Τα παιχνίδια που έβρισκα στα γαριδάκια

Μήπως εννοείς αυτά της προηγούμενης σελίδας που είχα αναρτήσει; Δε θυμάμαι καθόλου το όνομά τους.
 
Καλημέρα παιδια και καλη χρονια. ξερω πως ερχομαι και το ρωταω αργα στην συζητηση σας, αλλα ψαχνω εδω και παρα παρα παρα παρα παρα πολλα χρονια μια αφισα που εδιναν μαζι με τα δρακουλινια και τα αυτοκολλητα που λεγοταν ο πυργος του Δρακουλίνου αν δεν κανω λαθος. οπως ειπα ψαχνω απιστευτα πολλα χρονια αι δεν μπορω να βρω κατι και η αναζητηση μου εφτασε μεχρι την συζητηση σας. αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ημουν υποχρεος. [edit] Καλύτερα πμ για να μην υπάρξει πρόβλημα με τα spam [edit] ευχαριστω πολυ παιδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1975 έβαζαν δώρο σε κάποια γαριδάκια, πλαστικές φιγούρες για σκάκι (πράσινο και κόκκινο αν θυμάμαι καλά). Το είχαμε μαζέψει, το έχουμε στην οικογένεια, δεν ξέρω όμως που είναι. Βρήκα πρόσφατα ένα που το είχαμε διπλό (απλός στρατιώτης), επισυνάπτω φωτογραφία.
 
Το 1975 έβαζαν δώρο σε κάποια γαριδάκια, πλαστικές φιγούρες για σκάκι (πράσινο και κόκκινο αν θυμάμαι καλά). Το είχαμε μαζέψει, το έχουμε στην οικογένεια, δεν ξέρω όμως που είναι. Βρήκα πρόσφατα ένα που το είχαμε διπλό (απλός στρατιώτης), επισυνάπτω φωτογραφία.
Το θυμάμαι αυτό. Νομίζω ζητούσες ξεχωριστά την σκακιέρα. Την ίδια περίοδο θυμάμαι, και ένα συναρμολογούμενο αυτοκίνητο δεκαετίας 20 - 30, που το έδιναν σε κομμάτια. Το θυμάται κανένας?
 
Captain Kal είπε:
Το θυμάμαι αυτό. Νομίζω ζητούσες ξεχωριστά την σκακιέρα. Την ίδια περίοδο θυμάμαι, και ένα συναρμολογούμενο αυτοκίνητο δεκαετίας 20 - 30, που το έδιναν σε κομμάτια. Το θυμάται κανένας?
Πράγματι, τη σκακιέρα τη ζητούσε κανείς από τον περιπτερά ή το ψιλικατζίδικο και ήταν ένα χαρτόνι με τυπωμένα επάνω τα τετραγωνιάκια, διαστάσεων περίπου 20x20 εκατ. Το συναρμολογούμενο δεν το θυμάμαι καθόλου, θα με ενδιέφεραν και εμένα περιγραφή ή φωτογραφίες αν το έχει κάποιος.
 
και αυτα στα δρακουλινια δεν τα βρισκαμαι?
152050.jpg152051.jpg
τα αστερακια ειναι ακομα κολιμενα στο δωματιο τις γιαγιας μου..εχουν περαστει κ με χρωμα

152052.jpg
 

1@mitsakos69[/USER]

στα δρακουλινια δεν θυμαμαι φωσφοριζοντα αστερακια και φεγγαρακια...τετοια φωσφοριζοντα κομματια πωλουνταν σε συσκευασια σε καταστηματα παιχνιδιων.

ειχε φωσφοριζουσες φιγουρες με το Δρακουλινο στα δρακουλινια...βλ. post 57 στο παρον θεμα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

BETTY BOOP είπε:
1@mitsakos69[/USER]
στα δρακουλινια δεν θυμαμαι φωσφοριζοντα αστερακια και φεγγαρακια...τετοια φωσφοριζοντα κομματια πωλουνταν σε συσκευασια σε καταστηματα παιχνιδιων.

ειχε φωσφοριζουσες φιγουρες με το Δρακουλινο στα δρακουλινια...βλ. post 57 στο παρον θεμα
ναι τον δρακουλινο τον θυμαμαι..αλιμονο και τωρα που το σκεφτομαι το φεγγαρι ειναι κ μεγαλο για σισκευασια σε γαριδακια.. σε ευχαριστω που με διαφωτισες ..ειχα αλλη εντυπωσει

 
Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν και τάπες από τα Cheetos με τον Chester. Έχει κανείς; Είχα μαζέψει αρκετές τότε αλλά τώρα ποιος ξέρει που βόσκουν.
 
  • Like
Reactions: ANP

1@johnny19818[/USER]

για σχετικο θεμα με ταπες στο συνδεσμο

Τάπες

εκει θα βρεις και πολλες ταπες με τον chester απο τα γαριδακια cheetos και ενα βιντεακι με τις ταπες αυτες (post 49)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@BETTY BOOP[/USER] Ευχαριστώ Χριστίνα. Όπως βλέπω το θέμα το έχω δει αφού έχω σχολιάσει απλά δε θυμόμουν αν τις βρίσκαμε σε γαριδάκια.
 
[edit] Εκτός κανονισμών [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γεννημένοι στις αρχές των '70s και παλαιότερα, σίγουρα θα αναγνωρίσουν το λογότυπο του Mr Chips!
Πιθανό να θυμηθούν και τα παρακάτω, τα οποία περιέχονταν στα γαριδάκια Mr Chips!

Ανατριχίλα νοσταλγίας, for me...

DSC01225.JPG

Φωτογραφία από τη συλλογή μου...
 
Μικρά αυτοκόλλητα Looney Tunes που έδιναν με διάφορα σνακ, όπως αναγράφεται στο πίσω μέρος!

Προβολή συνημμένου 88559

Προβολή συνημμένου 88558
WOW !! Αυτά κυκλοφόρησαν το 1991. Ένα τέτοιο μέσα σε σακουλάκι με σνακ της Tasty. Κάποιες φορές τύχαινε σακούλι χωρίς χαρτάκι, αλλά και (πιο σπάνια) σακούλι με 2,3 ή και 4 μαζί! Αγαπημένη συλλογή που προσπαθώ να συμπληρώσω από τότε...
 
Το θυμάμαι αυτό. Νομίζω ζητούσες ξεχωριστά την σκακιέρα. Την ίδια περίοδο θυμάμαι, και ένα συναρμολογούμενο αυτοκίνητο δεκαετίας 20 - 30, που το έδιναν σε κομμάτια. Το θυμάται κανένας?

Κομμάτια από συναρμολογούμενο αυτοκίνητο αντίκα Ρολς Ροϋς είχαν τα γαριδάκια Κατσουλίνο. Επίσης είχαν μίνι τηλεσκόπιο, και ένα είδος μπούμερανγκ, που τραβούσες ένα έλασμα, και αφήνοντάς το χτύπαγε έναν άξονα με έλικα που περιστρεφόταν αντίθετα, με αποτέλεσμα ο άξονας να διανύει μια μικρή απόσταση και να επιστρέφει.

Ακροβάτες νομίζω πως τα έλεγαν... Βρίσκονταν σε γαριδάκια με το ίδιο όνομα; Τα θυμάμαι πολύ αμυδρά.

Θυμάμαι επίσης στα γαριδάκια "Μπόζο" ένα κεφάλι Μπόζο πάνω σε ένα σύστημα βεντούζα - ελατήριο. Μικρός, πίστευα (ή μήπως το συζητούσαμε με συμμαθητές στο δημοτικό; Αααααχχχχ γεραματαααα!!!) πως όταν ο περιπτεράς έβλεπε πως αγόραζες πολλά Μπόζο κάποια στιγμή "φρόντιζε" να σου πέσει σακουλάκι με τέτοιο δώρο (πρέπει να ήταν σχετικά δυσεύρετο).

Το σύστημα βεντούζα με ελατήριο το θυμάμαι στα γαριδάκια Χοντρός-Λιγνός. Πάταγες το κεφάλι πιέζοντας το ελατήριο,, και η βεντούζα κολλούσε στη βάση, και μετά με την πίεση του ελατηρίου ξεκολλούσε απότομα, κάνοντας το σύστημα να εκτοξεύεται 50-60 εκατοστά από το πάτωμα. Άλλο δώρο που θυμάμαι ήταν οι κλακέτες, μια κατασκευή με κουμπί που έκανε κλικ κάθε φορά που το πατούσες, και τις προσάρμοζες στις σόλες των παπουτσιών.
 
Zouzou :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Επιτέλους !!!! Μετά από πόσα χρόνια βλέπω το album απο τα δρακουλίνια κ τα Tiny Toon. Θυμάμαι έκανα συλλογή απο δαύτα. Τα Tiny Toon ήταν σίγουρα αρχές 90ς χμμ κάπου μεταξύ '91 με '93

Τις ίδιες συλλογές είχαμε. Από τότε μου λείπει 1 για να συμπληρώσω τον Δρακουλινο ...
 

Συνημμένα

  • Draculinos album.jpg
    Draculinos album.jpg
    888,1 KB · Προβολές: 18
Εγώ έπαθα πλάκα με τι αναμνήσεις μου έφερε η Krios με το καλαμάκι που έβγαζε φούσκες. Παρόλο που δεν φαίνονται οι φωτογραφίες που έχει αναρτήσει (που πολύ θα θελα να τις έβλεπα), η περιγραφή της ήταν τόσο ζωντανή που τα θυμήθηκα λες και μου κάνανε ύπνωση! Τη μορφή του υλικού δε τη θυμάμαι ακριβώς, αλλά θυμήθηκα το καλαμάκι και την προσπαθειά μου να κάνω φούσκες. Θυμάμαι επίσης ότι είχε χαρακτηριστικό άρωμα καθώς φούσκωνε αρκετά ευχάριστο.
 
Πίσω
Μπλουζα