Τι ζώδιο είστε;

Δεν νομίζω ότι πρέπει να έχω παράπονο. Και εκατομμύριούχος και αγαπούλα (το δεύτερο μου ακούγεται πιο γλυκερό κι από τουλούμπα. Λιγώθηκα ξαφνικά :sick: ).
Αν και κάτι μου λέει ότι με τόσα εκατομμύρια ακόμη και αυτοί που δε θα με συμπαθούν "αγαπούλα" θα με λένε....
Λέω να τα δωρίσω στο φόρουμ και να κάνουμε επικές συναντήσεις όπου μας καπνίσει.
 
Ωραία! Αφού θα γίνεις εκατομμυριούχος, ραντεβού στο κότερό σου! Να πίνουμε κοκτέιλ πάνω στο κατάστρωμα!
 
Ωραία! Αφού θα γίνεις εκατομμυριούχος, ραντεβού στο κότερό σου! Να πίνουμε κοκτέιλ πάνω στο κατάστρωμα!
Καλέ ναι, εννοείται, όλοι είναι ευπρόσδεκτοι. Αλλά εσένα ειδικά σκεφτόμουν να σου πω μια που θα γυρίσεις τον κόσμο να έρθω παρέα, άμα θες. Βάζω το private jet φυσικά.
 
Χμμμ... με περιγράφει αρκετά καλά αλλά με κάνει και πολύ βαρετό.
 
Για πείτε πιο ωστενικο σενάριο είστε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210724_185046.png
    IMG_20210724_185046.png
    1,2 MB · Προβολές: 12
Για πείτε πιο ωστενικο σενάριο είστε;
Το είδα και κόντεψα να μείνω επιτόπου. Συγγνώμη αλλά πιο εφιαλτικό σενάριο για μένα δεν θα μπορούσε να υπάρχει: Κατ' αρχήν να παντρευτώ, έπειτα αυτός που θα παντρευτώ να είναι παπάς, ο παπάς να τυχαίνει να είναι ο πιο γλοιώδης χαρακτήρας σε έργο της Ώστεν και το αποκορύφωμα, όλα αυτά να τα περνάω γιατί κάνω το χατήρι της μαμάς! Προτιμώ να πάω να πέσω στον Αχελώο να γλυτώσω.
Χάθηκε να έχω γεννηθεί στις 25;
 
Το είδα και κόντεψα να μείνω επιτόπου. Συγγνώμη αλλά πιο εφιαλτικό σενάριο για μένα δεν θα μπορούσε να υπάρχει: Κατ' αρχήν να παντρευτώ, έπειτα αυτός που θα παντρευτώ να είναι παπάς, ο παπάς να τυχαίνει να είναι ο πιο γλοιώδης χαρακτήρας σε έργο της Ώστεν και το αποκορύφωμα, όλα αυτά να τα περνάω γιατί κάνω το χατήρι της μαμάς! Προτιμώ να πάω να πέσω στον Αχελώο να γλυτώσω.
Χάθηκε να έχω γεννηθεί στις 25;
Και εμένα ένας πότης και χαρτοπαίκτης μου τυχε ο Τόμ Μπερτραμ αλλά οφείλω να πω πως σε σένα έλαχε ο χειρότερος ιερέας στον κοσμο της Ωστεν :p
 
Τι πάει να πει γοητευτικά όμορφος; ακούγεται σαν πλεονασμός. Χάλια τα ελληνικά του αρθρογράφου! Χώρια που η περιγραφή είναι άσχετη με τον χαρακτηρισμό. Άμα λέει "γοητευτικά όμορφος", περιμένεις κάποιον με χολυγουντιανή ομορφιά κι όχι τον Μπαμπινιώτη. Όσο για το αν γοητεύω με τις λέξεις, μπα, δε νομίζω, μάλλον όταν το έγραφε είχε κάποιον άλλον Παρθένο του φόρουμ στο μυαλό του ( βλ. the king of Retro).
 
Καθόλου δεν είναι πλεονασμός. Είναι το αντίθετο του γοητευτικά άσχημου (π.χ. Μπελμοντό). Θα έλεγα ότι με περιγράφει απόλυτα, αλλά επειδή είμαι μετριόφρων και δεν μου αρέσει να περιαυτολογώ δεν το λέω.

Αλλά φιλτάτη Bajar,το κείμενο αναφέρεται σε κυρίους όχι σε κυρίες.

Κατα τ' άλλα,
Ιχθύς: Συναισθηματικά όμορφος. ...Ο συναισθηματισμός τους καθρεφτίζεται στο όμορφο βλέμμα τους.
Κάπως έτσι δηλαδή?
1631461523425.png


Λέων: ...να τους πείσει όλους ότι αποτελεί φαβορί για τα καλλιστεία.
Ιίδιες ικανότητες θα είχαν, αν ήταν ζώδια, οι γορίλλες, οι ρινόκερῳ, και γενικά ζώα που καλό είναι να μην τα τσαντίζεις.

Κριός: Η ομορφιά της τόλμης. Η εξυπνάδα και ο δυναμισμός του Ταύρου αποτυπώνεται σε όλα τα χαρακτηριστικά του προσώπου του.
Παρντόν? Ζώδιο είναι ο Κριός ή καθρέφτης που δείχνει άλλα ζώδια?

Ταύρος: Κρυμμένη ομορφιά. ...αισθησιακός, αποκαλύπτει τη γοητεία του μόνο σε εκείνους που θα μπουν στη διαδικασία να την αναζητήσουν.
Είναι δηλαδή αυτό που λέμε με πονηρό χαμόγελο "Έχει κρυφά προσόντα"

Δίδυμοι: Η ομορφιά της προσαρμοστικότητας. Οι Δίδυμοι δεν έχουν πρόβλημα να πάνε όπου φυσάει ο άνεμος ... με την άνεση και την ευελιξία τους.
Μπα? Οι πολιτικοί λοιπόν είναι δίδυμοι. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το τι μαθαίνει κανείς εδώ.

Σκορπιός: ...αξέχαστες στιγμές στο κρεβάτι
Αυτό σίγουρα. Αν πέσω στο κρεββάτι μου και δω ότι το μοιράζομαι με έναν ή περισσότερους σκορπιούς οι στιγμές θα μου μείνουν αξέχαστες.

Αιγόκερως: ...με τις αναλογίες του, τελικά, να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία.
Μετάφραση: Οι Αιγόκερῳ υστερούν στις αναλογίες των κρυφών προσόντων σε αντίθεση με τους Ταύρους. Ο συγγραφέας του κειμένου είναι Αιγόκερως.
 
Αλλά φιλτάτη Bajar,το κείμενο αναφέρεται σε κυρίους όχι σε κυρίες.

Δε λέει πουθενά ότι αναφέρεται σε κυρίους μόνο. Για να έχει και τον Γκηρ και τη Ρόμπερτς στη φωτό σημαίνει ότι το άρθρο - ο Θεός να το κάνει- απευθύνεται και στα δύο φύλα (λέω εγώ τώρα). Επίσης και ο τίτλος είναι παραπλανητικός. Περιμένουμε να διαβάσουμε για τα ομορφότερα ζώδια, δηλαδή τρία, τέσσερα, άντε πέντε το πολύ από αυτά και το άρθρο μιλάει και για τα 12 του κύκλου. Τι να πιστέψεις μετά;

ΥΓ. Είδα καλά; έβαλες υπογεγραμμένη; Ο Τζάρτζανος θα ήταν πολύ περήφανος για σένα αυτή τη στιγμή. :D
 
Καθόλου δεν είναι πλεονασμός. Είναι το αντίθετο του γοητευτικά άσχημου (π.χ. Μπελμοντό). Θα έλεγα ότι με περιγράφει απόλυτα, αλλά επειδή είμαι μετριόφρων και δεν μου αρέσει να περιαυτολογώ δεν το λέω.

Αλλά φιλτάτη Bajar,το κείμενο αναφέρεται σε κυρίους όχι σε κυρίες.

Κατα τ' άλλα,
Ιχθύς: Συναισθηματικά όμορφος. ...Ο συναισθηματισμός τους καθρεφτίζεται στο όμορφο βλέμμα τους.
Κάπως έτσι δηλαδή?
Προβολή συνημμένου 231667


Λέων: ...να τους πείσει όλους ότι αποτελεί φαβορί για τα καλλιστεία.
Ιίδιες ικανότητες θα είχαν, αν ήταν ζώδια, οι γορίλλες, οι ρινόκερῳ, και γενικά ζώα που καλό είναι να μην τα τσαντίζεις.

Κριός: Η ομορφιά της τόλμης. Η εξυπνάδα και ο δυναμισμός του Ταύρου αποτυπώνεται σε όλα τα χαρακτηριστικά του προσώπου του.
Παρντόν? Ζώδιο είναι ο Κριός ή καθρέφτης που δείχνει άλλα ζώδια?

Ταύρος: Κρυμμένη ομορφιά. ...αισθησιακός, αποκαλύπτει τη γοητεία του μόνο σε εκείνους που θα μπουν στη διαδικασία να την αναζητήσουν.
Είναι δηλαδή αυτό που λέμε με πονηρό χαμόγελο "Έχει κρυφά προσόντα"

Δίδυμοι: Η ομορφιά της προσαρμοστικότητας. Οι Δίδυμοι δεν έχουν πρόβλημα να πάνε όπου φυσάει ο άνεμος ... με την άνεση και την ευελιξία τους.
Μπα? Οι πολιτικοί λοιπόν είναι δίδυμοι. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το τι μαθαίνει κανείς εδώ.

Σκορπιός: ...αξέχαστες στιγμές στο κρεβάτι
Αυτό σίγουρα. Αν πέσω στο κρεββάτι μου και δω ότι το μοιράζομαι με έναν ή περισσότερους σκορπιούς οι στιγμές θα μου μείνουν αξέχαστες.

Αιγόκερως: ...με τις αναλογίες του, τελικά, να μην έχουν ιδιαίτερη σημασία.
Μετάφραση: Οι Αιγόκερῳ υστερούν στις αναλογίες των κρυφών προσόντων σε αντίθεση με τους Ταύρους. Ο συγγραφέας του κειμένου είναι Αιγόκερως.
Καλά είσαι φοβερος
 
Δε λέει πουθενά ότι αναφέρεται σε κυρίους μόνο.
ΥΓ. Είδα καλά; έβαλες υπογεγραμμένη; Ο Τζάρτζανος θα ήταν πολύ περήφανος για σένα αυτή τη στιγμή. :D
(1) Χρησιμοποιούσε αποκλειστικά αρσενικό άρθρο και ήταν από γυναικείο περιοδικό, οπότε προφανώς ήθελε να σας μορφώσει.
(2) Εκ της κατά Τζάρζανον Αγίας γραμματικής, σελ. 33 κ.ε.

3. Ἀττικόκλιτα
§ 59. Μερικὰ ὀνόματα τῆς δευτέρας κλίσεως λήγουν οὐχὶ εἰς -ος, -ον, ἀλλὰ εἰς -ως, -ων: ὁ Ἄθως, ἡ ἅλως, ὁ νεώς. Ταῦτα λέγονται
ἀττικόκλιτα, διότι τὰ μετεχειρίζοντο πρὸ πάντων οἱ ὁμιλοῦντες τἠν Ἀττικὴν διάλεκτον.


Εγώ, καίτοι υπερήφανος Κουπονιώτης, εγεννήθην εν Αθήναις, εις μαιευτική κλινικήν Κολωνακίου, παρακαλώ. Άρα κατά προτίμησιν χρησιμοποιώ την Αττικήν διάλεκτον, συμφώνως τῃ οποίᾳ
1631474416455.png
Άρα οι ρινόκερῳ (κανονικά έπρεπε να γράψω οι ῥινόκερῳ, αλλά είμαι μονοτονικός Αττικιστής).
 
(1) Χρησιμοποιούσε αποκλειστικά αρσενικό άρθρο και ήταν από γυναικείο περιοδικό, οπότε προφανώς ήθελε να σας μορφώσει.
(2) Εκ της κατά Τζάρζανον Αγίας γραμματικής, σελ. 33 κ.ε.

3. Ἀττικόκλιτα
§ 59. Μερικὰ ὀνόματα τῆς δευτέρας κλίσεως λήγουν οὐχὶ εἰς -ος, -ον, ἀλλὰ εἰς -ως, -ων: ὁ Ἄθως, ἡ ἅλως, ὁ νεώς. Ταῦτα λέγονται
ἀττικόκλιτα, διότι τὰ μετεχειρίζοντο πρὸ πάντων οἱ ὁμιλοῦντες τἠν Ἀττικὴν διάλεκτον.


Εγώ, καίτοι υπερήφανος Κουπονιώτης, εγεννήθην εν Αθήναις, εις μαιευτική κλινικήν Κολωνακίου, παρακαλώ. Άρα κατά προτίμησιν χρησιμοποιώ την Αττικήν διάλεκτον, συμφώνως τῃ οποίᾳ
Προβολή συνημμένου 231675
Άρα οι ρινόκερῳ (κανονικά έπρεπε να γράψω οι ῥινόκερῳ, αλλά είμαι μονοτονικός Αττικιστής).

1) Ο ίδιος ο αρθρογράφος χρήζει μορφώσεως, μην τα ξαναλέμε.
2) Ευχαριστώ για τον κανόνα, τον γνώριζα ήδη, όμως έχω απορία: πώς εμφανίστηκε ο ρινόκερως στην κουβέντα μας;
3) Έχουμε ξεχειλώσει εντελώς το θέμα! Η καημένη η Αριαδνούλα θα σκεφτεί πολύ αν πρέπει να ανανεώσει το παρόν θρεντ με άλλα κουίζ :D .
 
(άσχετο) τον άλω τον ξέρω Ελέφαντα από το περίφημο στρώμα αντιάλω που είχαν τα φιλμ. εμπόδιζε από το να εμφανίζεται άλως γύρω από τα φωτεινά σώματα, και διαλυόταν κατά τη διάρκεια της εμφάνισης.
 
Πίσω
Μπλουζα