Σωστος τροπος συγκρισης στην εικονα των ρετρο παιχνιδιων?

Επηρεασμένος από αυτά που διαβάζω σε αυτό το νήμα, πήγα να ελέγξω την 1084S μου αν λειτουργεί μετα από 20 χρόνια απραξίας, συνδέοντας τον Spectruμάκο μου με composite. Η οθόνη λειτουργούσε ακόμη εξαιρετικά μεν, όμως μετά από κανένα δεκάλεπτο τα μάτια μου έκαναν "πουλάκια". Μου φάνηκε υπερβολικά φωτεινή και κουραστική η εικόνα της. Σε σημείο να αναρωτηθώ πως καθόμουν με τις ώρες μπροστά σε crt οθόνες στα νιάτα μου. Αποφάσισα πως αυτό το σπορ δεν είναι για μένα. Κανένα φίλτρο στο Retropie έτσι για το εφφε και μέχρι εκεί.
Η αλήθεια είναι πως κ γω προβληματίζουν για αυτό. Έβαλα ps2 σε crt κ αισθανομουν κάπως άβολα. Βέβαια έχω θέμα με τα μάτια κ η συγκεκριμένη crt κάνει ένα μικρό τρεμοπαιγμα στην εικόνα.
 
O καθενας εννοειται εχει τις δικες του απαιτησεις στην εικονα.Η λαμψη του φωσφορου ειναι πολυ δυνατη αν ειναι στο τερμα σε πολλες crt ειδικα αυτες που εχουν λιγες ωρες λειτουργιας.Για αυτο υπαρχει και το menu εικονας στις ρυθμισεις για την επιλογη φωτεινοτητας και αντιθεσης.Στις crt τηλεορασεις philips που εχω δε γινεται να παιξεις με τερμα contrast γιατι η λαμψη της εικονας ειναι παρα πολυ ισχυρη και χαμηλωνω το contrast περιπου στο 70% για μειωση της λαμψης.Η λαμψη του φωσφορου ειναι μια μαγεια στα ρετρο παιχνιδια για μενα.Παιζει ρολο και η κατασκευη της crt γιατι δεν εχουν ολες την ιδια δυναμικη και την ιδια ποιοτητα εικονας.Η ποιοτητα οπως εχει γραφτει πολλες φορες εχει να κανει και με τα καλωδια και το σημα που δινουμε στην crt.

Υπαρχει και η λυση των crt φιλτρων για οποιον θελει πιο crt εικονα στην led τηλεοραση για τα ρετρο παιχνιδια αλλα δεν δειχνουν ομως ακριβως οπως η crt τηλεοραση.Ειδικος σε αυτα ειναι ο imgema.
 
Θες 1440p monitor με 1 ms resonse για να πεις κάτι κάναμε με crt φίλτρα. Μετά μόλις το βρεις και δώσεις ένα 400ρι μίνιμουμ ψάχνεις πως θα γυρίσει σε 50 hz (συνήθως αυτά που έχουν hdmi η dvi γυρίζουν). Για mask ούτε για αστείο, βάζεις ένα ψευτο-trinitron για να παλεύεται κάπως και έχει ο Θεός. Για κανονικό slot mask όπως του 1084S θες κάπου 8x την ορίτζιναλ ανάλυση. 2560x2048 (4k monitor).
 
Μα δεν επιδιώκω ρεαλιστική απομίμηση μιας crt με χρήση φίλτρων. Απλώς να έχει καααάπως αυτή την αίσθηση.
 
Composite και καλά στο κινητό μου με retroarch. Για ομαλή κίνηση σε PAL ούτε λόγος. Η οθόνη είναι στα 59hz ακατεβατα.


 
Επηρεασμένος από αυτά που διαβάζω σε αυτό το νήμα, πήγα να ελέγξω την 1084S μου αν λειτουργεί μετα από 20 χρόνια απραξίας, συνδέοντας τον Spectruμάκο μου με composite. Η οθόνη λειτουργούσε ακόμη εξαιρετικά μεν, όμως μετά από κανένα δεκάλεπτο τα μάτια μου έκαναν "πουλάκια". Μου φάνηκε υπερβολικά φωτεινή και κουραστική η εικόνα της. Σε σημείο να αναρωτηθώ πως καθόμουν με τις ώρες μπροστά σε crt οθόνες στα νιάτα μου. Αποφάσισα πως αυτό το σπορ δεν είναι για μένα. Κανένα φίλτρο στο Retropie έτσι για το εφφε και μέχρι εκεί.
Ελάχιστα παιχνίδια στον Spectrum έχουν ομαλό scrolling. Εως κανένα ίσως. Οπότε ένα μεγάλο μειονέκτημα των LCD (το μόνιμο motion blur) δεν το επηρεάζει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Το ίδιο και αν έπαιζες πολλά adventures που αλλάζουνε από εικόνα σε εικόνα. Καλύτερα LCD εκει για πιο ξεκούραστα.
 
Υπάρχει όμως και C64, τα περισσότερα έχουν ομαλό scrolling, Amiga και μερικά σε Atari ST. Demos πολλά έχουν σε όλα τα μηχανήματα.
 
Καλησπέρα σε όλους. Το πρότζεκτ μετά το ξενέρωσα με το πρόβλημα της crt tv ίσως ξαναζωντανέψει αφού θα μου δώσουν ένα μόνιτορ της philips το όπιο δεν ξέρω αν μου κάνει για συνδεση με κάρτα με svideo out. To monitor είναι το παρακάτω κ έχει τις παρακατω εισόδους. Τι λέτε θα την κάνει τη δουλειά;
026374374_1-cf07023a268dd6c8d7e934b87c5c9051.png
IMG-c053fc38e962444ff5db1cbe5f7fdc36-V.jpg
IMG-94723dbe339141459d6b79e63472624f-V.jpg
Αυτά τα yc δεν ξέρω κ πολύ καλά τι είναι. Svideo πάντως μου φαίνεται.
 
Καλησπέρα σε όλους. Το πρότζεκτ μετά το ξενέρωσα με το πρόβλημα της crt tv ίσως ξαναζωντανέψει αφού θα μου δώσουν ένα μόνιτορ της philips το όπιο δεν ξέρω αν μου κάνει για συνδεση με κάρτα με svideo out. To monitor είναι το παρακάτω κ έχει τις παρακατω εισόδους. Τι λέτε θα την κάνει τη δουλειά;
Εχει svideo και ntsc σημα και θα ειναι απλη και ευκολη η συνδεση με το svideo της καρτας γραφικων.Σε ati καρτες με svideo σε windows 7 εχει και ρυθμισεις για την εικονα που μπορεις να την προσαρμοσεις ακριβως στην οθονη χωρις να βγαινει εκτος στα παιχνιδια η να εχει μαυρες μπαρες.Μετα ρυθμιζεις το contrast για την δυναμικη των χρωματων και τα χρωματα απο την οθονη και ανεβαζεις το shrapness για καθαροτερη εικονα.Για πιο καθαρη εικονα σε κονσολες nes - snes - mega drive κλπ δεν χρειαζεται το bilinear filtering οπως και σε πολλα παιχνιδια στο mame.
 
Να ρωτήσω κάτι άλλο.
Σκέφτομαι το πρότζεκτ να υλοποιηθεί με έτοιμο ρετρό console το οποίο λένε έχει πάρα πολύ καλό emulation.
Super console X
Η συγκεκριμενη έχει έξοδο hdmi.
Αν πάρω converter από hdmi σε rca κ με καλώδιο το κάνω svideo κ το βάλω σε αυτή την οθόνη θα έχω εικόνα ;
Hdmi to RCA
Το πρότζεκτ ενδέχεται να είναι με τέτοιου είδους κονσόλα η οποία θα τοποθετηθεί μέσα στο μόνιτορ κ θα ενεργοποιείται όταν ενεργοποιείτε κ το μόνιτορ. Επίσης θα έχει ασύρματα χειριστήρια τύπου snes.

Update
Σε βίντεο που είδα στο YouTube ο συγκεκριμένος μετατροπέας έκανε εμια χαρά την δουλειά ακόμη κ σε ps4 σε crt tv μέσω rca . Τώρα που εγώ θα το κάνω svideo δεν νομίζω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά. Η κάνω λάθος;

Επίσης άλλη μια ερώτηση. Ο συγκεκριμένος μετατροπέας έχει επιλογέα ntsc σε pal. Εγώ αν το έχω σε ntsc θα πρέπει να χρησιμοποιώ μόνο usa roms ή θα παίζει κ τα pal? Αν βάζω pal roms θα πρέπει να μετακινω κ τον επιλογέα στην pal θέση;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολλα πραγματα εδω!

  1. Το super console x ειναι καπως καλυτερο απο τον μεσο ορο, ειδικα για τα λεφτα του, αλλα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο.
  2. Αυτοι οι μετατροπεις κατα κανονα προσθετουν lag, οποτε δεν ειναι καλοι για gaming.
  3. Δεν εχει νοημα να κανεις μετατροπη απο composite σε s-video γιατι δεν κερδιζεις σε ποιοτητα (και ισως και να χανεις κιολας)
  4. Τα χειριστηρια που συνοδευουν τετοιες κονσολες ειναι συνηθως χαλια. Ισως να μπορεσεις να χρησιμοποιησεις αλλα χειριστηρια, ισως οχι.
 
Πολλα πραγματα εδω!

  1. Το super console x ειναι καπως καλυτερο απο τον μεσο ορο, ειδικα για τα λεφτα του, αλλα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο.
  2. Αυτοι οι μετατροπεις κατα κανονα προσθετουν lag, οποτε δεν ειναι καλοι για gaming.
  3. Δεν εχει νοημα να κανεις μετατροπη απο composite σε s-video γιατι δεν κερδιζεις σε ποιοτητα (και ισως και να χανεις κιολας)
  4. Τα χειριστηρια που συνοδευουν τετοιες κονσολες ειναι συνηθως χαλια. Ισως να μπορεσεις να χρησιμοποιησεις αλλα χειριστηρια, ισως οχι.
Όταν λες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αναφέρεσε στην ποιότητα του emulation? Πάντως κάποιοι youtubers το αποθεώνουν.

Αυτό για το lag που λες ... Ναι όντως είναι σημαντικός παράγοντας. Είναι δηλαδή τόσο αντιληπτη η καθυστέρηση; Το έχεις χρησιμοποιήσει κ συ;

Θα έκανα το rca σε svideo γιατί το μόνιτορ που βρήκα έχει μόνο είσοδο bnc κ svideo.

Αυτό για τα χειριστήρια που λες επίσης σωστό κ με προβληματίζε αν θα παίξουν αλλά ασύρματα χειριστήρια ή θα έπρεπε αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω τα φθηνιαρικα που δίνει μαζί με την κονσόλα.
Σε ευχαριστώ πολύ στις απαντήσεις.
Πάντως αποτι έχω καταλάβει εικόνα θα δω με τον συγκεκριμένο μετατροπέα.
 
Εγώ να δεις φίλε μου. Όλα αυτά τα ntsc bilinear ktl μου είναι παντελώς άγνωστα
 
Όταν λες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αναφέρεσε στην ποιότητα του emulation? Πάντως κάποιοι youtubers το αποθεώνουν.

Αυτο που εβαλες ειναι το Super Console X Pro το οποιο απ' οσο ξερω δεν το εχει δει κανεις ακομα. Ισως αναφέρεσαι στο Super Console X. Απ' οτι φαινεται δεν υπαρχουν σημαντικες διαφορες, αλλα με αυτα τα πραγματα ποτε δεν ξερεις. Οποτε σε καθε περιπτωση καλο ειναι να περιμενεις μεχρι να βγουν αρκετα review. Απ' οτι την αλλη δεν ειναι παντα να πιστευεις οτι βλεπεις στο youtube, γιατι αλλαζουν χερια πολλα λεφτα κατω απο το τραπεζι.

Παντως φαινεται οτι θα εχει και composite, οποτε μπορει να μην χρειαστει να μπλεξεις με μετατροπεις.

Εδω ειναι ενα preview για το Super Console X Pro και κανει και μια επανάληψη για το Super Console X. Αυτος ο τυπος μου εχει δωσει την αισθηση οτι ειναι ανεξάρτητος και δεν τα παιρνει απο κανεναν κατασκευαστή, προμηθευτή κλπ:


Αυτό για το lag που λες ... Ναι όντως είναι σημαντικός παράγοντας. Είναι δηλαδή τόσο αντιληπτη η καθυστέρηση; Το έχεις χρησιμοποιήσει κ συ;

Με αυτα τα ανωνυμα τα κινεζικα ποτε δεν ξερεις τι αγοραζεις. Στο ιδιο listing μπορει να παραγγειλεις τρεις φορες και να λαβεις διαφορετικες συσκευες. Αν καποιος βρηκε μια καλη, δεν υπαρχει καμια εγγυηση οτι θα παραγγειλεις απο το ιδιο μερος και θα ειναι εξισου καλη. Μπορει να εχει lag, μπορει να εχει κακη εικονα, μπορει να μην δουλευει καν...

Δεν εχω χρησιμοποιησει ακριβως αυτο το μαραφετι, αλλα ειχα παρει ενα μετατροπεα PAL/NTSC που του μοιαζει πολυ εμφανισιακα και δεν δουλεψε ποτε.

Θα έκανα το rca σε svideo γιατί το μόνιτορ που βρήκα έχει μόνο είσοδο bnc κ svideo.

Δεν το διαβασες καλα. Φυσικα και εχει composite η οθονη που ανεφερες!

Αυτό για τα χειριστήρια που λες επίσης σωστό κ με προβληματίζε αν θα παίξουν αλλά ασύρματα χειριστήρια ή θα έπρεπε αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω τα φθηνιαρικα που δίνει μαζί με την κονσόλα.

Ειναι ρισκο.

Σε ευχαριστώ πολύ στις απαντήσεις.
Πάντως αποτι έχω καταλάβει εικόνα θα δω με τον συγκεκριμένο μετατροπέα.

Εικονα πιθανοτατα θα δεις. Αλλα μπορει να πατας το κουμπι στο gamepad τωρα και να πηδαει o Mario μετα απο κανα τεταρτο! :D
 
Αν ο Μάριο έχει τέτοια καθυστέρηση δεν αξίζει με τίποτα ...χαχαχαχαχα
Η οθόνη δεν έχει κίτρινο καρφί από πίσω στις εισόδους. Μιλάω για το philips που έβαλα κ φωτό. Έχει μόνο bnc κ svideo. Μπερδεύω κάτι;
 
Η οθόνη δεν έχει κίτρινο καρφί από πίσω στις εισόδους. Μιλάω για το philips που έβαλα κ φωτό. Έχει μόνο bnc κ svideo. Μπερδεύω κάτι;

Ναι το γραφει σε 100 σημεια οτι ειναι composite.

Το οτι το βυσμα ειναι bnc δεν παιζει ρολο. Παρε εναν απο τους δεκαδες μετατροπεις και εισαι ετοιμος.

Ειχα και εγω το ιδιο θεμα με τον Pravetz 8d!
 
Τώρα μόλις κατάλαβα πως το composite δεν είναι μόνο σε κίτρινο καρφί.
Μαθαίνω μαθαίνω ...
 
Το Console X δεν το γνωρίζω. Γενικά δεν ασχολούμαι με 3rd party έτοιμες συσκευες για emulation γιατί δεν τις εμπιστεύομαι. Μπορει να είναι και καλή λύση δεν λέω. Αλλά το ότι την αποθεώνουν οι Youtubers δεν το θεωρώ σφραγίδα ποιότητας. Δεν γνωρίζω πολλούς Youtubers που να έχουν ιδέα απο emulation. Ειδικά τα game collection και retro channels έχουν μαυρα μεσάνυχτα. Εχω δει Youtube streamers να χρησιμοποιούν Zsnes (emulator SNES που το τελευταιο update ήταν πριν από 15 χρόνια). Mέχρι και ο emulator είναι Retro...:wacko:

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα topic και ρωτήσεις εδώ:

 
Πίσω
Μπλουζα