Τα "ορθογραφικά"

Το "σώση" με ήτα είναι λάθος εδώ, νομίζω.

Πρόκειται για μέλλοντα "θα το σώσει" και ο τύπος ήταν και στην καθαρεύουσα με "ει".

Το "η" (με υπογεγραμμένη) υπήρχε στην υποτακτική (π.χ. "να το σώση", "για να το σώση", "όταν το σώση", "αν το σώση" κλπ.)

Σήμερα οι μορφές των δύο τύπων συμπίπτουν.

:)
 
Όχι. Μπορεί να μη διδάχτηκα ποτέ μου δημοτική (εκτός από τη σύντομη περίοδο της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης που αναφέρω παρακάτω), αλλά διδάχτηκα, διάβαζα και υποχρεωτικά έγραφα καθαρεύουσα για χρόνια και χρόνια, οπότε ξέρω τι γράφω. Τέτοιοι βασικοί κανόνες δεν ξεχνιούνται ποτέ.

Ο μέλλων της καθαρευούσης συνετάσσετο δια της παραθέσεως του "θα" και της υποτακτικής ενεστώτος (δια τον συνεχή μέλλοντα) ή υποτακτικής αορίστου (δια τον στιγμιαίον). Επομένως εγράφετο με ήτα, εν αντιθέσει προς τον μονολεκτικόν μέλλοντα της αρχαίας ελληνικής όστις πράγματι εγράφετο με έψιλον ιώτα (όρα και Τζάρτζανον) :)

Ουσιαστικά και στη δημοτική το ίδιο γίνεται απλώς η υποτακτική τώρα γράφεται με -ει και όχι -η. Το 1964 (περίπου), με την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση του Παπανούτσου επί Παπανδρέου μπήκε η διδασκαλία της δημοτικής στο δημοτικό για λίγο (δεν θυμάμαι αν την κατάργησαν οι μεταγενέστερες κυβερνήσεις των αποστατών ή, το πιθανότερο, η χούντα), αλλά εξακολουθούσαμε να γράφουμε την υποτακτική και τον μέλλοντα με -η (αλλά χωρίς υπογεγραμμένη). Ίσως η υιοθέτηση του -ει θεωρήθηκε πολύ προχωρημένη τότε.
 
Λιλιπουμανή Elephanda, είσαι πολύ σωστός.

Τώρα θυμήθηκα ότι το "θα" προέρχεται από το "θέλει ίνα", άρα χρειαζόταν και αυτό υποτακτική!!!

Τι τραβήξατε και εσείς τα χρόνια εκείνα της διγλωσσίας!
 
Στην ταινια "Ενα παιδι χωρις ονομα" η Μαρινα(Αννα Βενετη) ως "μαμα" διορθωνει το "γιο" της Τακη(Βαγγελης Ιωαννιδης)οταν εκεινος τη ρωτα:"Πώς γραφεται η "ομορφια" μανουλα"; του απαντα:" "Ομορφια" γραφεται με "ομικρον",οχι με "ωμεγα" "

attachment.php


e.JPG
 
Στιγμιοτυπο που βλεπουμε στην ταινια "Ενας βλακας με πατεντα"

attachment.php


1vlp.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία ''Κλασική περίπτωση βλάβης'' φαίνονται ορθογραφικά λάθη σε σημείωμα στην πόρτα του μαγαζιού του Κώστα Τσάκωνα (στο 21.18 και 1.08.00 της ταινίας)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Στην ταινία ''Κλασική περίπτωση βλάβης'' φαίνονται ορθογραφικά λάθη σε σημείωμα στην πόρτα του μαγαζιού του Κώστα Τσάκωνα (στο 21.18 και 1.08.00 της ταινίας)
ετοιμα Χριστινα! :thanx2:

attachment.php
attachment.php


kl1.JPG

kl2.JPG
 
ταινια :"ο μπαμπας μου ο τεντυμπόις"

attachment.php
στον τοιχο της φυλακης γραφει "ατημι κενονυα"

mb1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στη βιντεοταινια "υποψηφιοι βουλευτες και βουλευτινες"

ipopsifvouleftkines.JPG
 
Η ταινία απ' ό,τι διαβάζω είναι του 1980, άρα ίσως κανονική ταινία, όχι βιντεοταινία. Αν και είχε ήδη καθιερωθεί η δημοτική στην εκπαίδευση από το 1976, ο περισσότερος κόσμος όπως είναι λογικό έγραφε ακόμη όπως είχε μάθει στο σχολείο, και σύμφωνα με τους κανόνες που ήξεραν το "θα υπάρχη" ήταν σωστό ακόμη και για πολλούς που έγραφαν σε δημοτική.
 
ευχαριστουμε elephada!

δικιο εχεις,κοιταξα στη retrodb:ειναι ταινια
 
elephadas είπε:
Η ταινία απ' ό,τι διαβάζω είναι του 1980, άρα ίσως κανονική ταινία, όχι βιντεοταινία. Αν και είχε ήδη καθιερωθεί η δημοτική στην εκπαίδευση από το 1976, ο περισσότερος κόσμος όπως είναι λογικό έγραφε ακόμη όπως είχε μάθει στο σχολείο, και σύμφωνα με τους κανόνες που ήξεραν το "θα υπάρχη" ήταν σωστό ακόμη και για πολλούς που έγραφαν σε δημοτική.
elephada ηταν οντως ορθογραφικο λαθος γιατι μετα το διορθωσαν

ipop.JPG
 
Άλλο το "υπάρχει" και άλλο το "θα υπάρχη".
 
Serafeim είπε:
Άλλο το "υπάρχει" και άλλο το "θα υπάρχη".
δεν ηξερα οτι στην καθαρευουσα το ρημα "υπαρχει" εχει διαφορετικη ορθογραφια αναλογα με το χρονο που χρησιμοποιουσε καποιος,ευχαριστω Serafeim
 
στην ταινια "Καραγκιοζης ο αδικημενος της ζωης"

attachment.php
 
Άλλη μια περίπτωση εναλλακτικής αλλά "σωστής" (παλιάς) ορθογραφίας, και για το "βασιληάς" και για το "φείδι". Εγώ τις πρόλαβα, αλλά ως δευτερεύουσες (και αν έγραφα έτσι στο σχολείο θα μου το διόρθωνε ο δάσκαλος).

Το 1998 ο Σπανουδάκης έγραψε στο εξώφυλλο του σχετικού CD "Μαρμαρωμένος Βασιληάς" με την παλιομοδίτικη γραφή επίτηδες, δεν έκανε ορθογραφικό λάθος (όπως υποθέτω επίτηδες έγραψε σ' ενα από τα κομμάτια του "Εάλω η Πόλη" αντί του γραμματικά συνεπέστερου "Εάλω η Πόλις").

Το η στο βασιληάς δικαιολογείται αφού προέρχεται από το ε του βασιλεύς/βασιλέως, αλλά το ει στο οφις > οφίδιον > φίδι δεν ξέρω πώς προέκυψε. Ήταν όμως συνηθισμένο. Επίσης θα δείτε σε παλιά (ή "παληά", συχνά με υπογεγραμμένη στο η, από το "παλαιά") βιβλία να γράφεται "ταξείδι", "ξείδι" κλπ.

Είμαι σίγουρος ότι αν διαβάσετε γραπτά μου εδώ θα βρείτε πολλά "ορθογραφικά" λάθη δικά μου που όμως είναι απλώς η ορθογραφία που είχα μάθει μικρός. Όσο κι αν ξέρω ότι τώρα η "σωστή" γραφή είναι τρελός, κλασικός, τρένο, εμένα το χέρι μου εξακολουθεί να θέλει να γράψει (και το μάτι μου να προτιμάει) τρελλός, κλασσικός, τραίνο.
 
Στην ταινία η "Αρχοντισσα και ο αλήτης" οι ταμπέλες του πλανόδιου πωλητή Νίκου Ρίζου....απλά δεν υπάρχουν!!!! χαχαχααα

"Ενας είνε ο Θανασης"

"Καρέκλε σεζ λώνκ"

"Αν πσονίσης δεν θα χάσης"

"τρανζίστορ διάφωρα"

"ήδη υγηινής"

"μπακύρια"

"δακτυλήδεια"

"μπρίκια ηλεκτρηκά"

"φαράσηα"

"σκούπε"

"πσαλίδεια"

"υφάσματα ις πωλέ πηκιλίε"

αρχοντισσα αλητη&#962.jpg
 
στην ταινια "ο διαιτητης"

di4.JPG

δεν ξερω αν υπαρχει ορθογραφικο λαθος στη λεξη "κουρελο ρεφερι"

Cli.jpg

Clipboard.jpg

Clip.jpg

di2.JPG

di3.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα