Σκυλάδικα!

ΩΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Αυτή η Έλενα, ωραίο μ........... αλί.... :D
 
exetlaios είπε:
Ευχαριστούμε de-profundis τον user Kabouridis και περιμένουμε εναγωνίως νέες προτάσεις του.
Παιδιά ρίχτε και κανά πμ να πηγαίναμε μαζί.Αν και πήγα πριν ένα 10ήμερο ευχαρίστως ξαναπάω. :D

Μάλιστα εκείνη την ημέρα είχε πάει κι ο δήμαρχος Αλίμου που τυχάνει να είναι και κουμπάρος του, ωραίος τύπος ,δικός μας άνθρωπος και την επόμενη 4ετία να βγεί παμψηφεί:biglaugh:

O Kαμπουρίδης είναι μορφή και ψιχούλα σαν άνθρωπος.Είχαμε πάει για καφέ μια ημέρα και μου έλεγε ιστορίες μοναδικές

Κορυφή το έρχομαι και σ'ανταμώνω και ειδικά οταν λέει το ρεφρέν "είναι ο ντουνιάς ανακριτής και ψάχνει να δικάσει..." παθιάζετε πολύ.

Πόσες φορές φώναξε Άμυναααααααααααααα ?:biglaugh:

Έχω βγάλει και βιντεάκι όταν τραγουδούσε το μέινε κοντά μου μια ζωή αλλά δεν ξέρω να το ανεβάζω στο youtube:nervous: :help:

Ένας από τους επόμενους στόχους που σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι το μον ρεπό με τον Βασίλη Στακτέα να μεγαλουργεί
 
Δεν παίζεστε!!!!!!!! :biglaugh:
 
φιλε kampouridis,

ηταν παραληψη μας που δεν σε καλεσαμε απο την αρχη. ζηταμε συγνωμη.

σιγουρα στην επομενη εξοδο θα εισαι επιτιμος καλεσμενος μας.

να εισαι βεβαιος ομως οτι στον κυριο καμπουριδη αναφεραμε οτι υπαρχει χρηστης με το ονομα του και τρελαθηκε!! το ανεφερε μαλιστα και απο το μικροφωνο!

μαλλον με το νεο ετος, λεμε για γιαννη βλαση-στελλα μπεζεντακου
 
Τραγουδούν στην τράπεζα?

Αν ναι εκεί τραγουδάει και η Κατερίνα Γαλανοπούλου η οποία περυσιο το καλοκαίρι τραγουδούσε με τον Καμπουρίδη στο παπαράτσι.

Προσφατα μάλιστα είχε βγει και στην εκπομπή του Φίλιππου Καμπούρη και τσακωνόταν με την Ντούβλη κι έλεγε ότι έχει κάνει 35.000 φορές σέξ.

Αν το ξέρατε και λέγατε του Καμπουρίδη ότι είναι ο Ηλίας από Χαλάνδρι θα καταλάβαινε επί τόπου.

Πρόσφατα του έκανε και μια πλάκα.

Στις 9 Νοέμβρη ο ντέρτυ που άκουγα στο αμάξι είπε ότι έχει γενέθλια σήμερα ο μεγάλος Γιώργος Καμπουρίδης οπότε τον πήρα τηλ για χρόνια πολλά και μόλις του είπα ότι το έμαθα στο ραδιόφωνο τρελάθηκε.:biglaugh:
 
Φίλε "Καμπουρίδη",

δεσμευόμαστε ότι την επόμενη φορά θα κατεβούμε "ομάδα",

εγώ, εσύ και ο "ζαμάνος" (τουλάχιστον).

Θα γίνει μεγάλη ζημιά !
 
Kabouridis είπε:
Τραγουδούν στην τράπεζα?Αν ναι εκεί τραγουδάει και η Κατερίνα Γαλανοπούλου η οποία περυσιο το καλοκαίρι τραγουδούσε με τον Καμπουρίδη στο παπαράτσι.

Προσφατα μάλιστα είχε βγει και στην εκπομπή του Φίλιππου Καμπούρη και τσακωνόταν με την Ντούβλη κι έλεγε ότι έχει κάνει 35.000 φορές σέξ.

...για να ειμαι ειλικρινης, τραγουδανε ( ο βλασης και η στελλα) στο ΑΠΡΟΟΠΤΟ στο χαιδαρι. αλλα αν ειναι οπως μας τα λες...μαλλον πρεπι να γνωρισουμε την κυρια γαλανοπουλου....τι 35000, τι 350003.....

...εχω βασιμες πληροφοριες οτι εμφανιζεται ο μεγιστοτεραστιος ΤΟΛΗΣ ΤΣΙΜΟΓΙΑΝΝΗΣ σε ενα μαγαζι ονοματι ΕΠΑΥΛΗ. οταν το επιβεβαιωσω, θα επανερθω...ειναι δυνατο χαρτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυνατό χαρτί ο Τόλης. Είχε έρθει πέρυσι τον Οκτώβρη στο Καρλόβασι της Σάμου και τραγουδησε μια νύχτα σε ένα μαγαζί και πήρα΄άδεια πό το ναυτικό που υπηρετούσα και πήγα και τον είδα.

Θεός :)

supersonic είπε:
Το πρώτο κομμάτι αυτού του δίσκου είναι το 'Θα με θυμηθείς μωρό μου' που αναφέρθηκε μερικά post πιο πάνω 'ναι μωρό μου εγώ δε γίνεται με τίποτα να αντικατασταθώ'
Παιδιά το έχει κανείς αυτό το κομμάτι? :help:

Το ψάχνω σαν τρελός αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Αν το έχει κανείς ας ελεήσει τον σκυλά :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΑΝ ΓΝΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΡΕΝΕ ΣΤΗ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΘΟΥΜΕ.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΕΤΑΣΧΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΟ FORUM ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΒΡΑΔΥΝΗ ΕΞΟΔΟ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ (ΒΛΕΠΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ) ΤΩΡΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΡΟΟΠΤΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΤΟ ΧΩ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΠΟΛΑΚΙΣ..
 
XRHSTOS είπε:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΑΝ ΓΝΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΡΕΝΕ ΣΤΗ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΘΟΥΜΕ.
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΕΤΑΣΧΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΟ FORUM ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΒΡΑΔΥΝΗ ΕΞΟΔΟ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ (ΒΛΕΠΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ) ΤΩΡΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΡΟΟΠΤΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΤΟ ΧΩ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΠΟΛΑΚΙΣ..
Έχω την εντύπωση ότι το μαγαζί λέγεται RENEN.

Δεν είναι "ζωντανάδικο" πάντως.

Νομίζω ότι κάποτε είχε ένα αλεξίπτωτο στο ταβάνι !

Δεν έχω πάει προσωπικά, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.
 
Φίλε εν Σκυλώ αδελφέ ΧΡΗΣΤΟ καλώς ήρθες.

Μια παρατήρηση φιλάρα, μη γράφεις σε κεφαλαία γιατί αυτό σημαίνει ότι ουρλιάζεις!!!!!!!!!

Το μαγαζί που αναφέρεσαι βρίσκεται κοντά στο γήπεδο της ΑΕΚ και ναι, είναι πολύ καλό αν και όχι σκυλάδικο. Μάλλον σκυλοκλαμπέ κατάσταση παίζεται. Βρίσκεται σε σημείο όπου θα βρεις εύκολα να παρκάρεις τη ρόδα σου και δεν θα έχεις πρόβλημα. Μοναδική ένσταση οι γυναίκες που συχνάζουν εκεί. Αν είσαι παντρεμένος ή αρραβωνιασμένος, υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί άνετα να βρεις χιλιάδες λόγους για διαζύγιο.

(Ρε τι Pooky ανάθεμά με, ΑΖΩΡ έπρεπε να με βγάλω..... )

BTW φίλε Καμπουρίδη το avatar σου απλά όλα τα λ7!!!!
 
pooky είπε:
BTW φίλε Καμπουρίδη το avatar σου απλά όλα τα λ7!!!!
Eυχαριστώ πολύ φίλε pooky:)

Δίπλα στο Renen ήταν μέχρι πριλ λίγο καιρό το Fahreneit το οποίο έχει φιλοξενήσει αρκετούς καλλιτέχνες ράτσας όπως ο Χάρης Κωστόπουλος,ο Γιάννης Κόλλιας, ο Τζώρτζ Μάργκαρετ... :D το οποίο τώρα έχει μετακομίσει

Μήπως εννοείς αυτό?

Διότι όπως λένε ο exetlaios κι ο pooky δεν ειναι ζωντανάδικο είναι κλαμπ
 
Μάλλον για το παλιό Φαρενάιτ μιλάει ο Χρήστος. Δυστυχώς δεν έτυχε να επισκεφτώ το μαγαζί στη νέα του τοποθεσία, πάντως ήταν όλα τα μαλλιά όταν βρισκόταν στην Ν. Φιλαδέλφεια.

Έχει τύχει να πας στο νέο μαγαζί; Έχει τίποτε από την παλιά παρακμιακή αίγλη ή χάλασε κι αυτό;

Α και μη ξεχάσω. Από τις νέες δισκογραφικές δουλειές εξέχουσα θέση πρέπει να δωθεί στον Παϊτέρη. Τα κομμάτια είναι απλά απίστευτα. Τέλεια. Μοναδικά. Επίσης υπέροχη φωνάρα και η Λυδία Χρηστάκη.
 
pooky είπε:
Μάλλον για το παλιό Φαρενάιτ μιλάει ο Χρήστος. Δυστυχώς δεν έτυχε να επισκεφτώ το μαγαζί στη νέα του τοποθεσία, πάντως ήταν όλα τα μαλλιά όταν βρισκόταν στην Ν. Φιλαδέλφεια.
Έχει τύχει να πας στο νέο μαγαζί; Έχει τίποτε από την παλιά παρακμιακή αίγλη ή χάλασε κι αυτό;
Δυστυχώς στον νέο χώρο που φιλοξενειται δεν έχει τύχει να πάω οπότε δεν ξερω να σου πω τι παίζει :icon_cry:
 
παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα το βρώ για να τσεκαρω και ιδίοις ομασι αν γαβγιζει αρκετα και παλια κομματια!
 
Χαιρετιζω το Μεγαρο Σκυλων της Μουσικης :D !

Εχοντας κι εγω επισκεφθει την Αιθουσα Τεχνης "Νεφελη" μετα της εκλεκτης παρεας του αξιοτιμου χρηστη Καμπουριδη:biglaugh:, συμφωνω κι επαυξανω. Εκτος απο τους προαναφερθεντες, το μαγαζι εχει και εικαστικη αξια οσον αφορα τα 80s. Η διακοσμηση ειναι απλα απαιχτη, ακομα και τα υλικα πρεπει να ειναι περασμενων δεκαετιων, κλασσικα επισης τα κοκκινα τραπεζομαντηλα με τις τρυπες απο τσιγαρα που εχουν σβησει πανω τους :D . Και ουισκακι Haig εμφιαλωσεως Ζοφριας! Κλασσικη επισης και η μαρκιζα εξω απο το μαγαζι, οπου βλεποντας φωτογραφια του νεοτατου Καμπουριδη και των υπολοιπων, νομιζεις οτι εχετε τελειωσει μαζι το Λυκειο:biglaugh:

Μακαρι επισης να βρεθουν και σημεια ζωης του αξεπεραστου Τολη Τσιμογιαννη. Δε βλεπω να εχει αναφερει κανεις το παρατσουκλι του Τολη ο οποιος ειναι γνωστος και σαν "Τροβαδουρος του Ερωτα". Ας θυμηθουμε μερικες μεγαλες επιτυχιες του:

"Μ' αρεσουνε τα τολμηρα κοριτσια, τρελαινομαι,

μ' αρεσουνε κι ας εχουνε και βιτσια, τρελαινομαι,

μ' αρεσουν, που φλερταρουν, δεν κομπλαρουν"

(και ακολουθει σολιά με ηλεκτρικη κιθαρα, που' σαι Santana να ακουσεις)

"Μια καρδια μοντελο 2000"

"Δεν αγαπας, δεν ερωτευεσαι, καποτε ειχες προδωθει,

δεν αγαπας, δεν ερωτευεσαι, ερωτας ξερεις τι θα πει?"

"Και κανεις και ζημιες, και κανεις και ζημιες,

και εχεις κι απαιτησεις, τραπεζι πρωτο θες,

και κανεις και ζημιες, και κανεις και ζημιες,

μ' εκεινες τις λοξες σου, τις πυρινες ματιεεεςςς,

και κανεις και ζημιες!"

Και τωρα ολοι ορθιοι για τον Εθνικο μας Υμνο:

"Τωρα ποιος με πιανει, τωρα ποιος με πιανει,

πεταξα τη βερα, παει και το στεφανι,

Τωρα ποιος με πιανει, τωρα ποιος με πιανει,

τωρα η καρδια μου, ο,τι θελει κανει"

Να θυμησω επισης ορισμενα ακομα λαικα των 80s, οχι ομως σκυλαδικα:

Θεμης Αδαμαντιδης

Η Νυχτα Μυριζει Γιασεμι

Κρητη Κερκυρα και Νιο(η αλλιως Πες μου σ' αγαπω για να βγω με μια βαρκα θαλασσια)

Νικος Νομικος

Ο Τηλεφωνητης (γνωστο επισης και ως "ακου χτυπανε καμπανες για μας")

Ολες οι Αγαπες μου

Θαλασσα Θαλασσα, Τι μου' χεις κανει

Φιλιππος Νικολαου

Ε' ρε και να' χαμε

Μαη μου

Μεγιεμελε

Επισης εχω και κανα-δυο πιο προσφατα που μ' αρεσουν:

"Στην εκκλησια παντρευεται, εκεινη π' αγαπαω

και με καλει στο γαμο της, τι δωρο να της παω?"

(αυτο πρεπει να ειναι Αντρεας Κωνσταντινοπουλος)

"Σπασμενα ποτηρια αποψε μετραω,

δεν ειναι μαζι μου αυτη που αγαπαω"

(δεν ειμαι σιγουρος, πιθανον να ειναι Κωστακης Σαφετης αυτο)

Και ενα αλλο του Αντρεα Κωνσταντινοπουλου(αν δεν κανω λαθος, τα εχω αυτα στο pc στο σπιτι):

"Μια νυχτα γνωριστηκαμε, κι ερωτευτηκαμε,

ηταν νυχτα μαγεμενη, για μας τους δυο ερωτευμενη"

Κι οπως λεει κι ο Χαρρυ Κλυνν, "Τεχνη κανουνε οι αθρώποι, δε βραζουνε ροβυθια"
 
Αγαπητέ συνγαβγίζοντα Luis έχω να πω ότι είσαι μεγάλη φίρμα.

Πράγματι έχω περάσει ένα ολόκληρο χρόνο στη Ζωφριά και αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η μπόχα από τη χωματερή όταν φυσάει Νοτιάς. Μετά από μια εβδομάδα δεν σε κολλάει τίποτε και μπορείς να ανέχεσαι και τη χειρότερη οσμή που μπορεί να απαντηθεί στο μάταιο τούτο κόσμο. Εκεί, μέσα στις μάντρες με τα σκουπίδια θυμάμαι λειτουργούσαν πολλά "αποστακτήρια" και άλλα τόσα "εμφιαλωτήρια". Μάλιστα το 1993 τους αποκαλούσαμε "Λάτσηδες" επειδή είχαν στην κατοχή τους δυιλιστήρια σε μικρογραφία.

Τα κομμάτια που αναφέρεσαι είναι τα περισσότερα cult και κλασσικοί εκπρόσωποι των πραγμάτων που ήρθαν, αλλά για μας τους σκυλάδες δεν πέρασαν ποτέ.

Και τα νέα κομμάτια είναι ακριβώς στο ίδιο μοτίβο, με την ίδια αίσθηση απόκληρης παρακμής και γλυκιάς απελπισίας. Γι αυτό και μου αρέσουν και από ότι φαίνεται ΠΟΤΕ ΠΙΑ δεν θα γυρίσω πίσω σε κανένα άλλο είδος μουσικής. Όντας τα παιδικά μου χρόνια μέσα στη φτώχεια και μόνιμα στη θέση του συνοδηγού ενός παλιού φορτηγού του πιό αγαπημένου μου, μακαρίτη πιά, Θείου μου, ακούγοντας μόνιμα παλιά λαϊκά και τελειωμένα σκυλάδικα από παλιά και κακής ποιότητας κασσετόφωνα (Αυτό το OSLO που του έχωνα πατημένο πακέτο κάτω από την κασσέτα για να μην τη μασάει δεν θα το ξεχάσω ποτέ) και με το Θείο μου ΜΟΝΙΜΑ να τα έχει κοπανήσει, έχω να πω ότι ο σκυλο-ορός έχει περάσει στο αίμα μου και μάλιστα σε σημεία που δεν υπάρχει πιά γυρισμός.

Το σκυλάδικο σήμερα, σαν έντεχνο τραγούδι, (και είναι και τραγούδι και έντεχνο όχι φτηνές αντιγραφές ξένων ανατολίτικων και τούρκικων κομματιών), είναι ακριβώς το ίδιο με το σκυλάδικο του χτες. Οι ίδιοι ύμνοι, οι ίδιοι Θεοί (και σέξυ Θεές :diablotin: :diablotin: ), το ίδιο παράπονο, το ίδιο δάκρυ, ο ίδιος νταλκάς, ο ίδιος καημός και η ίδια ελευθερία.

Να είμαστε καλά και να γαυγίζουμε ασύστολα και ανέμελα φίλοι και εν σκυλώ αδελφοί.
 
Εν σκυλώ αδέλφια μου,από ότι έμαθα αύριο Πέμπτη το ΤΕΝ ΤΕΝ ξεκινάει με καινούριο αξιοπρόσεκτο σχήμα.

Αυγερινός,Βασίλης Σταχτέας,Χαρούλα Ντάνου,Μαριανθη Σιγάλα.Ακούγεται αξιοπρεπές γαύγισμα με τον γίγαντα Σταχτέα να προσθέτει και το άντιλυσικό:biglaugh:

Είναι σκυλόσχημα το οποίο πρόσφατα πρέπει να επισκεφτούμε και να αποδώσουμε τιμές γαβγίζοντας μπάσα.

Μιας κι ο καταλανός φίλος :diablotin: φρόντισε να με συγκινήσει βραδυάτικα και μας θύμισε Θεμη Αδαμαντίδη στα παλιά έχω να προσθέσω:

Δεν έχω που να πάω πάλι απόψε... και στο ρεφρεν λέει

"η μοναξία μου μαγαζί σκυλάδικο της εθνικής που ψάχνει για πελάτες"

Και για Νομικό:

"Ζήτω που μ'αρέσω και με πάω με γιορτάζω με μια ζειμπεκιά κι όπως τα τακούνια μου χτυπάω την ζωή πατάω την κακιά"

Επίσης αν δεν κάνω λαθός του Νομικού είναι και το παρακάτω άφταστο σκυλοκοματι που το ψάχνω εναγωνίως αλλά δεν μπορώ να το βρώ:nervous: :help: :

"Η νύχτα βάζει, η νύχτα τα χρυσά της

φωτιά και νάζι τα κοσμηματά της

κι εγω που πίνω ,πίνω στην υγεια της

τον έρωτά της σβήνω για την ομορφιά της

ρεφρέν

Και φέρε πάγο φέρε πάγο

να δεις το οινόπνευμα πως σε κάνει μάγο

και τέλει τέλει,τέλει τέλει

απόψε καίγομαι με ένα τσιφτετέλι

Επίσης περιμένω να μου δώσει ένας φίλος μου δίσκο από Κώστα Σκαφίδα προς αναγνώρηση και αξιολόγηση.

Pooky έτσι είναι τα πράγματα.Αν δεν ακούσεις πόνο από τον άνθρωπο της διπλανής σου πόρτας να τον νιώσεις και να τον σβήσεις στο ουίσκυ,αν δεν νιώσεις το παραπόνο που σου λέει ο χ τύπος με το μικρόφωνο που βρίσκεται στα 5μ από το τραπέζι σου δεν καταλαβαίνεις κάψιμο και τσιμπήματα στην ψυχή.
 
Πίσω
Μπλουζα