Ρετρό Ίντερνετ

Εμένα η υπερβολή του animgif (αλλά ΚΑΙ του flash αργότερα), μου φάνηκε γρήγορα αντιαισθητική.

Αλλά φυσικά δεν είχαν αναπτυχθεί ειδικότητες. Site έφτιαχνε ο "κομπιουτεράς", ούτε σοβαροί γραφίστες, ούτε CSS ούτε τίποτα.

HTML τα γράφαμε απλώς.
 
Πότε βάλατε DSL και τις εμπειρίες σας πριν από την εποχή αυτή.

Ανοίγω αυτό το θέμα πρώτον για να σας ρωτήσω ποια χρονιά εγκαταστήσατε γραμμή DSL στο σπίτι σας και παράλληλα να αναπολήσουμε μνήμες από την πρώτη μας επαφή με το ίντερνετ, τι site θυμόμαστε να χρησιμοποιούμε κ.α.

Αρχίζοντας από εμένα,έβαλα DSL στο σπίτι το 2007. Είχα την ευκαιρία να βάλω και νωρίτερα αλλά λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων όλο το 2006 έλειπα και δεν είχε κανένα νόημα η κίνηση αυτή. Συγκεκριμένα ένας φίλος μου πορωμένος με υπολογιστές μου είχε δέιξει μια προσφορά της Forthnet που είχε βρει σε ένα περιοδικό υπολογιστών, με 44 ευρώ αν θυμάμαι καλά τομήνα που για την εποχή ήταν πολύ καλά. Θυμάμαι την τεράστια διαφορά από την PSTN στο να κατεβάζω ταινίες και τραγούδια από τα γνωστά emule, limewire, κ.α. Πλέον κατεβάζαμε με ταχύτητα MB και όχι KB. Η γραμμή πρέπει να είχε ταχύτητα 4mbps αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Η πρώτη μου επαφή με το ίντερνετ ήταν το 2000 όταν πήγα να σπουδάσω. Στη σχολή μας υπήρχε μια μικρή αίθουσα με 5 ελεϊνούς υπολογιστές, εσωτερικά και εξωτερικά. Το καλό όμως ήταν ότι μπορούσα στη ζούλα να πάω στις αίθουσες υπολογιστών στο Πολυτεχνείο που σπούδαζε η αδερφή μου όπου εκεί είχε πληθώρα υπολογιστών. Βέβαια εφόσον δενήμουν φοιτητής Πολυτεχνείου ήμουν και λίγο στην τσίτα μήπως έρθει κανείς και μου κάνει παρατήρηση.

Τα κύρια site/προγράμματα που χρησιμοποιούσα τότε ήταν για να κατεβάσω emulators και mp3 και τα οποία αργότερα τα έπαιρνα με δισκέτες στο σπίτι. Αν και χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία καθώς οιδισκέτες είχαν χωρητικότητα 1,44 mb και για να χωρέσει ένα τραγούδι έπρεπε να κουβαλάς τουλάχιστον 3 δισκέτες μαζί σου όπως αντίστοιχα ένα παιχνίδι του SNES ή MD. Σήμερα με τις τρελές ταχύτητες εγγραφής σε USB και βαριόμαστε να περιμένουμε. Απορώ με την υπομονή μας τότε και το βάλε βγάλε των δισκετών.Βέβαια μπρος στα κάλλη τι είν' ο πόνος.

Την πιο πολύ ώρα όμως την έτρωγα στο mirc κάνοντας κουβέντα με αγνώστους. Είχα γνωρίσει και 2 Ελληνίδες που έμεναν στο Βέλγιο και μιλούσαμε περισσότερο. Θυμάμαι πολύς κόσμος που ήταν στο mirc τότε. Μερικά ωραία nicknames που θυμάμαι είναι Κβαντισμένο Σκυρόδεμα και Don't touch φρεσκοβαμμένο.

Οι browsers που χρησιμοποιήσα ήταν ο Netscape και ο Internet explorer. Για τα mp3 χρησιμοποιούσαμε WinMx και κάποια άλλα που δε θυμάμαι. Το αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν στο 2οεξάμηνο να μην πατάω πόδι στα μαθήματα παρά να είμαι όλη μέρα στους υπολογιστέςκαι να πάω στο 3ο εξάμηνο με 8 μαθήματα στο κεφάλι μου. Έπειτα αγοράσα υπολογιστή και είχα και ίντερνετ και μια χαρά έκανα τη δουλειά μου από τοσπίτι.

Υ.Γ. Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε τις εμπειρίες του elephadas πάνω στο θέμα για να δούμε πως ήταν τα πράγματα στην Αμερική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έβαλα Γεναρη του 2007 μεσω ΟΤΕΝΕΤ (τότε), με ταχύτητα 2mbit εννοείται. Ημουν προνομιούχος όταν τότε όλες οι ταχύτητες ξεκινούσαν από ~384kbps. Ο λόγος που εβαλα τότε ήταν επειδή αυξήθηκαν οι απαιτήσεις της δουλειάς μου, εμενα Αθηνα και ηταν αδύνατο καθε λίγο και λιγάκι να είμαι στη δουλειά με το αμάξι μου για να πατήσω ενα κουμπί. Χρειαζόμουν remote control με καλή απόκριση, οπότε η εταιρία μου πλήρωσε τη σύνδεση, αλλιώς εγώ αποκλείται να πλήρωνα τότε περίπου 80 ευρώ το διμηνο για κάτι τέτοιο! Η πρώτη μου επαφή με ιντερνετ ήταν το 1995 τότε που είχε βαλει ενας φίλος με μοντεμάκι 14400 και σύνδεση HOL. Τότε η HOL είχε μονο 12 γραμμές (στη Χαλκίδα παντα) και τρέχοντας finger μπορούσες να δεις ποιοί ήταν συνδεδεμένοι εκείνη τη στιγμή :D . Το 1996 βρήκα δουλεια σε εταιρία πληροφορικής και δανείστηκα ενα Zoom 28800. Εβαζα να κατεβαίνουν virus definition της Macafee (τελη 1996) δωρεάν (δεν είχα καν δηλώσει το antivirus:D) και κατέβαιναν σε 2 ώρες. Μεγαλεία! Μετα εβαλα ISDN 128kbps στο σπίτι. Είχα κατεβάσει 1gb roms για NEOGEO το 1999 και κατέβαζε ολη νύχτα. Ο λογαριασμός είχε ερθει 245 ευρώ εκείνο το δίμηνο, θυμάμαι τον τσακωμό με τη μάνα μου :D . Είχα κανει το πρώτο μου chat μεσω Napster στα τελη του 1999. Τότε κανείς φίλος δεν είχε ιντερνετ για να μιλάμε με chat, οπότε άργησα πολύ να μπω στο κόλπο. Παρ'ολ'αυτά δε με εμπνέει, θελω ν'ακούω τη φωνή του άλλου ή να τον βλέπω. Από browsers, πιο πολύ netscape και ελάχιστα ΙΕ. Αφτα.

Ο elephadas θα πρέπει να έτρεχε τουλάχιστον με Τ1 :D
 
Όλο το σκεφτόμουν και τελικά ξέχασα να γράψω ότι η μέγιστη ταχύτητα που κατεβάζαμε στην PSTN ήταν 5kbps το οποίο σημαίνει για να κατεβάσεις μία rom για το SNES των 650kb χρειαζόσουν πάνω από 2 λεπτά ενώ τώρα μέχρι να κουνήσεις το ποντίκι μετά από το download έχει κατέβει το αρχείο.

Επίσης αξέχαστος θα μείνει ο ήχος σύνδεσης του modem. Αν λοιπόν κάποιος ήθελε εν τω μέσω της νυκτός να μπει στο ίντερνετ, δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον πάρουν μυρωδιά :p .

The Sound of dial-up Internet



Υ.Γ. Όταν έβαλα DSL είχα τραβήξει καλώδιο από το PC που περνούσε από εξωτερική πόρτα, μπαλκόνι και την πόρτα εισόδου για να φτάσει στην τηλεφωνική πρίζα. 10 μέτρα καλώδιο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα!!! Τραγικοι βομβοι/ηχοι!! :p

Μπραβο ρε Γιαννη!!
 
Κάτσε. 25 Μαρτιου μπήκες πρώτη φορά ιντερνετ ή εβαλες πρώτη φορά ADSL; Η μηπως η πρώτη σου συνδεση ηταν και ADSL; :D
 
Εβαλα πριν 10 χρονια και το μονο που θυμαμαι ηταν οι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟΙ λογαριασμοι!
 
Μάιο 2007, OTENET, 384kbps...

Για πιο πριν, αυτά που θυμάμαι περισσότερο είναι οι 2 ώρες για να κατεβάσω ένα trailer του Final Fantasy XII, και η καθημερινή που περιήγηση ήταν του στιλ "Μπαίνουμε στα γρήγορα σε 5-6 συγκεκριμένα site, αποθηκεύουμε τοπικά ότι θέλουμε να δούμε, και μετά τα βλέπουμε με την ησυχία μας".. :p

Και πρώτη επαφή με DSL ήταν σε ένα ίντερνετ καφέ, που πήγαινα καμία φορά να κατεβάσω κανένα πρόγραμμα ή καμία ROM.
 
Βλέπω μερικοί γράφετε για σύνδεση 384kbps. Μήπως έγραψα πολλά τα 4mbps εγώ στο 1ο ποστ; :xm: .
 
Αν θυμάμαι καλά dsl έβαλα το 2006. Δούλευα σε ένα Γερμανό και πουλούσαμε συνδέσεις και HOL από ότι θυμάμαι, και είχα πάρει ένα κουτάκι που λεγόταν Broadband Pack και είχε σύνδεση 384kbps. Δεν θυμάμαι τη διάρκεια της σύνδεσης, αλλά νομίζω πως κάποια στιγμή είχε γίνει αορίστου. Θυμάμαι στο μαγαζί είχαμε 1mbps και έλεγα τι ωραία που πάει, αλλά δε βαριέσαι, καλά είναι και τα 384. Μέχρι που κάποια στιγμή τριπλάσιάσανε την ταχύτητα σε όλες τις συνδέσεις και χωρίς κάποιο έξτρα κόστος θυμάμαι πως πήγα στα 768kbps. Και λίγα χρόνια αργότερα έκανα κανονικό double play στη HOL, όπου είχα πλέον γύρω στα 2,5mbps ταχύτητα(λόγω isdn γραμμής τότε και voip τηλεφώνου έκοβε αρκετά. Μόλις άλλαξα και πήγα σε Pstn ανέβηκε στο διπλάσιο).
 
johnny19818 είπε:
Βλέπω μερικοί γράφετε για σύνδεση 384kbps. Μήπως έγραψα πολλά τα 4mbps εγώ στο 1ο ποστ; :xm: .
Μάλλον..... :p

Πέρα από την πλάκα, δεν θυμάμαι να υπήρχαν 4άρες γραμμές τότε, αν και πάλι δεν παίρνω όρκο... Πάντως και να υπήρχαν, θα ήταν πανάκριβες.

Η OTENET πάντως σιγά σιγά αναβάθμιζε αυτόματα τις γραμμές, και από τα 384 μας πήγε στα 512, και μετά δεν θυμάμαι αν πήγαμε κατευθείαν στα 2Μbps ή ήμασταν και στο 1 για κάποιο χρονικό διάστημα..

Τελικά το 2013 έβαλα 24άρα στην HOL.
 
Εγω adsl εβαλα πρωτη φορα το 2004 φθινοπωρο (512kbps)
 
Rygar είπε:
Κάτσε. 25 Μαρτιου μπήκες πρώτη φορά ιντερνετ ή εβαλες πρώτη φορά ADSL; Η μηπως η πρώτη σου συνδεση ηταν και ADSL; :D
Αφου για DSL μιλαμε, DSL λεω και εγω. PSTN συνδεση ειχα απο το '95 και ενα φεγγαρι ειχα και ISDN.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thank you, Nemo! :flower:

Όντως, τα θέματα είναι παρεμφερή κι αφού βλέπω ότι η κουβέντα σε αυτό είναι στο ίδιο στυλ με το ήδη υπάρχον, συγχωνεύονται και συνεχίζουμε εδώ! :)
 
Omenforever είπε:
Η συγκίνησή μου όταν τα κατάφερα δεν περιγράφεται... η ακαδημαϊκή μου καριέρα κινδύνεψε να τερματίσει πρόωρα αφού το μόνο ενδιαφέρον που είχε η σχολή για μένα περιοριζόταν στους τέσσερις τοίχους του υπολογιστικού κέντρου. Στις 9 άνοιγε, 8:45 ήμουν εκεί κάθε μέρα με ένα τούβλο (κουτί με 100 δισκέτες πεινασμένες για αρχεία). Ο καλύτερος υπολογιστής του κέντρου ήταν ένα Pentium στα 133 αν θυμάμαι καλά και όλοι ήξεραν ότι μου "ανήκε". Μια μέρα ένας πρωτοετής κάθισε δίπλα και αντί να ανοίξει το δικό του PC έκλεισε το δικό μου... τον έπιασα από τον γιακά και τον πέταξα έξω ( ρετρο-νταής ). Σε τέτοιο σημείο είχε φτάσει ο εθισμός μου..
Βρε , αθεόφοβε ! Εσύ με είχες πετάξει έξω ;

Πλάκα κάνω ! Άλλον έβγαλες !

Πάντως η διήγηση ήταν φοβερή . Θα έλεγα ... τρομαχτική !
 
Lord_Makro είπε:
Θυμάμαι την εποχή που πρωτοβγήκε ο Παγκόσμιος Ιστός (φοιτητής εγώ). Μέχρι τότε χρησιμοποιούσαμε μόνο ftp για να κατεβάζουμε αρχεία (συνήθως εικόνες και προγράμματα) και κάπου είδαμε κάποιες διευθύνσεις που άρχιζαν με http και αναρωτιόμασταν τι είναι πάλι αυτό :xm: Δοκίμασα να μπω με ftp (μιλάμε πάντα για τερματικά UNIX) αλλά τίποτα...Μετά από κάποιες μέρες κυκλοφόρησε το νέο ότι είναι μια καινούρια υπηρεσία και πρωτοβάλαμε το Mosaic... :)
Εγώ μπήκα αμέσως μετά, αλλά θυμάμαι διάφορα πρωτόγονα sites να παραπέμπουν σε ftp για σχεδόν οτιδήποτε!
 
Πρώτη μου επαφή με ίντερνετ κάπου το 1997 αρχές στο πρώτο ίντερνετ καφέ της Νέας Ιωνίας. Χάζευα ιστοσελίδες γράφοντας από τη φαντασία μου www."ΟΤΙ-ΜΟΥ-ΚΑΤΕΒΕΙ-ΣΤΟ-ΜΥΑΛΟ.COM.... Με θυμάμαι μετά κάπου 1999 με 2000 που αγόρασα modem με χαρτζιλίκι που μάζευα πόσο καιρό και μια σύνδεση FORTHNET, να παίζω online στο msnzone ή msngamingzone κάπως έτσι λεγόταν, Age of Empires I και II καθώς και Rainbow Six Rogue Spear με παίχτες από όλο τον κόσμο. Είχα μάλιστα φτιάξει και μια clan χαχα ακόμα το θυμάμαι την USF και το να παίζεις με σύνδεση 56άρα της εποχής με κόκκινο Ping (συν το φόβο της μάνας που μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο και να κοπεί η σύνδεση) ενάντια σε αμερικάνους με Cable η Τ1/Τ3 αν θυμάμαι καλά ήταν αξία ανεκτίμητη. :p Ηeadshot πέντε λεπτών και εσύ ακόμα περπατούσες φαινομενικά μόνος στο χάρτη.. Και φυσικά όταν εμφανιζόσουν είχες ήδη φάει το δεύτερο :p
 
Πω πω τι μου θύμησες τώρα και εμένα με το msnzone και το Age of Empires II ! ... Εγώ - να φανταστείς - δεν ήξερα καν τι είναι αυτό . Απλά μια μέρα πάτησα το κουμπί σύνδεσης , μπήκα μέσα και ο πλανήτης απέκτησε για μένα άλλη εικόνα ! Το καλλύτερο όμως ξέρεις ποιό ήταν ; Πως το Age of Empires II που είχα ήταν ... σπασμένο ! Ναι , σπασμένο , και παρόλα αυτά έπαιζα διαδικτυακά ! ! !
 
Πίσω
Μπλουζα