Συνάντησεις RetroManiax 2006-2011 (Θεσσαλονίκη)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Patty καλώς ήλθες στην παρέα μας και καλή συνέχεια.
 
Καλωσόρισες Patty!!!Έχεις πολλά ενδιαφέροντα θεματάκια να διαβάσεις,οπότε κάτσε αναπαυτικά στην καρέκλα σου και ξεκίνα την μελέτη! #) Όσο για το κινέζικο που αναφέρατε,έχει και στην Χανιώτη Χαλκιδικής.Μάλλον χρειαζόμαστε εντατική προπόνηση...8)
 
Candy προφανώς εννοείς το Κινέζικο που είναι και Ινδικό μαζί; Δεν έχω πάει ακόμα. Αν υπάρχει όμως στη Χανιώτη και αυθεντικό Κινέζικο (λέμε τώρα), θα το (επι)σκεφτώ... Χμμμ...

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!

Μια γεύση της θέας που είχαμε από το cafe' της Κεντρικής Πλατείας, πριν πάμε στο εστιατόριο... Η προβλήτα (γνωστή κι από τον Θου Βου), και στο βάθος η Καλαμαριά και γενικότερα η Θεσσαλονίκη, ενώ λίγο πιο δεξιά μπορείτε να διακρίνετε το... μα γιατί δεν με προσέχετε; ΕΕΕ;;;!! :super: Χμ... κατάλαβα, λιμπίζεστε τα λαχταριστά σούσι με σολομό που μας ετοίμασε η Candy... ;)



Άντε καλά, τότε δείτε και το δεύτερο πιάτο που μας ετοίμασε: τα συγκεκριμένα σούσι ήταν με καβούρι - εξίσου νόστιμα.



Με τόσο όμορφη θέα, που έγινε ακόμη ομορφότερη όταν έδυε ο ήλιος, δυσκολευτήκαμε να φύγουμε από το cafe'...



...αλλά, βλέπεις, δεν ξέραμε από πριν τί μας περίμενε στους "Κέδρους του Λιβάνου"! (Kambia, θα χρειαστούμε αναλυτικο ποστ με το όνομα και το περιεχόμενο των πιάτων :D )



Από ρετρολαγνικής απόψεως, τα καλύτερα κειμήλια που απολαύσαμε ήταν τα άλμπουμ αυτοκόλλητων της Δομνίκης. Ιδού ένα μικρό δείγμα από το άλμπουμ "Χάιντι", σε άριστη κατάσταση και συμπληρωμένο με πολλή φροντίδα:



Και μια αναμνηστική φωτογραφία όλης της παρέας: από τ' αριστερά προς τα δεξιά έχουμε: το νέο μέλος Κακιοτάτη, την αφεντιά μου Sofolog, το άλλο νέο μας μέλος Patty, τον Maxcomgr, την Domniki, την Candy, και τέλος την Kambia που φρόντισε για τη γευστική μας απόλαυση α-λα-λιμπαναίζ. Να 'στε καλά, παιδιά! Αααχ, κάποια φορά πρέπει να το επισκεφτούμε ξανά το μαγαζί... Μιαμ, σλουρπ!

 
Σ'ευχαριστούμε Sofolog!Μου άνοιξε η όρεξη βραδιάτικα!!!:dribble:
 
Ξέρω... δεν θα το πιστέψετε...

 


αλλά ζήλεψα (πρωτοφανές:sure: ) τρομερά...


 


Ειδικά οι φωτό με φόντο τη θάλασσα...:dribble:


 


Αχχχχχ... μου λείπει το νησί μου...

 

 


Και σαν παρέα... σα να γνωρίζεστε χρόνια...
:flower:

 


@ Candy, δεν κατεβαίνεις την Παρασκευή κατά ΣΕΦ;;;;


 


(οργανωμένη...)
:D :D:D:D
 
Sofologiotatos;100713 ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!! ...αλλά είπε:
Kambia[/B], θα χρειαστούμε αναλυτικο ποστ με το όνομα και το περιεχόμενο των πιάτων :D )



Ξεκιναω απο τα ευκολα: Μπυρα Amstel :D :D.... :beer: και συνεχιζω απο αριστερα προς τα δεξια.

Σαλατα "ταμπούλε" απο μαϊντανο, πλιγούρι, ντοματα και κρεμυδακι. Ρεβυθοκεφτέδες "φαλάφελ" (το επανω αριστερα) και μην ακουσω κανεναν πλεον να λεει οτι "Δεν μου αρεσουν τα ρεβύθια" :D :D

Απο κατω ειναι η "μπαλίλα". Γιαούρτι με αγγουρακι, μαρουλι, κρεμυδακι και πλιγουρι.

Διπλα στα φαλάφελ εχουμε τα "κέμπε", τα "σαμπούσεκ" και τα μπουρεκάκια. Και τα 3 εχουν γεμιση κιμα με κουκουναρι. Τα κέμπε ειναι απο κρέας αλλεσμενο με πλιγουρι, τα σαμπούσεκ απο ζυμη χειροποιητη και τα μπουρεκακια απο φυλλο μπακλαβα.

Κάτω ειναι η σαλάτα "φαττούς". Λαχανικα (μαρουλι, ντοματα, αγγουρακι, κρεμυδακι) με τηγανητη αραβικη πιτα και ζωμο απο ροδι.

Τελος αυτο το ασπρο που μοιαζει με μακαρόνια ειναι τυρι και λεγετε "μουσάλαλ".

Και τωρα παω να φαω γιατι μου ανοιξε η ορεξη :dribble:
 
Αμαν Kambia, μου ανοιξε η ορεξη πρωινιατικα, και η Αθηνα δεν φημιζεται για το καλο φαγητο της...μμμμμμμμμ...στην φωτογραφια δεν υπαρχει το πιατο με τα κρεατικα και το ΥΠΕΡΟΧΟ χοιρινο :clap:

Sofologiotate, υπεροχες οι φωτογραφιες απο το καφέ και την προβλητα της Περαιας :clap: Aχ, ειναι τοσο ομορφα εκει...
 
domniki είπε:
Sofologiotate, υπεροχες οι φωτογραφιες απο το καφέ και την προβλητα της Περαιας :clap: Aχ, ειναι τοσο ομορφα εκει...
Την Κακιοτάτη να ευχαριστείς, εγώ απλώς τις ανάρτησα και τις σχολίασα. :)
 
Υπέροχες οι φωτογραφίες παιδιά, μια σύντομη αναδρομή στα highlights της βραδιάς μας και μια μικρή γεύση (κυριολεκτικά!) για τους υπόλοιπους...
 
Συνάντηση GRM Βορείου Ελλάδος (προτάσεις)

Είμαστε πλέον στις παρυφές του φθινοπώρου και νομίζω ότι, μετά την τετράμηνη θερινή ραστώνη, το GRM Βορείου Ελλάδος πρέπει να ανασυνταχθεί! Τί λέτε για συνάντηση την ερχόμενη Παρασκευή 19/9 (να συγχρονιστούμε μια φορά και με το αθηναϊκό GRM) ή το Σάββατο 20/9; Το λέω επειδή άρχισαν σιγά-σιγά να μας καλούν από τα σχολεία εμάς τους καθηγητές μουσικής, και φοβάμαι ότι την επόμενη κιόλας εβδομάδα θα πρέπει να παρουσιαστώ στην Κέρκυρα...

Προτείνω, αν τελικά βρεθούμε τότε, να ορίσουμε συνάντηση σε κάποιο σημείο της Δυτικής Θεσσαλονίκης, ώστε να διευκολύνουμε τον φίλιστο Starbuck που μένει εκτός πόλεως. Γιά ρίχτε προτάσεις! Ελπίζω να φανεί και νέο αίμα, ή και παλιό που εμείς οι νεότεροι δεν το έχουμε γνωρίσει ακόμα από κοντά.

(EDIT, 15/9, 14:10)

Παιδιά άκυρο, δεν το πιστεύω... Μόλις μου τηλεφώνησαν από Κέρκυρα, αύριο φεύγω! Κανονίστε λοιπόν όποτε θέλετε εσείς, και... καλή αντάμωση τα Χριστούγεννα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι στο ξαφνικό?

Να παρει.... Παλι καλα που προλαβα να σε δω!

Δεν εχω προβλημα για τον τοπο συναντησης. Απο Δυτικη Θεσσαλονικη εχω μαυρα μεσανυχτα οποτε θα περιμενω δικες σας προτασεις. Αν γινεται ομως οχι αυτη την Παρασκευη...
 
Sofologiotatos είπε:
Παιδιά άκυρο, δεν το πιστεύω...Μόλις μου τηλεφώνησαν από Κέρκυρα, αύριο φεύγω!...καλή αντάμωση τα Χριστούγεννα!!!
Έτσι ακριβώς κάλεσαν και την αδερφή μου από Αθήνα στο Περδικονέρι Αρκαδίας!

Δε πειράζει,για καλό γίνονται αυτά...

Καλή αρχή φίλε,πας και σε ωραίο νησί !
 
Sofologiotatos είπε:
(EDIT, 15/9, 14:10)Παιδιά άκυρο, δεν το πιστεύω... Μόλις μου τηλεφώνησαν από Κέρκυρα, αύριο φεύγω! Κανονίστε λοιπόν όποτε θέλετε εσείς, και... καλή αντάμωση τα Χριστούγεννα!!!
χίλιοι δαίμονες!!! καλά... Κάμπια, Δομνίκη κτλ. ας το συζητήσουμε λιγάκι στο φωνοκυτίο* όπου ούτως ή άλλως βρισκόμαστε!

*(έγραψα πάλι; :cheers: )

===

χμ.. μόλις κοίταξα και ονομάζεται chatbox.. καλά shoutbox δεν το λέγαμε μέχρι εχθές;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά σας παιδιά,είμαι καινούργια μέσα στο σάιτ :baby2: . Μένω και εγώ Θεσσαλονίκη και θα χαιρόμουν να τα πούμε κάποια στιγμή απο κοντά :D . Επειδή όμως είμαι και μια μάνα, παρακαλώ αν κανονίσετε τελικά κάτι να μου το πείτε εγκαίρως ώστε να έχω κανονίσει μπέιμπι σίτιγκ για τον μικρό.Αν και μάλλον δεν βολεύει κανέναν σας, εγώ συνήθως μπορώ πρωινά, που πάει ο μικρός σχολείο :wave: .
 
Το συζηταμε τοσο καιρο ποτε να βρεθουμε αλλα....

Λοιπον προτείνω την Κυριακη το απογευμα στις 19 του μηνα ΤΟΥΤΟΥΝΟΥ :D

Μερος και ωρα το καθοριζουμε αναλογα με την συμμετοχη.

Misspeper77 καλως ηρθες στην παρεα μας :wave:
 
Aν το κανατε Σαββατο πρωι θα μπορουσα να ειμαι κ'εγω παρουσα ;)
 
domniki είπε:
Aν το κανατε Σαββατο πρωι θα μπορουσα να ειμαι κ'εγω παρουσα ;)
Απο μενα κανενα προβλημα. Οι υπολοιποι συμφωνείται?

Το πολυ πολυ Dom παμε για καφε οι 2 μας :D
 
Καλα μεχρι να βρεθειτε,θα εχει ανεβει η σταθμη της Μεσογειου και θα εχουμε μετακομισει κι εμεις στα Βορεια... :tease:
 
Wally είπε:
Καλα μεχρι να βρεθειτε,θα εχει ανεβει η σταθμη της Μεσογειου και θα εχουμε μετακομισει κι εμεις στα Βορεια... :tease:
8) Λες??? Ευκαιρια θα ηταν βέβαια γαι μια ολοκληρωμενη μάζωξη GRM :D

Αντε βορειοελλαδίτες ξυπνήστε... Αλλιως θα βγω με το δικανο να σας μαζεψω!!!
 
Καλησπέρα και από εμένα. Μιά συνάντηση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης θα βόλευει νομίζω και μέλη από γειτονικούς νομούς (αν υπάρχουν) όπως εμένα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα