Ρετρό φωτογραφικές μηχανές

Όμορφη μηχανή. Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στις Olympus.

Mε γεια Γρηγόρη :)
 
Καλοριζικη φιλαρακι!!! :thumbup:
 
angel_grig είπε:
Iσως λογω της ΟΜ-10??? :p
Αθάνατη μηχανή. Πριν από 3 περίπου μήνες πήγα να τραβήξω τις τελευταίες στάσεις από ένα φιλμ έγχρωμο που είχε μέσα. Δυστυχώς την ώρα που πήγα να "οπλίσω" έσπασε το φίλμ :(

Πάντως με βάλατε στο τριπάκι να ψάξω φακούς για τη μηχανή αυτή και να την αναβαθμίσω :)
 
Kambia είπε:
Αθάνατη μηχανή. Πριν από 3 περίπου μήνες πήγα να τραβήξω τις τελευταίες στάσεις από ένα φιλμ έγχρωμο που είχε μέσα. Δυστυχώς την ώρα που πήγα να "οπλίσω" έσπασε το φίλμ :( Πάντως με βάλατε στο τριπάκι να ψάξω φακούς για τη μηχανή αυτή και να την αναβαθμίσω :)
Eκτος απο φακο μπορεις να την αναβαθμισεις με τον manual adaptor ετσι ωστε να διαλεγεις εσυ την ταχυτητα...ειναι αρκετα φτηνος πχ δες εδω
 
Kambia είπε:
Αθάνατη μηχανή. Πριν από 3 περίπου μήνες πήγα να τραβήξω τις τελευταίες στάσεις από ένα φιλμ έγχρωμο που είχε μέσα. Δυστυχώς την ώρα που πήγα να "οπλίσω" έσπασε το φίλμ :( Πάντως με βάλατε στο τριπάκι να ψάξω φακούς για τη μηχανή αυτή και να την αναβαθμίσω :)
Ελπίζω Νάταλι να μην πέταξες το φιλμ γιατί μπορούν σε σκοτεινό θάλαμο ή με σάκο αλλαγής να σου σώσουν και να σου εμφανίσουν το υπόλοιπο. Για κάποιο λόγο σχεδόν κάθε βδομάδα βλέπω όνειρο ότι τραβάω φωτογραφίες σε μηχανή με φιλμ την οποία μάλιστα έχω αγοράσει από γνωστό φωτογραφικό κατάστημα του Ηρακλείου (αν και είναι σχεδόν μια δεκαετία που έχω γίνει ψηφιακός, και μάλιστα με φωτογραφικό εκτυπωτή).
 
angel_grig είπε:
Eκτος απο φακο μπορεις να την αναβαθμισεις με τον manual adaptor ετσι ωστε να διαλεγεις εσυ την ταχυτητα...ειναι αρκετα φτηνος πχ δες εδω
Το ζαχάρωνα χθες αυτό! Οκ.... αρχίζω να μαζεύω λεφτά για την αναβάθμιση της μηχανής.

Uskoke είπε:
Ελπίζω Νάταλι να μην πέταξες το φιλμ γιατί μπορούν σε σκοτεινό θάλαμο ή με σάκο αλλαγής να σου σώσουν και να σου εμφανίσουν το υπόλοιπο. Για κάποιο λόγο σχεδόν κάθε βδομάδα βλέπω όνειρο ότι τραβάω φωτογραφίες σε μηχανή με φιλμ την οποία μάλιστα έχω αγοράσει από γνωστό φωτογραφικό κατάστημα του Ηρακλείου (αν και είναι σχεδόν μια δεκαετία που έχω γίνει ψηφιακός, και μάλιστα με φωτογραφικό εκτυπωτή).
Οχι το πέταξα για 2 λόγους. Ο πρώτος από τα νεύρα μου! Ο δεύτερος γιατί είχε ξεραθεί τόσο πολύ το φιλμ που διαλύονταν και μόνο που το κοίταζες. Οπότε υπέθεσα πως δε θα μπορούσε να σωθεί τίποτα.

Όσο για το όνειρό σου εγώ λέω να αρπάjεις τη φωτ. μηχανή σου και να αρχίσεις βόλτες στο Ηράκλειο :D
 
Kambia είπε:
Το ζαχάρωνα χθες αυτό! Οκ.... αρχίζω να μαζεύω λεφτά για την αναβάθμιση της μηχανής.


Οχι το πέταξα για 2 λόγους. Ο πρώτος από τα νεύρα μου! Ο δεύτερος γιατί είχε ξεραθεί τόσο πολύ το φιλμ που διαλύονταν και μόνο που το κοίταζες. Οπότε υπέθεσα πως δε θα μπορούσε να σωθεί τίποτα.

Όσο για το όνειρό σου εγώ λέω να αρπάjεις τη φωτ. μηχανή σου και να αρχίσεις βόλτες στο Ηράκλειο :D
Αυτό το φυλάω Νάταλι όταν έρθω Θεσσαλονίκη :p η άμα ξαναπάω Αθήνα ή Σκωτία μιας και εδώ στο Ηράκλειο δεν έχω τίποτα να τραβήξω, τα έχω συνηθίσει όλα. Αλλά προς το παρόν δεν έχω καθόλου μηχανή με φιλμ, μόνο ψηφιακή. Συμβουλή:τα έγχρωμα φιλμ στην κατάψυξη, τα ασπρόμαυρα στο ψυγείο, και ξεχνάτε την ημερομηνία λήξης, εγώ έπαιρνα πάντα 30μετρο και γέμιζα καρούλια, μου έβγαινε φτηνότερο.
 
Uskoke είπε:
Συμβουλή:τα έγχρωμα φιλμ στην κατάψυξη, τα ασπρόμαυρα στο ψυγείο, και ξεχνάτε την ημερομηνία λήξης, εγώ έπαιρνα πάντα 30μετρο και γέμιζα καρούλια, μου έβγαινε φτηνότερο.
Απο την καταψυξη δεν θελει ειδικη προετοιμασια?ή απλα το αφηνω εξω?
 
Το αφηνεις να ξεπαγωσει για 10 λεπτα και μετα αφου το μαριναρεις καλα το ριχνεις στο τηγανι για 20' με 25'.
 
Αντε βρε Uskoke σε περιμένω για φωτογραφική εξόρμηση στην Θεσσαλονίκη :D

Για την κατάψυξη δεν το ήξερα. Όλα στο ψυγείο τα βάζω. Το θέμα είναι τί γίνεται αφού βάλεις το φιλμ στη μηχανή και μετά. Πρέπει να το τελειώσεις asap ή υπάρχει τρόπος να παρατίνεις τη ζωή του? Οκ δε λέμε να το βάλεις και να το ξεχάσεις στη μηχανή, καλή ώρα όπως εγώ!
 
Δεν υπάρχει τρόπος Κάμπια γιατί το φιλμ είναι ευαίσθητο σε διάφορα χημικά, ακόμα και τους ατμούς από διάφορα βερνίκια στο σπίτι, την ραδιενέργεια του περιβαλλόντος (την φυσική) και πρέπει να το τραβάς γρήγορα. Τώρα, αν το φιλμ έχει εκτεθεί μπορείς να το ξαναβάλεις στην κατάψυξη (εγώ πχ που τα εμφάνιζα στο χέρι μάζευα μια ντουζίνα γιατί τα χημικά αν τα φτιάξεις κρατάνε πολύ λίγο και αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο με τα μπεν μαρί κλπ εμφανίζεις την ντουζίνα και ξεμπέρδεψες). Γι' αυτό δεν θέλω να ξαναμπώ στο τριπάκι με το φιλμ και έχω βολευτεί με τα ψηφιακά.
 
Ευχαριστώ Uskoke :)

Πάντως άλλη η γλύκα να εμφανίζεις το φίλμ μόνος σου. Στη (μεγάλη) λίστα επιθυμιών μου είναι να καταφέρω να φτιάξω ένα μικρό εμφανιστήριο για ασπρόμαυρη φωτογραφία.
 
Καλή τύχη Κάμπια :p χρειάζεσαι ένα μικρό και βολικό χώρο με απόλυτο σκοτάδι (αν και στα ασπρόμαυρα μπορείς να έχεις το κλασσικό φώς ασφαλείας, αν και τα φιλμ θέλουν απόλυτο σκοτάδι) που να κλειδώνει (σημαντικό) γιατί φαντάσου να μπει κάποιος την ώρα που βάζεις το φιλμ στο τανκ... Θέλεις 3 δοχεία-φυσούνες για εμφάνιση, σταμάτημα και στερέωση, ξεχωριστά για φιλμ και χαρτί. Ογκομετρικά δοχεία, του λίτρου και μικρά, αναδευτήρα, τανκ κατά προτίμηση πλαστικό και self-loading, δοχεία εμφάνισης χαρτιού ανάλογα με το μέγεθος που θες, φυσικά χημικά και χαρτιά, ένα καλό μεγεθυντήρα με καλό φακό (το καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις), ένα καλό μαρζέρ επίσης, ένα καλό ψηφιακό θερμομετρο, και ίσως ένα καλό βιβλίο που να σε βοηθήσει. Τα χημικά για χαρτιά και φιλμ είναι διαφορετικά γαι καλό αποτέλεσμα, αλλά υπάρχει και ο PQ Universal της Ilford που κάνει και για τα δυο αλλά δεν ξέρω, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Εγώ τα είχα πάρει όλα από Σαλονίκη, από τον Κούνιο. Τα αναλώσιμα τα έπαιρνα όλα από Κοζάνη. Τα φιλμ slides τα εμφάνιζα όλα μόνος μου γιατί δεν υπήρχε φωτογραφείο στην Κοζάνη που να εμφανίζει και δεν άξιζε τον κόπο να τρέχω Σαλονίκη για ένα φιλμ.(Ήμουν και φοιτητής).Ακόμα, τσιμπίδες για να αναδεύεις τα χαρτιά μέσα στα χημικά, 3, τσιμπιδάκια για να κρεμάς το φιλμ να στεγνώσει. Οι πιο συνηθισμένοι εμφανιστές για φιλμ (λεπτόκοκοι) είναι ο ID-11 της Ilford και ο D-76 της Kodak, καθώς και ο rodinal special της agfa.Ανάλογα με το τι βρείς, σταμάτημα και στερέωση (Υπήρχαν και agfa, ilford, kodak)Χ?Συνήθως τώρα χρησιμοποιούν χαρτιά multigrade, έβγαζε η ilford. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς για αρχή -όπως έκανα και εγώ και εκεί έμεινα- να εμφανίζεις μόνο ασπρόμαυρα φιλμ. Όλος ο "εξοπλισμός" χωράει σε ένα κουτί παπουτσιών...

Κλείνεσαι στο μπάνιο, σφραγίζεις και καμιά χαραμάδα κάτω από την πόρτα και έτοιμη. Αν δεις και σου αρέσει το σπόρ το προχωράς μετά και άλλο.
 
chris73 είπε:
Μπορείς για αρχή -όπως έκανα και εγώ και εκεί έμεινα- να εμφανίζεις μόνο ασπρόμαυρα φιλμ. Όλος ο "εξοπλισμός" χωράει σε ένα κουτί παπουτσιών...Κλείνεσαι στο μπάνιο, σφραγίζεις και καμιά χαραμάδα κάτω από την πόρτα και έτοιμη. Αν δεις και σου αρέσει το σπόρ το προχωράς μετά και άλλο.
αν είναι μόνο για φιλμ δεν χρειάζεται καν το μπάνιο.Φτάνει κι ένας σάκκος αλλαγής. Και ένα φωτοστεγανό τανκ, φυσικά. Όντως, να μην ζαλίσουμε την Κάμπια με πολλές λεπτομέρειες.
 
Έχω δουλέψει εμφάνιση και εκτύπωση ασπρόμαυρη φωτογραφίας στην σχολή και μετά ήμουν σε ομάδα ασπρόμαυρης φωτογραφίας. Οπότε δε μου είναι άγνωστη η όλη διαδικασία. Απλά θέλω ένα "εμφανιστήριο" στο σπίτι μου :D
 
Αχ, μπράβο Κάμπια! Δυστυχώς εγώ όλο μου τον εξοπλισμό τον χάρισα σε μια φίλη της αδερφής μου, και την φωτογραφική μηχανή με όλα τα μαραφέτια της στην κόρη του παλιού μου αφεντικού! Οπότε θα χαρώ για νέα σου, σχετικά με Α/Μ φωτογραφία! Μια από τις μεγαλύτερες χαρές που έχω νιώσει, είναι όταν βλέπεις την φωτογραφία να εμφανίζεται σιγά-σιγά μέσα στην λεκάνη, με το κόκκινο φως. Βέβαια, δεν συγκρίνεται με την ευκοία της ψηφιακής, αλλά είναι κάτι νομίζω που πρέπει να το κάνει κάθε ερασιτέχνης φωτογράφος τουλάχιστον μια φορά.
 
Lubitel 166 Universal

Lubitel 166 Universal

Μου την είχε χαρίσει ο πατέρας μου σε μικρή ηλικία, πολύ πριν μάθω τι σημαίνει "διάφραγμα, ταχύτητα κλείστρου και ευαισθησία φιλμ".

Φυσικά δεν αξιοποιήθηκε ποτέ (ζήτημα αν έχω 1-2 σωστές φωτογραφίες από εκείνη τη μηχανή),

και τελικά έπεσε θύμα της περιέργειας που είχα ως πιτσιρικάς του "τι έχει μέσα αν την κατσαβιδιάσω?" ή αλλιώς "για να δούμε σε πόσα μικρότερα κομματάκια αποτελείται?"

Όταν αργότερα ασχολήθηκα κάπως πιο σοβαρά με το άθλημα, θυμήθηκα τη Lubitel και είπα να της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία.

Με συνοπτικές διαδικασίες, τη βρήκα από κάποιον ιδιώτη που την πούλαγε και την ξαναπήρα :p

Σαν μηχανή είναι σχετικά απλή κατασκευή.

Τα χαρακτηριστικά της είναι:

Τύπος: TLR (Twin Lens Reflex)

Φακός: 75mm (f4,5-f22)

Ταχύτητες: B, 1/15sec - 1/250sec

Τύπος φιλμ: 120ρι (μεσαίο φορμά)

Έχει υποδοχή στο πλάι για φλας, υποδοχή για ντεκλανσέρ και δυνατότητα λήψης με χρονόμετρο.

Ιδού!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα