Ρετρό Γλυκίσματα

@darkhado δυστυχως και πάλι δεν θυμάμαι όνομα
 
Αρχές δεκαετίας 90, έπινα ένα σκεύασμα γιαουρτιού, ίσως fruyo;
Την ίδια περίοδο κυκλοφορούσε ένα γιαούρτι σε γυάλινη συσκευασία όπως οι φρουτόκρεμες.
Αγαπημένη γεύση κεράσι με σοκολάτα στον πάτο.
Ίσως το έλεγαν κρυσταλλίνα.
 
Το "Αραπάκι"..... κίτρινη συσκευασία, σταφίδες σε κέικ με επικάλυψη σοκολάτας σε στρόγγυλο σχήμα!!!!! Έχω την εντύπωση ότι μετά το τέλος της δεκαετίας του '80 δεν ξανακυκλοφόρησε.
Σε μια αναζήτηση για το αραπάκι βρήκα αυτό το πόστ και το έκανα screen capture.
Λέει οτι κυκλοφορεί στη βόρεια Ελλάδα και δείχνει κάποια σημεία πώλησης.
Επίσης έχει τηλ. της εταιρείας για παραγγελίες.
 

Συνημμένα

  • Αραπάκι.png
    Αραπάκι.png
    158,4 KB · Προβολές: 3
Μπάρες καρύδας σε διάφανο περιτύλιγμα με τρούφα σοκολάτας η λευκές ..Ακόμα τα βρίσκω παντού.
 

Συνημμένα

  • s3.gy.digital_hatzakis_gr_uploads_asset_data_5162_Karida_sokolata40gr.jpg
    s3.gy.digital_hatzakis_gr_uploads_asset_data_5162_Karida_sokolata40gr.jpg
    18,5 KB · Προβολές: 1
Όλα ωραία και νοσταλγικά αυτά που αναρτήσατε μέχρι τώρα αλλά εμένα το μόνο ρετρό γλύκισμα που μου έχει μείνει απωθημένο είναι αυτό:

6d1fdddf118f307b82ac54677dc12cde.jpg


Κυκλοφόρησε για λίγο και μετά έδωσε το όνομα και τη θέση του σ' αυτό το ροζ χάλι που βρίσκουμε ακόμη. Το πιο ελαφρύ σοκολατένιο γλύκισμα που είχα δοκιμάσει ποτέ! Ούτε λίγωμα ούτε τίποτε. Ήθελα να 'ξερα ποιος ήταν αυτός που είχε τη φαεινή ιδέα να αντικαταστήσει το νουγκά με κρέμα φράουλας. Έγκλημα!

Κατά τ' άλλα θυμάμαι με αγάπη και δυστυχώς δεν τις βρίσκω πια (αν και πιστεύω ότι κυκλοφορούν κάπου) τις μαύρες καραμέλες υγείας της ΙΟΝ. Στα κρυώματα που είχα ως παιδί οι halls δεν μου έκαναν τίποτε ενώ με αυτές πάντα ο λαιμός ηρεμούσε σε χρόνο dt.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όλα ωραία και νοσταλγικά όλα αυτά που αναρτήσατε μέχρι τώρα αλλά εμένα το μόνο ρετρό γλύκισμα που μου έχει μείνει απωθημένο είναι αυτό:

6d1fdddf118f307b82ac54677dc12cde.jpg


Κυκλοφόρησε για λίγο και μετά έδωσε το όνομα και τη θέση του σ' αυτό το ροζ χάλι που βρίσκουμε ακόμη. Το πιο ελαφρύ σοκολατένιο γλύκισμα που είχα δοκιμάσει ποτέ! Ούτε λίγωμα ούτε τίποτε. Ήθελα να 'ξερα ποιος ήταν αυτός που είχε τη φαεινή ιδέα να αντικαταστήσει το νουγκά με κρέμα φράουλας. Έγκλημα!

Κατά τ' άλλα θυμάμαι με αγάπη και δυστυχώς δεν τις βρίσκω πια (αν και πιστεύω ότι κυκλοφορούν κάπου) τις μαύρες καραμέλες υγείας της ΙΟΝ. Στα κρυώματα που είχα ως παιδί οι hals δεν μου έκαναν τίποτε ενώ με αυτές πάντα ο λαιμός ηρεμούσε σε χρόνο dt.
Εκτός από το γλύκισμα,αυτό ήταν και το τέλειο περιτύλιγμα του KISS στα 80’ς.Στα 90’ς άλλαξε προς το χειρότερο και το γλύκισμα και το περιτύλιγμα!
 
Εκτός από το γλύκισμα,αυτό ήταν και το τέλειο περιτύλιγμα του KISS στα 80’ς.Στα 90’ς άλλαξε προς το χειρότερο και το γλύκισμα και το περιτύλιγμα!

και μενα αυτο μου αρεσε αλλα το θυμαμαι σε μια ροζ συσκευασια
 
Σε ροζ συσκευασία το θυμάμαι κι εγώ . Τα παίρνω και τα τρώω κρυφα γιατί όταν με βλέπουν μου λένε ΄΄ μωρό είσαι και τρώς kiss;;''.. :)
 
Πέρα απ΄τη πλάκα υπάρχει η αντίληψη πως κάποια γλυκίσματα είναι για παιδιά. Παίρνω πχ 2 κουτιά βανίλια υποβρύχιο ,πάω στο ταμείο και με ρωτάει η υπάλληλος τι θα τα κάνω .. Ααα ,της λέω ,γλάσο για κέηκ και τρουφάκια ..Ορίστε, να και οι ενοχές στη μέση .. Θα τα φάω κυρά μου ,αμαν πια ..
 
Πέρα απ΄τη πλάκα υπάρχει η αντίληψη πως κάποια γλυκίσματα είναι για παιδιά. Παίρνω πχ 2 κουτιά βανίλια υποβρύχιο ,πάω στο ταμείο και με ρωτάει η υπάλληλος τι θα τα κάνω .. Ααα ,της λέω ,γλάσο για κέηκ και τρουφάκια ..Ορίστε, να και οι ενοχές στη μέση .. Θα τα φάω κυρά μου ,αμαν πια ..

εγω θα της ελεγα θα κανω εντριβη,σιγα μην εχουμε και ενοχες μαυτα
ρετρο ειναι,οχι και παιδικα
 
Πίσω
Μπλουζα