Τα παιχνίδια της συλλογής μου! (filfil1)

Συμφωνώντας απόλυτα με τους από πάνω, +1000 και από εμένα....
 
DINO είπε:
Εντάξει... Τι να πω....Φίλιππε, έχεις ένα τεράστιο θησαυρό στα χέρια σου!

Δημιουργία Μουσείου άμεσα και όλα τα παιχνίδια στημένα μέσα σε προθήκες από γυαλί η plexiglass, μαζί με τα κουτιά τους!

circleag είπε:
Έτσι ακριβώς όπως το θέτει ο DINO!!


Eagle 1 είπε:
Συμφωνώντας απόλυτα με τους από πάνω, +1000 και από εμένα....
Σας ευχαριστω πολυ κυριοι για τα καλα σας λογια, χαιρομαι που σας αρεσουν! :)

Τωρα,οσο αφορα αυτο που ειπωθηκε περι μουσειου...δυσκολο πολυ!!! :xm:

Προς το παρον χαιρομαι που τα μοιραζομαι μαζι σας! :)

Κλεινω την παρουσιαση των ξενων επιτραπεζιων με μερικες ακομα φωτο.

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται.... :)
 
To Excalibur δειχνει να ειναι αρκετα ενδιαφερον επιτραπεζιο και απ' οτι βλεπω εδω, το ταμπλω του παιχνιδιου ειναι υπο την μορφη puzzle! :eek:

Βλεπουμε διαμαντακια για αλλη μια φορα!!! :worship:
 
Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον το Ghost train.. . Έχει μηχανισμούς μέσα, παγίδες κτλ.. Γενικά με τραβάνε πιο πολύ τέτοιου είδους παιχνίδια, που έχουν μηχανισμούς και γίνεται κάτι το διαφορετικό από τα άλλα, οπως το Ghost castle, σταφυλοπαγιδα, pacman, Κληρονόμων 13, ο θρύλος του Ζαγκορ κοκ..

Το συγκεκριμένο επιτραπέζιο που έχεις, είναι του 1974 και είναι μοναδικό, δεν βγήκαν σε άλλες χώρες εκδόσεις, μόνο Αγγλία..

η απορία μου τώρα είναι η εξης: Ζούσες παλιά Αγγλία και εκεί πήγαινες παζάρια για 8 χρόνια που είπες κτλ? αλλιώς πως εξηγείται τόσα επιτραπέζια αγγλικών αποκλειστικά εταιριών?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

viking4a είπε:
η απορία μου τώρα είναι η εξης: Ζούσες παλιά Αγγλία και εκεί πήγαινες παζάρια για 8 χρόνια που είπες κτλ? αλλιώς πως εξηγείται τόσα επιτραπέζια αγγλικών αποκλειστικά εταιριών?
1@viking4a[/USER]

Βρε,εχεις απαντησει ηδη μονος σου εδω ..... :p

viking4a είπε:
.....8 χρόνια σε παζάρια, ebay κτλ.... Χμμμμ, μάλιστα...Είσαι το είδωλο μου, χαχαχα!!!

Keep going!! ;)
 
Σταύρο, δλδ απο το αγγλικό ebay αγορές;

Επειδή μου φαίνεται παράξενο μονο επιτραπέζια αγγλικών εταιριών....

Αυτη η Harrington's παντως, ειναι ο,τι η γερμανική Ravensburgers, όπως τα δικά μου τα περισσότερα ειναι τέτοια...
 
viking4a είπε:
Σταύρο, δλδ απο το αγγλικό ebay αγορές;Επειδή μου φαίνεται παράξενο μονο επιτραπέζια αγγλικών εταιριών....

Αυτη η Harrington's παντως, ειναι ο,τι η γερμανική Ravensburgers, όπως τα δικά μου τα περισσότερα ειναι τέτοια...
Off topic mode on

Βασιλη,οτι και να σου πω...ψεμματα θα 'ναι. :xm:

Αυτο που σιγουρα ξερω,ειναι οτι ο Φιλιππος εκανε αγορες απο ebay για πολυ καιρο,

τωρα αν ηταν απο αγγλικο,γερμανικο,γαλλικο κλπ....δυστυχως δεν το γνωριζω. :sleep:

Και για να κλεισουμε το off topic γιατι αρχιζουμε να ξεφευγουμε -και ΔΕΝ ειναι αυτο το θεμα μας - το πως,απο που

και με ποιο τροπο αποκτηθηκε η συλλογη, εχει απαντηθει απο τον ιδιο τον Φιλιππο εδω, τα υπολοιπα νομιζω ειναι περιττα! :)

Off topic mode off
 
viking4a είπε:
η απορία μου τώρα είναι η εξης: Ζούσες παλιά Αγγλία και εκεί πήγαινες παζάρια για 8 χρόνια που είπες κτλ? αλλιώς πως εξηγείται τόσα επιτραπέζια αγγλικών αποκλειστικά εταιριών?
Φιλε viking...

(αν και ομολογω πως αισθανομαι οτι πρεπει να απολογηθω για κατι που εκανα,

παρολα αυτα εχω ολη την καλη διαθεση και θα σου απαντησω... :) )

εχω ριξει απειρες ωρες ψαξιματος στο αγγλικο ebay καθως επισης και απειρες ωρες ψαξιματος στα Κυριακατικα παζαρια

της Αθηνας για να βρω ολα αυτα τα υπεροχα επιτραπεζια που ειδατε παραπανω.

Ενα παθος εχω (εκτος βεβαια της οικογενειας μου) να συλλεγω παλια παιχνιδια.

Μου αρεσει,ειναι το χομπυ μου,το μερακι μου,η τρελα μου, οπως θελεις ονομασε το.

Και πραγματικα μου δινει μεγαλη χαρα το οτι τα μοιραζομαι μαζι σας,γιατι ετσι αισθανομαι οτι συμμετεχουν και αλλοι στη τρελα μου

και δεν ειμαι μονος μου. :)

Ελπιζω να σε καλυψα. :)

Και μετα απο αυτη την μικρη παρενθεση,συνεχιζω την παρουσιαση της συλλογης, με τον δευτερο κυκλο ελληνικων επιτραπεζιων.

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται.... :)
 
Ε μα ειπα κι εγω....τοσα posts,τοσα επιτραπεζια και να μην υπαρχει το Hero Quest!!!! :D

Στην επομενη επισκεψη για καφε δεν την γλυτωνεις....θα το στρωσεις με συνοπτικες!!! :p

Εν τω μεταξυ, "Παρτυ Πιθηκων" - "Πινοκιο" και "Νιλς Χολγκερσον" πρωτη φορα τα βλεπω!!! :eek:

Αυτα οντως αξιζουν αναλυτικη παρουσιαση! :)
 
filfil1, ευχαριστω, με κάλυψες πλήρως τώρα..

οχι, δεν ειναι απολογία, απλά εγώ αρκετές φορες είμαι πιο περίεργος η θέλω να τα μαθαίνω ολα (τιμές,απο που το πήραν κτλ) κι ας μην θέλουν οι άλλοι να πουν πολλά πράγματα, και μερικές φορες μπορεί να γίνω και πιεστικός, έτσι κάνω, επειδή κι εγώ έτσι κάνω για τον εαυτό μου, δεν αφήνω τίποτα κρυφό, τα λεω ολα, αν και μερικές φορες δε πρέπει..

Παντως,στην περίπτωση σου ήταν καθαρά αγνή περιέργεια, δεν ρωτάω ουτε τιμές ουτε τίποτα άλλο,χαχα!! :p

Στο θέμα μας...έχεις άπειρα επιτραπέζια,και ανεβαίνει η συναισθηματική και πραγματική οικονομική και συλλεκτική αξία, επειδή ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ, αυτο ειναι το δυσκολότερο πλεον σε συλλεκτικό θεμα, και το ζηλεύω απίστευτα, εγώ ποτε δε θα το καταφέρω αυτο,όσα κι αν αγοράσω, επειδή μένω εξωτερικό...Δε πα να έχω και 1.000 επιτραπέζια, τι να το κάνω αν ειναι ξένα (γερμανικά κοκ),κατάλαβες τι εννοώ;

Μπραβο στο μεράκι σου και πολλά συγχαρητήρια και πάλι φιλε!!

Κρατα τα σε όσο καλύτερη κατασταση μπορείς για να μη χαλάνε, έχουν ιστορική αξία πλεον, είσαι απο τους ελάχιστους στην Ελλάδα...

και μπράβο Σταύρο που τον ξετρυπώσες έναν τόσο μεγάλο κρυμμένο συλλέκτη παιχνιδιών, αξίζεις κι εσύ συγχαρητήρια... ;)
 
filfil1 είπε:
Και μετα απο αυτη την μικρη παρενθεση,συνεχιζω την παρουσιαση της συλλογης, με τον δευτερο κυκλο ελληνικων

Συνεχιζεται....
Τι είδαμε, τι βλέπουμε και ακόμα τι θα δούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και πάλι για τη συλλογή σου φίλτατε filfil, έχεις παιχνίδια που βλέπω για πρώτη φορά και που δεν έχουν ούτε οι σχετικές βάσεις δεδομένων! !!! Συνέχισε να μας εκπλήσσεις τόσο ευχάριστα!!!!!!

ΥΓ: Πλέον κατανοώ την πρακτική δυσκολία να κάνεις ένα Μουσείο..... Χρειάζεσαι τουλάχιστον 8όροφο κτήριο για να εκθέσεις σωστά όλους αυτούς τους θησαυρούς......
 
Φιλε Eagle,σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια! :)

Συνεχεια με μερικες ακομα φωτογραφιες.... :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται... :)
 
Ενα κι ενα ολα τους!!! :thumbup:

Τα "7 Παιχνιδια" απο το "Πεταλο" ειχαν και 2η σειρα. ;)
 
post 7: η ΜΟΝΟΠΟΛΗ και ο ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ μου ειχαν χαρισει ατελειωτες ωρες παιχνιδιου...

 


αμυδρα θυμαμαι το παιχνιδι ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ...


 


post 11: Κατά τη δεκαετία του 90 (θυμάμαι στις αρχές) είχε κυκλοφορήσει το επιτραπέζιο παιχνίδι ''Κροκοδειλοδοντάκιας'' (Crocodile's dentist) από την Parker. Το παιχνίδι είχε ένα κροκοδειλάκι του οποίου τα δόντια έβγαιναν και ψαλιδάκια για τα δόντια. Στόχος ήταν να βγάλεις τα δοντακια του κροκόδειλου χωρίς να ''επιτεθεί'' κλείνοντας το στόμα του.



σε φιλικο σπιτι ειχα παιξει το παιχνιδι ''Κροκοδειλοδοντακια'' και μου αρεσε!!!



Αγωνία πολλή μη σου χιμηξει ο...συμπαθης...κροκοδειλος!


 


MISTER RICHTER: Ανακάλυψα το παιχνίδι αυτό στο εξοχικό μιας φίλης μου και έπαθα πλάκα!!!!!Περιττό να πω ότι λειτουργεί ακόμα!!!!!!!Από μικρή μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το παιχνίδι...Θυμάμαι δεν ήξερα την ονομασία του παιχνιδιού και το έλεγα "Αυτουλάρος" από τα περίεργα αυτιά της φιγούρας...


 


στα post 42 και 58 το παιχνιδι DOWNFALL ειναι γνωστο στην ελληνικη εκδοση με το ονομα 'Κατρακυλα''


 


στο post 62 το παιχνιδι Prickly Pile-Up ειναι προφανως παιχνιδι ισορροπιας των αντικειμενων το ενα πανω στο αλλο.


 


Οσο για το παιχνιδι Μυστηρια στο Πεκινο (post 68) τι να πω; Είχα αποκτήσει το επιτραπέζιο αυτό (σε διαφορετικη εκδοση από την παραπανω) αρχές δεκαετίας του 90 και δεν το εκτίμησα καθόλου γιατί δεν καταλάβαινα πως παιζόταν (όταν είσαι πιτσιρίκι τι να καταλάβεις από σύνθετα επιτραπέζια?). Αργότερα έμαθα τον τρόπο παιξίματος και ήταν τρελή πόρωση να προσπαθείς να λύσεις τα μυστήρια που περιλαμβανονταν στο βιβλιο με τις υποθεσεις με τους κινέζους-ύποπτους! Το επιτραπέζιο κυκλοφορεί μέχρι σήμερα...


 


Ενδιαφερον επισης παρουσιαζει και το παιχνιδι ''Το παιχνιδι της ειρηνης'' (post 72), με αισιοδοξα και...παντα επικαιρα μηνυματα...!


 

 

 


Και παλι πολλα συγχαρητηρια για τη συλλογη!!!
:flower:

:animeek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλη Betty Boop, σε ευχαριστω πολυ! :)

Συνεχιζω με ενα ακομα σετακι φωτογραφιων απο ελληνικα επιτραπεζια. :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται.... :)
 
Ομολογω να πω οτι το "Πεταλο" με εκπλησει ευχαριστα με το "Meteor". :)

Δεν το ειχα ξαναδει... :sleep:

Οπως επισης δεν ειχα ξαναδει και τις "Σαμπανιες".... :sleep: .....αντε, στην Υγεια μας!!!!
t3413.gif


Ευχαριστη εκπληξη επισης ο "Μεγας Αλεξανδρος"! :)
 
απ'ό,τι καταλαβαινω το παιχνιδι ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ειναι παιχνιδι ισορροπιας...ποτηριων;

θα ηθελα να διαβασω τις οδηγιες...

:what:

το παιχνιδι Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΦΙΔΙΩΝ ειναι το κλασσικο παιχνιδι Φιδακι;

το παιχνιδι ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ειναι παιχνιδι απο την εταιρεια ΔΕΣΥΛΛΑΣ, αριστουργηματα εχουν κυκλοφορησει απο αυτη την εταιρεια και οχι μονο απο αυτη...

το παιχνιδι ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ εχει σχεση με την ομωνυμη τηλεοπτικη σειρα της κρατικης τηλεορασης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μπορείς να ποστάρεις και άλλες εικόνες από το ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ και τα ΤΡΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ θα ήσουν άπαιχτος.
 
απ'ό,τι καταλαβαινω το παιχνιδι ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ειναι παιχνιδι ισορροπιας...ποτηριων;

θα ηθελα να διαβασω τις οδηγιες...

:what:

το παιχνιδι Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΦΙΔΙΩΝ ειναι το κλασσικο παιχνιδι Φιδακι;

το παιχνιδι ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ειναι παιχνιδι απο την εταιρεια ΔΕΣΥΛΛΑΣ, αριστουργηματα εχουν κυκλοφορησει απο αυτη την εταιρεια και οχι μονο απο αυτη...

το παιχνιδι ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ εχει σχεση με την ομωνυμη τηλεοπτικη σειρα της κρατικης τηλεορασης;

θα ηθελα επισης οδηγιες για το παιχνιδι ''Το παιχνιδι της ειρηνης'' (post 72)...

χαιρομαι που ειμαι μελος στην κοινοτητα του retromaniax...

:flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:animeek: τρελαίνομαι!!!!

aa9addcf-56da-4136-8a22-1daeab6ce5b5.jpg


Αν επιτρέπεται ποσο καιρό σου πήρε να μαζέψεις όλα αυτά που έχεις στην συλλογή σου;
 
Πίσω
Μπλουζα