Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι

Τώρα το είδα το θέμα! Πολύ καλό!!!Λοιπόν 2 τάξεις μικρότερες από μένα αλλά στο ίδιο σχολείο ήταν ο Αλέξης Γεωργούλης , ο οποίος ήταν...150 κιλά τότε!!!Ένα "γεια" ακόμα και σήμερα το λέμε...Το καλοκαίρι κάναμε διπλανές ξαπλώστρες "ζεσταίναμε" στη θάλασσα!
 
ΕΓω τον παπα-Τσακαλο πρωτη φορα τον θυμαμαι απο το Ερωτοδικειο, μεσα 90ς
 
don dokken είπε:
:D δεν ξερω για ποτε μιλας αλλα ο Παπα-Τσακαλος ηταν διασημος απο αρχες δεκαετιας 80..Μυθος.βεβαια μετα με την τηλεοραση τον εμαθε το πανελληνιο.
Μιλάω για την τριετία 82-85 που πήγαινα Λύκειο
 
Στο ίδιο γυμνάσιο, όχι όμως και ίδια τάξη ήταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ και τώρα του Παναθηναικού.
 
krios είπε:
Στο φροντιστήριο των Αγγλικών, είχαμε με τη Χουανίτα συμμαθητή τον τραγουδιστή Μάνο. (Τότε ήταν πολύ διάσημος, μετά χάθηκε το δι)
Oh my God, είχα μια συμμαθήτρια που είχε πάρει τον δίσκο του Μάνου και είχε κολλήσει και πόστερ στο δωμάτιό της! Ένας ξανθός με κούρεμα Beatles δεν ήταν? Ακόμα θυμάμαι και το τραγουδάκι "Με λένε Μάνο".. :eek: καθώς στο δημοτικό στο τέλος κάποιας χρονιάς κάναμε γιορτή και τα τραγούδια του Μάνου έπαιζαν non-stop! Με τέτοιο overdose πού να σβηστεί το cookie από το μυαλό μου... :brick:
 
Να ρωτήσω?Ο τραγουδιστής Μάνος που λέτε είναι αυτός?

Αυτό είναι νέο κομμάτι!
 
Πολύ ωραίο post αυτό!

Το σχολείο μου, η Σχολή Μωραϊτη στο Ψυχικό, είχε πάντοτε στενές σχέσεις με τον Ελληνικό καλλιτεχνικό χώρο. Και οι σχέσεις αυτές συνήθως είχαν μία από τις δύο (ενίοτε είχαν και τις δύο) ακόλουθες μορφές:

1. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών

2. Απόφοιτοι - καλλιτέχνες

3. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών & καλλιτέχνες

1. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών

Παραδείγματα (κατά σειρά ηλικίας):

- Γιάννης Παπαμιχαήλ (γιος Δημ. Παπαμιχαήλ και Αλ. Βουγιουκλάκη, απόφοιτος 1987)

- Πανδώρα Ξαρχάκου (κόρη Σταύρου Ξαρχάκου, απόφοιτος 1989)

2. Απόφοιτοι - καλλιτέχνες

Παραδείγματα (κατά σειρά ηλικίας):

- Χάρης Ρώμας (σεναριογράφος-ηθοποιός, ok, είπαμε δεν είναι "τέλειο" το σχολείο... :) )

- Άριελ Κωνσταντινίδη (ηθοποιός, απόφοιτος 1989, έπαιξε στο μιούζικαλ "Άννυ" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη όσο ήταν μαθήτρια του σχολείου)

- Ναταλία Δραγούμη (ηθοποιός, απόφοιτος 198?)

- Μυρτώ Αλικάκη (ηθοποιός, απόφοιτος 1991 αν θυμάμαι καλά)

- Χριστόφορος Παπακαλιάτης (σεναριογράφος-ηθοποιός, απόφοιτος 1992, έκανε τις πρώτες του τηλεοπτικές εμφανίσεις όσο ήταν ακόμα μαθητής του σχολείου)

- Δώρα Χρυσικού (ηθοποιός, απόφοιτος 1994, έπαιξε στην ταινία "Το μετέωρο βήμα του πελαργού" του Θόδωρου Αγγελόπουλου όσο ήταν μαθήτρια του σχολείου)

3. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών & καλλιτέχνες

Παραδείγματα (κατά σειρά ηλικίας):

- Κωνσταντίνος Καζάκος (ηθοποιός, γιος Κ. Καζάκου και Τζ. Καρέζη, απόφοιτος 1987)

- Χάρης Βαρθακούρης (συνθέτης-τραγουδιστής, γιος Γ. Πάριου, απόφοιτος 1989)

και άλλος ένας απόφοιτος:

- Κωνσταντίνος Ζούλας (δημοσιογράφος, γιος δημοσιογράφου Στ. Ζούλα, απόφοιτος 1987)

Και κάτι που έχει ενδιαφέρον:

Οι μαθητές του Λυκείου (κατά τα έτη 1985-87 περίπου): Γιάννης Παπαμιχαήλ, Κωνσταντίνος Καζάκος, Κωνσταντίνος Ζούλας και ενίοτε και ο μικρότερος Χάρης Βαρθακούρης είχαν σχηματίσει το μαθητικό ροκ συγκρότημα: "Αχτύπητα Φιλέτα" (το οποίο φυσικά χαλούσε κόσμο στο σχολείο...!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο πατέρας ενός παιδιού από τη σχολή μου στην Κύπρο πήγαινε στο ίδιο σχολείο,με τη Δέσποινα Ολυμπίου,που έγινε γνωστή ως σχέση του Χατζηγιάννη,ήταν 2 τάξεις παραπάνω αυτός.
 
Niki είπε:
Σε μία τάξη μεγαλύτερη από εμένα ήταν και μία Πόπη , που και αυτή αρχές δεκαετίας ενενήντα στην Ιδιωτική Τηλεόραση παρουσίαζε΄ένα πρωϊνάδικο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το επώνυμό της. Ηταν και Πρόεδρος του 15μελούς και νομίζω αγότερα είχε σπουδάσει δικηγόρος.Νίκη
Μηπως εννοεις την Ποπη Παπαδημητριου?
 
Nemo είπε:
Γνωστη είναι η Ολυμπίου,έχει κάνει 5 δίσκους!Απλά οι περισσότεροι την ξέρουν ως πρώην του Χατζηγιάννη και όχι ως τραγουδίστρια.

misha είπε:
Μηπως εννοεις την Ποπη Παπαδημητριου?
Χατζηδημητρίου...αυτό νομίζω έγινε γνωστό σε προηγούμενες σελίδες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Γνωστη είναι η Ολυμπίου,έχει κάνει 5 δίσκους!
Προφανώς αναφέρεται στο γεγονός ότι δεν είναι δική σου συμμαθήτρια αλλά γνωστού σου. :xm:
 
Στο ίδιο σχολείο αλλά μικρότερη τάξη απο μένα ήταν ο διεθνής Έλληνας κεντρικός αμυντικός της Τζένοα και πρώην παίκτης της ΑΕΚ Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Στην ίδια γειτονιά μέναμε και κάναμε παρέα -μέχρι που έφυγε για σπουδές Αθήνα- και ο Φαίδων Κεφαλέας, γνωστός απο το πέρασμα του στο team της Ελένης Μενεγάκη στο πρωϊνάδικο.
 
thebest20 είπε:
Ο πατέρας ενός παιδιού από τη σχολή μου στην Κύπρο πήγαινε στο ίδιο σχολείο,με τη Δέσποινα Ολυμπίου,που έγινε γνωστή ως σχέση του Χατζηγιάννη,ήταν 2 τάξεις παραπάνω αυτός.
Nemo είπε:

sunset89 είπε:
Προφανώς αναφέρεται στο γεγονός ότι δεν είναι δική σου συμμαθήτρια αλλά γνωστού σου. :xm:
Ακριβως .Thanx sunset89
 
Εμένα μια θεία μου πριν αρκετά χρόνια καθόταν στο ίδιο θρανίο με την Ιέρεια της ελληνικής μουσικής, ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ. Όταν μου το είπε εκτοξεύτηκα στην στρατόσφαιρα αλλά προσγειώθηκα πολύ απότομα όταν είπε ότι δεν έχει κρατήσει επαφές. :cry:
 
tonytony είπε:
Τώρα το είδα το θέμα! Πολύ καλό!!!Λοιπόν 2 τάξεις μικρότερες από μένα αλλά στο ίδιο σχολείο ήταν ο Αλέξης Γεωργούλης , ο οποίος ήταν...150 κιλά τότε!!!Ένα "γεια" ακόμα και σήμερα το λέμε...Το καλοκαίρι κάναμε διπλανές ξαπλώστρες "ζεσταίναμε" στη θάλασσα!
Αλήθεια, υπάρχει μια φήμη ότι στο παρελθόν είχατε διατελέσει... εύσωμος. Την επιβεβαιώνετε;

 


Ναι. Την περίοδο που ήμουν στη Θεσσαλονίκη είχα φθάσει 103 κιλά!


 


Τώρα, πόσα κιλά είστε;


 


Είμαι περίπου 83, αλλά έχω παχύνει!


 


Και πώς έγινε αυτό;


 


Με το πού πήγα στη Θεσσαλονίκη άρχισαν οι κραιπάλες! Ετρωγα μόνο delivery, πίτσες, πίτες και έπινα πολλές μπύρες. Κάποια στιγμή ένιωσα ότι κάλυπτα δύο θέσεις, δηλαδή είχα φθάσει δίπλα, και άρχισα να το μαζεύω


Είναι από αυτή τη συνέντευξη http://www.men.gr/123/georgoulis/ και δεν αναφέρει πουθενά αν ήταν μικρός παχύσαρκος. Πως και έτσι;
 
Επίσης να πω ότι ακόμα και σήμερα διατηρεί κατάστημα ρούχων στο κέντρο της Λάρισας. Φυσικά δεν το δουλεύει ο ίδιος!!! Τώρα , γιατί δεν το λέει για τα...πάχη του...που να ξέρω???
 
Εγώ είχα τον ένα τον μοναδικό τον ανεπανάλυπτο τον Big Sofo για μια τάξη,δευτέρα γυμνασίου στο πολύκλαδικο της Καβάλας.Ίδιος όπως είναι τώρα..
 
Κι εγώ στο σχολείο δεν έτυχε να έχω διάσημους, λόγω επαρχίας, αλλά στο στρατό είχα γνωρίσει ένα μέλος του συγκροτήματος "Ενδελέχεια". Μας έκανε και μιμήσεις μάλιστα, από την Άντζελα Δημητρίου ως τον Σφακιανάκη...
 
Εχεις αλλη μια φιλε.. Την Φωτεινη Δαρα..
 
Πίσω
Μπλουζα