τη σημερινή κατάσταση που κυριαρχεί στην τηλεόραση.

 


Κάποτε όλοι μας υπήρξαμε παιδιά. Τότε μπορούσαμε να ανοίγουμε την τηλεόραση για να παρακολουθήσουμε κάποιο ευχάριστο παιδικό πρόγραμμα. Είτε με κούκλες, ηθοποιούς, κινούμενα σχέδια με καλή ελληνική μεταγλώττιση, που απευθύνονταν σε όλα τα χρόνια της παιδικής μας ηλικίας. Περνούσαμε κάποια ώρα -αν και κλεισμένοι στο σπίτι μπροστά από την τηλεόραση-, που δεν ήταν απαραίτητα χάσιμο χρόνου! Όμορφα παραμύθια, παιδικές ιστορίες που ταυτιζόμασταν μαζί τους, υπέροχα μηνύματα, βαθιά συναισθήματα. Τότε έχοντας στη διάθεση μας μόνο τα κρατικά κανάλια, δεν θεωρούσαμε απαραίτητο κάτι παραπάνω γιατί μας αρκούσαν. Ή μήπως όχι; Με την έλευση της ιδιωτικής τηλεόρασης στην αρχή όλα έμοιαζαν μαγικά. Περισσότερα επίσης ποιοτικά κινούμενα σχέδια που γέμιζαν ευχάριστα τα πρωινά του Σαββατοκύριακου, και βέβαια τα γιορτινά προγράμματα που γέμιζαν όμορφα τις ώρες μας. Από μία άποψη ήταν ο παιδικός μας παράδεισος! Τα χρόνια περνούσαν, μεγαλώναμε επικίνδυνα, με τον καιρό έπαψαν να μας ενδιαφέρουν τα παιδικά προγράμματα. Όσο μεγαλώναμε όμως αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε το πόσο εξευτελιστική μπορούσε να γίνει η τηλεόραση! Ο ξεπεσμός ξεκίνησε με κάποιες βραδινές εκπομπές. Ώσπου έρχεται το έτος 2000! Τα κινούμενα σχέδια λιγοστεύουν ανησυχητικά. Οι παιδικές εκπομπές ανύπαρκτες ήδη εδώ και καιρό! Η αρχή της μεγάλης κατρακύλας! BigBrother, και ανάλογα realityshow που μαθαίνουν στους τηλεθεατές το ποιός επιβιώνει μες τη ζωή! Ρουφιάνεψε για να σώσεις το τομάρι σου! Ώσπου φθάσαμε στο σημείο να κάνουμε και ήρωες τους πορνο-στάρ! Και αναρωτιέμαι συχνά… Εντάξει εγώ βρίσκομαι σε μια ηλικία πλέον που έχω συναίσθηση το τι πρέπει να παρακολουθήσω και τι όχι. Έχω να δω πολύ καιρό τηλεόραση! Όποτε βρίσκομαι στο σπίτι το πολύ να παρακολουθήσω κάποιο ντοκιμαντέρ, ακόμη και τις ειδήσεις δεν παρακολουθώ πια! Αναρωτιέμαι… Τα παιδιά τη στιγμή που δεν παίζουν με τους φίλους τους και κάθονται μπροστά από την τηλεόραση τι βλέπουν; Το καλύτερο κινούμενο σχέδιο της δεκαετίας είναι ο Μπόμπ Σφουγκαράκης, που αν και λατρεύω τη σειρά, παραδέχομαι πως δεν είναι κατάλληλα όλα τα επεισόδια για τα παιδιά. Δεν υπάρχει ποικιλία και το σημαντικότερο σεβασμός στον τηλεθεατή! Δεν ξεχνώ επίσης τη λαμπρή υποδοχή που έκαναν τα νέα παιδιά στην γνωστή πορνο-στάρ νωρίς το απόγευμα! Ωραίοι ήρωες! Υπέροχοι άνθρωποι! Λαμπρά παραδείγματα! ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΥΣ!!! Και βέβαια ξαναέρχεται το BigBrother για να μην ξεχνιόμαστε! Και ποιοι τα παρακολουθούν όλα αυτά; Γονείς που δεν ξέρουν πώς να γεμίσουν τη μονοτονία της ζωής τους! Ανύπαρκτοι άνθρωποι-ζόμπι που δεν έχουν κάτι όμορφο να ασχοληθούν! Και τα θύματα-παιδιά που τους γέμισαν τις πόλεις με πολυκατοικίες-καταφύγια! Θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά φοβάμαι πως θα ξεφύγω από το θέμα της τηλεόρασης και θα επεκταθώ κι αλλού! Για το τέλος θα πω πως ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης αυτών των φαινομένων είναι να κλείσουμε την τηλεόραση! Να τους δείξουμε με αυτό τον τρόπο πως τους σιχαθήκαμε! Από το τίποτα κάτι είναι κι αυτό! Στο χέρι μας είναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι αλήθεια πως τα περισσότερα προγράμματα της τηλεόρασης είναι για τα μπάζα.Προσωπικά νοσταλγώ τις παλαιότερες εποχές (90's)που όλο και κάτι υπήρχε άξιο να παρακολουθήσει κανείς όπως σήριαλ,ντοκυματερ και τηλεπαιχνίδια που ήταν πολύ ποιοτικότερα απο τα ριάλιτι....

Amstrad1981 είπε:
BigBrother, και ανάλογα realityshow που μαθαίνουν στους τηλεθεατές το ποιός επιβιώνει μες τη ζωή! Ρουφιάνεψε για να σώσεις το τομάρι σου!

Και ο κόσμος που τα παρακολουθεί-ειδικά αυτά τα talent show-μοιάζει να έχει σαν μόνο προβληματισμό ποιός θα είναι ο νικητής τους και αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στη νέα γενιά






 
Δεν μπορεί παρά να συμφωνήσω απόλυτα με όσα περιγράφεις παραπάνω.

Δυστυχώς η σημερινή τηλεόραση στο σύνολό της κατάντησε ένας μεγάλος σκουπιδοτενεκές. Ακόμα και κάποιες μέτριες ή και κακές εκπομπές της παλιάς καλής τηλεόρασης είναι όαση στην σημερινή εποχή. Εκείνο το σηματάκι που έβγαινε κάθε 3 και λίγο Μας συγχωρείτε για την διακοπή προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από το σημερινό χάλι της τηλεόρασης.

Η λύση........ Κλείστε την
 
misha είπε:
Είναι αλήθεια πως τα περισσότερα προγράμματα της τηλεόρασης είναι για τα μπάζα.Προσωπικά νοσταλγώ τις παλαιότερες εποχές (90's)που όλο και κάτι υπήρχε άξιο να παρακολουθήσει κανείς όπως σήριαλ,ντοκυματερ και τηλεπαιχνίδια που ήταν πολύ ποιοτικότερα απο τα ριάλιτι....
Και ο κόσμος που τα παρακολουθεί-ειδικά αυτά τα talent show-μοιάζει να έχει σαν μόνο προβληματισμό ποιός θα είναι ο νικητής τους και αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές στη νέα γενιά

[/size][/font]


Μα είναι εμφανές ότι η πρώτη θέση είναι το παν.

Άλλωστε είναι πασιφανές και παγκοσμίως γνωστό ότι

"the second place is for the first looser"

Προσωπικά ποτέ δεν έβλεπα τηλεόραση εκτός από ελάχιστες σειρές (βιονική γυναίκα, Ντιουκς, Διάστημα 1999, Ιππότης της ασφάλτου) ήμουν και είμαι από τους φανατικούς haters του μέσου.

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε: Να πατήσουμε το τηλεκοντρόλ και να τη σβήσουμε, να αποσυνδέσουμε τη κεραία λήψης και να συνδέσουμε κονσόλια για να λιώσουμε στο gaming.

(Σιγά μη δε μίλαγα για κονσόλες και παιχνίδια...... ) :p :p
 
Τραγικό όντως. Και το χειρότερο, ακόμα και στην Αμερική δεν παίζει σχεδόν τίποτα.

Η Ελληνική τηλεόραση ήταν πάντα βαρετή πάντως, απλά δεν είχαμε επιλογές. Τώρα π δυνατότητα πρόσβασης που έχουμε σε πράγματα άλλων χωρών πολύ απλά την έχει κάνει χειρότερη. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν βλέπαμε όχι τα ποσοστά τηλεθέασης, αλλά τους αριθμούς. Άραγε υπάρχει πτώση και αν ναι πόσο;
 
Πλέον η τηλεόραση, ως συσκευή, θα επρεπε να χρησιμοποιείται μόνο για να δείχνει τα γραφικά από τις κονσόλες ή για κανένα DVD. Απλώς βγάλτε την κεραία από την υποδοχή και θα ξενοιασετε. Τα λίγα ντοκυμανταιρ και αξιόλογα προγράμματα δεν μπορουν να αντισταθμίσουν το ξεκατίνιασμα, τα κουτσομπολιά, την πλύση εγκεφάλου και το σκουπιδαριό. Και αν θελετε ενημέρωση υπάρχει και το internet. Οπότε γιατί να υπάρχουν πλέον τα κανάλια?
 
Συμφωνώ με αυτά που λες, πλέον η τηλεόραση είναι για τα μπάζα εντελώς, βλέπω μόνο τίποτα ειδήσεις στην ΕΤ2 ή στο ΣΚΑΙ και κάνα ντοκυματερ, όπως επίσης μέχρι να με πάρει ο ύπνος το βράδυ κάνα έργο.

Πλέον η τηλεόραση είναι για να σε αποπλανεί με τους αντίστοιχους συμφεροντολόγους κομματοδημοσιογράφους ώστε να ξεχνάς τα τρέχοντα σκάνδαλα κτλ με όποια "αποκάλυψη" τυχαίνει να κάνουν εκείνη τη στιγμή, ή για να ξεχνάνε κάποιοι τη μιζέρια και τη φτώχεια και τα όποια προβλήματα υπάρχουν και να αγωνιούν ποια #$#$@#@ θα βγει πρώτη στον σικέ διαγωνισμό τραγουδιου που κρίνουν κάποιοι φανατικοί "άνδρες" :p κτλ.

Ευχαριστώ το Θεό που έχω ενδιαφέροντα και χόμπι και δεν με έχουν μετατρέψει και εμένα ζόμπι (έχει και ομοιοκαταληξία :p )
 
ChrisTOS είπε:
Η Ελληνική τηλεόραση ήταν πάντα βαρετή πάντως, απλά δεν είχαμε επιλογές.
Σε αυτο διαφωνώ. Η ελληνικη τηλεοραση πριν 30 και 35 χρονια μόνο βαρετή δεν ηταν. Αν και με δυο μονο καναλια, ειχε περισσοτερες επιλογες απ' οτι σημερα. Αξιολογες εκπομπες, σειρες, μουσικα αφιερωματα σε ελληνες και ξενους καλλιτεχνες που βλεπαμε σχεδον καθε εβδομαδα, τηλεπαιγνιδια γνωσεων, εκπομπες λογου, πορτραιτα και φυσικα υπεροχα παιδικα προγραμματα.
 
ChristosM είπε:
Σε αυτο διαφωνώ. Η ελληνικη τηλεοραση πριν 30 και 35 χρονια μόνο βαρετή δεν ηταν. Αν και με δυο μονο καναλια, ειχε περισσοτερες επιλογες απ' οτι σημερα. Αξιολογες εκπομπες, σειρες, μουσικα αφιερωματα σε ελληνες και ξενους καλλιτεχνες που βλεπαμε σχεδον καθε εβδομαδα, τηλεπαιγνιδια γνωσεων, εκπομπες λογου, πορτραιτα και φυσικα υπεροχα παιδικα προγραμματα.
Έτσι είναι. Δύο κανάλια με αρκετές ποιοτικές επιλογές, ενώ τώρα 100 κανάλια για πέταμα!!!!!!!!!!!!!!!

Κρίμα.
 
Προσωπικά τηλεόραση δεν βλέπω ποτέ. Θυμάμαι ότι ως φοιτητής από το 1994 έως το 1997 δεν την είχα συνδέσει καν. Καλύτερα να διαβάσω κάτι, να παίξω ένα παιχνίδι παρά αυτό το ξέπλυμα εγκεφάλου που κάνει.

Τώρα βέβαια έχουμε τηλεόραση στο σπίτι αλλά ανοίγει μόνο από πρωτοβουλία της συζήγου.
 
tsalk είπε:
Έτσι είναι. Δύο κανάλια με αρκετές ποιοτικές επιλογές, ενώ τώρα 100 κανάλια για πέταμα!!!!!!!!!!!!!!!

Κρίμα.
+1000.

Δυστυχώς σήμερα όλη η φάση γίνεται για τα "νούμερα". Από "νούμερα" για "νούμερα".

Ξεκατινιάσματα, κουτσομπολιό, μια ατέλειωτη πασαρέλα από wannabe super stars και μια ελληνική (το "ε" με μικρό γιατί κεφαλαίο δεν της αξίζει) κοινωνία που ο καθένας ονειρεύεται να γίνει η πρώτη φίρμα στη νύχτα και το "λαϊκό" πεντάγραμμο.

Τα "είδωλα" που προβάλει είναι, όχι απλά απαράδεκτα, αλλά καταστροφικά. Στο βωμό του κέρδους και της φιγούρας, η τηλεόραση σήμερα στην Ελλάδα, έχει καταστρέψει συνειδήσεις και έχει καταβροχθίσει κόπους πολλών απλών ανθρώπων.

Όταν ανοίγεις ακόμα και τα δελτία ειδήσεων και σου προβάλλουν σαν πρώτη είδηση με "life" σύνδεση (live δεν ξέρουν τι πάει να πει..... ) το γάμο ή τη χλιδάτη βάφτιση της κάθε ξανθόψειρας, τότε να πάει στο καλό και να μας γράφει.

Δεν μιλάω για τα "αθλητικά" έτσι; Λες και μόνο το ποδόσφαιρο και πόσα πήρε ο κάθε ουρακοτάγκος - πίθηκας για να παίξει στην ομαδάρα υπάρχει......
 
tsalk είπε:
Έτσι είναι. Δύο κανάλια με αρκετές ποιοτικές επιλογές, ενώ τώρα 100 κανάλια για πέταμα!!!!!!!!!!!!!!!

Κρίμα.
Να σου πω, έχω την αίσθηση ότι απλά τα φιλτράρουμε. Σίγουρα υπήρχε ένα διαφορετικό επίπεδο λόγου αλλά αυτό ήταν γενικό φαινόμενο και μάλλον αφορά σε μια στροφή της κοινωνίας στο Αμερικανικό πρότυπο. Θεωρώ ότι τότε περιμέναμε από την τηλεόραση να δείξει ότι καλύτερο είχαμε ενώ τώρα την πραγματικότητα (το ίδιο ισχύει και στις ΗΠΑ). Θέλουμε για να το πώ αγγλιστί:

"The guy we would drink beer with".

Αλλά για να επανέλθω στο θέμα, θυμάμαι άπειρα απογευματόβραδα να κάθομαι μπροστά στην τηλεόραση με τους γονείς μου και να βαριέμαι απίστευτα (και αυτοί το ίδιο). Τελειώνοντας πάντα υπάρχει και το γεγονός ότι η πληθώρα επιλογών προκαλεί μικρότερη ευχαρίστηση με τις επιλογές που κάνουμε.

(Ναι ΟΚ, ειδικά το μεσημέρι δεν έχουμε επιλογές ξέρω...)
 
Κρατική τηλεόραση αδέρφια, να σωθείτε!!! Από το καλοκαίρι και μετά έχω πέσει με τα μούτρα στην ΕΤ1 και δεν πρόκειται να ξεκολλήσω! Σκίζει από ντοκιμαντέρ, ταινίες, κυρίως παλιές και αξιέπαινες σειρές και ακόμα κρατάει ψηλά το παιδικό πρόγραμμα.
 
Τα κρατικα ψηφιακα εχουν αξιολογα παιδικα και καλα ντοκυμαντερ.

Ομως μια κρατικη τηλεοραση (ΕΤ1 και ΕΤ2) με τοσους χιλιαδες υπαλληλους ειναι απαραδεκτο να μας φλομωνει στο αγοραστο ντοκυμαντερ και να μην μπορει να φτιαξει μια εσωτερικη παραγωγη της προκοπης. Να δικαιολογησει και το μεγεθος του προσωπικου της.

Δεν καταλαβα μαλιστα γιατι εχει διαφημισεις και μαλιστα εν τω μεσω των εκπομπων αφου χρηματοδοτειται απο τον πολιτη.

Απο την αλλη, η ΕΤ3 εχει πολυ αξιολογες εσωτερικες (ή τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω) παραγωγες με 1000 μικροτερο budget (Κυριακη στο χωριο, Αληθινα Σεναρια, Σινεμανια κτλ)

Με πολυ λιγοτερο κοσμο, το ΣΚΑΙ εχει αξισου καλα ντοκυμαντερ.

Ο ANT1 εχει ολισθησει ανειπωτα με τα απεριγραπτα Τουρκικα πιξελιασμενα σηριαλς που βαζει απο το πρωι εως το βραδυ. Ενοχλητικο μεχρι συνομωσιολογικου σημειου.

Ομοιως το MEGA πρεπει να περνα ποιοτικως την χειροτερη φαση της υπαρξης του.

Το ALTER ευτυχως εχει τον Χαρδαβελλα και τη Νικολουλη και το διασωζει απο τον καταποντισμο.

Το EXTRA3 εχει ενα καλο βραδυνο δελτιο ειδησεων.

Το Kontra εχει μαζεψει πολλους ρετρο TV personas αλλα δεν εχω κατσει ποτε να το παρακολουθησω αν και πολλοι απο αυτους μου ειναι συμπαθεις (Κουικ, Χατζηφωτιου (ειναι τελικα?), Μιχαλονακου)

Ειναι χαλια τα πραγματα δυστυχως. Εγω παρακολουθω 3 εκπομπες και ενα δελτιο ειδησεων. Δεν βρηκα κατι αλλο που στην καλυτερη, να μην με ενοχλει.
 
Λιγα ειναι τα ψωμια τους,σε λιγα χρονια θα παψουν να υπαρχουν ως καναλια με fix προγραμμα.

Το μελλον ειναι στο Web ,ηδη ελληνικη tv βλεπω ελαχιστη ως καθολου,μεταξυ των ταινιων στον σκληρο,HULU ,youtube και τα συναφη το laptop μου ειναι μονιμα συνδεδεμενο στην τηλεοραση και καθοριζω εγω το προγραμμα που θα δω αναλογως τις ορεξεις μου.

Βεβαιως να μην ανησυχησουν οι ιδιοκτητες των καναλιων ,αυτο θα παρει μερικα χρονια ακομα ,υπαρχει μια γενια που δεν ξερει να χειριζεται το Pc αν και οι σημερινες Lcd εχουν hulu ,netflix κτλ ενσωματωμενα.
 
Οταν ημουν μικρος με ενδιέφεραν μόνο τα κινούμενα σχέδια και οι κωμωδιες-ταινίες. Καποια χρονια τα παιδικα κυριαρχουσαν στη μεσημεριανη ζωνη και ειχα προβλημα με το διαβασμα :D αρα το οτι εγκαταληφθηκε αυτο το προγραμμα, ισως δεν ηταν τυχαιο. Μη ξεχναμε οτι τελευταια εχει μειωθει ο ελευθερος χρονος (η εχει καταληφθει απο το πισι). Η τηλεοραση μαλλον τωρα ανηκει στους μεγαλους ενω ταυτοχρονα επιβαλλεται να υπερισχυσουν φθηνες λυσεις

Νομιζω η σημερινη κατασταση ειναι απλα μετεξελιξη της δεκαετιας του 90 οπου υπερισχυαν τα talk show, η trash tv, η lifestyle μοντελο-πιπινο-λατρεία του Νίκου Μαστοράκη, και η τηλεοραση reality του Μικρούτσικου. Οι σημερινες εκπομπες ειναι ενας αχταρμας των παραπανω, συν μια μεγαλη δοση μαγειρικης :p ενω τα Ιταλοτραφή σόου της Ρούλας και τα τηλεπαιχνίδια αντικαταστάθηκαν απο talent/reality σοου.

Δεν ειμαι σε θεση να αποφασίσω αν το πχ Greek Idol ειναι ποιοτικα χειροτερο απο το πχ Ciao Αντ1. Προσωπικα αν θελω να δω μια σειρα ή ταινία θα προτιμήσω το Ιντερνετ να το δω με την ησυχια μου. Τηλεοραση βλεπω κυριως κουτσομπολιστικα (ναι, σταυρωστε με!!!) επειδη γουσταρω
 
pooky(1) είπε:
+1000.
Δυστυχώς σήμερα όλη η φάση γίνεται για τα "νούμερα". Από "νούμερα" για "νούμερα".

Ξεκατινιάσματα, κουτσομπολιό, μια ατέλειωτη πασαρέλα από wannabe super stars και μια ελληνική (το "ε" με μικρό γιατί κεφαλαίο δεν της αξίζει) κοινωνία που ο καθένας ονειρεύεται να γίνει η πρώτη φίρμα στη νύχτα και το "λαϊκό" πεντάγραμμο.

Τα "είδωλα" που προβάλει είναι, όχι απλά απαράδεκτα, αλλά καταστροφικά. Στο βωμό του κέρδους και της φιγούρας, η τηλεόραση σήμερα στην Ελλάδα, έχει καταστρέψει συνειδήσεις και έχει καταβροχθίσει κόπους πολλών απλών ανθρώπων.

Όταν ανοίγεις ακόμα και τα δελτία ειδήσεων και σου προβάλλουν σαν πρώτη είδηση με "life" σύνδεση (live δεν ξέρουν τι πάει να πει..... ) το γάμο ή τη χλιδάτη βάφτιση της κάθε ξανθόψειρας, τότε να πάει στο καλό και να μας γράφει.

Δεν μιλάω για τα "αθλητικά" έτσι; Λες και μόνο το ποδόσφαιρο και πόσα πήρε ο κάθε ουρακοτάγκος - πίθηκας για να παίξει στην ομαδάρα υπάρχει......
+100

αυτοί είναι η κουλτούρα του σημερινού "Ελληνα" αυτά θα δείξει.. δεν έχω αυταπάτες για τον σημερινό πολιτισμό μας και την παιδιά μας οπότε η τηλεόραση είναι αυτή που μας αξίζει και πολύ καλή θα έλεγα ότι είναι..
 
Χωρίς βέβαια να ξεχνάμε την δυσχερή οικονομική κατάσταση της χώρας σε συνδυασμό με την πρόσφατη υπαγωγή της στο international monetary fund οι οποίες κακά τα ψέματα έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στον χώρο των media. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα πολλοί ιδιοκτήτες ΜΜΕ να προβαίνουν σε απολύσεις προσωπικού και μειώσεις αποδοχών προσφεύγοντας σε πρόχειρες και φτηνές λύσεις τύπου Big Brother. Ορισμένα κανάλια δεν άντεξαν την κρίση και έκλεισαν λόγων έλλειψης χρημάτων. Κρίμα, θα μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι σαφώς καλύτερο από το εγχώριο ραδιοτηλεοπτικό τοπίο.

imf.jpg
Dominique%20Strauss-Kahn1.jpg




EDIT: Το φαινόμενο δεν είναι μόνο ελληνικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια απάντηση που με έβαλε σε σκέψεις ειταν οταν ρώτησα τον 14χρονο γιό του αδελφού μου....

- "Τι δουλειά σκοπευεις να κάνεις οταν μεγαλώσεις;

- "Νονος της νύχτας, μου απάντησε με σοβαρό ύφος. Το πιο ανυσυχητικό είναι οτι το ενοούσε.

Να τι πρώτυπα εχουν τα παιδία σήμερα με ολα αυτά που βλέπουνε στην τηλεώραση.
 
Πίσω
Μπλουζα