Σωστος τροπος συγκρισης στην εικονα των ρετρο παιχνιδιων?

Κανένα shader δεν φτάνει πολύ κοντά σε CRT και όλα χάνουν φωτεινότητα που ήδη έχεις λιγότερο από crt χωρίς shader επειδή τα έχω δίπλα δίπλα και βλέπω.
Ποια shaders χρησιμοποιείς?

Ο Guest Venom έχει μεγάλη φωτεινότητα, αν ανεβάσεις ελάχιστα και τα bloom/Halation (όχι πολύ) καταλήγεις να έχεις πιο φωτεινά γραφικά από το να μην έχεις τον shader, χωρίς να χαλάει τα ανοιχτά χρώματα ή να σκεπάζει λεπτομέρειες.

bublbobl-210228-095539.png

gunforc2-210228-095658.jpg

To αποτέλεσμα είναι πολύ κοντά στο arcade CRT monitor που έχω.

Παίζει ρόλο και πόσο φωτεινή είναι η LCD που χρησιμοποιείς. Γενικά όταν παίζω games χρησιμοποιώ ένα profile που ανεβάζει αρκετά το brightness και contrast στο monitor. Αν παίξω με τα ίδια settings που χρησιμοποιώ όταν κάνω internet browsing ας πούμε, ε, δεν με σώζει κανένας shader. Το ίδιο και αν παίζεις σε LCD οθόνη απο Laptop. Ποτέ δεν έχω δει laptop που να μην έχει χειρότερη οθόνη από ένα μέσο Desktop, αν και δεν έχω δει από κοντά Laptop των 2.000 ευρώ η παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω παρέλαβα προχθες το philips μονιτοράκι μου το οποίο έχει συνολικά ούτε δέκα ώρες λειτουργίας.
Δεν το έχω φέρει ακόμη στο σπίτι αλλά είναι στη δουλειά.
Του έδωσα εικόνα στο bnc και τα χρώματα ήταν πραγματικά πολύ καλά.
Μόλις το φέρω σπίτι θα γίνει το έλα να δεις.
To super console x βλέποντας κάποια review του Wicked Gamer & Collector κατάλαβα ότι το emulation της συγκεκριμένης κονσόλας σε Ν64 υστερεί αρκετά.
Όσον αφορά το hardware τα δεδομένα άλλαξαν πάλι αφού μου χάρισαν μια ASUS RX 580. Άρα λέω να έχω την rx580 ως κύρια και ....
δευτερεουσα για retro gaming να βάλω λέτε την hd5770 με crt emu drivers ή την en8600gt;
Στη περίπτωση της 8600 θα χρειαστεί και πάλι - αν έχω καταλάβει σωστά - να εγκαταστήσω crt emu drivres απλά θα κερδίσω ότι θα συνδέσω το SVIDEO της GPU απευθείας στο svideo της CRT.
Αν βάλω δευτερευουσα την HD5770 η οποία έχει 2dvi και ένα hdmi πως θα μπορέσω να την συνδέσω με την crt?Η χρήση μετατροπέα από HDMI σε VGA έχει lag αρα μάλλον θα πρέπει να την αποφύγω.
Η CRT έχει εισόδους BNC composite και SVIDEO Y/C.
 
Η κάρτα που σου χάρισαν ειναι πολύ καλή για σύγχρονο gaming, δεν ξερω πως θα δουλευψει με 2 διαφορετικα drivers της AMD.
Για σύνδεση δύσκολο το βλέπω να παίξει αμέσως χωρίς μετατροπέα όπως αυτόν που έβαλα, επειδή είχα ρίξει μια ματιά σε διάφορα φόρουμ που ρώταγαν κάποιοι το ίδιο πράγμα πως θα συνδέσουν τηλεόραση που δεν έχει scart επειδή είναι NTSC.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά δεν είναι ξεκαθαρη όπως το γράφεις τι ακριβώς εννοείς. Η rx θα είναι για σύγχρονο gaming κ μια εκ των 5770 κ 8600 θα μπει για retro συνδεδεμένη με την crt. Απλά στην 8600 έχω την svideo θήρα της κάρτας να συνδεθεί απευθείας στην crr.
 
Κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις τιποτα. Περνα καμια custom αναλυση πχ 320χ240 @60, 1280χ240 @60 κλπ με το control panel της nvidia και αν εισαι πολυ τυχερος μπορει να την παρει.
 
Παντως ευτυχως εχουμε τις παλιες εκδοσεις mame και παιζουμε τα arcades γιατι μεγαλυτερες πιθανοτητες εχει καποιος να κερδισει στο λαχειο και στο τζοκερ παρα να παιξει ενα παιχνιδι στην τελευταια εκδοση του mame.Να παιξει δηλαδη mame καποιος που δεν εχει τα roms.

Αν γινεται ας προσπαθησει καποιος να παιξει το cadillacs and dinosaurs στην τελευταια εκδοση του mame..Ας κατεβασει το mame και αν βρει το rom cadillacs and dinosaurs σε usa - japan - world και παιξει εγω μετα θα γινω αστροναυτης.Οτι rom και να κατεβασεις απο αυτα δεν παιζει.

Πιο ευκολα στηνεις retroarch απο την αρχη με ολους τους παλιους emulators και παιζεις παρα να να προσπαθησεις να παιξεις τα παιχνιδια στην τελευταια εκδοση του mame.
 
Ωπα! Γκαντεμια.
Μετα απο κανα 6μηνο εκατσα χτες και αναβαθμισα σε 229 και οντως δεν τρεχει μαλλον κανενα CPS1!!!!!!
Μου βγαζει ενα boot.lua error

Τι σου βγαζει?
 
Ειστε σίγουροι ότι τα roms και τα bios είναι της έκδοσης 229?

Δεν έχω αναβαθμίσει ακόμα, είμαι στην 217.
 
Ακυρο. Παιζουν ΟΚ. Ειχα κανει βλακεια στα plugins
 
mame2003 και εχει ο θεος, παίζουν όλα και είμαι μια χαρά. Δεν θελω να παίξω κάποιο παιχνίδι της Sega που τρέχει σε Core2Duo arcade οπότε δεν χρειάζεται να ανακαλύψω ξανά τον τροχό και παράλληλα την Αμερική.
 
mame2003 και εχει ο θεος, παίζουν όλα και είμαι μια χαρά.
Ανάλογα το παιχνίδι. Κάποια δεν έχουν δεχτεί updates για δεκαετίες. Κάποια άλλα μπορεί να είχαν κάποιο σημαντικό update πρόσφατα.

Μπορεί κάποιο φαινομενικά να παίζει καλά, αλλά τελικά να έχει bugs που να μην τα ξέρεις. πχ λάθος ήχο, λάθος timings κλπ τα οποία να έχουν διορθωθεί σε πιο πρόσφατη έκδοση. Και από ότι ξέρω, πολλά παιχνίδια έχουν βελτιώσεις στο θέμα του ήχου σε σχέση με παλιά. Στην έκδοση 226 πχ, τελειοποιήσανε τον ήχο στο Qbert.

Αλλο ένα παράδειγμα είναι το Bubble Bobble (το αγαπημένο μου) το οποίο έχει δεχτεί 40 updates από την έκδοση 2003 και μετά, και πάνω από τα μισά έχουν να κάνουν με bugs και βελτιώσεις, σύμφωνα με το mameinfo της έκδοσης 217 (αυτή χρησιμοποιώ ακόμα).

Δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι το 2003 παραείναι παλαιό. Αυτοί που γεννήθηκαν τότε είναι ενήλικοι τώρα :biglaugh:
 
Για να σεταρεις το mame τωρα θα ενηλικιωθουν αυτοι που γεννηθηκαν φετος μεχρι να παιξεις. Εχουν παρει τον λαθος δρομο γι'αυτο ξεφυτρωσαν ενα σωρο forks, το retroarch εχει οχι τυχαια ενα σωρο παλια cores, εν τω μεταξυ δεν τους καιγεται καρφι για επιδοσεις, η απαντηση ειναι παρε νεο μηχανημα high end, σε μια φαση ηθελες πιο ισχυρο μηχανημα για mame παρα για crysis :headbangdude:

Φανταζομαι οταν το αφησα σε κατι εκδοσεις 180 ηθελε 5 λεπτα να ανοιξει, ποσο θα θελει τωρα και με ενα σκαναρισμα καμια 1000ρα ρομς
 
Δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο. Τα scanlines όπως πρέπει να είναι.

20210301_222109.jpg
 
Ειστε σίγουροι ότι τα roms και τα bios είναι της έκδοσης 229?

Δεν έχω αναβαθμίσει ακόμα, είμαι στην 217.
To final figh παιζει αλλα το cadillacs and dinosaurs οχι.Πως μπορουμε να ξερουμε απο ποια εκδοση ειναι τα roms?Yπαρχουν τα τελευται roms αν δεν τα εχει καποιος.

Δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο. Τα scanlines όπως πρέπει να είναι.

Προβολή συνημμένου 224139
Κανει μπαμ απο χιλιομετρα μακρια Μαριε οτι αυτα ειναι πραγματικα crt γραφικα και οχι καποιο crt φιλτρο στην lcd.Οι scanlines ακριβως οπως πρεπει να ειναι στα παλια arcades :thumbup:
 
Για να σεταρεις το mame τωρα θα ενηλικιωθουν αυτοι που γεννηθηκαν φετος μεχρι να παιξεις. Εχουν παρει τον λαθος δρομο γι'αυτο ξεφυτρωσαν ενα σωρο forks, το retroarch εχει οχι τυχαια ενα σωρο παλια cores, εν τω μεταξυ δεν τους καιγεται καρφι για επιδοσεις, η απαντηση ειναι παρε νεο μηχανημα high end, σε μια φαση ηθελες πιο ισχυρο μηχανημα για mame παρα για crysis :headbangdude:

Φανταζομαι οταν το αφησα σε κατι εκδοσεις 180 ηθελε 5 λεπτα να ανοιξει, ποσο θα θελει τωρα και με ενα σκαναρισμα καμια 1000ρα ρομς
To RetroArch έχει παλιές εκδόσεις γιατί μπαίνει και σε RetroPie/Pi τα οποία δεν μπορούν να τρέξουν κανένα σοβαρό emulator. Εχει όμως και την τελευταία έκδοση του MAME αν έχεις ένα μηχάνημα της προκοπής.

Aυτο που λες για τα 5 λεπτά φαντάζομαι δεν το λες στα σοβαρα. Εγώ έχω Desktop PC 6 ετών, με το MAME 0.217 σε μηχανικό δίσκο και OΛΑ τα roms (μαζί με μπόλικα CHDs) και κάνει 5 δευτερόλεπτα να ανοίξει. Δηλαδή και 1 λεπτό να έλεγες πάλι υπερβολή θα μου φαινόταν. Δεν ξέρω τι πάει στραβά. Πάντως στο ίδιο σύστημα είχα παλιότερα την έκδοση 0.149 και δεν θυμάμαι να είχε καμία διαφορά στον χρόνο ανοίγματος.

Φαντάζομαι δεν εννοείς το αρχικό σκανάρισμα. Αυτό κάνει κάποια λεπτά, ναι, αλλά γίνεται μόνο μια φορά και πάει ανάλογα με το πόσα roms έχεις, όχι με την έκδοση.

Οσο για τις επιδόσεις στα παιχνίδια, είναι λογικό, όσο ένας emulator γίνεται πιο accurate, ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις. Και πάλι εξαρτάται από το τι σύστημα έχεις αλλά ακόμα και αν έχεις Core 2 Duo, δεν θα πρέπει να έχεις θέμα, τουλάχιστον με τα κλασσικά παιχνίδια που φαντάζομαι παίζεις στην έκδοση 2003.

To final figh παιζει αλλα το cadillacs and dinosaurs οχι.Πως μπορουμε να ξερουμε απο ποια εκδοση ειναι τα roms?
Κοίτα, υπάρχουν κάποια εργαλεία που σκανάρεις τα roms και σου λενε τι και πως. Ομως σίγουρα τα δικά σου δεν είναι της τελευταίας έκδοσης. Η τα roms ή τα bios πρέπει να είναι αρκετά παλιότερα. Αν ήταν τα σωστά θα έτρεχαν κανονικά. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα με το setup σου που δεν μπορώ να ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: Ace
Κοίτα, υπάρχουν κάποια εργαλεία που σκανάρεις τα roms και σου λενε τι και πως. Ομως σίγουρα τα δικά σου δεν είναι της τελευταίας έκδοσης. Η τα roms ή τα bios πρέπει να είναι αρκετά παλιότερα. Αν ήταν τα σωστά θα έτρεχαν κανονικά. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα με το setup σου που δεν μπορώ να ξέρω.
Παλια ειναι τα roms.Το θεμα ειναι αν καποιος εγκαταστησει την τελευταια εκδοση του mame και δεν εχει τα roms και θελει να παιξει μονο το cadillacs and dinosaurs αντε να βγαλει ακρη αφου και να κατεβασει τo rom δεν θα παιζει.Ασε που δεν γραφουν πουθενα απο ποια εκδοση mame ειναι τα roms.
 
Το κάθε ζιπακι έχει μέσα τις roms του παιχνιδιού, το θέμα είναι στην έκδοση τάδε περιμένει να βρει τις ρομς 1-2-5 μέσα, στην νεότερη περιμένει να βρει τις 1-2-4-5 η τις έχει μετονομάσει σε 1α-2β-3γ και πάει λέγοντας. Αυτή την δουλειά κάνει το clrmamepro, τις φτιάχνει βάσει του datfile. Πολλές φορές πρέπει να έχεις όλα τα clone για να σου φτιάξει το σωστό zip.
 
Γι αυτό για μένα η λύση είναι update μία φορά τον χρόνο (για να νιώσω όποια διαφορά) και κατέβασμα από την αρχή όλων των roms. Ετσι κι αλλιώς VDSL έχουμε πλέον, τα 100+ GB που ζητάει για τα πάντα (μαζί με τα extras) δεν είναι κάτι το τρομερό.
 
Παρέλαβα σήμερα και ένα καλώδιο svideo προκει΄μενου να το χρησιμοποιήσω για απευθείας σύνδεση svideo GPU -> svideo philips monitor.
Το pc που έκανα δοκιμές έχει WinXP, Pentium 4 3,0ghz , gpu EN 8600GT
Ξεκίνησα τις δοκιμές πρώτα με αυτό τον υπολογιστή διότι τον έχω και κάθεται στο εργαστήριο καθώς και γιατί εκεί βρίσκεται το philips μονιτορ.
Το καλό μου pc δεν βολευει να ξεκινήσω με αυτό διότι είναι στο γραφείο μου και δεν έχω καλή πρόσβαση σε καλώδιο και γενικά δεν βολευει για δοκιμές σε 1η φαση.

Λοιπόν
1η Δοκίμή Σύνδεση PC εργαστηρίου με philips monitor μέσω svideo gpu -> αντάπτορας από svideo σε κιτρινο καρφί -> αντάπτορας κιτρινο καρφί σε bnc -> BNC input οθόνης
Εικόνα είδα στο boot screen μόλις μπήκε desktop χαθηκε η εικόνα και ακουγόταν ένας υψισυχνος ήχος.

2η Δοκιμή Σύνδεση PC εργαστηρίου με philips monitor μέσω svideo gpu -> καλώδιο svideo -> svideo input οθόνης
Εικόνα είχα κανονικά. Δεν χάθηκε πουθενά. Όμως θα μπορούσα να πω ότι τα γραμματα των εικονιδίων του desktop με το ζορι τα διάβαζα.

Η καρτα γραφικών είναι ρυθμισμένη στην ελάχιστη ανάλυση 800Χ600.

Ερώτηση : να αφήσω την ανάλυση του υπολογιστή ως έχει ; να την χαμηλώσω και αν ναι με ποιον τρόπο; ή δεν παίζει ρόλο στο emulation και μας νοιάζει η ανάλυση του emulator στο fullscreen?

Βλέπετε το ξεκινάω από τους δεινοσαύρους!!!!
 
Bαλε την χαμηλοτερη αναλυση 640x480 με 16bit χρωμα που εχει στις ρυθμισεις εκει που λεει για προχωρημενους γραφει λιστα καταστασεων λειτουργιας και εχει τις αναλυσεις μεχρι 640x480.Exει τις ρυθμισεις γεωμετριας οριζοντια και καθετα για την οθονη με αυτη την καρτα?Aυτη η οθονη ειναι οπως οι crt τηλεορασεις η οπως τα crt pc monitors?
 
Πίσω
Μπλουζα