Ρετρό μυρωδιές

Θυμάμαι τη χαρακτηριστική μυρωδιά μιας συγκεκριμένης γόμας στη δεκαετία του 80! Είχε παραλληλόγραμμο σχήμα και λευκό χρώμα. (Αν θυμάμαι καλά βέβαια) Ήταν σε πλαστική θήκη με καπάκι. Εγώ βέβαια τότε ήμουν αρκετά μικρός και το πολύ να ήμουν στην πρώτη ή δεύτερη τάξη του δημοτικού. Παρακαλώ τους μεγαλύτερους μου να μου θυμίσουν διάφορες λεπτομέρειες.

Επίσης όταν θυμάμαι τη μυρωδιά διάφορων πλαστικών παιχνιδιών, γυρνώ ευχάριστα πίσω στο παρελθόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάστε πώς μύριζε το σύρμα για πιάτα που καίγαμε στην Ανάσταση δίκην πυροτεχνήματος;

Θυμάστε πώς μύριζε το τσόφλι απ' το κόκκινο αυγό;

Θυμάστε πώς μύριζε η λαμπάδα που τρίβατε και κολλούσε στα νύχια σας;

Θυμάστε πώς μύριζε το καμμένο μαλλί της διπλανής;

==============================================

Θυμηθείτε εσείς αυτά, κι εγώ να θυμηθώ πως έρχονται Χριστούγεννα και όχι Πάσχα...
 
Εχω ενα μικρο κουτι με παιχνίδια που μου έμειναν. Καμια φορά το ανοιγω και βάζω το κεφάλι μου μέσα... Το μείγμα αρωμάτων από εξωγηινους τερατομάχους, playmobil και G-I-Joe βγάζουν ένα άρωμα που κάθε φορά μου φέρνει και διαφορετικες αναμνησεις.

Δεν ξέρω μηπως ειναι και επικυνδινο ολη αυτη η πλαστικούρα κλεισμένη μεσα σε ενα κουτι να την εισπνεεις... είναι σαν ναρκωτικο :p
 
Αυτές οι μυρωδιές δεν ξεχνιούνται...

- Καπνισμένο δωμάτιο από μπουκωμένη σόμπα.(θυμίζει γιαγιά)

- Καμμένη πορτοκαλόφλουδα στο καπάκι της σόμπας.

- Η ξινή μυρωδιά του απλωμένου τραχανά.

- Η βαριά μυρωδιά του διπλοβρασμένου αγελαδινού γάλακτος.

- Η απεπλιστικά οξεία μυρωδιά των τούρκικων τσιμεντένιων αποχωρητηρίων.

- Το καμμένο πάνω σε βαμβάκι φωτιστικό οινόπνευμα , για το ψήσιμο ελληνικού καφέ, όταν-πολύ συχνά-είχε διακοπή ρεύματος.

- Η απαλή μυρωδιά της κόλλας κολλαρίσματος ασπρορούχων.

- Τα τρίχινα τσουβάλια, που ειδικά βρεγμένα, μύριζαν σαν ιδρωμένος σκύλος.

- Το φρεσκοκομμένο τριφύλλι στα χωράφια (γιοντζάς όπως λεγόταν).

- Η πρωινή "λαδίλα"από τα τόστ στο σχολικό κυλικείο.

- Η γλυκιά μυρωδιά των λουλουδιών της ακακίας μετά από ψιχάλα(..ίσως ένα pixel του παράδεισου!)
 
saboter είπε:
Η γλυκιά μυρωδιά των λουλουδιών της ακακίας μετά από ψιχάλα(..ίσως ένα pixel του παράδεισου!)
Fix!Να προσθέσω τη μυρωδιά του χώματος μετά από Αυγουστιάτικη μπόρα.
 
Saboter, αν και δεν τις έχω "βιώσει" όλες αυτές τις μυρωδιές, οι περισσότερες είναι πραγματικά αξέχαστες.

Η μυρωδιά του βρεγμένου χώματος είναι και για μένα η αγαπημένη,

Δυστυχώς, σε αυτή την τσιμεντούπολη που έχουμε ξεχάσει και τί είναι βροχή όσο πάει και σπανίζει... :(
 
Η μυρωδιά του φθινοπώρου με το άρωμα των δέντρων φορτωμένα μήλα,τα αμπέλια με γινωμένα σταφύλια και υγρά φύλλα σε σήψη.Επίσης η μυρωδιά του αέρα πριν χιονίσει ή όταν φυσάει.
 
την μυρωδιά του πράσινου badedas που πλενόταν η μάνα μου(πευκο μύριζε)

την μυρωδιά των oscar 100's της μαμάς μου και του Dunhill του πατέρα μου(όταν κάπνιζε)

τα Assoss 22 της γιαγιάς μου και τα καρέλια πλακέ του παππού μου.

