Συζήτηση: Real arcade hardware

Eνοειται πως αξιζει φιλαρακι παρτο αν μπορεις και μην το σκεφτεσαι καν ειναι πολυ καλο παιχνιδι ασχετα που ειναι δεκα χρονια νεοτερο απο το 2.
 
metalcandyman είπε:
Φιλαρακι πραγματικα καθε φορα που βλεπω αυτο το θεμα μενω με ανοιχτο το στομα βλεποντας ολα αυτα που εχεις.Πραγματικα πρεπει να εχεις δωσει πολυ χρημα για την τρελα σου και την αγαπη σου και προσωπικα εγω που τα arcades μπορω να πω πως ειναι η ζωη μου το σεβομαι απολυτα και σε ευχομαι οσο μπορεις και αντεχεις να συνεχισεις ετσι.Για το παιχνιδι τωρα πραγματικα ειναι πολυ σπανιο και ειναι και παιχνιδιαρα με ολη την σημσια της λεξεως και πολυ αγαπημενο μου.Ο χαρακτηρας που επιλεγω παντα ειναι η Justicia και επιλεγω αυτην και οχι τον Lustro Furia που στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι σε γενικες γραμμες γιατι η justicia ειναι πιο γρηγορη και εχει καλητερη μαγεια.Φοβερη προσθηκη ολο αυτο το συστημα leveling και καλου η κακου τερματισμου που εβαλαν οι δημιουργοι και εκτος απο αυτα που εγραψες να προσθεσω πως παιζει και ρολο και ποσο γρηγορα η αργα θα τελειωνεις την καθε πιστα οποτε οσο πιο γρηγορα παμε για καλο τερματισμο οσο πιο αργα για κακο.Εντυπωσιακος επισης ο τελικος στην δευτερη του μορφη (Dark spirit) αν και ειναι πολυ ευκολος για τελικος οπως και ολο το παιχνιδι γενικοτερα δεν θα το χαρακτηριζα και πολυ δυσκολο αντιθετα ειναι βατη η δυσκολια του.Επισης η διαρκεια του ειναι και αυτη αρκετα καλη με τα 50 λεπτα πανω κατω που χρειαζεται για να τερματιστη.Υπαρχει και ενα μικρο κολπακι για τον Lustro Furia αν δεν το γνωριζεις και ειναι το εξης.Αν πριν τον επιλεξεις πατησεις τον μοχλο πανω για καποια δευτερολεπτα αλαζει η εμφανιση του και απο αυτη που εχει πριν μετα απο αυτο θα μοιαζη σαν τον conan τον βαρβαρο.Προσωπικα πιο πολυ τον προτιμω ετσι παρα οπως ειναι πριν σαν κανενας χλεχλες χαχαχαχαχα :D
Απιστευτη η συλογη σου πραγματικα :thumbup:
Βασίλη ξέχασα να σε ρωτήσω, το έχεις το παιχνίδι με 1 credit, έτσι δεν ειναι;
 
Το ειχα και ανετα φιλε μου αλλα εχω καιρο να το παιξω ομως δεν ξεχνιεται αυτο οποτε μετα απο κανω δυο φορες που θα το παιξω να το ξαναθυμηθω θα το τερματιζω ανετα παλι.
 
metalcandyman είπε:
Το ειχα και ανετα φιλε μου αλλα εχω καιρο να το παιξω ομως δεν ξεχνιεται αυτο οποτε μετα απο κανω δυο φορες που θα το παιξω να το ξαναθυμηθω θα το τερματιζω ανετα παλι.
Είσαι πρωταθλητής! :award: Και να φανταστείς εμένα μου φαίνεται εύκολη η πρώτη πίστα αλλα μετα πανδύσκολο...
 
Ακόμα μια έκδοση της αγαπημένης μου EXERION.

Πρόκειται πιθανότατα για μια προγενέστερη έκδοση (early revision). Αποτελείται από δυο boards (ΕΧ-8313 TOP και EX-8314 BOTTOM). Τα χαρακτηριστικά της είναι ότι :

- Οι eproms είναι αυτές που έχουν γίνει dump στο MAME

- Η μετάφραση του Vag (GreekROMs ) δυστυχώς δεν λειτουργεί σε real hardware, παρότι το patch εφαρμόστηκε 100% επιτυχώς και γράφτηκαν καινούργιες eproms. Σημειώστε ότι στο ΜΑΜΕ λειτουργεί τέλεια.

