Ρέτρο Υπολογιστές Μελών [2008 Version]

defunes3xc2.jpg


Extraordinaire!

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Καλα ο Phil ειναι απιστευτος.

Μολις ανακαλυψα οτι το κανονικο πακετο του Kroko δεν περιλαμβανει μετασχηματιστη...αλλα εγω βρηκα μετασχηματιστη στη τσαντα...

pic5sp0.jpg


Ακομα και με τους μετασχηματιστες...ειναι κολλημενος Atarian :D
 
Wally είπε:
Τα παρακατω μου τα εφερε ο Phil-Santa-Claus_vr τον οποιο ευχαριστω ιδιαιτερως!
Ειναι τα "ασημενια" carts (που οπως εμαθα απο τον Φιλιππο ειναι η μορφη με την οποια κυκλοφορουσε τα παιχνιδια της η Imagic) - τα "κρεμ" carts (εχω λεπτομερεστερη φωτογραφια παρακατω με "κλου") και το modified SuperCharger με τη κασετα του (που παραλιγο να στειλει το Phil στο Γκουανταναμο :D ) το οποιο θα φαει τρελο mp3 ταισμα

pic1dx6.jpg


Για δωστε βαση στη πενια (και ομως ειναι 2600!...εγω παντως πιαστηκα τρελα αδιαβαστος :) )

pic2pc1.jpg


Και για επιδορπιο εχουμε full-extra Κροκοδειλο (τον οποιο γεμιζα παιχνιδια εχτες στις 2 το βραδυ :D )

pic3mr5.jpg

Αμααααααααν...ζήλεψα άσχημα τώρα!!!!!

Βρε φαταούλα..όλα εσύ τα πήρες τελικά??? :precry: :precry: :cry: :cry:

Άντε...καλό atarολιώσιμο τώρα :D :D
 
Ιδού ο 664 που τράβηξα και επεξεργάστηκα για ενδεχόμενη χρήση στο επερχόμενο βιβλίο για την ιστορία του CPC. Έπεται ο 464 που έχω και είναι σαν new stock. Aρχική ανάλυση στα 8.1ΜΡ, όποιος ενδιαφέρεται ας ζητήσει. Τώρα που πήρα και καλή κάμερα πρέπει να τα κατεβάσω όλα από το πατάρι για να τα φωτογραφήσω καλά!

664smbi0.png
 
:eek:

Πού τον βρήκες;;;; Μπουμπούκι. Καταπληκτική ποιότητα!!!
 
Ναι, ήταν τυχερό! Μου ήρθε βέβαια κομματάκι ακριβά (κάπου 100 γιούρια και κάτι ψιλά), εκτός δημοπρασίας από χρήση άλλου φόρουμ, αλλά οι 664 είναι πανάκριβοι... μοναδικό ψεγάδι οι γρατζουνίτσες στην πλάκα πάνω από το ντράιβ. Κρίμα είναι, και ψάχνω κανένα ψόφιο μήπως και την αλλάξω!
 
...Και τα δύο τελευταία μου αποκτήματα:







 
Damn atari portofolio.

Mε αυτο μπορεις να βγαλεις λεφτα απο τα Α.Τ.Μ..... :D
 
Κάποιος βλέπει πολλές ταινίες... ;)
 
...και δύο φωτό που τράβηξα σήμερα. Όχι ότι δεν τα έχετε ξαναδεί, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές φωτό υψηλής ανάλυσης... Αν ενδιαφέρεται κάποιος (ας πούμε για κανένα σχέδιο για μπλουζάκι, wallpaper... ;) ας μου ζητήσει το αρχικό αρχείο.



 
O 6128 είναι πραγματικά πανέμορφος!

Αααχ μου έλειψε ο 664 μου :cry:
 
Βρε συ τουτος εδω τωρα φανερωθηκε,κρυφοαμστραντοφαν ησουν πουλακι μου.... :D
 
Μα δεν είχα C64 ποτέ μου, Amstrad είχα! Αλλά δε μπορώ να μην παραδεχτώ τα θετικά του κάθε μηχανήματος :)
 
Και...

...το χειρότερο* μηχάνημα της συλλογής μου, αλλά σίγουρα ένα από τα ομορφότερα της εποχής!





Click για μεγαλύτερη, όπως και στις προηγούμενες!

Gry

*Α, σόρρυ, έχω κι ένα ΖΧ81...
 
Wally είπε:
Καλα ο Phil ειναι απιστευτος.Μολις ανακαλυψα οτι το κανονικο πακετο του Kroko δεν περιλαμβανει μετασχηματιστη...αλλα εγω βρηκα μετασχηματιστη στη τσαντα...

pic5sp0.jpg


Ακομα και με τους μετασχηματιστες...ειναι κολλημενος Atarian :D
Wally, δεν υπηρχε περιπτωση το krokodile να στο αφηνα να το λειτουργησεις χωρις ενα Atari μετασχηματιστη! Εστω και με ενα converter, τουλαχιστον το ελληνικο ρευμα θα περασει φιλτραρισμενο απο ενα Atari approved power supply! Αυτο που δεν προλαβα να σου πω ειναι οτι ο μετασχηματιστης αυτος, ειναι ολοκαινουριος και χρησιμοποιηθηκε πολυ λιγο στις πρωτες παρτιδες του vader ενω αν διακρινεις καλα θα δεις και οτι αναγραφει και το cx-2000, το πρωτοτυπο "val", που ηταν προορισμενο να χρησιμοποιει τον ιδιο μετασχηματιστη. Οπως καταλαβαινεις το project ξεκινησε ευοιωνο ωστε να παραχθουν οι μετασχηματιστες αναγραφοντας τον κωδικο απο ενα μηχανημα που δεν ειδε το φως της δημοσιοτητας παρα μονο με λιγα πρωτοτυπα που κυκλοφορουν ακομα με τετραψηφιες τιμες!

Ακομα και για ενα απλο μετασχηματιστη, η εκδοση αυτη ειναι περιορισμενη. A piece of Atari history on your hands buddie!
 
Gryzor χαίρομαι πραγματικά τις φωτογραφίες που έβαλες πιο πάνω αλλά έχω μια απορία. Πως στο καλό γίνεται και είναι σε τέλεια κατάσταση και δεν έχουν ούτε την παραμικρή γρατσουνιά; (ζηλεύω) :D
 
Χεχε, σ'ευχαριστώ!

Κοίτα, βασικά εκτός από τους πρώτους μου, μαζεύω μηχανήματα σε πολύ καλή κατάσταση... Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι ο ZX+ πχ είχε μία γρατζουνίτσα ή ο c64 μία πολύ μικρή τρυπούλα (καυτή βελόνα, μαντεύω!) που έβγαλα με Photoshop, αλλά κατά τ'αλλα είναι άψογα - ο 464 πχ είναι σαν από το κουτί του. Θα τα φέρω στην έκθεση :)
 
Με την βοήθεια ενός φίλου απόκτησα μερικά original παιχνίδια για amiga. Εδω τρία από αυτά. Μέσα έχουν μόνο δισκέτες και manual. Σιγά μην είχαν και τα μπλουζάκια.. :D

301q4ad.jpg


και εδω μερικά close ups :D

2071850.jpg


kak204.jpg


ev2g48.jpg
 
Μολις ηρθε και παει για ΜΠΟΥΓΑΔΑ

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα