Ροφήματα σοκολάτας (κακάο, κ.λπ.)

Στο πακετακι διαφημισεων απο τη δεκαετια του 90

ροφημα με κακαο cola cao

θυμηθηκα και αυτη τη διαφημιση...

7.00-7.23

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δωρο απο το ροφημα σοκολατας nesquik...

σουπλά

nesquick.jpg

Ειχα παρει επισης και ενα μεταλλικο βαρελακι/καθισμα απο το nesquik

[edit] Εχεις ποσταρει τις φωτο ηδη στο θεμα: Μεταλλικό Βαρελάκι / Κάθισμα δεν χρειαζονται ξανα εδω! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι πολύ πρόσφατο (για το σουπλά μιλάω) διότι το θυμάμαι να το έχω κι εγώ πριν μερικά χρόνια.
 
Υπηρξα λατρης του HEMO!

θυμαμαι κι ενα ροφημα σοκολατας cadbury που κυκλοφορησε μαζι με τις ομωνυμες σοκολατες, κατα τη δεκαετια του 90

Πηγη εικονας [edit]Το link διαγραφτηκε προς αποφυγη διαφημισης! [edit]

η συσκευασια που θυμαμαι (τωρα κυκλοφορει αλλη συσκευασια)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έντυπες διαφημίσεις από Μίκυ Μάους.

HWScan00516.jpg

HWScan00523a.jpg

HWScan00535.jpg

HWScan00541.jpg

HWScan00570.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ και εδώ βρήκα τα εξώφυλλα των 2 πρώτων CD, ενώ φαίνεται και η playlist του 3ου.

Επειδή είχες τα CD, θα μπορείς να μου λύσεις και την απορία:

Στα CD ήταν οι αυθεντικές εκτελέσεις των κομματιών ή ήταν covers από καλλιτέχνεις "μ' έκαψες";

Γιατί πουθενά και σε κανένα CD δεν υπάρχουν στοιχεία των καλλιτεχνών. Μπορεί να το έκαναν για να γλιτώσουν από πνευματικά δικαιώματα, ποιός ξέρει.

Πάντως μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που δεν αναφέρεται ούτε καν το όνομα του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος, παρά ξερά το όνομα του κομματιού.
Βρήκα το συγκεκριμένο μήνυμα που είχα πει ότι θα δω και θα απαντήσω (πριν 5 χρόνια) επειδή δεν ήμουν Ελλάδα εκείνη την εποχή, και τελικά έχω την απάντηση. Τα CD του N'JOY είναι διασκευές, όχι οι αυθεντικές εκτελέσεις.
 
Βρήκα το συγκεκριμένο μήνυμα που είχα πει ότι θα δω και θα απαντήσω (πριν 5 χρόνια) επειδή δεν ήμουν Ελλάδα εκείνη την εποχή, και τελικά έχω την απάντηση. Τα CD του N'JOY είναι διασκευές, όχι οι αυθεντικές εκτελέσεις.
Για άλλη μια φορά εκπλήσσομαι ευχάριστα από την ομάδα του retromaniax! Πιστοί στις επάλξεις!

Άπειρα ευχαριστώ για την απάντηση!!!
 
Σε ένα ηλεκτρονικό δισκάδικο εντόπισα το παρακάτω CD το οποίο ήταν συλλογή-διαφήμιση του N' Joy κατά το 1995.
Τα CD's του N'Joy από τη συλλογή μου, παραγωγής 1996, μια που ανέβηκε το χρονολογικό όριο του φόρουμ στο 2000. njoy 1a.jpg

njoy 1b.jpg

njoy 2a.jpg

njoy 2b.jpg

njoy 3a.jpg

njoy 3b.jpg
 
Υπάρχει κανένας άλλος που τα ροφήματα σε σκόνη τα έτρωγε με το κουτάλι και του φώναζε η μάνα του ή είμαι μόνο εγώ; Αγαπημένα για κουτάλισμα ήταν το Χέμο και το Καοτόνικ. Έρωτες αγιάτρευτοι. Όλα όμως τα τιμούσα.

Θυμάται κανείς το ρόφημα που είχε βγάλει η Μερέντα; Θυμάμαι ένα κίτρινο χάρτινο κουτί και η σκόνη ήταν πολύ λεπτή. Δεν μακροζώησε και δεν μπόρεσα να βρω φωτό.

stakovios Είσαι ο μοναδικός που έχει κάνει αναφορά στο Μπίκα (εξ ίσου μεγάλος έρωτας). Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ήταν πλάσμα της φαντασίας μου γιατί κανένας από αυτούς που το έχω συζητήσει δεν φαίνεται να το θυμάται. Σ'ευχαριστώ γιατί είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για την ευστάθειά μου.
 
Υπάρχει κανένας άλλος που τα ροφήματα σε σκόνη τα έτρωγε με το κουτάλι και του φώναζε η μάνα του ή είμαι μόνο εγώ; Αγαπημένα για κουτάλισμα ήταν το Χέμο και το Καοτόνικ. Έρωτες αγιάτρευτοι. Όλα όμως τα τιμούσα.
Παράδοση που συνεχίζεται έως σήμερα από τα μικρά (μου). :D    

Θυμάται κανείς το ρόφημα που είχε βγάλει η Μερέντα; Θυμάμαι ένα κίτρινο χάρτινο κουτί και η σκόνη ήταν πολύ λεπτή. Δεν μακροζώησε και δεν μπόρεσα να βρω φωτό.
Δεν γνώριζα καν την ύπαρξή του αλλά μπορείς να το κάνεις (με γάλα) και με κανονική μερέντα.. :D  

stakovios Είσαι ο μοναδικός που έχει κάνει αναφορά στο Μπίκα (εξ ίσου μεγάλος έρωτας). Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ήταν πλάσμα της φαντασίας μου γιατί κανένας από αυτούς που το έχω συζητήσει δεν φαίνεται να το θυμάται. Σ'ευχαριστώ γιατί είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για την ευστάθειά μου.
To μπίκα το θυμάμαι σε έντυπη διαφήμιση παιδικού περιοδικού 

Milupa+-+Mpika+%25281985%2529.jpg


(πηγή: http://m-ad-ness.blogspot.com/2011/06/back-to-80s-2.html έχει πράμα! ) 
 

1@gordon17sp[/USER]  κι εγω ετρωγα τα ροφηματα σε σκονη με το κουταλι μερικες φορες...(Ovaltine, Hemo, Nesquik...)

To ροφημα απο τη Μερεντα δεν το θυμαμαι οπως και το ροφημα Μπικα. Ποτε κυκλοφορησαν;

 
To Μπίκα το 85 λέει η πηγή και πράγματι κάπου εκεί την θυμάμαι την καταχώρηση. 

Μερέντα ρόφημα και να μου ξέφυγε μου κάνει εντύπωση! 
 
Παιδιά το ρόφημα της Μερέντας το θυμάμαι κάπου στη δεκαετία του 1990. Δεν κράτησε πολύ. Το καθαρά σοκολάτα ήταν σε σακουλάκι μέσα σε κίτρινο χάρτινο κουτί, κι απ'έξω ποτήρι με σοκορόφημα και γύρω-τριγύρω χρωματιστές γραμμούλες και τριγωνάκια σα κομφετί και είχε και με γεύση/άρωμα φράουλας (και καλά) σε ροζ αν θυμάμαι καλά κουτί και φυσικά το μπλε-κόκκινο λογότυπο της Μερέντας. Νομίζω το αγόρασε ο πατέρας μου μία ή δύο φορές, το καθαρά σοκολάτα, και φυσικά έφυγε με το κουτάλι.

Ως ρόφημα έπινα μόνο γάλα με κακάο έτοιμο, το τορίνο και τα προηγηθέντα, δόλκα και καρνέιshoν με την χαρακτηριστική εβαπορέ γεύση.

Το Μπίκα είχε κυκλοφορήσει και σε φάκελα (που τώρα σαν εικόνα τα συγχέω με το τουμποφλό  :wait2:  )

Κάποτε το κουτί που παίζει και στη διαφήμιση είχε δώρο κι ένα πλαστικό φλυτζανάκι τύπου για να πίνουν τα παιδιά το ρόφημά τους και το οποίο κούμπωνε ακριβώς στη γούβα που κάνει το καπάκι. Το είχαμε αγοράσει από τον Κλαουδάτο!
 
Στο πακετακι διαφημισεων απο τη δεκαετια του 90

ροφημα με κακαο cola cao

θυμηθηκα και αυτη τη διαφημιση...

7.00-7.23



Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα στην Ελλάδα, αλλά υπάρχει παντού στην Ισπανία, σε σκόνη και σε ρόφημα έτοιμο να το πιείς (φωτογραφίες από το ίντερνετ).


1581744251921.png 1581744512187.png

1581744319790.png 1581744411140.png
 
Σχετικά με το κακάο, μου έχει μείνει μια ανάμνηση ενος σκευάσματος που μου έφτιαχνε η μητέρα μου, μερικά πρωινά . Χτυπητός ωμός κρόκος αυγού με ζάχαρη και κακάο. Είχε μια απίστευτη μυρωδιά και γεύση. Έχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς κάτι τέτοιο;
Αν έχει γίνει και κάποια σχετική ανάρτηση απο άλλο μέλος και δεν το πρόσεξα συγνώμη.
 
Το ColaCao_κολακάο κυκλοφορεί σχεδόν αποκλειστικά στην Ισπανία (ίσως και σε κάποιες ισπανόφωνες χώρες) και μαζί με την ισπανική μερέντα, τη Nocilla_νοθίγια αποτελεί την πεμπτουσία της ανάμνησης του σοκολατένιου κολατσιού για χιλιάδες Ισπανούς. Είναι κατ'εξοχήν ισπανικά προϊόντα από την εποχή που η Ισπανία, πριν την Μεταπολίτευση, ήταν αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο.
Το κολακάο υπάρχει σε έτοιμο ρόφημα, σε σκόνη για ρόφημα, σε άλειμμα, σε γεύση κρέμας για κουτάλισμα/γέμιση σε γλυκά, σε γεύση παγωτού και όλα αυτά και σε πολλές γεύσεις.
 
Μάλιστα κάποτε, μέσα 90's πρέπει να ήταν, είχαν βγει και σοκολάτες γάλακτος με το σχήμα του Caotonic, σε ξυλάκια και είχαν μέσα από μία καρτέλα με κόμικς, τις περιπέτειες του Caotonic.

Σημερα το πρωι διαβαζα Μιστερ Νο και συνειδητοποίησα οτι ειχα αυτο για σελιδοδείκτη:

Scan_20210224.jpg
Scan_20210224 (2).jpg
 
καλά πως στα '80ς τρώγαμε τόσο junk food χωρίς να είμαστε 200 κιλά; ή το τότε junk food δεν ήταν το ίδιο με σήμερα;
 
Δωρα απο το ροφημα σοκολατας nesquik
σακιδιο, ποτηρι-σέικερ, κουπα

Πηγη εικονων facebook
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1657818153994.jpg
    FB_IMG_1657818153994.jpg
    46,6 KB · Προβολές: 6
  • FB_IMG_1657818162078.jpg
    FB_IMG_1657818162078.jpg
    45,5 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα