Ρέτρο Υπολογιστές Μελών [2006 - 2007]

billy είπε:
Κάποια στιγμή ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να περάσω για να παίξω Pirates Gold στο αυθεντικό CD32 !! (μέχρι τώρα το είχα παίξει μόνο μέσω εξομοίοωσης).
Βεβαίως φίλε μου όποτε θέλεις.
 
Μάριε τώρα το είδα. Ειδικά το CD32 είναι κουκλί και σε άψογη κατάσταση. Και σε πολύ καλή τιμή επίσης. Είχα δει ένα CD32 στο ΕΒΑΥ, καινούργιο σφραγισμένο, για 150 λίρες πουλήθηκε. Νομίζω ότι πλέον τις έχεις όλες ή μου φαίνεται;
 
Ναί σαν ξεχωριστά μοντέλα τις έχω όλες. Α500, Α500 plus, A500 Limited design, A600, A600 HD, A1000, A1200, A2000, A3000, A4000, CDTV, CD32. Bέβαια για να ολοκληρωθεί η συλλογή λείπουν μερικές ακόμη.
 
Kala ta les kai den ntrepesai ,san na pas diakopes stin Aithiopia kai na diavazeis to menu apo tin pitsaria pou exeis Ellada. :mad:
 
Ολίγην 3000 με μπόλικο πιπέρι ο κύριος; :biglaugh:
 
XA! Και εγώ θα γούσταρα μία CDTV με μπόλικο tabasco, χωρίς αγγινάρες.:hungry:

Αλλά, ας πάμε και στην άλλη μεριά.....,γιατί μπούχ'τσα με τις Amiga τώρα τελευταία:rolleyes: :D :D:D

pb281741zq8.jpg


....thanks pitsunami !!! :)
 
Μεγειά! Μοιάζει να είναι σε άριστη κατάσταση. To aliens vs predator είναι και το μοναδικό παιχνίδι που έχω παίξει και δει στο Jaguar. Τώρα τελευταία βλέπω πολύ συχνά αυτή τη κονσόλα. Μήπως να πάρω και εγω ένα;
 


Να ευχαριστήσω κι εγώ τον φίλο pitsunami με τη σειρά μου.

Το Dreamcast πέρασε από μπάνιο με οινόπνευμα (ήταν σε τέλεια κατάσταση πάντως !!!!!! ) και έγραψε τις δύο τελευταίες μέρες πάνω από 15άωρο.
 


Ε, μια και πιάσαμε το θέμα, ορίστε και ένα Zelda Limited Edition GBA που έχω εδώ και κάτι μήνες.

Το μηχανάκι αποκτήθηκε σε εξαιρετική κατάσταση από το φίλο xalia. Το παλιόμουτρο δεν το ήθελε πιά, μάλλον γιατί μάζευε λεφτά για να πάρει Macbook..... Oh well, περί ορέξεως που λένε........ :D
 
Εγω ευχαριστω παιδες! Το ηξερα οτι θα πανε σε καλα σπιτια! :)
 
Ρε παιδιά αυτά δεν είναι ρετρο υπολογιστές! Είστε τελείως off!

BTW, Είναι ρετρό το GBA και το Dreamcast?
 
Το dreamcast έχει αγαπηθεί από πολύ κόσμο και αυτό το κάνει μοναδικό. Έχει σταματήσει εδω και χρόνια να παράγεται από την Sega (συγκεκριμένα το 2001). Εδω λέμε ρετρό το πρώτο xbox και το πρώτο playstation, το dreamcast δεν θα λέμε ότι είναι ρετρό;
 
nkarytia είπε:
Ρε παιδιά αυτά δεν είναι ρετρο υπολογιστές! Είστε τελείως off!BTW, Είναι ρετρό το GBA και το Dreamcast?
Είμαστε τελείως off;

Φυσικά και όχι. Οτιδήποτε έχει σταματήσει η παραγωγή του όπως τα παραπάνω είναι πιά retro. Φυσικά και το Cube περιλαμβάνεται στην ίδια κατηγορία.

Και φυσικά και οι κονσόλες είναι υπολογιστικά συστήματα. Με δικά τους προγράμματα και επεξεργαστές και, και, και τα λοιπά.
 
Με γεια σε όλους και happy gaming !!

@ tel

Το Alien Vs predator (Jaggy) δεν με πολυεντυπωσίασε θα έλεγα. Ρίξε μια ματιά στο Tempest 2000 ;)

@ pooky

Κλείσε βρε το οινόπνευμα...θα εξατμιστεί !!:biglaugh:

@ nkarytia

Οποιοδήποτε μηχάνημα σταματήσει να παράγεται ,θεωρείται retro !

To Dreamcast ,διαθέτει φυσικά όλα τα προσόντα να αποτελεί έναν αδάμαντα για collectors !
 
@geo

Το κλεισα ρε αθεόβοβε! Που στο καλό το είδες;

Και ναι το Dreamcast είναι αδάμαντας, έχω δύο και πάω για τρίτο.
 
Άλλο ρετρό κονσόλα και άλλο ρέτρο υπολογιστής. Σωστά; Εκτός κι άν τραβήξουμε το λάστιχο τόσο πολύ που μπεί εδώ οτιδήποτε περιέχει ολοκληρομένα. :)

geoanas είπε:
Με γεια σε όλους και happy gaming !!
@ nkarytia

Οποιοδήποτε μηχάνημα σταματήσει να παράγεται ,θεωρείται retro !

To Dreamcast ,διαθέτει φυσικά όλα τα προσόντα να αποτελεί έναν αδάμαντα για collectors !
 
Εγώ πάντως πιστεύω οτι εδώ μέσα ποστάρουμε ότι ρετρό καινούργιο τσιμπάει ο καθένας μας. Τουλάχιστον είναι ένα θρεντάκι που γουστάρουμε όλοι να διαβάζουμε. Τι πειράζει που θα είναι μια κονσόλα ?

Πχ εμένα σήμερα μου χαρίσανε Playstation 3 ..... :)

http://img84.imageshack.us/img84/9804/pc011745tv5.jpg

:tease:
 
Άντε βρε και ψάρωσα!!! (Είπα και εγώ!!) :biglaugh:
 
gtsamour είπε:
Το ξεφτίλισα πάλι... λόγω γενεθλίων μου τις προάλλες πήρα 1-2 πραματάκια που ήθελα με το σύστημα "διάλεξε κάτι που θέλεις για τη γιορτή σου, πάρτο και θα σου δώσω τα χρήματα" (φωνή αδελφής, γονέων κλπ).


52611pe3.jpg


e40e1bl4.jpg


1. http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=190153962286&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=009

2. http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130157466061

3. http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=290164132332&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=019

Το Atarάκι το παρέλαβα σήμερα όπως είπα και πρίν και είναι κυριολεκτικά σαν καινούργιο, καμία φθορά. Μένει μόνο να κάνω το κολπάκι του Wally για τον ήχο γιατί βγάζει UK Pal.

Περιμένω τα άλλα δύο ακόμα μια και τα έκελισα μόλις σήμερα :) Δεν κρατιέμαι :) :)
Ωραιο sixer to Atari σου gtsamour. Τωρα, αν θελεις να το εχεις για πάντα, φρόντιζε να ΜΗΝ το εχεις στην πρίζα όταν δεν το χρησιμοποιείς. Ακόμα και τον διακόπτη αν έχεις στο OFF, το σύστημα είναι ακόμα active και παίρνει ρεύμα. Σίγουρα δεν θα ήθελες το μηχανημα σου να γίνει ψητό έτσι?!

Έχω δεί πολλά που έχουν καταστραφεί έτσι..
 
Σήμερα το απόγευμα πήρα από έναν φίλο μου μια στοίβα από δισκέτες Amiga και 93 pixel και 24 mini pixel. Θα πέταγε τις δισκέτες και τα pixel στα σκουπίδια αφού του έπιαναν χώρο. Τα λυπήθηκα να πάνε στα σκουπίδια και τα πήρα σπίτι μου. Ακολοθούν φωτογραφίες.

Οι δισκέτες της Amiga. Πραγματικά δεν ξέρω πόσες είναι αλλά σίγουρα είναι πολλές! Διακρίνεται και το Amiga Vision γνήσιο με όλα τα manual παρακαλώ.

2005114026663681541_rs.jpg


Τα 93 τεύχη Pixel και 24 μίνι. Σε άριστη κατάσταση.

2005133402312918817_rs.jpg


Είναι καλό να χαρίζεις πράγματα και να γνωρίζεις πως αυτός που θα τα πάρει θα τα εκτιμήσει.
 
Πίσω
Μπλουζα