Ρετρό δολοφονίες που συγκλόνισαν το πανελλήνιο

Καλά, οι εφημερίδες της εποχής με τις φωτογραφίες ξεπερνούσαν τις φυλλάδες και τα sites της εποχής μας. Ποια "ενημέρωση" εξυπηρετούσε η δημοσίευση της φωτογραφίας του πτώματος? Όσο για αντικειμενική και ψυχρή παρουσίαση των γεγονότων, καλά, ας μην το συζητάμε.
 
https://www.gazzetta.gr/plus/storie...n-shizofrenis-i-apantisi-ton-giatron-pics-vid
Είχε καταλογισμό πράξεων ο Σεχιδης; Ένα ενδιαφέρον ψυχογραφημα από επιστήμονες. Αλλά πιστεύω ότι ο άνθρωπος είχε σχιζοφρένεια και ότι έπρεπε χρόνια πριν να πάρει αγωγή, είχε μεγάλο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχε καταλογισμό πράξεων ο Σεχιδης;
Ναι, είχε.

Αλλά πιστεύω ότι ο άνθρωπος είχε σχιζοφρένεια
αριαδνη, φαντάζομαι πως δεν είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος. Γι' αυτό καλό είναι να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ή να πιστεύουμε ό,τι θέλουμε :)

Ο Σεχίδης είχε ψυχικό νόσημα, σχιζότυπη διαταραχή πιο συγκεκριμένα. Με απλά λόγια, ήταν "τρελός" αλλά δρούσε συνειδητά, δηλαδή ό,τι έκανε το έκανε εν γνώση του, επειδή το ήθελε. Γι' αυτό και ορθώς καταδικάστηκε. Όταν κάποιος πάσχει από σχιζοφρένεια, όπως ανέφερες ότι πιστεύεις για τον Σεχίδη, δρα χωρίς να γνωρίζει τι πράττει, ασυνείδητα δηλαδή.

έπρεπε χρόνια πριν να πάρει αγωγή, είχε μεγάλο θέμα.
Η οικογένειά του δυστυχώς είχε τη νοοτροπία του ότι θα στιγματίζονταν απ' την κοινωνία αν γινόταν γνωστό ότι το παιδί τους είχε ψυχικό νόσημα. Δυστυχώς, ο άτυχος σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι η φονευθείσα οικογένεια, αλλά ο Θεόφιλος. Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω την όλη υπόθεση, θα καταλάβεις γιατί το λέω.
 
Ναι, είχε.


αριαδνη, φαντάζομαι πως δεν είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος. Γι' αυτό καλό είναι να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ή να πιστεύουμε ό,τι θέλουμε :)

Ο Σεχίδης είχε ψυχικό νόσημα, σχιζότυπη διαταραχή πιο συγκεκριμένα. Με απλά λόγια, ήταν "τρελός" αλλά δρούσε συνειδητά, δηλαδή ό,τι έκανε το έκανε εν γνώση του, επειδή το ήθελε. Γι' αυτό και ορθώς καταδικάστηκε. Όταν κάποιος πάσχει από σχιζοφρένεια, όπως ανέφερες ότι πιστεύεις για τον Σεχίδη, δρα χωρίς να γνωρίζει τι πράττει, ασυνείδητα δηλαδή.


Η οικογένειά του δυστυχώς είχε τη νοοτροπία του ότι θα στιγματίζονταν απ' την κοινωνία αν γινόταν γνωστό ότι το παιδί τους είχε ψυχικό νόσημα. Δυστυχώς, ο άτυχος σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι η φονευθείσα οικογένεια, αλλά ο Θεόφιλος. Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω την όλη υπόθεση, θα καταλάβεις γιατί το λέω.
https://www.crimetimes.gr/θεόφιλος-σεχίδης-πώς-τα-μμε-κανιβάλι/
Εδώ το άρθρο λέει πως στην αρχή είπαν πως είχε σχιζοτυπη διαταραχή και δεν χρειάζονταν φαρμακευτική θεραπεία αργότερα όμως με τα χρόνια αναγνωρίστηκε ως σχιζοφρένεια και έπαιρνε χάπια . Τώρα θα μου πεις δεν έχω ιδέα τι είναι η σχιζοτυπη διαταραχή ούτε ξέρω αν είχε ο άνθρωπος καταλογισμό . Αν κάνω λάθος στο ψυχιατρείο τον είχαν και όχι στην φυλακή. Και φυσικά δεν εχω γνώσεις ψυχολογίας απλά από βίντεο που είδα ο άνθρωπος δεν μου φαινότανε καλά, χαμένος στον κόσμο του τελείως.
 
Η χήρα Γκουβούση έκανε το έγκλημα στο Λεωνίδιο που είναι στην Κυνουρία. Δικάστηκε στην Κυπαρισσία, στην άλλη άκρη της Πελοποννήσου, Κι εκτελέστηκε εκεί ψηλά στον Υμηττό. Τη μισή Ελλάδα γύρισε η Δικαιοσύνη, και είναι και τυφλή. Πού να έβλέπε κι όλας.
 
Η χήρα Γκουβούση έκανε το έγκλημα στο Λεωνίδιο που είναι στην Κυνουρία. Δικάστηκε στην Κυπαρισσία, στην άλλη άκρη της Πελοποννήσου, Κι εκτελέστηκε εκεί ψηλά στον Υμηττό. Τη μισή Ελλάδα γύρισε η Δικαιοσύνη, και είναι και τυφλή. Πού να έβλέπε κι όλας.
Εγώ σε περίμενα να κάνεις σχόλια για τα εγκλήματα που ξεσκέπασε η Κικιδου μόνο με το χάρισμα της, ουτε έρευνα ούτε αποδείξεις
 
Ναι, είχε.


αριαδνη, φαντάζομαι πως δεν είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος. Γι' αυτό καλό είναι να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ή να πιστεύουμε ό,τι θέλουμε :)

Ο Σεχίδης είχε ψυχικό νόσημα, σχιζότυπη διαταραχή πιο συγκεκριμένα. Με απλά λόγια, ήταν "τρελός" αλλά δρούσε συνειδητά, δηλαδή ό,τι έκανε το έκανε εν γνώση του, επειδή το ήθελε. Γι' αυτό και ορθώς καταδικάστηκε. Όταν κάποιος πάσχει από σχιζοφρένεια, όπως ανέφερες ότι πιστεύεις για τον Σεχίδη, δρα χωρίς να γνωρίζει τι πράττει, ασυνείδητα δηλαδή.


Η οικογένειά του δυστυχώς είχε τη νοοτροπία του ότι θα στιγματίζονταν απ' την κοινωνία αν γινόταν γνωστό ότι το παιδί τους είχε ψυχικό νόσημα. Δυστυχώς, ο άτυχος σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι η φονευθείσα οικογένεια, αλλά ο Θεόφιλος. Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω την όλη υπόθεση, θα καταλάβεις γιατί το λέω.
Ο Σεχίδης πέθανε στην φυλακή, σχετικά νέος. Αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας και καθώς δεν είχε "τα μέσα" τον είχαν ξεχασμένο. Σε αντίθεση με άλλους που έχουν κάνει φόνους και αποφυλακίζονται μετά από μερικά χρόνια (βλ. σατανιστές της Παλλήνης).
 
Ο Σεχίδης πέθανε στην φυλακή, σχετικά νέος. Αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας και καθώς δεν είχε "τα μέσα" τον είχαν ξεχασμένο. Σε αντίθεση με άλλους που έχουν κάνει φόνους και αποφυλακίζονται μετά από μερικά χρόνια (βλ. σατανιστές της Παλλήνης).
Πέθανε από καρδιά στα 47 , έπαιρνε πολλά ψυχοφαρμακα. Μέσα στο ψυχιατρείο ήταν χαμενος στον κόσμο του από την πρώτη στιγμή, το μόνο που ζητήσουν ήταν να ακούει μπαχ.Ηταν ξεκάθαρο ότι είχε σοβαρότατο θέμα.
 
όταν μετά την εκτέλεση τον κυνηγάν οι Ερινύες ότι σκότωσε άνθρωπο, μένει με την παρηγοριά ότι το δικό του ήταν το αβολίδωτο. μπρρρρ. ανατριχιάζω μόνο που το σκέπτομαι.
ο ιδιος ανθρωπος, παει καποια στιγμη στον πολεμο και με τις ευλογιες κρατους κι εκλησιας, σκοτωνει 100 η 1000 ανθρωπους και τυψεις και ερινυες πανε περιπατο.
 
Πιστεύω πως η παρέα των σατανιστών και τα εγκλήματα που διέπραξαν όπως επίσης και του Κυριάκου Παπαχρόνη αποτελούν κατά την προσωπική μου άποψη τα πιο σημαντικά από πλευράς δημοσιότητας, αντιμετώπισης από το κοινό, σημειολογίας καθώς και αντιδράσεων από το γυναικείο φύλο που αγγίζουν τα όρια της ακραίας υπερβολής και είμαι πολύ προσεκτικός στην διατύπωση και εξηγούμαι.
Δεν μπορώ να διανοηθώ, ούτε να μπω στην λογική της γυναικείας σκέψης και ερωτικής έλξης με αφετηρία τον γοητεία του Παπαχρόνη όντας καρδιοκατακτητής λαμβάνοντας χιλιάδες γράμματα θαυμασμού από γυναίκες θαυμάστριες του. Ας απαντήσουν οι κυρίες της παρέας για αυτό.
Επίσης οι σατανιστές Κατσούλας και Δημητροκάλλης είχαν το δικό του fan club θαυμαστριών, γιατί όπως είχε γραφτεί κατά την διάρκεια της ακροαματικής διαδικασίας αρκετά ευπαρουσίαστες κοπέλες καθόντουσαν σε ευκρινή απόσταση από τους δύο σατανιστές μα καυτά μίνι και προσπαθούσαν με σαγνηνευτικό σταυροπόδι και με τα φυσικά τους κάλλη να προκαλέσουν το ερωτικό ενδιαφέρον των δύο νέων.
Τι να πω ο ερωτισμός δεν έχει όρια μπορεί και λογική, και κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα και να ερωτευτεί, αλλά και να σαγηνεύσει έναν άλλον άνθρωπο ερωτικά.
 
Πιστεύω πως η παρέα των σατανιστών και τα εγκλήματα που διέπραξαν όπως επίσης και του Κυριάκου Παπαχρόνη αποτελούν κατά την προσωπική μου άποψη τα πιο σημαντικά από πλευράς δημοσιότητας, αντιμετώπισης από το κοινό, σημειολογίας καθώς και αντιδράσεων από το γυναικείο φύλο που αγγίζουν τα όρια της ακραίας υπερβολής και είμαι πολύ προσεκτικός στην διατύπωση και εξηγούμαι.
Δεν μπορώ να διανοηθώ, ούτε να μπω στην λογική της γυναικείας σκέψης και ερωτικής έλξης με αφετηρία τον γοητεία του Παπαχρόνη όντας καρδιοκατακτητής λαμβάνοντας χιλιάδες γράμματα θαυμασμού από γυναίκες θαυμάστριες του. Ας απαντήσουν οι κυρίες της παρέας για αυτό.
Επίσης οι σατανιστές Κατσούλας και Δημητροκάλλης είχαν το δικό του fan club θαυμαστριών, γιατί όπως είχε γραφτεί κατά την διάρκεια της ακροαματικής διαδικασίας αρκετά ευπαρουσίαστες κοπέλες καθόντουσαν σε ευκρινή απόσταση από τους δύο σατανιστές μα καυτά μίνι και προσπαθούσαν με σαγνηνευτικό σταυροπόδι και με τα φυσικά τους κάλλη να προκαλέσουν το ερωτικό ενδιαφέρον των δύο νέων.
Τι να πω ο ερωτισμός δεν έχει όρια μπορεί και λογική, και κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα και να ερωτευτεί, αλλά και να σαγηνεύσει έναν άλλον άνθρωπο ερωτικά.
Εύλογη απορία, τι να σου πω άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Δεν έχω να δώσω απάντηση, το νεαρό της ηλικίας των κοριτσιών, το προφίλ του επικίνδυνου αγοριού, δεν ξερω.
 
@SEBASTIAN
Υπάρχουν βιβλία και μελέτες για τις γυναίκες για τις οποίες απορείς, δεν νομίζω πως έχει καμιά μας ιδία πείρα ή επιθυμία για το θέμα για να σου απαντήσει. Μπορώ να σου πω όμως μερικούς λόγους που είχα διαβάσει σε ένα άρθρο:
- υπερβολική χριστιανική ηθική (θα σώσουν τον κακόμοιρο αμαρτωλό),
-είναι ο ιδανικός φανταστικός εραστής (αν κι αυτό δεν ισχύει για φυλακισμένους για πολύ βίαια εγκλήματα), να έχουν επαφή με κάποιον δηλαδή από απόσταση, για όσο θέλουν και χωρίς υποχρεώσεις. Σαν να γράφουν σε έναν ήρωα από Άρλεκιν.
-(αυτό ισχύει για τους πολύ βίαιους εγκληματίες) θέλουν και οι ίδιες να διαπράξουν βίαια εγκλήματα αλλά συγκρατούνται.
-τις έλκουν βίαιοι άντρες κι επικοινωνούν με φυλακισμένους ώστε να είναι ασφαλείς, να μην κινδυνεύουν να γίνουν βίαιοι μαζί τους καθώς είναι φυλακισμένοι.
- υπάρχουν και κάποιες σπάνιες περιπτώσεις όπου τις "φτιάχνει" ο άλλος να διαπράττει βίαια εγκλήματα. Έχουν γίνει διάφορα ευτράπελα (πώς στο καλό να τα χαρακτηρίσω?) με κάτι τέτοιες στις ΗΠΑ.

Ελπίζω να σου έλυσα μερικές απορίες. Άρρωστοι άνθρωποι αναζητούν άλλους.
 
Είναι γνωστό τοις πάσι. Αν η μούρλια είχε κέρατα, θα φαινόταν σε όλους. Απλώς μερικοί έχουμε όμορφη μούρλια και άλλοι έχουν άρρωστη και επικίνδυνη μούρλια.
 
Και στον ted bundy γράφανε ερωτικά γράμματα που είχε σκοτώσει δεκάδες γυναίκες. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον μηχανισμό της σεξουαλικής επιθυμίας αυτων των γυναικών τώρα μην με ρωτάτε τι γίνεται, δεν το καταλαβαίνω ούτε και εγώ
 
Οι ψυχολόγοι έχουν ονομάσει αυτό το φαινόμενο ως serial killer groupies.Κατέληξαν στο συμπέρασμα οτι κάποιες γυναίκες επιθυμούν να ζήσουν ένα δράμα και επιδιώκουν την περιπέτεια και τον κίνδυνο που εξασφαλίζει μια τέτοια σχέση.Με τη φροντίδα και την προστασία τους σ'αυτούς θέλουν να φανούν ηρωίδες στα μάτια τους.
 
Οι ψυχολόγοι έχουν ονομάσει αυτό το φαινόμενο ως serial killer groupies.Κατέληξαν στο συμπέρασμα οτι κάποιες γυναίκες επιθυμούν να ζήσουν ένα δράμα και επιδιώκουν την περιπέτεια και τον κίνδυνο που εξασφαλίζει μια τέτοια σχέση.Με τη φροντίδα και την προστασία τους σ'αυτούς θέλουν να φανούν ηρωίδες στα μάτια τους.
Πίστευα ότι απλά τις "ανάβουν" τρόπος του λέγειν τα κακα αγόρια. Η γυναίκα για να ερωτευτεί έναν άνδρα πρέπει πρώτον να νιώσει ασφάλεια και δεύτερο αυτόν τον άνδρα να τον σέβεται, έτσι νομίζω πως λειτουργούν οι πιο πολλές γυναίκες. Εδώ τι είδους ασφάλεια νιώθεις;
 
Πίσω
Μπλουζα