[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

DX 10.1 ε; Μάλιστα… :)

Πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να το υποστηρίζουν όλα τα νέα παιχνίδια αλλά και να υπάρχει το κατάλληλο hardware ώστε να μην γίνεται του slideshow το κάγκελο σε 1280Χ1024 και άνω;

Να πούμε κανά δυό χρόνια να είμαστε μέσα; :rolleyes:
 
....και βάλε!!!!!!
 
Εγω τι να πω παλι αυτοι στη MS τα κανανε μπαχαλο μαζι με τις εταιριες των hardware και ποιος την πληρωνει παλι?Εμεις οι ιδιοι.Ας παψουν πλεον να εφευρισκουν πρωτα το αμαξι και μετα τις ροδες.Εγω δεν κουνιεμαι παιδες για upgrade αν δεν οριμασουν καποτε αυτοι οι τυποι εκει εξω.Δεν πεταω τα λεφτα μου τσαμπα.Αρκετα κλαιω τα 90 euro απο την ''καινουργια'' καρτα.Αυτα τα ολιγα για να μην μπω παλι στον κοπο και μιλησω διαφορετικα.
 
Πάντως εγώ την 8800GTS την αγόρασα πριν το Πάσχα κοντά στα 350 ευρώ. Μείον 150 που την αντάλλαξα με μια ίδια 320άρα, μας μένουν 200 ευρώ για μια κάρτα που θα την κρατήσω τουλάχιστον μέχρι τη σειρά 10 της nVidia ή την μεθεπόμενη σειρά καρτών της ΑΤΙ.

Με την κάρτα αυτή έχω πάιξει αρκετά (αν και όχι όσο θα ήθελα σε συτό φταίνε οι κονσόλες και ειδικά το Dreamcast, αλλά και το GRM!!!!! ) οπότε θεωρώ ότι έχει βγάλει τα λ7 της.

Μέχρι στιγμής εκτός από λίγο ζόρι στο crysis (εδώ που τα λέμε φταίει και το παιχνίδι) δεν κολλάει πουθενά. Όταν αρχίσουν οι περιορισμοί, βλέπουμε!!!!
 
Σήμερα είδα στο eshop την ATI RADEON HD 2600 XT και έμεινα εντυπωσιασμένος από την απόδοση και την τιμή της...

ATI RADEON HD 2600 XT

ταχύτητα μνήμης 1100Χ2 2200MHZ

ταχύτητα CPU 800 ΜΗΖ

μνήμη 256 mb

DX 10

Τμή 115 ευρώ μόνο..

Άραγε θα κουνάει καλά ή όχι?Αξίζει να αλλάξω την κάρτα μου που τρέχει στα.

Gforce 7900gt bios overclock to 7900GTX περίπου

ταχύτητα μνήμης 930Χ2 1860MHZ

ταχύτητα CPU 590 ΜΗΖ

μνήμη 256 mb

DX 9

Το περίεργο είναι πως το chipset της ATI έχει 350 εκατομμύρια τρανζίστορ έναντι της δικιάς μου που έχει 980 εκατομμύρια τρανζίστορ...Πείτε καμία γνώμη.
 
ΟΧΙ.

Για 110+ ευρώ ποτέ. Η 2600 είναι αργή κάρτα και αν θες τη γνώμη μου δώσε άλλα 35 ευρώ και πάρε την 3850 που είναι φρέσκο πράμα. Αν πάντως θες σώνει και καλά κάρτα που να φυσάει 8800GT είναι μονόδρομος και αν θες να περιμένεις κανά μήνα η έκδοση με 256 μέγα θα έρχεται κοντά στο 190άρι.

Είναι κρίμα να δώσεις 120 ευρώ για ημίμετρο αυτή τη στιγμή.
 
akmakas είπε:
Σήμερα είδα στο eshop την ATI RADEON HD 2600 XT και έμεινα εντυπωσιασμένος από την απόδοση και την τιμή της...ATI RADEON HD 2600 XT

ταχύτητα μνήμης 1100Χ2 2200MHZ

ταχύτητα CPU 800 ΜΗΖ

μνήμη 256 mb

DX 10

Τμή 115 ευρώ μόνο..

Άραγε θα κουνάει καλά ή όχι?Αξίζει να αλλάξω την κάρτα μου που τρέχει στα.

Gforce 7900gt bios overclock to 7900GTX περίπου

ταχύτητα μνήμης 930Χ2 1860MHZ

ταχύτητα CPU 590 ΜΗΖ

μνήμη 256 mb

DX 9

Το περίεργο είναι πως το chipset της ATI έχει 350 εκατομμύρια τρανζίστορ έναντι της δικιάς μου που έχει 980 εκατομμύρια τρανζίστορ...Πείτε καμία γνώμη.
Αναβαθμιση ???

Χωρις να ειμαι ειδικος, ειναι πανω κατω στα ιδια με την παλια σου καρτα,

με μια ταση προς υπο-βαθμιση .

και μια και οι 8600gt -8600gts ειναι στα ιδια -λιγο κατω η μια -λιγο πανω η αλλη- και 8800gt με 256ΜΒ δεν υπαρχει στον οριζοντα

value for money ~150E

3850

(145E 3850/ connect3d /256mb plaisio.gr)



καμια μεταχειρισμενη 2900pro (που flashαρεται 2900XT μια και σου αρεσει το αθλημα)
 
Μα τα νούμερα άλλα λένε βρε Γιώργο...Είδες κανένα benchmark?

Nemo λες?? :)
 
Για την minimum Εuro λυση παιρνεις την sparkle 8600gt (79E plaisio) που με λιγο πουσαρισμα σε χρονισμους core/memory & shader clock (το riva tuner ειναι αρκετο ουτε flashαρισμα ουτε τιποτα πλησιαζει πολυ την 8600gts μια και μοιραζονται τον ιδιο ακριβως πυρηνα ,αλλα μην περιμενεις μεγαλες διαφορες
 
Wally είπε:
Γενικα την AMD δεν την βλεπω καλα αν συνεχισει αυτο το βιολι.Στις high και ultra-high κατηγοριες GPU εχει φαει ασχημη φολα και δεν φαινεται να μπορει να ανταπαντησει.Η κυκλοφορια της 8800GT με 200 ευρω γονατισε την AMD χριστουγεννιατικα.

Στους επεξεργαστες τα ιδια.Oι Phenom εχουν απογοητευτικη αποδοση σε σχεση με τα τερατακια της Intel.

Με το φτωχο μου το μυαλο θα ελεγα οτι αν θελει να σωθει πρεπει ειτε

1) να επικεντρωθει στην κονσολο-αγορα της επομενης γενιας (που τα κατεφερνει πολυ καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.To υποσυστημα γραφικων του 360 δεν εχει αντιπαλο)

ειτε

2)μιας και κατασκευαζει cpus,gpus και mobos να τολμησει να φερει τις 360 καινοτομιες μαζι με αλλα καλουδια στην στασιμη-ανεβαζω-τρανζιστορς-clockrate-κατεβαζω-diesize αγορα.
BTW To OLPC δεν θα εχει AMD Geode LX-700 ....?????
 
Εγώ πάντως με 8800GTX που έχω και στον Core 2 Duo 6600 αλλά και στον Athlon 6400+ παίζουν όλα τέλεια ακόμα και το Crysis (το τελείωσα εχθές) με full detail DX10 shaders, AA κ.λ.π. νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό επικρατεί η λογική πάρε έναν μέτριο σε "γκάζια" CPU αλλά ρίξε περισσότερα λεφτά στην GPU αν φυσικά είσαι hardcore gamer. Επίσης είδα διαφορά σε games που κάνουν χρήση της Ageia Physix (έχω μία τέτοια) πραγματικά οι "νόμοι της φυσικής" εφαρμόζονται αβίαστα όπου χρειαστεί στο εκάστοτε παιχνίδι !!!
 
Ε,μα,αυτό έλειπε,να μην τα καταφέρνει και η 8800GTX στο Crysis πια..!

Σε XP με tweak το έπαιξες ή στα Vista..;;

Ενδιαφέρον αυτό που λες για την PhysX....
 
Σε Vista και original (και το Crysis και τα Vista) στα XP έτρωγε crashαρίσματα, Από [edit] μπορείς να τσιμπήσεις Ageia Physix με 150 euro. Είναι αρκετά τα games που την "παίζουν" και φυσικά αν δεν έχεις ,γίνεται emulation μέσω του προγράμματός της, δοκιμάζοντας τα demo της καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
marag είπε:
Από [edit] μπορείς να τσιμπήσεις Ageia Physix με 150 euro
Πολύ ακριβή μου φαίνεται δυστυχώς για add-on κάρτα και δεδομένου του τι προσφέρει,που μάλλον δεν είναι και κάτι το συγκλονιστικό....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
marag είπε:
Εγώ πάντως με 8800GTX που έχω και στον Core 2 Duo 6600 αλλά και στον Athlon 6400+ παίζουν όλα τέλεια ακόμα και το Crysis (το τελείωσα εχθές) με full detail DX10 shaders, AA κ.λ.π. νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό επικρατεί η λογική πάρε έναν μέτριο σε "γκάζια" CPU αλλά ρίξε περισσότερα λεφτά στην GPU αν φυσικά είσαι hardcore gamer. Επίσης είδα διαφορά σε games που κάνουν χρήση της Ageia Physix (έχω μία τέτοια) πραγματικά οι "νόμοι της φυσικής" εφαρμόζονται αβίαστα όπου χρειαστεί στο εκάστοτε παιχνίδι !!!

E!!!Καλά σε θυμάμαι..Θυμάμαι που έλεγες πως αν δεν τρέχουν τα γραφικά νεράκι υπάρχει πρόβλημα...Δεν συμβιβαζώμαστε σε τίποτα λιγότερο από 50 fps!!!!! :D

Δεν μου λες marag έχεις Ageia το PC σου?
 
:biglaugh:


Crysis - Mass Physics


[video=youtube;VaHS-y_mapQ]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akmakas είπε:
E!!!Καλά σε θυμάμαι..Θυμάμαι που έλεγες πως αν δεν τρέχουν τα γραφικά νεράκι υπάρχει πρόβλημα...Δεν συμβιβαζώμαστε σε τίποτα λιγότερο από 50 fps!!!!! :D
Δεν μου λες marag έχεις Ageia το PC σου?
50 fps είναι το ελάχιστο !!! η 8800GTX δίνει πολλά γκάζια ακόμα και με μικρή CPU και Ναι έχω Ageia Physix και όποιο game την χρησιμοποιεί δίχνει άψογο !!
 
Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε η ισχυρότερη κάρτα γραφικών AMD, με διπλό επεξεργαστή που θα αποτελούν κομμάτι της επόμενης γενιάς επεξεργαστών Fusion.
H GPU ATI Radeon 3870 X2 συνδυάζει 2 chips από την ATI Radeon 3870, διπλασιάζοντας έτσι τις επιδόσεις, σύμφωνα με τον Patrick Moorhead, αντιπρόεδρο του τμήματος marketing της AMD.

H AMD σκοπεύει να ενσωματώσει τα 2 chips στον επερχόμενο Fusion επεξεργαστή της, ο οποίος συνδυάζει τον επεξεργαστή γραφικών και την CPU σε ένα chip! Την προηγούμενη βδομάδα η AMD ανακοίνωσε ότι ο πρώτος επεξεργαστής της οικογένειας Fusion, θα έχει την κωδική ονομασία Swift, θα βασίζεται στον πυρήνα Phenom και θα είναι είναι σχεδιασμένος έτσι ώστε να διαχειρίζεται την ενέργεια και την ισχύ των πιο σύγχρονων συστημάτων για κάρτες γραφικών και επεξεργαστές σε ένα και μοναδικό chip. Notebooks με Fusion επεξεργαστή πρόκειται να κυκλοφορήσουν στην αγορά το δεύτερο εξάμηνο του 2009.

Η κάρτα γραφικών Χ2 υποστηρίζει το DirectX 10.1 καθώς και 1GB μνήμης. Θα κάθεται σε PCI slot και θα περιλαμβάνει DVI (digital visual interface) και DisplayLink ports για υποστήριξη εξωτερικών συσκευών πολυμέσων.

Τέλος, η κάρτα θα υποστηρίζει την τεχνολογία CrossfireX μέχρι το τέλος Μαρτίου ώστε να επιτρέπει την συνεργασία 4 GPUs απογειώνοντας έτσι τις επιδόσεις και την εμπειρία κάθε χρήστη ή gamer! H τιμή της είναι τα $449 (304 ευρώ) και σε συνδυασμό με τις αυξημένες επιδόσεις και την χρησιμοποίηση ενός και μόνο slot, κάνουν την AMD να ελπίζει σε σημαντική αύξηση του μεριδίου της στην συγκεκριμένη αγορά.

Μέχρι τώρα σύμφωνα με τα στοιχεία του τρίτου τετραμήνου για το 2007, η AMD κατείχε την τρίτη θέση με ποσοστό 18.8%. Δεύτερη έρχεται η Intel με 33.5% ενώ πρώτη είναι η Nvidia με 37.8%.
Κάτι ήξερα που τσίμπησα την 3870...
 
Πάντως οι πληροφορίες που έρχονται από το μέτωπο της επερχόμενης 9800 GX2 (2x8800GT SLI) δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλές...!!

Λέγεται ότι είναι τεράστια,εκλείει μεγάλη θερμότητα και κατεβάζει όλη τη ΔΕΗ...!!!Θυμίζει πολύ περίπτωση 6800GT/Ultra δηλαδή...

Κάτι μου λέει ότι είναι πολύ πιθανό η ΑΤΙ να ξαναπάρει τα ηνία στον νέο αυτό επερχόμενο γύρο της αέναης αυτής κονταρομαχίας,εκτός αν αλλάξει κάτι δραματικά μέχρι την κυκλοφορία των νέων Nvidia καρτών....
 
Πίσω
Μπλουζα