Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Thnx Freak! :)

Η αλήθεια είναι -το λέω και κλείνω την "παρένθεση"- ότι τώρα δεν έχω πρόβλημα!

Με τις αναλογικές όμως, δε μπορούσα να βγάλω μια φωτό της προκοπής!... :( Αποκορύφωμα οι φωτογραφίες που προσπάθησα να τραβήξω την τηλεόραση το '87, την ώρα που σηκώναμε το κύπελλο στο μπάσκετ! :(

....τράτζικ!....
 
STAR


TREK





INTO THE


DARKNESS


 


Είναι ο τίτλος της καινούργιας ταινίας Star Trek που την περιμένουμε στην Ελλάδα, (δεν χρησιμοποίησα "και" μήπως και με λιθοβολίσετε) 2 ημέρες πρίν την επίσημη πρεμιέρα της στiς Η.Π.Α. Εντάξει, μπορεί και περισσότερο από 2 ημέρες εάν ακολουθήσει το μοτίβο των περισσοτέρων BlockBuster που βγαίνουν εδώ..Στο IMDB μπορείτε να βρέιτε όλες τις πληροφορίες που χρείαζεστε..! Εκτός του ότι αναμένετε να είναι ένα από τα μεγαλύτερα Films της χρονιάς, το Budget εκτοξεύτηκε στα 185,000,000 δολλάρια..Τα εφέ με την φροντίδα της ILM θα είναι θεαματικά και θα αποτελέσουν ορόσημο για τις μετέπειτα διαστημικές ταινίες ανεξαρτήτου Trek..Αυτο που όμως περιμένουμε πραγματικά εμείς, είναι Space Drama 80% και 20% εφέ, καθώς η ψυχή του διάσημου Franchise αναπαύετε εκεί. Εάν τα καταφέρει, τότε μιλάμε για την επιστροφή του Βασιλιά της Ε/Φ στο θρόνο του.


Η πληροφορίες λίγες, καθώς ο J.J Abrams δεν αφήνει να διαρρεύσει τίποτα...στη κυριολεξία



Λίγο καιρό ακόμα για το Trailer. Αράγε θα κολλήσει το Internet λόγω κατεβάσματος του?



Είδωμεν...!!!








 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάθηκες Mr. Data! :flower:

Πάω κι εγώ μες στην τρελλή χαρά να το δω και βλέπω το σχόλιό σου για τη "μούφα" σελίδα!

Οπότε, μας μένει να παρακολουθούμε το http://www.startrekintodarkness.com και να περιμένουμε νεώτερα! :D
 
Είναι εδώ!!

Ελληνική Σελίδα :

Startrekmovie.gr

Ξένη Σελίδα μαζί με Announcement Trailer και Teaser :

Για το Announcement επισης :

[video=youtube;diP-o_JxysA]


Εγώ θα το δω στην Νέα Υόρκη το Μάϊο που θα πάω...Ελλάδα βγαίνει 11 Ιουλίου!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως αν κρίνω απο την προηγούμενη ταινία του reboot, θα κρατάω μικρό καλάθι. Πολύ εφέ, λίγο μυστήριο και ακόμα λιγότερη διάθεση να δοθεί έμφαση στην εξήγηση των φυσικών φαινομένων που διαδραματιζόντουσαν. Μάλλον φοβήθηκαν μήπως η νέα γενιά κάψει κάνα εγκεφαλικό κύτταρο βλέποντας την και αποθαρρύνει και τους φίλους τους απο το να την δούν.
 
Δεν μου αρέσει που θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά έγω πιστεύω ότι τα καινούργια Star Trek και την ακεραιότητα τους έχουνε κρατήσει και φρέσκα και έχουνε κάνει πάταγο παγκοσμίως..! Πίστεψε με σε αυτό που λέω, το αντικείμενο το κατέχω από πριν πάω στο δημοτικό..χε χε :)
 
Το προηγούμενο ήταν μια κακή ταινία, με καλούς ηθοποιούς αλλά με πολύ braindead story. Έχεις ένα διαστημόπλοιο το οποίο ταξίδευσε πίσω στο χρόνο και αντί να πας στον πλανήτη σου να τους πεις, ξέρετε, σε 100 χρόνια θα γίνει ένα supernova ας ετοιμαστούμε να φύγουμε, πας να καταστρέψεις αυτούς που προσπάθησαν να σε βοηθήσουν επειδή δεν το κατάφεραν; Και άντε ο πλοίαρχος του διαστημοπλοίου είναι τελείως για δέσιμο, τρελάθηκαν κι όλα τα μέλη του πληρώματος; Επίσης, καταλαβαίνω την ανάγκη να κάνεις τον Kirk πλοίαρχο.. αλλά με το που αποφοίτησε; Για να συμβεί αυτό θα πρεπε όλοι μα όλοι οι αξιωματικοί στο πλοίο να πεθάνουν και αυτό δεν συνέβη..

Το μόνο που κατά τη γνώμη μου κρατήθηκε ακέραιο είναι ο κανόνας που λέει ότι: οι μονές ταινίες Star Trek είναι χάλια...

Υ.Γ. Την απόλαυσα την ταινία με την έννοια ότι ήταν καινούριο Star Trek και είχε αρκετή δράση, αλλά σαν ταινία είναι...
 
ChrisTOS είπε:
Έχεις ένα διαστημόπλοιο το οποίο ταξίδευσε πίσω στο χρόνο και αντί να πας στον πλανήτη σου να τους πεις, ξέρετε, σε 100 χρόνια θα γίνει ένα supernova ας ετοιμαστούμε να φύγουμε, πας να καταστρέψεις αυτούς που προσπάθησαν να σε βοηθήσουν επειδή δεν το κατάφεραν; Και άντε ο πλοίαρχος του διαστημοπλοίου είναι τελείως για δέσιμο, τρελάθηκαν κι όλα τα μέλη του πληρώματος;
Ηταν Romulans, αυτο τα λεει ολα :D
 
Γνωρίζει κανείς για την υπόθεση της νέας ταινίας; Πάντως, αν είναι όπως η προηγούμενη, με γρήγορες εναλλαγές σκηνών που κουράζουν και χωρίς ηθικά διλήμματα και κάποιο πρόβλημα προς λύση, καλύτερα να μην βγει, αν είναι μόνο μπαμ-μπουμ δηλαδή....
 
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δε πιστεύω να αλλάξει κάτι στην συνταγή. Δυστυχώς έτσι θα 'ναι από δω και μπρος :(
 
20130203_120700.jpg

Η συλλογή μου...90% Star Trek και 10% Star Wars - όχι πως δεν το εκτιμάω.. ;) . Και κάμποσα Blu-Ray γενικού ενδιαφέροντος :flower: .

Το ένα από τα 2 ράφια.....Θα το ποστάρω σύντομα.....είναι και τα δύο τίγκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω γιατι, αλλα εχω μια μικρη ανυπομονησια για την επομενη ταινια, χωρις φυσικα να εχω μεγαλες προσδοκιες. Χτες ξαναειδα την τελευταια, συμπάθησα τους καινούργιους χαρακτήρες (αν και δεν θυμίζουν και σε πολλά τους παλιούς TOS) και ειμαι πολυ περιεργος για τις επομενες περιπετειες τους. Ασε που μου κολλησε και το σάουντρακ στα αυτιά :)

Φυσικα ελπιζω να υπαρχουν αναφορες στο παλιο Σταρ Τρεκ. Θα εμφανιζεται η Carol Marcus (απο το Wrath of Khan).

Επίσης, καταλαβαίνω την ανάγκη να κάνεις τον Kirk πλοίαρχο.. αλλά με το που αποφοίτησε; Για να συμβεί αυτό θα πρεπε όλοι μα όλοι οι αξιωματικοί στο πλοίο να πεθάνουν και αυτό δεν συνέβη.
Επειδή την ξαναείδα χτες νομίζω έχω απάντηση σε αυτό. Απο οτι ειδα το Εντερπραιζ απέπλευσε εκτάκτως επανδρωμένο απο αποφοίτους για να σώσουν το Βούλκαν. Ο Κερκ δεν αναφέρεται τί βαθμό είχε (κάπου εμφανίζεται οτι είναι Lieutenant, δεν ξέρω πώς μεταφράζεται στο Ναυτικό) αλλά σημασία είχε οτι ο Πάικ τον έκανε "acting first officer" μετά τον Σποκ πριν τον απαγάγουν, οπότε όταν ο Σποκ καθαιρέθηκε απο acting captain αυτός έπρεπε να πάρει τη θέση του.

Στο τέλος της ταινίας προβιβάζεται τιμητικά στο βαθμό του Captain οπότε ήταν ο ανώτερος στο σκάφος.

(γουστάρω geek διαφωνίες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
[...]Ο Κερκ δεν αναφέρεται τί βαθμό είχε αλλά κάπου εμφανίζεται οτι είναι Lieutenant (δεν ξέρω πώς μεταφράζεται στο Ναυτικό) [...]
Θαρρώ ότι είναι ο υποπλοίαρχος.
 
Βασικά, μόλις είχε αποφοιτήσει από την ακαδημία άρα θα έπρεπε να είναι "ensign" - σημαιοφόρος. Το Lieutenant είναι το αντίστοιχο του ανθυποπλοίαρχου.
 
ChrisTOS είπε:
Βασικά, μόλις είχε αποφοιτήσει από την ακαδημία άρα θα έπρεπε να είναι "ensign" - σημαιοφόρος.
Σωστος

ChrisTOS είπε:
Το Lieutenant είναι το αντίστοιχο του ανθυποπλοίαρχου.
Προφανως ο ChrisTOS -αν και ομολογουμενος μεγα γνωστης σε θεματα του STAR TREK ,αλλα λιγοτερο ...αλμυροφαγωμενος


,μπερδευτηκε επειδη ο Lieutenant-υπολοχαγος στον ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ αντιστοιχει με τον ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟ

Military Ranks (στις Αγγλοφωνες χωρες )

ArmyNavy Airforces






Major /commandant Lieutenant commander Squadron leader

Captain Lieutenant Flight lieutenant
LieutenantSub-lieutenantFlying officer
2nd lieutenant EnsignPilot officer

 



Αντιστοιχοι Ελληνικοι

ΤαγματάρχηςΠλωτάρχηςΕπισμηναγός

ΛοχαγόςΥποπλοίαρχοςΣμηναγός
ΥπολοχαγόςΑνθυποπλοίαρχοςΥποσμηναγός
ΑνθυπολοχαγόςΣημαιοφόροςΑνθυποσμηναγός

LieutenantThe Starfleet line rank immediately inferior to lieutenant commander. Officers at this rank typically had some command experience, and were occasionally appointed department heads on starships. Typically they were shift commanders in a department under a lieutenant commander; for example, a lieutenant commander would be chief of engineering and commander of A shift, and there would be a B and a C shift, each under a lieutenant. Additionally, some advanced Starfleet training programs, such as Advanced Tactical Training, commissioned their graduates at this rank. (TNG: "Preemptive Strike")
http://en.memory-alpha.org/wiki/Starfleet_ranks
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sir, I stand corrected! (Στρατό ξηράς ήμουν)
 
seleukos36 είπε:
Γνωρίζει κανείς για την υπόθεση της νέας ταινίας; Πάντως, αν είναι όπως η προηγούμενη, με γρήγορες εναλλαγές σκηνών που κουράζουν και χωρίς ηθικά διλήμματα και κάποιο πρόβλημα προς λύση, καλύτερα να μην βγει, αν είναι μόνο μπαμ-μπουμ δηλαδή....

Shock είπε:
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δε πιστεύω να αλλάξει κάτι στην συνταγή. Δυστυχώς έτσι θα 'ναι από δω και μπρος :(



::) : :) :( :(

με βαση τα οσα εισπραττω απο τα trailers και οσα εχω "ακουσει" απο το IMAX 9 min Preview ,τo Sci-fi Blockbuster που περιμενω με περισσοτερη λαχταρα για το 2013 ειναι

το καινουριο RiDDICK ( -χωρις να λαμβανω καν υποψη οτι θα παιζει σ'αυτο και η μεγαλη μου αδυναμια Katee Sackhoff -)
 
seleukos36 είπε:
Γνωρίζει κανείς για την υπόθεση της νέας ταινίας; Πάντως, αν είναι όπως η προηγούμενη, με γρήγορες εναλλαγές σκηνών που κουράζουν και χωρίς ηθικά διλήμματα και κάποιο πρόβλημα προς λύση, καλύτερα να μην βγει, αν είναι μόνο μπαμ-μπουμ δηλαδή....
Shock είπε:
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δε πιστεύω να αλλάξει κάτι στην συνταγή. Δυστυχώς έτσι θα 'ναι από δω και μπρος :(


Shock είπε:

::) : :) :( :(

με βαση τα οσα εισπραττω απο τα trailers και οσα εχω "ακουσει" απο το IMAX 9 min Preview ,τo Sci-fi Blockbuster που περιμενω με περισσοτερη λαχταρα για το 2013 ειναι

το καινουριο RiDDICK ( -χωρις να λαμβανω καν υποψη οτι θα παιζει σ'αυτο και η μεγαλη μου αδυναμια Katee Sackhoff- )
 
Πίσω
Μπλουζα