Ρετρό καύσωνας

Παντως για μενα θα ηταν οτι καλυτερο να ερθουν παλι οι επικες χιονοπτωσεις του Μαρτιου του 1987.Ειναι μαγεια να βλεπεις να στρωνεται το χιονι εξω.
Συγχωρήστε με ω συμφορουμίτες που θα βάλω προσωπική φωτό και ούτε καν ρετρό, αλλά για να βλέπατε αυτό που είδα πέρσι τον Δεκέμβριο όταν άνοιξα την πίσω πόρτα και τα ξαναλέγαμε (το 30 είναι ίντσες, ήτοι 75 εκατοστά. Σε μια νύχτα.)

1628123005383.png
Αυτό μπροστά όταν άνοιξα το γκαράζ
1628123211317.png

Κι αυτό ώωωρες μετά όταν είχα τελειώσει τις ανασκαφές. Όχι ότι πήγα πουθενά, άλλωστε οι δρόμοι δεν είχαν καθαριστεί.
1628123353985.png

Καταλάβατε τώρα γιατί για άλλη μια φορά συμφωνώ με την bajar?
 
Ερώτηση τυπικής Αγρινιώτισσας: Τι είναι χιόνι;

Πάντως το έχω δηλώσει κι άλλες φορές, το καλοκαίρι είναι η εποχή μου. Δεν πα να κάνει 40άρια και 45άρια, η ιδέα και μόνο ότι η μέρα είναι μεγαλύτερη, το φεγγάρι μια μαγεία στον καθαρό ουρανό, τα ρούχα λιγότερα (οπότε δεν νοιώθεις σαν ντολμάς) και η θάλασσα πιο φιλόξενη από ποτέ μου φτάνει και μου περισσεύει.
Δηλώνω τα ίδια, παιδί της ανοίξεως και του καλοκαιριού. Θα είναι παρατεταμένος ο καύσωνας , 45 και την άλλη βδομάδα. Άλλη μία διαφορά από τον καύσωνα του 87' που ήταν ολίγων ημερών. Σκεφτείτε να ήταν όπως ο φετινος πόσους ακόμα νεκρους θα είχαμε.
 
Δηλώνω τα ίδια, παιδί της ανοίξεως και του καλοκαιριού. Θα είναι παρατεταμένος ο καύσωνας , 45 και την άλλη βδομάδα. Άλλη μία διαφορά από τον καύσωνα του 87' που ήταν ολίγων ημερών. Σκεφτείτε να ήταν όπως ο φετινος πόσους ακόμα νεκρους θα είχαμε.
Οχι και τοσο ολιγων. Απο 15 εως 25 Ιουλιου 1987.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210805_125253.png
    IMG_20210805_125253.png
    1,4 MB · Προβολές: 6
Αν και ειμαι απο Γιαννενα βλεπω και τις χιονοπτωσεις της Λαρισας και απο αλλες περιοχες τα τελευταια χρονια μιας και ειμαι μελος στο weather club gr.Εχει αναφορες για υψη χιονοπτωσης των τελευταιων χρονων στις πολεις οπως και για παλιοτερους χιονιαδες απο ολη την ελλαδα.Εχει καθημερινες αναφορες απο πολες περιοχες της ελλαδας.

Εχει και πολλα θεματα για τον καιρο της ελλαδας οπως και αναλυσεις για τον καιρο τις επομενες μερες.Πχ εδω για τους παλιοτερους χιονιαδες.Αν εχεις ορεξη για καιρικες αναφορες γινε μελος.

Χαχαχα!!!Ναι εκει οντως παραειναι δυσκολη περιοχη για χιονοστρωσεις.



Αν και ειμαι απο Γιαννενα βλεπω και τις χιονοπτωσεις της Λαρισας και απο αλλες περιοχες τα τελευταια χρονια μιας και ειμαι μελος στο weather club gr.Εχει αναφορες για υψη χιονοπτωσης των τελευταιων χρονων στις πολεις οπως και για παλιοτερους χιονιαδες απο ολη την ελλαδα.Εχει καθημερινες αναφορες απο πολες περιοχες της ελλαδας.

Εχει και πολλα θεματα για τον καιρο της ελλαδας οπως και αναλυσεις για τον καιρο τις επομενες μερες.Πχ εδω για τους παλιοτερους χιονιαδες.Αν εχεις ορεξη για καιρικες αναφορες γινε μελος.

Καλά αυτά τα Γιάννενα δεν βλέπουν χιόνι εύκολα. Είναι το Μιτσικέλι χιονισμένο και από τα 400 μέτρα και πιο χαμηλά ούτε νιφάδα για δείγμα. Είναι ο νονός μου από 'κει, σπούδασε η μάνα μου εκεί από το 1971 μέχρι το 1976, είχα και μια γκόμενα που σπούδαζε και πηγαινοερχόμουν το 2007 - 2011 και τα ξέρω καλά. Η μάνα μου δε θυμάται σφοδρές χιονοπτώσεις, λίγο πασπάλισμα μόνο.

Στην Λάρισα πάντα είχε σφοδρές χιονοπτώσεις μέχρι αρχές του 1970, λίγα χρόνια δηλαδή μετά την αποξήρανση της Κάρλας. Άλλαξε βέβαια το μικροκλίμα και δεν είχε συχνά χιονόστρωση αξιοσημείωτη. Το 1987 βέβαια ήταν το κάτι άλλο. Και τον Μάρτιο και τον Δεκέμβριο.

Το 1998 - 1999 που ξεκίνησαν τα έργα επανασύστασης της λίμνης Κάρλα και το 2001 που γέμισε η λεκάνη της λίμνης άρχισε να αλλάζει το μικροκλίμα της περιοχής και είχαμε και χιόνια στην Λάρισα το 1999 τον Φεβρουάριο και την επική χιονόστρωση του 2001 που στην Λάρισα ξεπέρασε και τον Μάρτη του 1987. Μετά χιόνιζε κάθε χρόνο, Απρίλιο του 2003, Φεβρουάριο, Μάρτιο 2004 και 2005, Ιανουάριο 2006 και πάει λέγοντας.
 
Καλά αυτά τα Γιάννενα δεν βλέπουν χιόνι εύκολα.
Γιατι βλεπει η Λαρισα ευκολα χιονι?Φυσικα και οχι.

Στο θεμα χιονιου περιπου στο ιδιο επιπεδο ειναι και η Λαρισα.Το να χιονιζει και να στρωνει χιονι στα Γιαννενα και στην Λαρισσα μια δυο φορες τον χρονο δεν λες οτι χιονιζονται ευκολα αυτες οι περιοχες.Ποτε θα χιονιζει περισσοτερο στα Γιαννενα ποτε στην Λαρισσα.Και στην Λαρισα και στα Γιαννενα αλλα και σε αλλες περιοχες οπως η θεσσαλονικη οι χιονοπτωσεις δεν ειναι ευκολη υποθεση.

Δεν ειναι η Λαρισα και τα Γιαννενα ουτε φλωρινα ουτε καστορια κλπ ωστε να εχουμε καθε χρονο αρκετες χιονοστρωσεις και επικες χιονοπτωσεις που εχουν σε χαμηλα υψομετρα 400 - 500 μετρα περιοχες της ευβοιας και τις αττικης οπως πχ τα βιλια η στενη ευβοιας στα 400 με 500 μετρα υψομετρο.



Επος το 2019 στην Λαρισα?? Δεν θα το ελεγα επος στα Γιαννενα και ας ηταν καλυτερες οι χιονοπτωσεις στα Γιαννενα σε σχεση με την Λαρισα το 2019.

Στην πρωτη καλη χιονοπτωση τον Γεναρη στις 4-1-2019 ειχαμε 25 εκατοστα στα Γιαννενα και στην Λαρισα θυμαμαι απο αναφορες για 15 εκατοστα.Στην δευτερη χιονοπτωση 9-1-2019 ειχαμε 20 εκατοστα χιονοστρωση και στην Λαρισα τιποτα.

Το 2021 ειχε ομως περισσοτερο χιονι στην Λαρισα.

Eδω οι χιονοπτωσεις που ειχαμε τα τελευταια χρονια.Απο το 2017 μεχρι το 2021 στα Γιαννενα.Σε φυσιολογικα πλαισια.Και στην Λαρισα το 2017 ειχε χιονισει καλα.

 
Λάρισα τα τελευταία είκοσι χρόνια χιονίζει συνέχεια και με ποιοτική χιονόστρωση. Πιο εύκολα απ' ότι στα Γιάννενα και κάνει και ωραίες παγωνιές που μου αρέσουν.
2001, 2007, 2008, 2010, 2012, 2017, 2019 και 2021 αναφέρω μόνο τις ποιοτικές χιονοστρώσεις.

2004, 2005, 2006 ήταν απλές.
 
Πως τους φαινότανε τότε το 40' που εμείς το έχουμε πια και καλή θέρμοκρασια μετά τα 45-47.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210805_151338.png
    IMG_20210805_151338.png
    813,5 KB · Προβολές: 2
Λάρισα τα τελευταία είκοσι χρόνια χιονίζει συνέχεια και με ποιοτική χιονόστρωση. Πιο εύκολα απ' ότι στα Γιάννενα και κάνει και ωραίες παγωνιές που μου αρέσουν.
2001, 2007, 2008, 2010, 2012, 2017, 2019 και 2021 αναφέρω μόνο τις ποιοτικές χιονοστρώσεις.

2004, 2005, 2006 ήταν απλές.
Εμ το βλεπεις και εσυ οτι οι χιονοπτωσεις στην Λαρισα ειναι σπανιες.

Και για τα τελευταια 20 χρονια οι εντονες χιονοπτωσεις που θυμαμαι στα Γιαννενα με στρωσιμο αρκετων εκατοστων παντου.
Απλες χιονοπτωσεις με πασπαλα σε στεγες και αμαξια τις ειχαμε και εδω σε χρονιες που δεν εχω γραψει.

2001,2004 Το 2005 ιαν. φεβ. ηταν επος με 10 ημερες χιονοπτωσης και καλες χιονοστρωσεις.Το χιονι ηταν στρωμενο σε πολλα σημεια στην πολη για 20 ημερες σερι.μετα 2008, 2010, 2012,το 2015 το εστρωσε παντου αλλα οχι με πολλα εκατοστα.Μετα απο το 2017 τα εχω στο βιντεο παραπανω.

Αυτα που γραψαμε και οι δυο με τις χρονιες χιονοπτωσης ειναι αυτο που εχω γραψει παραπανω.Ειμαστε σε περιοχες που δεν χιονιζονται ευκολα.Και η Λαρισα και τα Γιαννενα.

Θυμαμαι ενα ρεπορταζ εκτος ελλαδας που ειχε μεσα στην Νεα Υορκη 50 - 60 εκατοστα χιονι και τους κατοικους να λενε ποσο ευχαριστα ειναι τα χιονια και οτι ειναι σπανια για την πολη της Νεας Υορκης αφου χιονιζει μονο 4-5 φορες καθε χειμωνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο ρεπορτάζ δείξανε τους 2-3 Νεοϋορκέζους στους οποίους άρεσαν τα 50-60 εκατοστά χιόνι και αγνόησαν τους πολλούς που σιχτίριζαν και το χιόνι και το καλό του. Η πόλη της Νέας Υόρκης έχει πολύ λιγότερο χιόνι από την περιοχή μου, αλλά δημιουργεί προβλήματα. 50 πόντοι νεκρώνουν κάθε πόλη, αλλά εδώ τουλάχιστον έχουμε εκχιονιστικά μηχανήματα και χώρο μεταξύ σπιτιών για να το σωρεύουν όταν καθαρίζουν τους (φαρδιούς) δρόμους οι οποίοι είναι ελεύθεροι από παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Στη Νέα Υόρκη (πόλη) πού να το βάλουν? Φυσικά καθαρίζουνε όσο μπορούνε το Broadway και το 5th Avenue, αλλά δεν είναι αυτά η Νέα Υόρκη. Αυτοί που μένουν στα υπερπολυτελή διαμερίσματα απέναντι στο Central Park απολαμβάνουν τα χιόνια (στέλνοντας τους υπηρέτες τους για εξωτερικές δουλειές ή παραγγέλνοντας να τους φέρουν πράγματα σπίτι τους, σαν τις πίτσες της κυρίας Βόζενμπεργκ) αλλά ο πολύς κόσμος ταλαιπωρείται αφάνταστα.
 
Παρακατω βλεπουμε ολες τις μερες χιονοπτωσης στα Γιαννενα καθε ετους.Μετρημενες και οι ισχυρες και οι απλες χιονοπτωσεις.

Οπως εγραψα ποιο πανω το 2005 ηταν επος.Οι ημερες χιονοπτωσης ειχαν φτασει τις 11 αλλα ειχαν και αλλες χρονιες πανω απο 10 μερες χιονοπτωσης στα Γιαννενα.

Για το ετος 1956 οι χιονοπτωσεις στα Γιαννενα ειχαν φτασει τις 23.

Εδω ολες οι μερες χιονοπτωσης που ειχαμε καθε χρονο στα Γιαννενα απο το 1956 μεχρι το 2011 ωστε ξερουμε και τα ακριβης νουμερα.

Xιονοπτωσεις σε Γιαννενα.JPG

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΑΣ

 
Τελευταία επεξεργασία:
Το 1998 - 1999 που ξεκίνησαν τα έργα επανασύστασης της λίμνης Κάρλα και το 2001 που γέμισε η λεκάνη της λίμνης άρχισε να αλλάζει το μικροκλίμα της περιοχής και είχαμε και χιόνια στην Λάρισα το 1999 τον Φεβρουάριο και την επική χιονόστρωση του 2001 που στην Λάρισα ξεπέρασε και τον Μάρτη του 1987. Μετά χιόνιζε κάθε χρόνο, Απρίλιο του 2003, Φεβρουάριο, Μάρτιο 2004 και 2005, Ιανουάριο 2006 και πάει λέγοντας.
Ειχαν χιονιστει παρα πολλες περιοχες της ελλαδας στις χρονιες που γραφτηκαν 1999 εως 2005 επηρεαζοντας σχεδον την μιση ελλαδα.Το 2001 ηταν οντως απιστευτος χιονιας για την Λαρισα.

Toν Γεναρη και τον Φεβρουαριο του 1999 ειχε χιονισει στην μιση ελλαδα.Στα Γιαννενα ειχαμε για μερες σφοδρες χιονοκαταιγιδες τοτε με μεγαλα υψη χιονοστρωσης.Τον δεκεμβριο του 2001 σε μεγαλο μερος της ελλαδας ειχε στρωσει χιονι.Στην ηπειρο απο τα Γιαννενα μεχρι τις παραλιες της ηπειρου ειχε στρωμενο χιονι.Στις 7 απριλιoυ του 2003 ειχε χιονισει παλι σε παρα πολλες περιοχες της ελλαδας και στα Γιαννενα ειχαμε εντονη χιονοπτωση το βραδυ με χιονοστρωση.Το 2004 τον Γεναρη ειχαμε εντονη χιονοπτωση στα Γιαννενα και σε πολλες περιοχες της ελλαδας.Γενικα ηταν παρα πολλες πολεις χιονισμενες σε αυτες τις χρονιες.Και το 2005 ειχε χιονισει σε παρα πολλες περιοχες.Στα Γιαννενα οπως εγραψα παραπανω ηταν επος και καθε τρεις και λιγο ειχε εντονες χιονοπτωσεις.Ειχε χιονοπτωσεις / χιονοστρωσεις τον ιανουαριο - φεβρουαριο και τον μαρτιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ μια φορά από το 2006 μέχρι το 2011 που πηγαινοερχόμουν Γιάννενα δύο φορές τον μήνα, δεν πέτυχα ούτε νιφάδα.
 
Εγώ μια φορά από το 2006 μέχρι το 2011 που πηγαινοερχόμουν Γιάννενα δύο φορές τον μήνα, δεν πέτυχα ούτε νιφάδα.
Γιατι νομιζεις αν πηγαινοερχοταν καποιος πχ απο Αγρινιο στην Λαρισα δυο φορες τον μηνα ακομα και για 20 - 30 χρονια θα πετυχαινε χιονοπτωση στην πολη της Λαρισας??Το πιθανοτερο ειναι οχι με 1-2 χιονοστρωσεις τον χρονο και υπαρχουν και χρονιες χωρις χιονοστρωση.

Αν πηγαινοερχοταν ομως στην φλωρινα θα εβλεπε χιονι πολλες φορες.Στα Γιαννενα απο το 2000 μεχρι το 2011 μονο το 2005 ειχαμε φτασει τις 11 μερες χιονοπτωσης με στρωμενο το χιονι για παρα πολλες ημερες.

Τωρα απο το 2006 μεχρι το 2011 ειχαμε χιονοπτωσεις / χιονοστρωσεις στα Γιαννενα οπως εγραψα παραπανω αλλα αμα εσυ ησουν στη Λαρισα λογικο ειναι να μην πετυχεις ουτε νιφαδα.

Το 2007 ιαν. φεβ. θυμαμαι ηταν ελαχιστα τα χιονια σε πολλες περιοχες της Ελλαδας με πιο χαμηλα υψομετρα.Ποτε ειχε ποιοτικη χιονοστρωση στην Λαρισα το 2007 μιας και το εχεις γραμμενο?? τον δεκεμβριο 2007??

Και βιντεο με τις χιονοπτωσεις που δεν πετυχες στα Γιαννενα αυτες τις χρονιες.

Στις 16 φεβρουαριου του 2008 ο χιονιας ειχε περασει και απο τα Γιαννενα.Την επομενη μερα ηταν επος για την Αθηνα.


27 δεκεμβριου 2008


20 μαρτιου 2009


Βραδυ 15 προς 16 δεκεμβριου 2010


Βιντεο με απλη νιφαδοπτωση την καθαρα δευτερα του 2011 χαχα Ειχε στρωσει χιονι σε στεγες και αμαξια πιο μετα αλλα δεν το εχει στο βιντεο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν βρηκα πουθενα αναφορες παντως για ποιοτικες χιονοστρωσεις στην Λαρισα το 2007 και το 2008..Ουτε καν αναφορα για χιονοστρωσεις πετσας δεν βρηκα.

Ισως εριξε καμια νιφαδοπτωση η πασπαλα στην Λαρισα τις χρονιες 2006 - 2007 - 2008 - 2009 ανευ σημασιας.

Το παρακατω σχεδιαγραμμα δειχνει τις χρονιες με τους χιονιαδες στην Λαρισα που ειχαν τουλαχιστον 5 εκατοστα χιονιου.Τα γραφει αναλυτικα στην παρακατω σελιδα αν θες να τα διαβασεις τι εννοει με τον ορο χιονια.

Ρωτησα και το φορουμ weather club gr που ασχολειται με τον καιρο της ελλαδας και ενα παιδι που ειναι και αυτος απο την Λαρισα και σπουδασε και μετεωρολογια μου ειπε πως ο παρακατω χαρτης που εχει το πληθος χιονιαδων για την Λαρισα το 1955 - 2014 ειναι απο αξιοπιστη πηγη και πως λογικα σωστο ειναι.Και αυτος το 2006 μεχρι το 2009 μουφες θυμαται για την Λαρισα.

Aπο την παρακατω σελιδα


ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ -ΑΝΑΛΥΣΗ : Πανάκογλου Βασίλειος -Ερασιτέχνης μετεωρολόγος , Προγνώστης.

1628346718049.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγχωρήστε με ω συμφορουμίτες που θα βάλω προσωπική φωτό και ούτε καν ρετρό, αλλά για να βλέπατε αυτό που είδα πέρσι τον Δεκέμβριο όταν άνοιξα την πίσω πόρτα και τα ξαναλέγαμε (το 30 είναι ίντσες, ήτοι 75 εκατοστά. Σε μια νύχτα.)

Προβολή συνημμένου 230420
Αυτό μπροστά όταν άνοιξα το γκαράζ
Προβολή συνημμένου 230421

Κι αυτό ώωωρες μετά όταν είχα τελειώσει τις ανασκαφές. Όχι ότι πήγα πουθενά, άλλωστε οι δρόμοι δεν είχαν καθαριστεί.
Προβολή συνημμένου 230422

Καταλάβατε τώρα γιατί για άλλη μια φορά συμφωνώ με την bajar?
Πόσο σε ζηλεύω!! Πού ζεις; 21 Σεπτεμβριου σήμερα, 34 βαθμοί Κελσίου το μεσημέρι και τώρα στις 22:00 κάθομαι με το κλιματιστικό!
 
Ζω σε ένα Νεοϋορκέζικο χωριό και δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα με 34 Κελσίου και κλιματιστικό στη φθινοπωρινή ισημερία..
 
Ναι, και μισώ αυτόν τον όρο. Αλλά ό,τι είναι έξω από NYC και τα προάστια χαρακτηρίζεται upstate, αν και πιο downstate από το μέρος που μένω δεν γίνεται. Λίγα μίλια (μονοψήφιος αριθμός) πιο κάτω και είναι Πεννσυλβάνια.
 
Τώρα πλατιαζω αλλά δείτε εδώ
Τα τελευταία χρόνια γίνεται ποτέ στα ρετρό , πολύ περίεργο το φαινόμενο, γιατί τώρα και όχι παλιά;
 
Πίσω
Μπλουζα