Την μυρωδιά από το κοκκινιστό με τα μακαρόνια που μας έφτιαχνε η γιαγιά μας όταν πηγαίναμε τα Σ/Κ

Assos_design_1_with_big_1_super_l_20_h_greece.jpg


dunhill_filters.jpg


5325092.jpg
 
Με ειχε μαγεψει ενα αρωμα που φορουσε μια ξαδελφη μου. Εμαθα οτι ηταν το Impulse :)
 
  • Η μυρωδιά της πρωινής δροσιάς όταν πηγαίναμε Κυριακή πρωί στην εκκλησία. (2 χλμ με τα πόδια, χωματόδρομος, σε ορεινό χωριό της Ηπείρου
  • Η μυρωδιά των προβάτων που βοσκούσα
  • Η μυρωδιά της τσίκνας, του χαλβά Φαρσάλων, του ψημένου καλαμποκιού στα πανηγύρια
  • Η μυρωδιά του φρεσκοκομμένου ξύλου και του πριονιδιού από αλυσοπρίονο. Επίσης η ίδια η βενζίνη του αλυσοπρίονου.
  • Η μυρωδιά του πετρελαίου από τη σόμπα στο σχολείο
  • Η μυρωδιά του καπνού (φυτού) που καλλιεργούσαμε
  • Η μυρωδιά των καυσαερίων του τρακτέρ (αρχαίο γαρ, ο πατέρας μου το λέει “Ο Παλιός” και κυκλοφορεί ακόμη
  • Η μυρωδιά του αποσμητικού Belino (το θυμάστε); με άρωμα πράσινο μήλο στο αγροτικό του πατέρα μου
  • Η μυρωδιά του φρεσκοψημένου ψωμιού τις μάνας μου όταν το έβγαζε από το φούρνο
  • Η μυρωδιά των ψάθινων καπέλων το καλοκαίρι

Αν θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω...
 
η μυρωδια του πλαστικου των παιχνιδιων της el greco : απ τις αγαπημενες μου μυρωδιες :)

η απαλη μυρωδια της κιτρινης τριανταφυλλιας που υπηρχε στον κηπο

η μυρωδια της βροχης και του βρεγμενου χωματος

η μυρωδια ενος πολυ παλιου βιβλιου

τα αρωματικα στυλο που χρησιμοποιουσα στο δημοτικο

η μυρωδια απ τις ρετρο σοκολατες
 
Η μυρωδιά της κονσόλας Super Nintendo οταν την πρωτοάνοιξα απ'το κουτί της.... ρετρο μαγεία αξεπέραστη! Έρωτας!!!
 
Κατι αρωματικες γομες που ειχαν τα κοριτσια στο σχολειο

Καποια κομικς πολυτελείας που μυριζαν μελανι (αλλα ηταν ωραιο)

Και ασχετο, αλλα σε μια κρουαζιερα που ειχαμε παει μικρος, σε καποια σημεια του πλοιου ειχε μια ακαθοιστη, απαισια μυρωδια την οποια δεν μπορουσα να αντεξω. Σε οποιον μεγαλο το ελεγα δεν την παρατηρουσε. Τη θυμαμαι ακομα και δεν μπορω να εντοπισω αν ηταν φαγητο, απορρυπαντικο η οτιδηποτε αλλο :(
 
Η μυρωδιά του τροφοδοτικού του Atari ST

Του καινούργιων κλασικών μπλε τετραδίων-σχολικών βιβλιών

Της Αυγουστιάτικης μπόρας στο ξερό χώμα

Της ντομάτας,βραστής πατάτας,φρέσκου πράσινου κρεμυδιού(που μου θυμίζουν πάντα την αγαπημένη μου γιαγιά)

Των μυρωδιαστών τριαντάφυλλων και των μεθυστικών νάρκισσων του κήπου μας

Του φρέσκου γάλακτος-αυγών από την αγελάδα-κότες της γιαγιάς.

Του ζεστού σπιτικού ψωμιού,της σπιτικής μαρμελάδας-κομπόστας κτλ.

Του χειμώνα,της άνοιξης,τη σήψη της φύσης το φθινόπωρο

P.S.Τώρα που ανακαλώ μυρωδιές από τη μνήμη μου νιώθω πραγματικά τυχερός που μεγάλωσα στην επαρχία σε σπίτι με αυλή,κήπο και οικόσιτα ζώα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H μυρωδιά της φρεσκοβαμμένης ασημί ξυλόσομπας.

Η μυρωδιά της λαδομπογιάς στα κουφώματα λίγες μέρες πριν το Πάσχα.

Αυτή του βάμματος ιωδίου (έχω να χρησιμοποιήσω χρόόόόόνια)

Η κρέμα Νιvea
 
Η μυρωδιά του φρέσκου γάλακτος που βράζει πανω στη σόμπα . Τώρα που να βρεις δρέσκο αγελαδινό γάλα...
 
θυμάστε τις αρωματικές γομολαστιχες που κυκλοφορούσαν στα μέσα της δεκαετίας του 80΄?η κολώνια μυρτώ οπως αναφέρουν οι προλαλήσαντες είναι αξεχαστη μυρωδια όπως και της κολώνιας μωρουδιακής κολώνιας (που βάζαν στον αδερφό μου μωρό) DONALD.
 
Η μυρωδιά του μπακάλικου. Μπαίνοντας μέσα μύριζε τουρσί, λακέρδα, ελιές, σαλάμι, τυρί, μπαχαρικά.

Σου άνοιγε η όρεξη!
 
Μυρωδιά απο πράσινο ζελέ για τα μαλλιά γαλαξίας, όταν θέλω να θυμηθώ τα εφηβικά μου χρόνια απλά πέρνω μία τζούρα απο αυτήν την γλειώδη αηδία.
 
Μυρωδιά από "παλιά" πίτσα ή "παλιό" γύρο σε πίτα σπάνια συναντάς πλέον δυστυχώς...

Επίσης μυρωδιά από το αποφρακτικό μύτης Vix η οποία είναι πολύ έντονη!!!
 
Πίσω
Μπλουζα