Τα παραμύθια της κούκλας (1983 ΕΡΤ)

Καλή χρονιά και σε εσάς κύριε Λαδόπουλε!!! :)
 
Γεια σε όλους.

Είχα πολύ καιρό να μπώ στο σιτε κι εχω πάθει σοκ. Την Κυριακή που μας πέρασε μνημόνευα τον Φόντα Λαδομπρακόπουλο γιατί είδα φωτογραφία του στο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας ΘΕΜΑ. Ανοίγω τη σελίδα και τον βρίσκω εδώ!!!!!!!!

Κύριε Λαδόπουλε Θα ζήσετε χίλια χρόνια!!!! Θυμάμαι με τις ξαδέρφες μου σας στέλναμε γράμμα στην εκπομπή σας και σας βάζαμε και ασπιρίνη μέσα στο γράμμα γιατί πάντα είσασταν με κασκόλ και βήχατε,ως Φόντας!!!!!!!

Παραπάνω γράφεται κάτι πολύ ωραο:

Κάντε τη νοσταλγία σας απαίτηση!

Ο Ελληνικός λαός διψά για την επιστροφή της ΚΟΥΚΛΑΣ. Είστε ο μόνος που μπορείτε να βοηθήσετε. Δώστε μας λίγα λεπτά απο κούκλα, και απαλάξτε μας από τους παιδικούς μας εφιάλτες που ακόμη μας βασανίζουν

Και συνεχίζω να έχω αναπάντητα ερωτήματα: Θα δούμε βίντεο της κουκλας μέσα στο 2008 (έστω και dvd!!!!LOL!!!!),

H κούκλα είχε όνομα τότε(Μαρία,Κατίνα,Χρυσούλα)?

Ως παιχνίδι υπάρχει η κούκλα,την έχει κάποιος φυλάξει η αγνοείται?????

Η βασίλισσα κούκλα πρέπει να ξυπνήσει από τα κρύα μπουντρούμια της Αγίας Παρασκευής (μεγάλη η χάρη της) όπου στεγάζεται η ΕΡΤ και να επιστρέψει στο θρόνο της, στην πρωινή ζώνη με δική της καθημερινή εκπομπή, απέναντι απο τις ζωντανές βασίλισσες Μενεγάκη,Μελέτη και το ζωντανό βασιλιά Αρναούτογλου. Θα γίνει μεγάλος πόλεμος με την επιστροφή της

Ο λαός και η AGB από τώρα δίνει την πρωτιά στην ΚΟΥΚΛΑ
 
Dominion είπε:
Ίσως ο John Alepou που έχει το βιβλίο των τηλεοπτικών σειρών να μπορεί να κάνει κάτι, εγώ βασίζομαι κυρίως στη μνήμη μου (δεν μπορείς να σαι πάντα βέβαιος)
Δυστυχώς (και με όλο το θάρρος που απαντώ εγώ) δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο βιβλίο, το οποίο βιβλίο δεν αναφέρει καμία παιδική σειρά (ούτε Ταξίδι στη χώρα με τα μαύρα και τα άσπρα τετράγωνα, ούτε Ιόλη, ούτε Θησαυρό της Βαγίας γκρ.....

Και τώρα που διάβασα όλο το φόρουμ κι έμεινα άφωνος με τη συμμετοχή του κυρίου Κώστα ειλικρινά χαίρομαι που με αφήνετε να μοιράζομαι κι εγώ τη δική μου συγκίνηση. Κύριε Κώστα, η κιβωτός της μνήμης χτίζεται σιγά σιγά από πρωτομάστορες που δεν μάχονται στο μέτωπο αλλά στα μετόπισθεν. Κι η μάχη κρίνεται και στο πεδίο αλλά και στο γραφείο. Όταν ένα παιδί (γιατί μετά από 30 και 40 χρόνια εξακολουθεί να είναι παιδί) αναπολεί τις στιγμές που του δίδαξαν κάτι, το επιμόρφωσαν, το βοήθησαν να ολοκληρωθεί σαν προσωπικότητα και τις αποζητά, είτε είναι εικόνες, είτε άνθρωποι, πολύ απλά νιώθει να επιστρέψει σε αυτές, όπως το κοτοπουλάκι στη μάνα του σε ώρα βροχής. Δεν είστε παροπλισμένος, δεν είστε στην άλλη όχθη του ποταμού. Ακόμη κι αν κάποιοι κοντόφθαλμοι σας απομάκρυναν, δε σας εξουδετέρωσαν. Απόδειξη είναι το δάκρυ, η χαρά, η αγάπη, ο ενθουσιασμός των παιδιών που σας υποδέχτηκαν στο φόρουμ. Και φυσικά όπως κάθε μοναχικός καβαλάρης καλείστε να πολεμήσετε τους ανεμόμυλους με ελάχιστη βοηθεια αλλά με πολλούς συμμάχους. Καλωσορίσατε και συγχαρητήρια για το site. Μακάρι να είχα χρήματα να υλοποιήσω όλα τα εκδοτικά προγράμματα που έχετε στο μυαλό σας και γενικά να βοηθήσω στην έντυπη ή και ηλεκτρονική διατήρηση της παιδικής μας μνήμης.
 
από Κώστα Λαδόπουλο

Άργησα να απαντήσω γιατί έχω χαθεί με χίλια δυό θέματα μέσα στο Δίκτυο. Ζητώ συγνώμη. Αν ακούγεται υπερβολικό, το θεωρώ αγένεια να μην απαντάει κανείς και να απλώνεται μιά σιωπή, πράγμα συνηθισμένο.Ευχαριστώ πολύ γι αυτά που λες. Ο ανεμόμυλος της ΕΡΤ ήταν και είναι πολύ ογκώδης, αν και κούφιος, γιά κατανοήσιμους λόγους. Δε θα μπορούσε να ήταν αλλιώς...

Δε παραπονιέμαι σε καμιά περίπτωση. Το λέω αλήθεια. Ήταν πολλοί οι λόγοι που σταμάτησα και έκλεισα την πόρτα πίσω μου. Στην άλλη άκρη του ποταμού περνάει κανείς, είτε από την καθημερινή ζωή(στις πόλεις) που κάνει ότι μπορεί γιά να μας περάσει εκεί, είτε επειδή το θέλει κανείς. Αν είναι έτσι, μπαίνει σε καινούρια τοπία, αφήνοντας τους άλλους πίσω. Τελικά, ανήκω στη δεύτερη περίπτωση.

Ευχαριστώ και γιά μόνο και που σκέφτηκες γιά εκδόσεις. Έχω έτοιμο ένα πακέτο και το στέλνω αυτές τις μέρες, μιά και το ζήτησαν, στον καλύτερο, πιστεύω, εκδοτικό οίκο της χώρας μας. Ίδομεν...

Θά'θελα πολύ να σου σφίξω από κοντά το χέρι. Κάπου στο φθινόπωρο του 2008 θα γίνει παρουσίαση ενός ιδιότυπου λεξικού που έφτιαξα. Θα ήταν μεγάλη χαρά να σε καλέσω, όπως και τα άλλα παιδιά αυτού του site που δείχνουν τόσο καλή και τρυφερή στάση. Στείλτε μου τα email σας στο http://www.proinakia.blogspot.com'>http://www.proinakia.blogspot.com και υπόσχομαι πως θα το κάνω.

Και πάλι ευχαριστώ

Κώστας Λ.

ΥΓ. Θα χαρώ πολύ να με "επισκέπτεσαι" στα

http://www.elkibra-machine.blogspot.com

http://www.elkibra-rebetiko.blogspot.com

http://www.proinakia.blogspot.com

mhmerotategiatipino είπε:
Δυστυχώς (και με όλο το θάρρος που απαντώ εγώ) δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο βιβλίο, το οποίο βιβλίο δεν αναφέρει καμία παιδική σειρά (ούτε Ταξίδι στη χώρα με τα μαύρα και τα άσπρα τετράγωνα, ούτε Ιόλη, ούτε Θησαυρό της Βαγίας γκρ.....
Και τώρα που διάβασα όλο το φόρουμ κι έμεινα άφωνος με τη συμμετοχή του κυρίου Κώστα ειλικρινά χαίρομαι που με αφήνετε να μοιράζομαι κι εγώ τη δική μου συγκίνηση. Κύριε Κώστα, η κιβωτός της μνήμης χτίζεται σιγά σιγά από πρωτομάστορες που δεν μάχονται στο μέτωπο αλλά στα μετόπισθεν. Κι η μάχη κρίνεται και στο πεδίο αλλά και στο γραφείο. Όταν ένα παιδί (γιατί μετά από 30 και 40 χρόνια εξακολουθεί να είναι παιδί) αναπολεί τις στιγμές που του δίδαξαν κάτι, το επιμόρφωσαν, το βοήθησαν να ολοκληρωθεί σαν προσωπικότητα και τις αποζητά, είτε είναι εικόνες, είτε άνθρωποι, πολύ απλά νιώθει να επιστρέψει σε αυτές, όπως το κοτοπουλάκι στη μάνα του σε ώρα βροχής. Δεν είστε παροπλισμένος, δεν είστε στην άλλη όχθη του ποταμού. Ακόμη κι αν κάποιοι κοντόφθαλμοι σας απομάκρυναν, δε σας εξουδετέρωσαν. Απόδειξη είναι το δάκρυ, η χαρά, η αγάπη, ο ενθουσιασμός των παιδιών που σας υποδέχτηκαν στο φόρουμ. Και φυσικά όπως κάθε μοναχικός καβαλάρης καλείστε να πολεμήσετε τους ανεμόμυλους με ελάχιστη βοηθεια αλλά με πολλούς συμμάχους. Καλωσορίσατε και συγχαρητήρια για το site. Μακάρι να είχα χρήματα να υλοποιήσω όλα τα εκδοτικά προγράμματα που έχετε στο μυαλό σας και γενικά να βοηθήσω στην έντυπη ή και ηλεκτρονική διατήρηση της παιδικής μας μνήμης.
 
από Κώστα Λαδόπουλο

από Κώστα Λαδόπουλο (εεε, Φώντα Λαδοπρακόπουλο, ήθελα να πω...)

Έχω πάθει κι εγώ σοκ από σένα! Αυτές οι ασπιρίνες... Είναι πολύ συγκινητικά αυτά τα πράγματα και τα καταλαβαίνει κανείς καλά, μόνο όταν κάνει παιδιά. Μιά άλλη φορά, έτσι γι αστείο, είχε ζητήσει ο Φώντας να του στείλουν κανένα πορτοκάλι. λόγω βιταμινών C, γιατί ήταν κρυωμένος... Θα φανεί υπερβολικό αλλά, μου τηλεφώνησαν από το θυρωρείο της ΕΡΤ και μου είπαν να μη το ξαναπώ, γιατί ερχόντουσαν αυτοκίνητα γονιών με πορτοκάλια! Δεν υπερβάλλω.

Να σου πω, μήπως έχεις κρατήσει την εφημερίδα ή έχεις κόψει το απόκομμα από το ΘΕΜΑ; Θα μ' ενδιέφερε πάρα πολύ να το έβλεπα, ακόμα περισσότερο γιατί μένω στο εξωτερικό και, εκ των πραγμάτων, έχω απομονωθεί. Αν το έχεις, θα μου έκανες τεράστια χάρη αν μου το έστελνες στη διεύθυνση:

KOSTAS LADOPOULOS - SOLSKENSV. 13, 146 46, TULLINGE, SWEDEN. Το πιό εύκολο βέβαια θα ήταν να τό'στελνες ηλεκτρονικά, αν δε το πέταξες.

Πάρα πάρα πολλά χαιρετίσματα στις ξαδέρφες σου

xarhs_xs είπε:
Γεια σε όλους.Είχα πολύ καιρό να μπώ στο σιτε κι εχω πάθει σοκ. Την Κυριακή που μας πέρασε μνημόνευα τον Φόντα Λαδομπρακόπουλο γιατί είδα φωτογραφία του στο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας ΘΕΜΑ. Ανοίγω τη σελίδα και τον βρίσκω εδώ!!!!!!!!

Κύριε Λαδόπουλε Θα ζήσετε χίλια χρόνια!!!! Θυμάμαι με τις ξαδέρφες μου σας στέλναμε γράμμα στην εκπομπή σας και σας βάζαμε και ασπιρίνη μέσα στο γράμμα γιατί πάντα είσασταν με κασκόλ και βήχατε,ως Φόντας!!!!!!!

Παραπάνω γράφεται κάτι πολύ ωραο:

Κάντε τη νοσταλγία σας απαίτηση!

Ο Ελληνικός λαός διψά για την επιστροφή της ΚΟΥΚΛΑΣ. Είστε ο μόνος που μπορείτε να βοηθήσετε. Δώστε μας λίγα λεπτά απο κούκλα, και απαλάξτε μας από τους παιδικούς μας εφιάλτες που ακόμη μας βασανίζουν

Και συνεχίζω να έχω αναπάντητα ερωτήματα: Θα δούμε βίντεο της κουκλας μέσα στο 2008 (έστω και dvd!!!!LOL!!!!),

H κούκλα είχε όνομα τότε(Μαρία,Κατίνα,Χρυσούλα)?

Ως παιχνίδι υπάρχει η κούκλα,την έχει κάποιος φυλάξει η αγνοείται?????

Η βασίλισσα κούκλα πρέπει να ξυπνήσει από τα κρύα μπουντρούμια της Αγίας Παρασκευής (μεγάλη η χάρη της) όπου στεγάζεται η ΕΡΤ και να επιστρέψει στο θρόνο της, στην πρωινή ζώνη με δική της καθημερινή εκπομπή, απέναντι απο τις ζωντανές βασίλισσες Μενεγάκη,Μελέτη και το ζωντανό βασιλιά Αρναούτογλου. Θα γίνει μεγάλος πόλεμος με την επιστροφή της

Ο λαός και η AGB από τώρα δίνει την πρωτιά στην ΚΟΥΚΛΑ
 
Matilda Percy είπε:
Μιά άλλη φορά, έτσι γι αστείο, είχε ζητήσει ο Φώντας να του στείλουν κανένα πορτοκάλι. λόγω βιταμινών C, γιατί ήταν κρυωμένος... Θα φανεί υπερβολικό αλλά, μου τηλεφώνησαν από το θυρωρείο της ΕΡΤ και μου είπαν να μη το ξαναπώ, γιατί ερχόντουσαν αυτοκίνητα γονιών με πορτοκάλια!

xarhs_xs είπε:
Θυμάμαι με τις ξαδέρφες μου σας στέλναμε γράμμα στην εκπομπή σας και σας βάζαμε και ασπιρίνη μέσα στο γράμμα γιατί πάντα είσασταν με κασκόλ και βήχατε,ως Φόντας!!!!!!!
Και συνεχίζω να έχω αναπάντητα ερωτήματα: Θα δούμε βίντεο της κουκλας μέσα στο 2008 (έστω και dvd!!!!LOL!!!!),

H κούκλα είχε όνομα τότε(Μαρία,Κατίνα,Χρυσούλα)?

Ως παιχνίδι υπάρχει η κούκλα,την έχει κάποιος φυλάξει η αγνοείται?????
Mα ειναι τοσο γλυκες αυτες οι παιδικες ψυχουλες που συμπασχουν με τους αγαπημενους ηρωες τους. Φανταστειτε ποσο θα γκρινιαζαν στους γονεις τους, ωστε να τους αναγκασουν να πανε τα πορτοκαλια στην ΕΡΤ. Τα παιδια ζουν πραγματικα την καθε λεπτομερεια με τον δικο τους εντονο τροπο. Ειναι πραγματικα συγκινητικα ολα αυτα.

Αληθεια τι εγινε η κουκλα? Εχει δικιο ο xarhs_xs που αναρωτιεται :)
 
από Κώστα Λαδόπουλο

Η κούκλα ανήκε στο Νίκο Πιλάβιο (Παραμυθάς) και εκείνος την έχει...

Στο blog http://www.proinakia.blogspot.com μπήκαν, πριν από λίγο, άλλες πληροφορίες και νέες φωτο. γιά τα "Παραμύθια της κούκλας".

Domniki είπε:
Mα ειναι τοσο γλυκες αυτες οι παιδικες ψυχουλες που συμπασχουν με τους αγαπημενους ηρωες τους. Φανταστειτε ποσο θα γκρινιαζαν στους γονεις τους, ωστε να τους αναγκασουν να πανε τα πορτοκαλια στην ΕΡΤ. Τα παιδια ζουν πραγματικα την καθε λεπτομερεια με τον δικο τους εντονο τροπο. Ειναι πραγματικα συγκινητικα ολα αυτα.
Αληθεια τι εγινε η κουκλα? Εχει δικιο ο xarhs_xs που αναρωτιεται :)
 
εντυπωσιακο αυτο που διαβαζω στο blog και εχει αναφερθει και εδω απο οτι θυμαμαι, οτι μονος σας αναλαβατε να κανετε πολλα πραγματα και τραβηξατε την κουραση!

αξιζε τον κοπο ομως!
 
O Θεός είναι μεγάλος!!!!!!!!!!

Αξιώθηκα μετά από τόσα χρόνια να δω την βασίλισσα των βασιλισσών

http://proinakia.blogspot.com/2007/12/blog-post_2736.html

Είναι η απόλυτη Εθνική Σταρ πιστεύω.

Τον τίτλο της Εθνικής Σταρ τον είχε η Κάντυ Κάντυ,αλλά η κούκλα είναι Ελληνίδα, οπότε της τον παίρνει επάξια.

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί βιντεάκι με κούκλα να κινείται?????????

Ο Πηλάβιος που έχει την κούκλα,την έχει εκτεθιμένη σε κοινή θέα, η σε θυρίδα. (ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ,ΘΑ ΤΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΣΕΒΟΜΟΥΝΑ).Αλήθεια ζεί ο Πηλάβιος ή τον έφαγε η κούκλα?????

Η φωτογραφία της κούκλας θυμίζει φωτογραφία από το βιβλίο των νεκρών,σύμφωνα με την ταινία THE OTHERS!!!!!

Koύκλα πρέπει να βγείς από τα συρτάρια του Πηλάβιου,να κάνεις το δυναμικό σου come back και να δοξάσεις τον Ελληνισμό στα πέρατα του κόσμου.

Το Ηollywood και το κόκκινο χαλί των όσκαρ σε περιμένει να περπατήσεις. Κάπου στην Αμερική ένα παληκάρι με το όνομα Chucky καρδιοχτυπά για σένα!!!!!!!!!!!

Κούκλα προχώρα, ο απανταχού Ελληνισμός σε σέβεται και είναι πάντα μαζί σου
 
Κι ένα τεκμήριο για την αγαπημένη μας σειρά από Ρομάντσο του 1984.
 
τα παραμυθια της κουκλας

Πολυ 'πρωτοτυπη' σειρα-κουκλοθεατρο που αντι για μαριονετες ειχε υπαρκτα χρησιμοποιημενα παιχνιδια,

με τη (καπως εκνευριστικη) φωνη της Ολιας Στεφανιδου. Τα ιδια παιχνιδια ειχαν διαφορετικους ρολους σε καθε ιστορια. Θυμαμαι χαρα οταν ειχα σταμπαρει στη οθονη ενα κουκλακι απο αυτα που ειχα!

Μου ειχε κανει εντυπωση ενα επεισοδιο με καποιον κακο, τον Μοράν, που μισουσε τα παιχνιδια. Σε καποια φαση ειχε εμφανιστει ως μια μαυρη σιλουετα (ηθοποιος) με κρανος μηχανης. Μαλιστα ειχε και σηκουελ, με τον τιτλο 'Η επιστροφη του Μοραν'. Στο τελος ειχε εμφανιστει και ο θεος των παιχνιδιών που λεγόταν Πόντος (!?!?!?!?) και εξαφανισε τον Μοράν... μιλαμε για μυθοπλασία έτσι; :D

Ο αγαπημενος μου ηρωας ηταν ενας ιπποτης, που ηταν κανονικη μαριονετα με σχοινιά και ειχε σχετικα πιο καλες κινησεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωχ Rakeesh εσυ θυμασαι λεπτομερειες...εγω παλι μονο την ακρως τρομακτικη φωνη της Ολιας Λαζαριδου θυμαμαι...ακομα και τωρα ανατριχιαζω :precry:
 
Πραγματικά πολύ προχωρημένη "σύλληψη" και δημιουργία για τα ελληνικά δεδομένα...
 
Τα παραμυθια της κουκλας

Αγαπημένη μου παιδική σειρά στις αρχές της δεκαετίας του '80. θυμάμαι τη χαρακτηριστική φωνή της ηθοποιού Όλιας Λαζαρίδου. Αν θυμάται κάποιος περισσότερα για χρονολογία, κανάλι, κλπ ας βοηθήσει.
 
παιδιά ήτανε σίγουρα η Όλια Λαζαρίδου ..και ...εγώ το ψάχνω το παιδικό αλλά δεν υπάρχει κατι
 
Πόπο. πόσο καιρό έψαχνα στοιχεία για αυτό το παιδικό. αν βρείτε κάποιο επεισόδιο. ανεβαστε το. Το θυμάμαι πολύ λίγο. Με φόβιζε αλλά μου άρεζε πολύ.
 
Αναζήτηση παιδικής εκπομπής

Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί, αλλά ψάχνω για μια παιδική εκπομπή ελληνικής παραγωγής αρχές/μέσα 80. Ήταν οι περιπέτειες σε ένα αληθινό σπίτι με αληθινά μικροαντικείμενα να έχουν ζωή (Τα κινούσαν απλά με το χέρι που δε φαινόταν ή με πετονιά). Οι ιστορίες τους ήταν πολύ ενδιαφέροντες και προσεγμένες.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια πορσελάνινη κούκλα ενός παχουλού Κινέζου αυτοκράτορα, ένα αυτοκινητάκι, ένα ιπτάμενο ρολόι τσέπης (με πετονιά φυσικά).
 
Τελικά μετά από δικό μου ψάξιμο και ερωτήσεις σε συνφορουμίτες, κατέληξα ότι η παιδική εκπομπή που ψάχνω είναι

ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΑΣ

PARAMYTHIA+KOUKLAS+-+H+KOUKLA.jpg


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2326-%D4%E1-%F0%E1%F1%E1%EC%FD%E8%E9%E1-%F4%E7%F2-%EA%EF%FD%EA%EB%E1%F2

To thread είχε ανοίξει από το 2007,

ως προς μεγάλη μας έκπληξη συμμετείχε στο συγκεκριμένο θέμα και ο δημιουργός της εκπομπής,

τελικά ως προς μεγάλη μου λύπη διαβάζοντας όλο το νήμα διαπίστωσα ότι όλα τελείωσαν το 2008,

ενώ ο δημιουργός προσπαθούσε εκείνα τα χρόνια να μετατρέψει τα επεισόδια σε ψηφιακή μορφή,

του οποίου τα ίχνη από τα blogs του εξαφανίστηκαν το 2009!

Και τι δε θα'δινα να έβλεπα λίγη ώρα από ένα επεισόδιο.

Θέλουμε την ΚΟΥΚΛΑ! :cry:
 
Και εγω στεναχωρηθηκα που χαθηκε αποτομα απο το διαδικτυο ο κ Λαδοπουλος.
 
Πίσω
Μπλουζα