Τι ζώδιο είστε;

Κι εγώ είμαι καυσωνικός, ειδικά άμα μπορώ να είμαι αραχτός σε μια παραλία. Νέος διασκέδαζα να περπατάω στην Αθήνα όταν η ζέστη έλυωνε την άσφαλτο κι έβλεπα τους άλλους να κυκλοφορούν μπαϊλντισμένοι. Μετά πήγα στον Βόρειο Πόλο για μεταπτυχιακά και συνήθισα το ψοφόκρυο. Το συνήθισα μεν, ώστε όταν έχει 5 βαθμούς έξω κυκλοφορώ με το τζάκετ ξεφερμουάρωτο και μόνο ένα πόλο από κάτω του διότι απλώς κάνει δροσούλα, αλλά δεν το συμπάθησα.

Εδώ σήμερα ο καιρός είναι geminicancer, και το έδαφος sagittarius από χτες,
 
Ο καιρος που λατρευω και που με αναζωογονει ειναι ο βροχερος. Τους ζηλευω τους Αγγλους! Ακομα και μια απλη συννεφια μου ανεβαζει τη διαθεση και γεμιζει το μυαλο μου με ομορφες εικονες και ομορφες σκεψεις. Οποτε σε εμενα επεσε μεσα.
Οσο για το καλοκαιρι και τον καυσωνα, τι να πω; Εφιαλτης! Ιδιως στην Ελλαδα ειναι σαν να βρισκεσαι μονιμα σε καμινι και καθε φορα που ερχεται το θερος μετραω τις μερες για να φυγει.
 
Και μένα μου αρέσει η συννεφιά. Η καταιγίδα δε μου αρέσει καθόλου γιατί φοβάμαι τα βουλωμένα λούκια από βεράντες και αυλή. Α παπα οι καταιγίδες ίσον με καταστροφή.
Πάντως πρέπει να έχεις μια ψιλοδιαταραχούλα να μην προτιμάς από τα παραπάνω την λιακάδα.
 
Πάντως πρέπει να έχεις μια ψιλοδιαταραχούλα να μην προτιμάς από τα παραπάνω την λιακάδα.
Ναι, βεβαια. Μπορει να εχουμε ψιλοδιαταραχουλα, ακομα και χοντροδιαταραχουλα.
Η απλως ξερουμε να βλεπουμε κατω απο την επιφανεια των πραγματων.
 
Εγώ είμαι του καλοκαιριού. Εντάξει, ωραίος ο χειμώνας, αλλά για χουχούλιασμα, για πιο κομψά και άνετα ρούχα, για ζεστό καφέ και τερψιλαρύγγια (βουτηματάκια, σοκολατάκια, πατατάκια κλπ) αλλά.... Αχ, το καλοκαιράκι! Δε με νοιάζει και πολύ ο καύσωνας. Εντάξει, αν χρειαστεί να περπατήσω στον δρόμο στις 12.00 το μεσημέρι, με καύσωνα δεν είναι εύκολο, αλλά σπάνια θα μου συμβεί κάτι τέτοιο. Στην δουλειά πάω 9 με 5. Τώρα, όταν είμαι στο νησί, αραχτή σε μια ξαπλώστρα στην παραλία και πίνω φραπέ με πολλά παγάκια, βουτάω στην θαλασσίτσα μου, μετά το βραδάκι, ποτάκι, φαγάκι, ωραία παρέα, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο για μένα! Αμάν, τι λέω τώρα, Φεβρουάριο μήνα!

Ακόμα κι η καλοκαιρινή βροχή στο νησί είναι χίλιες φορές πιο όμορφη (γιατί η χειμωνιάτικη, αν δε προσέξεις, μπορεί να σε ξεβράσει στην θάλασσα)! Αχ, αυτά τα καλοκαιρινά μπουρίνια! Όπως πέφτει η βροχή κάνει τόσο όμορφο θόρυβο στις στέγες! Μετά μυρίζει τόσο όμορφα το χώμα στον κήπο! Θυμάμαι μια φορά, ήμασταν με μια φίλη μου κάτω στην παραλία, σε μια καφετέρια, και είχαμε πιάσει το κουτσομπολιό ως συνήθως (υπέροχη activity!), κάτω από την τέντα. Καλοκαίρι, τουρίστες, παιδάκια, ζευγαράκια, πήγαινε - έλα στην παραλία, χαμός! Για πότε ήρθε το μπουρίνι, για πότε έγινε του κακού χαμού στην παραλία, αέρας, βροχή, έτρεχαν οι ημίγυμνοι τουρίστες να κρυφτούν, μάζευαν οι γονείς τα παιδάκια τους για να τα προστατεύσουν..... κι εμείς απαθέστατες, με τα πόδια ανασηκωμένα λίγο, για να μη βραχεί το πέδιλο, συνεχίζαμε ακάθεκτες την συζήτηση! Έ, είχε και ζουμί, όσο να πείτε! Και περιμέναμε υπέροχα, και πέρασε το μπουρίνι μετά από λίγο, μετά από καμιά ώρα τέλος πάντων, και όλα ήταν μια χαρά όπως πριν!!! Σηκωθήκαμε κυρίες και γυρίσαμε σπίτια μας! Για εμάς, όμως, είναι κάτι πολύ συνηθισμένο! Στην αρχή, ο άντρας μου είχε απορήσει με αυτά τα περαστικά μπουρίνια. Τώρα πια τα συνήθισε και του αρέσουν πολύ. Απλά, θέλουν πάρα πολύ μεγάλη προσοχή. Αν ας πούμε, με τέτοιο μπουρίνι, είναι κάποιος στη θάλασσα, ή με φουσκωτό, μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο.
 
Επειδή πηγαίνω καλοκαιρινές διακοπές μόνο 15 μέρες, και ο καύσωνας, ειδικά στην Αθήνα, κρατάει περισσότερο από 3 μήνες, υποφέρω!
Προφανώς οι περισσότεροι κάνουν διακοπές όλο το καλοκαίρι! Μάλλον είστε εκπαιδευτικοί :)
 
Εγώ δεν είμαι εκπαιδευτικός, είμαι γραμματέας. Για πολλά χρόνια, πήγαινα για διακοπές τουλάχιστον για τρεις μήνες (παιδί και στην εφηβεία). Από τότε που δούλεψα πια Αθήνα (γιατί τα πρώτα δύο-τρία χρόνια της καριέρας μου δούλευα σε ξενοδοχείο στο νησί οπότε είχα μείνει και πέντε μήνες, όλη τη σεζόν), κανονίζω πάντα να παίρνω την άδειά μου μαζεμένη. Τώρα πια που έχω πολλά χρόνια στην ίδια εταιρεία, και δικαιούμαι 26 ημέρες εργάσιμες άδεια, φεύγω το καλοκαίρι για έναν ολόκληρο μήνα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να το πετύχεις αυτό σε άλλες εταιρείες, αλλά εμείς κλείνουμε το καλοκαίρι τρεις εβδομάδες, κολλάω και άλλη μία και κάτι, και έτσι κάθομαι έναν ολόκληρο μήνα. Δεν λείπω όλο τον υπόλοιπο χρόνο (εκτός από κάποιες ημέρες το Πάσχα) αλλά είναι αυτό που προτιμώ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ δεν είμαι εκπαιδευτικός, είμαι γραμματέας. Για πολλά χρόνια, πήγαινα για διακοπές τουλάχιστον για τρεις μήνες (παιδί και στην εφηβεία). Από τότε που δούλεψα πια Αθήνα (γιατί τα πρώτα δύο-τρία χρόνια της καριέρας μου δούλευα σε ξενοδοχείο στο νησί οπότε είχα μείνει και πέντε μήνες, όλη τη σεζόν), κανονίζω πάντα να παίρνω την άδειά μου μαζεμένη. Τώρα πια που έχω πολλά χρόνια στην ίδια εταιρεία, και δικαιούμαι 26 ημέρες εργάσιμες άδεια, φεύγω το καλοκαίρι για έναν ολόκληρο μήνα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να το πετύχεις αυτό σε άλλες εταιρείες, αλλά εμείς κλείνουμε το καλοκαίρι τρεις εβδομάδες, κολλάω και άλλη μία και κάτι, και έτσι κάθομαι έναν ολόκληρο μήνα. Δεν λείπω όλο τον υπόλοιπο χρόνο (εκτός από κάποιες ημέρες το Πάσχα) αλλά είναι αυτό που προτιμώ. :)
Επειδή τα παιδικά μου χρόνια τα πέρασα στην Θεσσαλονίκη, που δεν έχει τόση ζέστη όση η Αθήνα, δεν θυμάμαι να υπέφερα. Διακοπές πηγαίναμε 20 μέρες στην Χαλκιδική, αλλά και το υπόλοιπο καλοκαίρι της Θεσσαλονίκης ήταν υποφερτό. Μπορεί να έκανε κάποιες μέρες ζέστη, αλλά είχαμε πολύ συχνά καλοκαιρινές μπόρες και μπουρίνια. Στην Αθήνα, που ομοιάζει με βόρεια Αφρική, οι 3+ μήνες καύσωνα δεν παλεύονται.
 
Επειδή πηγαίνω καλοκαιρινές διακοπές μόνο 15 μέρες, και ο καύσωνας, ειδικά στην Αθήνα, κρατάει περισσότερο από 3 μήνες, υποφέρω!
Προφανώς οι περισσότεροι κάνουν διακοπές όλο το καλοκαίρι! Μάλλον είστε εκπαιδευτικοί :)
Εκπαιδευτικός δεν είμαι αλλά φροντίζω να παίρνω την άδεια ολόκληρη σχεδόν τον Αύγουστο. Οπότε είναι ένας μήνας διακοπές. Αλλά εκεί που πάω δεν έχει διαφορά με την Αθήνα, μη σου πω και λίγο χειρότερα (για τον πολύ κόσμο). Με άλλα λόγια...


Agrinio summer.jpg


...αλλά μ' αρέσει!
 
Μαζί σου Bajar.... Γούστα είναι αυτά! Ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις! Εγώ και στην Αθήνα που είμαι, όταν δουλεύω, πάω τις Κυριακές για μπάνιο με την κουμπάρα μου. Μην κοιτάτε που πέρυσι το καλοκαίρι, μας τα έκανε μαντάρα ο κορονοϊός. Ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες του χρόνου! (Ή του παραχρόνου?)
 
Μου το έστειλαν σήμερα το πρωί αυτό με τις φωτογραφίες των πόλεων και χτυπιόμουν από τα γέλια. Πάντα κάνουμε τη διαφορά!
Όσο για τη βροχή των Παρθένων έχει πέσει τελείως έξω σε μένα. Είναι σα να μου λέει ότι κλαίω όλη την ώρα. Μπα, μάλλον κάτι από Διδύμους έχω. Μες στην τρελή χαρά είμαι συνήθως.
Είναι ή μοίρα του πρωτοπορου, μόνο εμείς! Αλλού χιονίζει εμείς λιακαδα
Εκπαιδευτικός δεν είμαι αλλά φροντίζω να παίρνω την άδεια ολόκληρη σχεδόν τον Αύγουστο. Οπότε είναι ένας μήνας διακοπές. Αλλά εκεί που πάω δεν έχει διαφορά με την Αθήνα, μη σου πω και λίγο χειρότερα (για τον πολύ κόσμο). Με άλλα λόγια...


Προβολή συνημμένου 223657


...αλλά μ' αρέσει!
Θα τα πάμε εδώ τα παιδιά για μπανιο στις αλυκές μεσσολογγιου το καλοκαιράκι , ελέφαντας ετοιμασου, θα είσαι το pool boy μας :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και όπως έλεγε η Ντένη Μαρκορά, ο pool boy είναι μέσα στις 10 φαντασιώσεις της κάθε γνήσιας Εκαλιώτισσας. :D
 
Θα τα πάμε εδώ τα παιδιά για μπανιο στις αλυκές μεσσολογγιου το καλοκαιράκι , ελέφαντας ετοιμασου, θα είσαι το pool boy μας :D
Τι του λες βρε του ανθρώπου; και γιατί στις αλυκές; αρθριτικά έχει για να κάνει λασπόλουτρα;
έχουμε υπέροχα μέρη στο νομό και για όσους αντέχουν τη ζέστη και για όσους προτιμούν πιο δροσερά. Ωραία θα ήταν πάντως να κάναμε μια συνάντηση RM στην πατρίδα μας το καλοκαίρι, ε Αριαδνούλα; θα ξεναγούσες κιόλας.
 
Τι του λες βρε του ανθρώπου; και γιατί στις αλυκές; αρθριτικά έχει για να κάνει λασπόλουτρα;
έχουμε υπέροχα μέρη στο νομό και για όσους αντέχουν τη ζέστη και για όσους προτιμούν πιο δροσερά. Ωραία θα ήταν πάντως να κάναμε μια συνάντηση RM στην πατρίδα μας το καλοκαίρι, ε Αριαδνούλα; θα ξεναγούσες κιόλας.
Καφεδακι στην τριχωνιδα έτσι θα τα αφήσω εγώ τα παιδιά!
 
Ποιος είπε ότι δεν έχω αρθριτικά? Αλλά α πα πα δεν πάω για μπάνιο σε αλυκές διότι ο μακαρίτης ο γιατρός μου (αλλους εσωσεν, εαυτον ουκ ηδυνήθη σώσαι) μου απαγόρεψε το αλάτι. Εδώ τρώω ανάλατη ντοματοσαλάτα (*) και θα πάω να κολυμπήσω σε έξτρα αλατισμένα νερά?

(*) Άσχετα αν την τρώω με φέτα, διότι του έκανα παζάρια και μου είπε να τρώω μεν φέτα αλλά να μη βάζω αλάτι στα φαγητά. Αμερικανός ήταν, πού να ξέρει τι εστί φέτα? και δεν τον διαφώτισα. Πώς άλλοι χλαπακιάζουνε μακαρονάδες με τη γαβάθα και ναααα τις ψωμάρες, αλλά πίνουν diet coke για να αποφύγουν τη ζάχαρη?
 
Ποιος είπε ότι δεν έχω αρθριτικά? Αλλά α πα πα δεν πάω για μπάνιο σε αλυκές διότι ο μακαρίτης ο γιατρός μου (αλλους εσωσεν, εαυτον ουκ ηδυνήθη σώσαι) μου απαγόρεψε το αλάτι. Εδώ τρώω ανάλατη ντοματοσαλάτα (*) και θα πάω να κολυμπήσω σε έξτρα αλατισμένα νερά?

Δεν θα το πιεις βρε το νερό των αλυκών, άλλωστε αφού έχεις πάει ήδη προς τα εκεί ξέρεις ότι ζήτημα να έχει ένα μέτρο βάθος, δεν πρόκειται να βουλιάξεις και να το καταπιείς κατά λάθος. Πέρα από το αστείο του θέματος πάντως, πάρα πολύς κόσμος πηγαίνει το καλοκαίρι για λουτρά στη λιμνοθάλασσα, πολλοί από αυτούς μάλιστα έρχονται και από Γερμανία, Αυστρία, Δανία κλπ. κάθε χρόνο γιατί βλέπουν βελτίωση στα μυοσκελετικά, λένε. Τι να πω; προσωπικά τα λασπόλουτρα τα βλέπω ως ένα είδος ανέξοδου spa treatment και λέω πάλι καλά που βρίσκονται κοντά στην πόλη που παραθερίζω και μπορώ να τα επισκέπτομαι όποτε θέλω.
 
Ένα μέτρο βάθος έχει πριν κάνω ένα πλααααφ και πέσω μέσα. Με μένα μαζί θα ανέβει η στάθμη, αυτά είναι γνωστά από την εποχή του Αρχιμήδη του επιδειξία.
 
Aπο μένα είναι no , δεν μου αρέσει το ρόφημα που μου προτεινουν
 

Συνημμένα

  • IMG_20210219_104544.png
    IMG_20210219_104544.png
    711,4 KB · Προβολές: 12
Δεν μπορουσε να πεσει πιο εξω στον Σκορπιο αφου απεχθανομαι οτιδηποτε σε πικρο και υγειας.
Καφε δεν πινω ποτε ουτως η αλλως, αλλα αν η σοκολατα δεν ειναι τιγκα στο γαλα σε σημειο να ασπριζει, δεν την αγγιζω.
 
Α, τώρα μάλιστα! Πειράζει που δεν έχω πάρει τίποτα ποτέ από τα STARBUCKS? Εγώ είμαι έφηβη του '80, παλαιάς γενεάς στον καφέ. Τώρα βέβαια αυτό το Matcha Green Tea Latte, νομίζω θα το δοκίμαζα.
 
Πίσω
Μπλουζα