Τα "ορθογραφικά"

ταινια "οι κληρονομοι"

attachment.php
attachment.php


kli1.JPG

kli.JPG
 
Στην ταινια "κατα λαθος μπαμπας" ο ανθυποπλοιαρχος Γαρελης(Αντρεας Ζησιματος) ζηταει απ τον Κοσμα(Βασιλης Αυλωνιτης) να αλλαξει ονομα στη βαρκα του λογω τουρισμου.Την ειχε ονομασει "μπαμπεσα" αλλά τελικα την "ξαναβαφτισε" αυτη τη φορα "Μαρικακι"

attachment.php
μολις το βλεπει ο ΑΖ του λεει "σβηστο!ειναι ανορθογραφο! "Μαρικακι": το "ι" θελει με "γιωτα"! αυτο θα πει τουρισμος!θα λεν οι ξενοι πως ειμαστε αγραμματοι"

Μετα την αλλαγη:

attachment.php
attachment.php
διορθωθηκε εν μερει το ορθογραφικο λαθος αλλά φαινεται οτι δεν το προσεξε ο ΑΖ αφου δεν του ξαναεκανε παρατηρηση:burn:

katala8osbabas.JPG

katala8.JPG

kat.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι ορθογραφικό λάθος αλλά εναλλακτική γραφή του "μαζί" που ήταν πολύ συνηθισμένη παλιότερα. Δεν ξέρω σε ποια ετυμολογία βασιζόταν και αν ποτέ ήταν η επικρατούσα μορφή της λέξης, πάντως εγώ πάντα το "μαζί" θυμάμαι για κανονικό και το "μαζύ" δευτερεύον.
 
elephadas είπε:
Δεν είναι ορθογραφικό λάθος αλλά εναλλακτική γραφή του "μαζί" που ήταν πολύ συνηθισμένη παλιότερα. Δεν ξέρω σε ποια ετυμολογία βασιζόταν και αν ποτέ ήταν η επικρατούσα μορφή της λέξης, πάντως εγώ πάντα το "μαζί" θυμάμαι για κανονικό και το "μαζύ" δευτερεύον.
:thanx2:elephadas για την πληροφορια!!ηταν κατι που δε γνωριζα αν και μου φανηκε λιγο παραξενο στην αρχη που βρηκα "ορθογραφικο" μονο σ αυτη τη λεξη
 
Χε χε αν ψάξετε για "μαζύ" στο google images θα βρείτε κάτι καταπληκτικές παλιές εικόνες, εξώφυλλα και ετικέτες παλιών δίσκων... και κάμποσα βιντεάκια όπως αυτό

 
ταινια: "ο τσαρλατανος"

attachment.php
attachment.php


ot.JPG

ots.JPG
 
Στην ταινία 'Ένας ξένοιαστος παλαβιάρης'' στην αρχή, φαίνονται ορθογραφικά λάθη σε κιβώτιο που μεταφέρει ένας γερανός.
 
BETTY BOOP είπε:
Στην ταινία 'Ένας ξένοιαστος παλαβιάρης'' στην αρχή, φαίνονται ορθογραφικά λάθη σε κιβώτιο που μεταφέρει ένας γερανός.
ετοιμο Χριστινα :thanx2:

attachment.php


μαλιστα βλεπουμε και μια προσπαθεια διορθωσης σε ενα απ τα ορθογραφικα αλλά χωρις επιτυχια...

attachment.php


xen.JPG

xen2.JPG
 
Στην ταινια "Ξυπνα καημενε Περικλη" η Ξενια Καλογεροπουλου(ως Σια Ασπα και οχι ως Ασπασια) υπαγορευει και διορθωνει το ορθογραφικο λαθος που κανει ο Γιωργος Παντζας:

 
Ορθογραφικα στην ταινια "Οι παπατζηδες"

attachment.php
attachment.php
pa1.JPG

attachment.php


pa2.JPG

pa3.JPG

pap1.JPG
 
Απ την ταινια "Μονο για μια νυχτα"

attachment.php


mon.JPG
 
Απο την ταινια "Η αγνωστος"

attachment.php


iagnostos.JPG
 
Εντάξει, μόνο το "κινδυνεύει" της ξέφυγε.
 
Θα ήταν λάθος στη δημοτική, στην καθαρεύουσα όμως όχι.
 
Για την ακρίβεια, το "σώση" είναι όντως λάθος, αλλά όχι για το "ει". Όπως δείχνει το "τη" μετά το "Κηφισία", η επιστολογράφος χρησιμοποιούσε υπογεγραμμένες. Επομένως έπρεπε να έχει βάλει υπογεγραμμένη και στη δοτική "Κηφισία" κάτω από το α και στο "σώση" κάτω από το η.
 
Πολύ σωστός και παρατηρητικός! :worship:
 
ενδιαφερουσες οι πληροφοριες!ευχαριστουμε

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο καθαρευουσα..
 
Πίσω
Μπλουζα