- Το reset bug που υπάρχει στην μεταγενέστερη πλακέτα EX-8315, εδώ δεν υφίσταται. Το παιχνίδι λειτουργεί 100% άψογα. Μάλλον κατά την "συρίκνωση" του παιχνιδιού και την μεταφορά του στο νεώτερο και μικρότερο (οικονομικότερο) hardware, κάτι "ξέφυγε" στους μηχανικούς / προγραμματιστές. ;)

- Το service manual που κυκλοφορεί παντού στο net, ΔΕΝ αντιστοιχεί στο παλιό, αλλά μόνο στο καινούργιο board.

- Όλες οι ρυθμίσεις (dip switches) είναι ακριβώς ίδιες και στις δυο εκδόσεις των pcbs.

- Στην καινούργια (μονή έκδοση) 2 X 2764 eproms, έχουν συγχωνευθεί σε μια 27128. Διαφορετικές είναι και οι color proms.

Να και ολίγες φωτογραφίες (μετά από καθαριότητες, αλλαγή πυκνωτών, plexi, άπλωμα βερνικιού (!) κλπ κλπ κλπ :D ) :

attachment.php


attachment.php
 
geoanas είπε:
Ακόμα μια έκδοση της αγαπημένης μου EXERION. Πρόκειται πιθανότατα για μια προγενέστερη έκδοση (early revision). Αποτελείται από δυο boards (ΕΧ-8313 TOP και EX-8314 BOTTOM). Τα χαρακτηριστικά της είναι ότι :

- Οι eproms είναι αυτές που έχουν γίνει dump στο MAME

- Η μετάφραση του Vag (GreekROMs ) δυστυχώς δεν λειτουργεί σε real hardware, παρότι το patch εφαρμόστηκε 100% επιτυχώς και γράφτηκαν καινούργιες eproms. Σημειώστε ότι στο ΜΑΜΕ λειτουργεί τέλεια.

- Το reset bug που υπάρχει στην μεταγενέστερη πλακέτα EX-8315, εδώ δεν υφίσταται. Το παιχνίδι λειτουργεί 100% άψογα. Μάλλον κατά την "συρίκνωση" του παιχνιδιού και την μεταφορά του στο νεώτερο και μικρότερο (οικονομικότερο) hardware, κάτι "ξέφυγε" στους μηχανικούς / προγραμματιστές. ;)

- Το service manual που κυκλοφορεί παντού στο net, ΔΕΝ αντιστοιχεί στο παλιό, αλλά μόνο στο καινούργιο board.

- Όλες οι ρυθμίσεις (dip switches) είναι ακριβώς ίδιες και στις δυο εκδόσεις των pcbs.

- Στην καινούργια (μονή έκδοση) 2 X 2764 eproms, έχουν συγχωνευθεί σε μια 27128. Διαφορετικές είναι και οι color proms.

Να και ολίγες φωτογραφίες (μετά από καθαριότητες, αλλαγή πυκνωτών, plexi, άπλωμα βερνικιού (!) κλπ κλπ κλπ :D ) :

attachment.php


attachment.php
Αδελφε Γιώργο δεν παίζεσαι! Μπράβο φοβερό παιχνιδάκι! Εσυ αλλάζεις και τα EPROMs και εχεις απίστευτες γνώσεις.

Το βερνίκι πως το χρησιμοποιείς?

Εγω έχω βάλει σε μερικές πλακέτες ψεκάζοντας απο τους 30 πόντους. Απλα παίρνουν και μια γυαλάδα και τα chips. Εσυ πως το κανείς?

Χρησιμοποιούσα το V-66 και τώρα έχω πάρει το Carmolin Plastic.

Συμβούλεψε με please... :bash: μην τις κάνω άχρηστες τις πλακέτες μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Bill :D ...

Το βερνίκι το ψεκάζω στην την κάτω επιφάνεια της πλακέτας και μόνο όταν έχω πλέον τελειώσει με τις εργασίες αποκατάστασης ;)

Δεν το κάνω σε όλες τις πλακέτες, μόνο στις πολύ παλιές και ταλαιπωρημένες για επιπλέον προστασία.

Τα chips τα αφήνω όπως έχουν...ελεύθερα και ωραία !
 
geoanas είπε:
Ευχαριστώ Bill :D ...Το βερνίκι το ψεκάζω στην την κάτω επιφάνεια της πλακέτας και μόνο όταν έχω πλέον τελειώσει με τις εργασίες αποκατάστασης ;)

Δεν το κάνω σε όλες τις πλακέτες, μόνο στις πολύ παλιές και ταλαιπωρημένες για επιπλέον προστασία.

Τα chips τα αφήνω όπως έχουν...ελεύθερα και ωραία !
Κατάλαβα...σε ευχαριστώ πολύ.

νομιζω οτι κάποια βερνίκια βγαίνουν με οινόπνευμα, κάποια με ασετόν και κάποια καθόλου. Το V-66 βγαίνει με οινόπνευμα. Το Plastic που έχω τώρα μάλλον με ασετόν.

Απο εδώ και πέρα θα τις ψεκάζω μονο απο κατω. Βέβαια κάποια MVS παιχνίδια έχουν βερνίκι και στην πανω μεριά απο το εργοστάσιο. Κάποια στιγμή πήγα να αφαιρέσω τη σκόνη με βαμβάκι και οινόπνευμα και το ανακάλυψα.
 
Eγω παντως ειμαι κατα του ψεκασματος..απο την στιγμη που βρισκονται σε χωρο χωρις υγρασια δεν χρειαζεται τιποτε αλλο..
 
Dungeons & Dragons Shadow over Mystara. Παιχνίδι της Capcom που κυκλοφόρησε το 1996 ως συνέχεια του Tower of Doom και ειναι το προτελευταίο beat em up της Capcom.

Συνδυάζοντας beat 'em up με role playing game, το Shadow over Mystara είναι κάτι ασυνήθιστο για arcade παιχνίδια όπως τα ξέρουμε. Ο παίκτης βρίσκει εξοπλισμό, πολλά items, νέα ξόρκια και όσο προχωράει κερδίζει εμπειρία. Στο παιχνίδι υπάρχει μεγάλη ποικιλία από όπλα και πανοπλίες (ο χαρακτήρας αλλάζει κράνη και ασπίδες μόνο γιατί η κεντρική πανοπλία ειναι προεπιλεγμένη), αν και αυτή η επιλογή περιορίζεται από το χαρακτήρα που επιλέγεις. Ο νάνος για παράδειγμα ειναι στόκος και δε μπορεί να μάθει ούτε γράμματα και ούτε μαγικά, με πανοπλίες και όπλα ομως τα πηγαίνει περίφημα ενώ ο μάγος δεν χρησιμοποιεί ασπίδα. Ένα σημαντικό στοιχείο των αντικειμένων του παιχνιδιού ειναι οτι σπάνε όταν ο παίκτης φάει λίγο ξύλο. Ενδιαφέρον είναι οτι πολλά bosses ρίχνουν σπάνια αντικείμενα που έχουν τη δυνατότητα είτε να χορηγούν ειδικές ικανότητες ή μπορεί να χρησιμοποιούνται για ειδικό μαγικό εξοπλισμό . Υπάρχουν επίσης εκτός απο τα κοινά σεντούκια και πολλά κρυμμένα σεντούκια με μοναδικά αντικείμενα μέσα. Πραγματικοί θυσαυροί!

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία από μαγικά και κρυφά στοιχεία στο παιχνίδι, πολλά από τα οποία ήταν πρωτοποριακά για arcade παιχνίδι εκείνης της εποχής. Αυτό, σε συνδυασμό με πολλούς τερματισμούς και πολλά διαφορετικά μονοπάτια, δίνουν στο παιχνίδι πολύ replayability.

Οι εχθροί του παιχνιδιού ειναι πολλοί και διάφοροι και ξεκινάνε απο τα μικρά ξωτικά και τους αλεπουδάνθρωπους, περιλαμβάνουν παρά πολλα είδη τεράτων απο την ατζέντα του Dungeons & Dragons και καταλήγουν σε τεράστιους δράκους. Το μόνο μου παράπονο με τους εχθρούς ειναι οτι τη μάνα Chimera εγω την ήξερα με κεφάλι λιονταριού και όχι αυτο που της έβαλαν στο παιχνίδι!

Οι πίστες επίσης ειναι πολύχρωμες, καλοσχεδιασμένες με πολυ λεπτομέρεια στα σκηνικά και διαφορετικές μεταξύ τους. Στο background υπάρχουν λογής λογής χωριουδάκια, κοιλάδες, βουνά κτλ.

Το Dungeons & Dragons Tower of Doom εχει 4 ήρωες, Cleric, Dwarf, Elf και Fighter. Το Shadow over Mystara προσθέτει τον Thief και τον Mage. Επιπλέον υπάρχουν δύο ξεχωριστές εκδόσεις του κάθε ήρωα, με αυτές του Cleric και Mage να έχουν διαφορετικά μάγεια. Σε κάποιους άλλους απλα αλλάζει μονο η εμφάνιση και το χρώμα όπως ειναι το ξωτικό και ο νάνος. Τέσσερα κουμπιά χρησιμοποιούνται στο παιχνίδι, επίθεση, άλμα, items menu και χρήση απο το items menu. Τέλος υπάρχει ο γνωστός συνδυασμός κινήσεων της Capcom οποτε ο πανικός που παθαίνουν οι εχθροί θεωρείται δεδομένος.

Η πλακέτα στις παρακάτω φωτογραφίες ειναι η γκρίζα Asian version η που δεν ειναι συμβατή με τις μητρικές τις υπόλοιπες που έχω οι οποίες είναι Japanese version, ευτυχώς ομως εχει την δίκη της Asian μητρική. Το παιχνίδι εχει υπότιτλους και ορολογίες σε ολα τα αντικείμενα οπότε αναγκάστηκα να "σπάσω" τη μονοχρωμία απο τις υπόλοιπες πράσινες πλακέτες CPS2 για να καταλαβαίνω τι γίνεται. Επίσης οι Asian version που κυκλοφορούν εκεί έξω ειναι πιο ταλαιπωρημένες απο τις πράσινες αλλα τι να κάνουμε...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ vasilas432

Κλασσικό και πολυαγαπημένο ! Δεν κουράζομαι να το ρίχνω ένα κέρμα στο ΜΑΜΕ, που και που...Εξαιρετική παρουσίαση Βασίλη !

@ angel_grig

Eγω παντως ειμαι κατα του ψεκασματος..απο την στιγμη που βρισκονται σε χωρο χωρις υγρασια δεν χρειαζεται τιποτε αλλο..
Έτσι κι εγώ Γρηγόρη, συμφωνώ μαζί σου. Το βερνίκωμα έγινε σε 2 πλακέτες που είχαν αρχίσει τις οξειδώσεις, οπότε μετά το καλό καθάρισμα είπα να ρίξω μια επιπλέον προστασία. Γενικά είμαι κατά του απλώματος βερνικιών εκτός και αν συντρέχει πολύ σοβορός [διαβρωτικός / προστατευτικός] λόγος ;)
 
Τι μπορει να πάθει ρε παιδιά μια πλακέτα αν τη βερνικώσεις?
 
Θεωρητικως δεν παθαινει κατι (χωρις να ξερω ομως τι ακριβως περιεχει το βερνικι) αλλα σε καποια επισκευη πρεπει να το ξυσεις κλπ,οποτε εαν δεν συντρεχει λογος (πχ οπως ειπε ο Γιωργος παραπανω) καλυτερα ως εχει..
 
angel_grig είπε:
Θεωρητικως δεν παθαινει κατι (χωρις να ξερω ομως τι ακριβως περιεχει το βερνικι) αλλα σε καποια επισκευη πρεπει να το ξυσεις κλπ,οποτε εαν δεν συντρεχει λογος (πχ οπως ειπε ο Γιωργος παραπανω) καλυτερα ως εχει..
Πιστεύω οτι ειναι θέμα εμφάνισης. Γιατί αν το βερνίκι ειναι καλής ποιότητας κολλάς κανονικά απο πάνω. Κι ύστερα αν ρίξεις πανω οινόπνευμα διαλύεται αλλα γιατί να ρίξεις?

Νομιζω οτι αν υπαρχει πανω βερνίκι και πέσει μια σταγόνα νερό την ωρα που η πλακέτα ειναι σε λειτουργία, δεν παθαίνει τίποτα γιατί εχει απίστευτες μονωτικές ιδιότητες. Δεν το έχω δοκιμάσει ομως αυτό!
 
Να και κάτι περί "Kung Fu Master" τώρα... :D

Ένα μικρό video που ανέβασα χθες στο YT. Το ετοίμασα μόλις τελείωσα το γενικό "σουλούπωμα" της πλακέτας και πριν το plexi...Enjoy ! ;)

 
geoanas είπε:
Να και κάτι περί "Kung Fu Master" τώρα... :D
Ένα μικρό video που ανέβασα χθες στο YT. Το ετοίμασα μόλις τελείωσα το γενικό "σουλούπωμα" της πλακέτας και πριν το plexi...Enjoy ! ;)

Πω πω ρε φίλε! Εχεις ρίξει πολυ δουλειά! Μερακλήδικη! Αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος της πλακέτας και τις λεπτομέρειες, εγω πάντως να ξέρεις σε καταλαβαίνω :) Και αν υπολογίσω και τα plexi εχεις ακόμα ώρα! Τρομερό παιχνίδι για την εποχή του!

Το βιντεάκι ειναι πάρα πολύ ωραίο, μπράβο σου!
 
"Πλούσια" πλακέτα και όπως πάντα έχεις κάνει μερακλίδικη δουλειά Γιώργο! Το παιχνίδι αυτό είναι ένα από τα αγαπημένα μου στα arcades.
 
Ευχαριστώ Ναταλί !......Δύσκολο όμως, έτσι ? ;)
 
Να κι ένα video από ακόμη μια ανακαίνιση σε μια Moon Cresta (1980) ... Enjoy !

 
Πίσω
Μπλουζα