[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

Εγώ απο την άλλη με τον 3700+ την mobo gigabyte k8n και την radeon x700 ήμουνα εδώ και δυο χρόνια ήρεμος....(το μηχάνημα δούλευε ακατάπαυστα είτε σαν κατεβαστήρι είτε για παιχνιδομηχανή και δεν μου παρουσίασε ούτε ένα πρόβλημα...)

Είπα και γω να το ρίξω στην 8600gts πρόσφατα και στράβωσε (για να μην πω κάτι βαρύτερο :diablotin: ) όλο το σύμπαν....

Γυρνάω στην ati 3870 (την αναμένω σε περίπου 10 ημέρες) και πιστεύω οτι θα είμαι ήσυχος για άλλα δύο χρόνια....(άντε το πολύ να του πετάξω και ένα διπλοπύρηνο πάνω αργότερα,αφού η Mobo μου,το υποστηρίζει..)
 
Αν δεν υπαρχει δεν θα υπάρχει και η έννοια pc. Είναι προς όφελός μας ο ανταγωνισμός, αυτό πρέπει να το καταλάβετε όλοι.

όσο για τον 2000+ η έννοια "επαγγελματίες" δεν μου λέει τίποτε. Το πρόβλημα ήταν ότι οι "επεγγελματίες" ε'ιχαν ξεχάσει να αφαιρέσουν το προστατευτικό πλαστικό φιλμ της ψήκτρας και αυτό έκανε επαφή με τον επεξεργαστή και τελικα τον έκαψε. Τυπικό πρόβλημα εκείνης της εποχής σε 462 επεξεργαστές που δεν είχαν ενσωματωμένο κύκλωμα προστασίας από υπερθέρμανση.

Φυσικά και η Intel έχει άψογα προϊόντα. Απλά εγώ προτιμώ να κάνω του κεφαλιού μου και όχι ότι οι εκάστοτε reviewers προτείνουν........
 
ήμουν και ago της AMD, με 1400άρει athlon, 1800+ και μετά 2600+... ποτε δεν είχα probs με θερμοκρασίες και τα στήνω μονος μου τα pc μου. τα δε 1800 και 2600 δουλεύουν κανονικότατα έως σήμερα στη δουλειά μου...

αλλα όταν χρειάστηκα ένα "κατεβαστηρι" πήρα ένα φτηνό celeron 64άρι στα 2.8ghz... από εκεί και μετά έγινα intel-ακιάς στα cpu, έχω εν ενέργεια ένα dualcore2.8 και ένα core2 Ε6750 ... διπύρηνο amd δεν έχω δουλέψει ακόμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είπε:
όσο για τον 2000+ η έννοια "επαγγελματίες" δεν μου λέει τίποτε. Το πρόβλημα ήταν ότι οι "επεγγελματίες" ε'ιχαν ξεχάσει να αφαιρέσουν το προστατευτικό πλαστικό φιλμ της ψήκτρας και αυτό έκανε επαφή με τον επεξεργαστή και τελικα τον έκαψε.
Το ότι κάηκε ο επεξεργαστής που το διάβασες;

Γιατί προφανώς αναφέρεσαι σε άλλο σήριαλ.

Ο δικός μου ποτέ δεν κάηκε. Όταν τον έβαλα στο σκουπίδια "λειτουργούσε" κανονικά , δεν είχε καεί.

Στο desktop λειτουργούσε χωρίς πρόβλημα για μέρες. Και σε παιχνίδια με ελαφριά γραφικά , όπως Age of Empires και Heroes of might and magic.

Όταν έβαζα τρισδιάστατα όμως, μετά από 10 λεπτά κολλούσε, χωρίς να καίγεται.

Οι επαγγελματίες που μου το είχαν στήσει ήταν φίλοι και έχουν στήσει χιλιάδες υπολογιστές.

Τον 2000+ τον έβαλα στα σκουπίδια με δική μου πρωτοβουλία. Το θεωρούσα ανήθικο να το πουλήσω σε άλλον.

Από όσα διάβασα σε φόρουμ , δεν ήταν ο μοναδικός παγκοσμίως. Με το συγκεκριμένο μόνο office έτρεχαν οι περισσότεροι απροβλημάτιστα.Όχι πάντως 3D. Τον προηγούμενο 1600+ τον είχα δώσει σε φίλο που τον έχει ακόμη.

Εγώ πάντως μετά από αυτό, μόνο INTEL.
 
Γενικα την AMD δεν την βλεπω καλα αν συνεχισει αυτο το βιολι.

Στις high και ultra-high κατηγοριες GPU εχει φαει ασχημη φολα και δεν φαινεται να μπορει να ανταπαντησει.Η κυκλοφορια της 8800GT με 200 ευρω γονατισε την AMD χριστουγεννιατικα.

Στους επεξεργαστες τα ιδια.Oι Phenom εχουν απογοητευτικη αποδοση σε σχεση με τα τερατακια της Intel.

Με το φτωχο μου το μυαλο θα ελεγα οτι αν θελει να σωθει πρεπει ειτε

1) να επικεντρωθει στην κονσολο-αγορα της επομενης γενιας (που τα κατεφερνει πολυ καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.To υποσυστημα γραφικων του 360 δεν εχει αντιπαλο)

ειτε

2)μιας και κατασκευαζει cpus,gpus και mobos να τολμησει να φερει τις 360 καινοτομιες μαζι με αλλα καλουδια στην στασιμη-ανεβαζω-τρανζιστορς-clockrate-κατεβαζω-diesize αγορα.

CoreDuo και 8800GT αυτη τη στιγμη αποτελουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ μονοδρομο...
 
Wally είπε:
To υποσυστημα γραφικων του 360 δεν εχει αντιπαλο
To κακό με το 360 ολόκληρο είναι ότι είναι ... αναλώσιμο.

Ενώ από την άλλη τα PS είναι αθάνατα.

Αν δεν υπήρχε το ενδεχόμενο να τα φτύσει (όσα γράφονται για τα 3 λαμπάκια από τους χρήστες του) θα ήθελα πολύ να πάρω ένα 360 τώρα, να του περάσω ένα τσίλικο firmware στο drive , να συνδεθεί σε ένα παλιό μόνιτορ και να παίζω παιχνιδάκια κατά δεκάδες.

Αλλά με όλες αυτές τις ιστορίες φρίκης που κυκλοφορούν το σκέφτεσαι ...:animeek:
 
DirectX 10.1 και κάρτες γραφικών

Έχοντας απομακρυνθεί αρκετά από τις pc εξελίξεις, ξαφνικά βλέπω ότι η ΑΤΙ βγάζει κάποιες κάρτες που είναι ήδη DX10.1 συμβατές! :confused:

Το είχα σκοπό τώρα τα Χριστούγεννα να πάω την 8600/gts στo pc στη δουλειά και να πάρω για το σπίτι μια 8800/GT .... έλα όμως που βλέπω ότι η υπερ-συμπαθής 8800 είναι μόνο (?) DX10 συμβατή...

Τί παίζει λοιπόν, θα έχω πρόβλημα με τα 10.1 ή θα είμαι ΟΚ και όλα είναι μια μικρή απάτη? :confused: είναι κάτι παρόμοιο με τα DX9 και 9.1 ?

pooky? τί λες εσύ? :) :) :)
 
Θα χρειαστεις το Service Pack 1 στα Vista.

Η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι οτι θα λανσαρει το Shader 4.1 και θα εχει "καλυτερη" ποιοτητα απεικονισης (PR μου βρωμαει :D )...

Παντως ειναι πληρως backward compatible με το δεκαρι...
 
το φαντάστηκα αυτό, αλλά δεν πιστεύω να φάω καμοιά φόλα με emulated features σε software mode τα οποία θα είναι πάναργα.... ?
 
Κeropi, η γραμματέας σου γράφει ή εσύ ; :D
 
4925918_m.gif
 
Δεν ξέρω αλλά οι ATI έχουν κάποια προβλήματα σε μερικά παιχνίδια...Προχθές ήμουν σε ένα φίλο και βλέπαμε κάποια παιχνίδια...μερικά από αυτά δεν έπαιζαν καλά...Ελλιπής textures έλειπε ο ουρανός εξαφανιζόταν κτίρια προβλήματα διάφορα...
 
Εγω αγορασα την saphire hd 2600 pro και ειχα προβληματα στα win xp media center οσο αναφορα με τους drivers δεν επαιρνε με τιποτε τους καινουργιους,και

μου εκανε και διαφορα μαγικα οταν πηγα να παιξω τα games που εχω στο σκληρο,μου τα εβγαζε με χαλασμενα τα γραφικα.Παιδια την αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα και σας το λεω οτι τσαμπα την αγορασα 90 eyro.[edit] αναγγελία πώλησης [/edit].Εγω παντως ξαναεβαλα την x850 pro και ειναι τωρα ολα οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akmakas είπε:
Δεν ξέρω αλλά οι ATI έχουν κάποια προβλήματα σε μερικά παιχνίδια...Προχθές ήμουν σε ένα φίλο και βλέπαμε κάποια παιχνίδια...μερικά από αυτά δεν έπαιζαν καλά...Ελλιπής textures έλειπε ο ουρανός εξαφανιζόταν κτίρια προβλήματα διάφορα...
Ένα πρόβλημα που έγγειται στο ότι κάποιος "φίλος" έχει να εγκαταστήσει καινούργιους drivers γραφικών από την εποχή του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου δε μου λέει τίποτε.

Τι κάρτα ATI είχε, σε τι πλατφόρμα δούλευε και με τι drivers;

Λοιπόν οι nVidia δεν λένε τίποτε. Είχα μία πρόπερσι και έκανε θόρυβο. :D :D

Να σοβαρευτούμε τώρα;;; Ναι οι ATI είναι DX10.1 συμβατές αλλά αυτό που πρέπει να αναρωτηθείς είναι κάτι άλλο. Θα αντέξεις τα Vista; ΔΥΟ φορές τα εγκατέστησα και ΔΥΟ τα σούταρα. Ρε παιδιά αυτό δεν είναι λειτουργικό, είναι αίσχος. Με 2 giga οι δίσκοι λειτουργούν συνεχώς, σου σπάει τα .......... με τα συνεχή pop ups "ασφαλείας" και γενικά από drivers και emulators είναι να κάνεις τρισάγια.

Οπότε πάρε μια 8800 ή 3870 και βάλτη στα XP. Μια χαρά θα παίξεις παιχνίδια και δεν θα αφήσεις το μηχάνημά σου να παίξει παιχνίδια με τα νέυρα σου.
 
Mεταφερθηκε εδω το thread,μια και αφορα τα συγχρονα "μηχανακια" μας... :)

Στο θεμα μας τωρα...

Καταρχην johnk10,η καρτα που πηρες ΔΕΝ κανει για παιχνιδια,ειναι πολυ,μα πολυ αδυναμη...

ΑΤΙ καρτα οπως εχω ξαναπει δεν ειχα ποτε,αλλα θεωρω απιθανο να ειναι τοσο φολες και να εχουν τετοια προβληματα σε συγχρονα games...

keropi,ειδες πονοκεφαλος οι DX 10.1 καρτες..;; :D

Δε θελω παντως να εκφερω γνωμη στο ζητημα αυτο,καθοτι αν σου πω παρε μια δεκαρα καρτα,μπορει σε λιγο καιρο να βγω λαθος και δικαιως να με "κατηγορεις" μετα...

Θα πω απλα οτι μια οχι ακριβη DX10 καρτα (μτχ 8600GTS) για μενα ηταν η επιλογη μου για τωρα και βλεπουμε...

Αλλωστε,ειπαμε,πλην Crysis,ολα τα υπαρχοντα games τα τρεχει μια χαρουλα...
 
ΟΚ λοιπόν, μόλις το [edit] φέρει τις καινούριες 8800GT με την κανονική τους τιμή χεχε, θα τσιμπήσω μια... 8600GTS (ram 2ghz) έχω τώρα πάνω, αλλά πιστεύω ότι θέλω ένα τικ πιο πάνω... Αγόρασα το Witcher Collector's edition και το Beowulf και δεν τα παίζω ακόμα διότι παρατήρησα σπασίματα/κολλήματα... γενικά είμαι απαιτητικός με το framerate.... ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
ΟΚ λοιπόν, μόλις το [edit] φέρει τις καινούριες 8800GT με την κανονική τους τιμή χεχε, θα τσιμπήσω μια... 8600GTS (ram 2ghz) έχω τώρα πάνω, αλλά πιστεύω ότι θέλω ένα τικ πιο πάνω... Αγόρασα το Witcher Collector's edition και το Beowulf και δεν τα παίζω ακόμα διότι παρατήρησα σπασίματα/κολλήματα... γενικά είμαι απαιτητικός με το framerate.... ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!
:nervous:keropi τι έχεις παιδί μου????? Γιατί γράφεις με ελληνικά????? :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εεεεεεε!!!!!!! άμα ενοχλεί να ξαναγυρίσω στα greeklish!!!! μουχαχαχαχαχα! μου είναι πάρα πολύ εύκολο!!!! :p :p :p
 
Pooky με τα Vista 64 πλέον με τα updates δεν έχω κανένα πρόβλημα...Δεν δουλεύουν γρηγορότερα από τα ΧP να λέμε την αλήθεια όμως...

keropi είπε:
εεεεεεε!!!!!!! άμα ενοχλεί να ξαναγυρίσω στα greeklish!!!! μουχαχαχαχαχα! μου είναι πάρα πολύ εύκολο!!!! :p :p :p
:eek: Άσχετο....ο keropi γράφει Ελληνικά!!!!!!!:eek:
 
akmakas είπε:
Pooky με τα Vista 64 πλέον με τα updates δεν έχω κανένα πρόβλημα...Δεν δουλεύουν γρηγορότερα από τα ΧP να λέμε την αλήθεια όμως...
Ε, ναι. Για πες μου και πόσοι από τους emulators τρέχουν εκεί; Α, και οι Creative κάρτες ήχου παίζουν άψογα. Και το SLI χτυπάει κόκκινα, και τα παλιότερα παιχνίδια πάνε σφαίρα, και... και.....

Δεν αμφιβάλω ότι κάποτε θα έρθουν στα ίσα τους, αλλά η Μ$ έπεσε πολύ έξω στις προβλέψεις της. Θα δείξει με την έλευση των service packs.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αρθράκι για τις νέες κάρτες γραφικών. Πάντοτε έχουμε στο μυαλό μας ότι σε ένα gaming rig αυτό που μετράει είναι πρωτίστως η κάρτα γραφικών, ειδικά αν πάιζουμε σε 19άρια wide μόνιτορς και πάνω.

Απολαύστε:

http://enthusiast.hardocp.com/article/2007/12/10/unreal_tournament_3_gameplay_performance_iq
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα