Συζήτηση: Real arcade hardware

Η μερα με την νυχτα!

Ωραια δουλεια.

Keep going geoanas! ;)
 
Ευχαριστώ φίλε μου ! :D
 
Φανταστική δουλειά Γιώργο. Θαυματοποιός είσαι φίλε μου, μπράβο σου!
 
Ευχαριστώ Βασίλη !...αιντε σειρά σου να μας καταπλήξεις ;) :D
 
Μου είχε περάσει από το μυαλό να σας παρουσιάσω δύο bootleg πλακέτες που είχα κάνει restore πριν από καιρό. Μια χαρά έπαιζαν και χτες που το πήρα απόφαση ήρθε και έδεσε το γλυκό..

Στο world cup προχτές τα γραφικά ήταν άνω κάτω λες και τράκαρε με νταλίκα. Σήμερα δεν λειτουργεί καν.

Το street fighter 2 παρέδωσε πνεύμα σήμερα και εμφανίζει άσπρη οθόνη.

Επιβεβαιώνω τις άθλιες bootleg. Είχε σκάσει ένα τρανζίστορ σε μια άλλη και με το παραμικρό άγγιγμα από το κολλητήρι, έφυγε και το κομμάτι που τελείωνε η διαδρομή. Το ίδιο συνέβει και σε άλλα δύο σημεία. Απο τα νεύρα μου πέταξα την πλακέτα στον απέναντι τοίχο (άφησα και σημάδι στον τοίχο, να πάρει). :bash:
 
Μάριε ...μου θυμίζεις εμένα ;)
 
telonio είπε:
Μου είχε περάσει από το μυαλό να σας παρουσιάσω δύο bootleg πλακέτες που είχα κάνει restore πριν από καιρό. Μια χαρά έπαιζαν και χτες που το πήρα απόφαση ήρθε και έδεσε το γλυκό..
Στο world cup προχτές τα γραφικά ήταν άνω κάτω λες και τράκαρε με νταλίκα. Σήμερα δεν λειτουργεί καν.

Το street fighter 2 παρέδωσε πνεύμα σήμερα και εμφανίζει άσπρη οθόνη.

Επιβεβαιώνω τις άθλιες bootleg. Είχε σκάσει ένα τρανζίστορ σε μια άλλη και με το παραμικρό άγγιγμα από το κολλητήρι, έφυγε και το κομμάτι που τελείωνε η διαδρομή. Το ίδιο συνέβει και σε άλλα δύο σημεία. Απο τα νεύρα μου πέταξα την πλακέτα στον απέναντι τοίχο (άφησα και σημάδι στον τοίχο, να πάρει). :bash:
Tragic!:animeek:
 
Tragic δεν λες τίποτα. Έπρεπε να με είχα τραβήξει βίντεο για να γελάσετε.

Άντε, ποστάρετε κανένα περιποιημένο γνήσιο pcb να φτιαχτούμε.
 
IGS PGM Oriental Legend έκδοση super special v205, η τελευταία. Αρχικά είχε κυκλοφορίσει το παιχνίδι της Ταιβανέζικης εταιρίας το 1997. Το 1998 κυκλοφόρησε η έκδοση plus με διάφορες βελτιώσεις. Το 2004 η ομάδα του PGM κυκλοφόρησε την έκδοση αυτή η οποία διορθώνει bugs και εχει και κερασάκι στην τούρτα αφού ειναι σαν επιλέξιμοι ήρωες κάποια bosses του παιχνιδιού. Το παιχνίδι παίζει πολυ ωραία με πολυ καλη απόκριση σε οτι κάνουμε και η δράση ειναι αμείωτη. Δεν το έχω τερματίσει αλλά θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.

Ο metalcandyman μπορει αν έχει διάθεση και χρόνο να μας πει πέντε πράγματα για το παιχνίδι, εφ' όσον το είχε λιώσει παλιά στα arcades και του άρεσε (αυτός μου το πρότεινε!)... :)

Στο παρακάτω βίντεο ειναι η πρώτη έκδοση του τίτλου γιατί δεν υπαρχει βίντεο με τερματισμό της super special στο YouTube.

[video=youtube_share;IOglB1NiX7w]

 
Ο πρώτος Βασίλης (vasilas432) μας κατέπληξε με το hardware, ας αναλάβει τώρα ο δεύτερος Βασίλης (metal) να μας καταπλήξει με το review του ! :thumbup:
 
geoanas είπε:
Ο πρώτος Βασίλης (vasilas432) μας κατέπληξε με το hardware, ας αναλάβει τώρα ο δεύτερος Βασίλης (metal) να μας καταπλήξει με το review του ! :thumbup:
Σωστός όσον αφορά τον δεύτερο!

Ευχαριστώ!
 
Το Guardians ή Denjin Makai II είναι ένα άγνωστο beat em up που δημιουργήθηκε απο τη Winky Soft και εκδόθηκε απο την Banpresto το 1995. Μπορεί λοιπόν το παιχνίδι να είναι άγνωστο στον περισσότερο κόσμο, αλλά όσοι το είχαν παίξει τότε ή τώρα μέσω mame ή arcade, μιλούν για ένα απο τα καλύτερα beta em ups που φτιάχτηκαν ποτέ. Το gameplay είναι γρήγορο, τα controls ανταποκρίνονται άριστα, 8 διαφορετικοί επιλέξιμοι χαρακτήρες εκ των οποίων ένας γυμνασμένος, μια γκόμενα, μια κοπέλα με φτερά! ένας δυνόσαυρος! και άλλοι. Replayability που σε κάνει να θες να το τερματίσεις και με τους 8, λόγω τω μεγάλων διαφορών στο gameplay μεταξύ τους. Πολλές ειδικές κινήσεις, διαφορετικά πιασίματα και πολλά και διαφορετικά combos που ξεκινούν το ίδιο αλλά τελιώνουν αλλιώς. Τα backgrounds πλούσια και πολλές φορές διαδραματίζοναται παράλληλα συμβάντα σε αυτά, ιστοριούλες, όπως στρατιώτες που κάθονται και τρώνε και ξαφνικά τους βρίσκει μια ρουκέτα, σπιτάκι που διαλύεται και μέσα αγόρι και κορίτσι παίζουν παρέα και ένας τύπος παρακολουθεί τρώγωντας ποπ κορν!

Η πρώτη boss, η οποία είναι γυμνασμένη-γομάρι, έχει δικό της συνεργείο με καμερα να τραβάει βίντεο την ώρα που την πολεμάμε...!

Η πλακέτα είναι γνήσια Ιαπωνική version που είχε κυκλοφορήσει στην Νότιο Κορέα τον καιρό εκείνο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτελους βρηκα λιγο χρονο να ποσταρω και εγω κατιτις, κυριως λογω της αφιξης ενος πολυαγαπημενου και πολυταισμενου παιχνιδιου, το run and gun ! Βασικα εχω την γιαπωνεζικη εκδοση που λεγεται slam dunk, αλλα ειναι ακριβως το ιδιο game.

Εδω η πλακετα με μια φωτοτυπια του μανουαλ

IMG_20150603_184829475.jpg

Ενα κοντινο στα τσιπια και το λογοτυπο της konami

IMG_20150603_184849374.jpg

Μια ρυθμιση στα dip, σεταρισμα free play, λιγο ισιωμα οθονης λογω του neo geo που ηταν ο προηγουμενος κατοικος της καμπινας, και παμε για καρφωματα

IMG_20150603_191752134.jpg

Εχω και εγγυηση απο την cosmic amusement !

IMG_20150603_184858708.jpg

Για μενα ειναι το κορυφαιο παιχνιδι μπασκετ, στα arcades φυσικα. Απιστευτα εντυπωσιακο για την εποχη του, και κραταει ακομη μια χαρα. Γραφικα, μουσικη και gameplay, κορυφαια ολα, το nba jam δεν μετραγε μια μπροστα του, και ας ηταν πιο γνωστο. Το Run and gun 2, δεν μου αρεσε τοσο, γιατι μου φαινοταν πιο πατιναριστο.

Αν υπαρχει ενα μειονεκτημα, ειναι στα διπλα, οπου για μαξιμουμ ευχαριστηση θες 2 πλακετες και 2 καμπινες, αλλα και σε μια οθονη παιζεται το διπλο ευχαριστα, αρκει να χαριζεις κανα ποντο σε αυτον που παιζει προς τα κατω :cool:

Αντε αλλη μια φωτο για κλεισιμο, το ξερω οτι ειναι λιγο μαπα η φωτογραφιση, αδικω και το παιχνιδι που απο κοντα στην καμπινα ειναι φανταστικο, αλλα νταξει, οποιος θελει καλυτερο scanline pron, θα ξαναποσταρω πιο επαγγελματικα !

IMG_20150603_191823451.jpg
 
Other_Reality είπε:
Επιτελους βρηκα λιγο χρονο να ποσταρω και εγω κατιτις, κυριως λογω της αφιξης ενος πολυαγαπημενου και πολυταισμενου παιχνιδιου, το run and gun ! Βασικα εχω την γιαπωνεζικη εκδοση που λεγεται slam dunk, αλλα ειναι ακριβως το ιδιο game.
Εδω η πλακετα με μια φωτοτυπια του μανουαλ

Προβολή συνημμένου 134100

Ενα κοντινο στα τσιπια και το λογοτυπο της konami

Προβολή συνημμένου 134101

Μια ρυθμιση στα dip, σεταρισμα free play, λιγο ισιωμα οθονης λογω του neo geo που ηταν ο προηγουμενος κατοικος της καμπινας, και παμε για καρφωματα

Προβολή συνημμένου 134103

Εχω και εγγυηση απο την cosmic amusement !

Προβολή συνημμένου 134102

Για μενα ειναι το κορυφαιο παιχνιδι μπασκετ, στα arcades φυσικα. Απιστευτα εντυπωσιακο για την εποχη του, και κραταει ακομη μια χαρα. Γραφικα, μουσικη και gameplay, κορυφαια ολα, το nba jam δεν μετραγε μια μπροστα του, και ας ηταν πιο γνωστο. Το Run and gun 2, δεν μου αρεσε τοσο, γιατι μου φαινοταν πιο πατιναριστο.

Αν υπαρχει ενα μειονεκτημα, ειναι στα διπλα, οπου για μαξιμουμ ευχαριστηση θες 2 πλακετες και 2 καμπινες, αλλα και σε μια οθονη παιζεται το διπλο ευχαριστα, αρκει να χαριζεις κανα ποντο σε αυτον που παιζει προς τα κατω :cool:

Αντε αλλη μια φωτο για κλεισιμο, το ξερω οτι ειναι λιγο μαπα η φωτογραφιση, αδικω και το παιχνιδι που απο κοντα στην καμπινα ειναι φανταστικο, αλλα νταξει, οποιος θελει καλυτερο scanline pron, θα ξαναποσταρω πιο επαγγελματικα !

Προβολή συνημμένου 134104
Μπράβο! Το Run n Gun ειναι μπασκετάρα! Το ειχα ταΐσει και εγω μερικές φορές και αφού το ειχα παίξει πήγαινα στο σπίτι να παίξω NBA Live στο mega drive και ξενέρωνα! Δε μπορεί έλεγα...να ειναι τόσο χάλια!

Η καμπίνα σου ειναι φοβερή. Ποιό μοντέλο ειναι?
 
@ Other_Reality

Καλοριζικο και καλο λιωσιμο :D !

ps. Yπαρχει και ανιμε/manga Slam Dunk μαλλον για αυτο το λενε ετσι στην Ιαπωνικη εκδοση.
 
@ Other_Reality

Καλορίζικο και Καλόπαιχτο ! ;)
 
vasilas432 είπε:
Μπράβο! Το Run n Gun ειναι μπασκετάρα! Το ειχα ταΐσει και εγω μερικές φορές και αφού το ειχα παίξει πήγαινα στο σπίτι να παίξω NBA Live στο mega drive και ξενέρωνα! Δε μπορεί έλεγα...να ειναι τόσο χάλια!Η καμπίνα σου ειναι φοβερή. Ποιό μοντέλο ειναι?
Thanks Vasilaras ! Ναι η διαφορά του με τα οικιακά μπασκετάκια ήταν πραγματικά τεράστια, ήταν οι καλές εποχές που το arcade gaming ήταν η απόλυτη κορυφή στην τεχνολογία. Έχω σχεδόν ολοκαίνουργιο στο κουτάκι του το NBA Give'n'Go για το Snes, το οποίο είναι η μεταφορά του Run and Gun αλλα με official NBA ομάδες. Έπρεπε να το φωτογραφίσω και αυτό μαζί, lol ! Φυσικά το Snes δεν μπορούσε να αποδώσει στο 100% το arcade, ήταν φιλότιμη όμως προσπάθεια. Η καμπίνα μου είναι το μοντέλο OK Baby. Είναι μια σχετικά φθηνοτερη, τύπου candy καμπίνα, παρόμοια με τις Sega Astro/Blast City. Έχει μέσα ένα Hantarex 28'' Polo monitor, πρόσφατα επισκευασμένο με νέο μετασχηματιστή υψηλής, ενώ διαθέτει ωραία "καπώ" για τα controls και την οθόνη, η οποία γίνεται και σε vertical τοποθέτηση μαζί με το bezel της !

@Ajax thanks φίλε, το λιώσιμο είναι δεδομένο, μέχρι να ρεφάρω τα πενηντάρικα που το τάισα έχω πολύ δρόμο ακόμη !

Το Run and Gun/Slam Dunk δεν έχει σχέση με το manga που λές πάντως, αλλα όντως υπάρχει σχετικό arcade μπασκέτι, το θυμάμαι απο το MAME. Λογικά μιλάς γιάυτό


@Geoanas Τhanks φίλε Γιώργο, εσύ ξέρεις την χαρά του να σου έρχεται πλακέτα απο arcade που έχεις λιώσει καλύτερα απο όλους !
 
Other_Reality είπε:
Το Run and Gun/Slam Dunk δεν έχει σχέση με το manga που λές πάντως, αλλα όντως υπάρχει σχετικό arcade μπασκέτι, το θυμάμαι απο το MAME. Λογικά μιλάς γιάυτό

Ειδα ιδιο ονομα, και σκεφτηκα οτι καποια σχεση θα ειχαν. :p

Δηλαδη απλα συνωνυμια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλόπαιχτο φίλε, ηλεκτρονικό αριστούργημα η πλακέτα!68000 και σχεδόν 100 τσιπάκια! Που να το συγκρίνεις με οτιδήποτε "σπιτικό"...Και να σκεφτείς ότι ο AMD FX μου έχει 1.5 δις τρανζίστορ...
 
σε λιγες μερες θα ανεβασω κι εγω την φτωχη συλλογη μου απο naomi ,naomi2 neogeo mvs στην τελευταια εχω και την μεγαλη πλακετα και την μικρη

εκλεισε ενας αντιπροσωπος στην κερκυρα και θα παω με φορτηγο να παρω τα υπολοιπα

μια καμπινα ατομις 1 καμπινα ναομι και 5 καμπινες μεγαλες μετταλικες με 29 μονιτορ

+ καμμια 500 πλακετες απο παιχνιδια τα περισσοτερα οριτζιναλ
 
Πίσω
Μπλουζα