Ροφήματα σοκολάτας (κακάο, κ.λπ.)

manos311 είπε:
Νομίζω ήταν διασκευές, αλλά είμαι εκτός Ελλάδας τώρα και δεν μπορώ να ακούσω τα CD και να το επιβεβαιώσω.
Έγινε ;) Σ ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα περιμένω ενημέρωση, κάποια στιγμή :p
 
Αν θυμαμαι καλα, στην διαφημιση του Champion επαιζε αυτο το κομματι;

[video=youtube;JE-dqW4uBEE]

 
Όχι καμιά σχέση, τουλάχιστον στην πρώτη διαφήμιση που μας συστήθηκε.
 
Στη διαφήμιση του Action το 1993 έπαιζε το παρακάτω κομμάτι:

http://www.youtube.com/watch?v=CByPkTZtnzU

Αργότερα είχε μια διαφήμιση με κάποιον ορειβάτη αν θυμάμαι καλά η οποία δυστυχώς διαγράφηκε από το YouTube.

Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί από Champion να μετονομάστηκε σε Action, γιατί αποκλείεται να μιλάμε για διαφορετικό προϊόν.

action.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι θυμηθήκατε πάλι, παιδιά; Δημοτικό πήγαινα, τετάρτη-πέμπτη πρέπει να ήταν... Έκανα συλλογή με τις κάρτες του Caotonic! Και ήταν και το προϊόν αξιόλογο! Ακόμα θυμάμαι τη γεύση που είχε η σοκολάτα του!!! Δυστυχώς, δεν έχω κρατήσει ούτε μία από τις κάρτες :( Πάντως, ήταν πρωτότυπη κίνηση το να παίρνεις κάρτες με κόμικ μαζί με σοκολάτα! Συνηθισμένο ήταν να δίνουν αυτοκόλλητα. Ώστε υπάρχουν ακόμα στην αγορά; Δεν τις έχω πετύχει κάπου...
 
perlastar είπε:
Προβολή συνημμένου 87280

Το Caotonic της Γιώτης ήταν πολύ ωραίο! Μάλιστα κάποτε, μέσα 90's πρέπει να ήταν, είχαν βγει και σοκολάτες γάλακτος με το σχήμα του Caotonic, σε ξυλάκια και είχαν μέσα από μία καρτέλα με κόμικς, τις περιπέτειες του Caotonic.

Ελευθερια είπε:
Ακομα υπαρχουν αυτες οι σοκολατες (χωρις την καρτελα πλεον)!


Τι θυμηθήκατε, παιδιά; Δημοτικό πήγαινα, τρίτη-τετάρτη τάξη νομίζω. Έκανα συλλογή με τις κάρτες! Ήταν και το προϊόν αξιόλογο! Ακόμα έχω τη γεύση της σοκολάτας αυτής στο στόμα!!! Δυστυχώς, δεν έχω κρατήσει ούτε μία κάρτα :(

Ώστε υπάρχει ακόμα στην αγορά; Δεν το έχω πετύχει πουθενά... Τώρα που το είπες, Ελευθερία, θα κοιτάξω πιο στοχευμένα. Έτσι, για να θυμηθώ κάποιες retro-στιγμές!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Ακριβώς slump. Αυτό ήταν το τραγούδι στην διαφήμιση του champion. Η μικρή σουζι.
 
Οπότε δεν μιλάμε για Champion αλλά για Action. Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει το όνομα Champion!
 
Όχι slump υπήρχε γάλα champion το οποίο κυκλοφόρησε από την δέλτα για ένα μικρό διάστημα.
 
Πάντως η διαφήμιση με το Wake Up Little Susie ήταν 1000% του Action, εκτός αν μετονομάστηκε και χρησιμοποίησαν την ίδια διαφήμιση αλλάζοντας το σήμα και το όνομα το 1993.

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί η συγκεκριμένη διαφήμιση στο YouTube και βλέπω πως τελευταία δεν μπαίνουν πια παλιές διαφημίσεις και οι υπάρχουσες έχουν διαγραφεί από τους uploaders λόγω κλεψίματος (αδυνατώ να πιστέψω πως γίνεται copyright claim από τους διαφημιστές).
 
mk193 είπε:
Τι θυμηθήκατε, παιδιά; Δημοτικό πήγαινα, τρίτη-τετάρτη τάξη νομίζω. Έκανα συλλογή με τις κάρτες! Ήταν και το προϊόν αξιόλογο! Ακόμα έχω τη γεύση της σοκολάτας αυτής στο στόμα!!! Δυστυχώς, δεν έχω κρατήσει ούτε μία κάρτα :(
Ώστε υπάρχει ακόμα στην αγορά; Δεν το έχω πετύχει πουθενά... Τώρα που το είπες, Ελευθερία, θα κοιτάξω πιο στοχευμένα. Έτσι, για να θυμηθώ κάποιες retro-στιγμές!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Υπεροχη γευση,οντως! Παντα απορουσα γιατι ηταν τοσο μικρη σε μεγθος, ποτε δεν ηταν αρκετη μια!
 
Ελευθερια είπε:
Υπεροχη γευση,οντως! Παντα απορουσα γιατι ηταν τοσο μικρη σε μεγθος, ποτε δεν ηταν αρκετη μια!
Την περίοδο 94-97 τις τσάκιζα τρεις-τρεις στο δημοτικό! Είχαν μια γεύση που θύμιζε Maltesers κάπως, σίγουρα είχε μέσα βύνη.
 
To champion που λέτε, προυπήρχε του action και είχε έναν μαύρο πάνθηρα.
 
Θυμάμαι να πίνουμε Hemo, Nesquick αλλά και Caotonic. Το τελευταίο ήταν δύσκολο να διαλυθε στο γάλα καθότι ήταν σε κόκκους. Το Hemo μάλλον ήταν το καλύτερο αν και ήταν στη μαύρη λίστα με το σάλο με τις τρελες αγελάδες αν θυμάμαι καλά. Από έτοιμα ροφήματα μου άρεσε πάντα το N'JOY.
 
Και οι διαφημισεις για το alsa choco (post 41 σελ.5)

 
  • Like
Reactions: PT8
δωρακια από τo κακαο ovaltine/ovomaltine

2 κουπες και ενα πορτοφολακι

η μια κουπα γραφει ''δυναμη και ενεργεια'' και η αλλη ''για υγεια, δυναμη και ενεργεια, οβαλτινη καθε μερα''



360.jpg
 
εντυπη διαφημιση για το ροφημα σοκολατας hemo

image.jpg
 
johnny19818 είπε:
Το Hemo μάλλον ήταν το καλύτερο αν και ήταν στη μαύρη λίστα με το σάλο με τις τρελες αγελάδες αν θυμάμαι καλά.
Δεν το θυμόμουνα καθόλου το HEMO αλλά μου κίνησε την περιέργεια κι έψαξα λιγάκι. Η Borden βέβαια έχει εξαφανιστεί ως εταιρεία, αν και το όνομα χρησιμοποιείται από διαδόχους. Απ' ό,τι βλέπω πουλάει προϊόν Hemo ο Γιώτης, αλλά κατά πόσον είναι το ίδιο είναι άλλη ιστορία. Αν ναι, ποτέ δεν είχε κακάο (παρά το τι γράφει η πιο πάνω διαφήμιση), αφού ο Γιώτης στην περιγραφή γράφει σαφώς "chocolate flavor" άρα έχει τεχνητό άρωμα. Αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το επηρέασαν οι τρελλές αγελάδες, αφού το γάλα ήταν κάτι που πρόσθετε ο καταναλωτής, το HEMO δεν είχε δει αγελάδα, τρελλή ή λογική, ούτε απ' έξω.
 
HEMO με ζαχαρουχο γαλα....

[edit] Greeklish! Τα οποια απαγορευονται ρητα απο τον κανονισμο! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα