Ρέτρο Υπολογιστές Μελών [2006 - 2007]

Ηρθε στη κατοχη μου το μονο ομορφο Amstrad κατασκευασμα.

Ενας PCW 8512 με printer.

Παρτε μια φωτο (δυστυχως απο κινητο,δεν την παλευω να φορτισω τη μηχανη τωρα :D )

large.image_14597.jpg.38ff492c25d2a3cc57fd0eb5530e1ed2.jpg


Oταν τον αναβω, η οθονη δεν απεικονοζει τιποτα και "ψαχνει" τα 2 floppies.

Aπο οτι ειδα θελει ειτε bootable disk ειτε με το LocoScript ή με το CP/M...

Τυγχανει να εχει κανεις κατι απο τα παραπανω?

Εδω ενα link με hints-tips για PCW
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλει λειτουργικό εκκίνησης..Πράγματι πολύ όμορφος υπολογιστής με την καθαρόαιμη αίγλη του 80!!Καλορίζικος!
 
Αιρετική ερώτηση : Τι στην ευχή την κάνεις την Αmiga me PPC? :help:
 
nai nomo, gi'auto den poulhthikan polles! LOL
 
akmakas είπε:
Παραθέτω στην αγάπη σας ένα συλλέκτη με 558 μηχανήματα στην συλλογή του,και είναι μόνο 39 χρονών!!:animeek:
Αναρωτιέμαι που τους έχει βάλει?Πάντως να μένει σε διαμέρισμα στην αθήνα μου φένεται χλωμό.Μάλλον θα έχει καμιά βίλα τεράστια.Δεν εξηγήται αλλιώς!

Χεχε :)
 
Για να έχει και τα λεφτά να πάρει 558 μηχανήματα...........
 
Ο PCW 8512 έπαιζε πολύ σε "εκσυγχρονισμένα" VIDEO CLUB της εποχής. Τουλάχιστον στην περιοχή μου 7 στα 10 τον είχαν
 
Έφτασε και ο δικός μου ZX Spectrum 128!(Το μισό Forum τον έχει ; ) Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και λειτουργούν όλα άψογα! Ο Spectrum ήρθε από Ολλανδία και έχει το ίδιο βύσμα πρίζας με τα δικά μας! Το κασετόφωνο λειτούργησε καλά.Τα πλήκτρα είναι όλα ok! Μοναδικό μελανό σημείο το λίγο φθαρμένο καλώδιο τροφοδοσίας , αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια ! Δεν μπορείτε να φανταστείτε την χαρά που ένοιωσα χθες το βράδυ όταν δούλεψα με αυτόν τον Spectrum. Ένα παλιό όνειρο μου έγινε πραγματικότητα! Επειδή το μηχάνημα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση ανέβασα 2-3 φωτογραφίες πριν τον καθαρίσω για να μοιραστείτε την χαρά μου! :clap:





 
Αυξανεστε και πλυθηνεστε...

Οι οπαδοι της ψωμιερας και του Ζαχαρη εχουν γινει μαι μικρη μειοψηφια... :tease:
 
ΓΜΤ...ΓΜΤ...ΓΜΤ...ΓΜΤ...ΓΜΤ...:mad:

Περιμένω κι εγώ έναν ψυκτρά εδώ και έναν μήνα!!!!!

Πάντως έχω εναν 48+ δώρο του κουνιάδου μου, έτσι για να μου φύγει η καούρα.
 
Rygar δεν βριζουμε εδω ! Εναλλακτικα μπορεις να κοπανησεις την ψωμιερα σου στο κεφαλι του Wally :rolleyes:
 
Απο τη μερια του πληκτρολογιου τουλαχιστον :D
 
Wally είπε:
Απο τη μερια του πληκτρολογιου τουλαχιστον :D
Οχι από τη μεριά του πληκτρολογίου. Αυτό δουλεύει, γιατί ακούγονται τα κλικς. Θα το κάνω από την μεριά του RF, γιατί κάτι δεν πάει καλά με το σήμα. Εάν παίξει, έχω και ενα 2600 που έχει παρόμοιο πρόβλημα. Σε πειράζει να έχει και το cartridge επάνω; Δεν πατάει καλά με το χέρι :D :D
 
gtsamour...Αμάν!!!!Τώρα με έφτιαξες η μάλλον μου έβαλες μπουρλότο στα σωθηκά!!!

Και microdrives Spectrum 128+...ΤΕ.ΛΕΙ.Α!!!!
 
Μπορεί να μην είναι micro.... αλλά νομίζω του αξίζει μια θέση εδώ μέσα.......

Σας παρουσιάζω τη βαλίτσσσσ......... εεεεεεε !!! Το μεταφερόμενο PC CORONA PPC400 !!!!

p2010768tq8.jpg
 
ti asxhmo mpaoulo einai auto re teflon? LOL

prepei na se plerosane na to pareis :p
 
Πίσω
Μπλουζα