Τι ζώδιο είστε;

Για να δούμε την σχέση μας με τα γλυκα

Χριστός και Παναγία! Muffin με παντζάρι? Ουάααα! Δε θέλω. Θέλω του Σκορπιού που είναι ο ωροσκόπος μου. Όλα όμως!!! Απ'ότι βλέπω και του Λέοντα καλά είναι! Ειδικά τα σοκολατάκια με ποτό!
 
Δεν με πετυχε καθολου την Σκορπιινα.
Με την κανελλα δεν τα παω και τοσο καλα. Περισσοτερο την θελω στα φαγητα παρα στα γλυκα.
Οσο για την μαυρη σοκολατα, ουτε να την μυρισω ουτε να την δω! Μονο γαλακτος κι αυτη να ασπριζει απο το πολυ γαλα αλλιως ουτε αυτην αγγιζω.
Να ψοφαω για γλυκο, μαυρη σοκολατα ποτε!
 
Αντιθέτως εμένα με πέτυχε σαν Σκορπιό. Μ αρέσει η μαύρη σοκολάτα. Και το σουφλέ ρευστής σοκολάτας του Αιγόκερου που είναι ο ωροσκόπος μου. Αλλά να συνοδεύεται και από παγωτό. Μην ξεχνιόμαστε.
Τα παντζάρια της Τzelaso είναι ωραία με σκορδαλιά. Πως θα γίνει δηλαδή; να πάμε κόντρα στους νόμους της φυσικής;
 
Καμία σχέση. Δεν εννοώ δική μου με τα γλυκά - εκεί υπάρχει σχέση πάθους και πάχους με ο,τιδήποτε έχει ζάχαρη (όχι στέβια). Αλλά ενώ θα μου άρεσαν σχεδόν όλα τα γλυκά των άλλων ζωδίων (*), τα Παρθενικά γλυκά με απωθούν. Μπάρα βρώμης? Αυτό δεν είναι καν γλυκό. Θα την έτρωγα ελλείψει κάτι άλλου, αλλά δεν θα τη διάλεγα. Σοκολάτα υγιείας? Μόνο σαν βάση για άλλα γλυκά. Από μόνη της δεν την μπορώ την πίκρα. Και πουτίγκα με κακάο δεν ξέρω τι είναι, αλλά δεν με ενδιαφέρει απο τη στιγμή που έχει "γάλα" αμυγδάλου. Δεν έχω πρόβλημα με όσους διαλέγουν να πίνουν αμυγδαλόζουμο, σογιόζουμο και άλλα τέτοια είτε επειδή έχουν δυσανεξία στη λακτόζη ή διότι νομίζουν ότι είναι πιο υγιεινά. Αλλά αρνούμαι να τα αποκαλέσω γάλατα. Επειδή οι γκουρούδες του μάρκετινγκ τα βαφτίσανε γάλα δεν θα πει ότι πρέπει να τα λέμε κι εμείς. (Έχω ήδη δει vegan "φέτα" από κάποιο τέτοιο ψευτόγαλα. Ο κατήφορος δεν έχει τέλος.)

(*) Σχεδόν όλα, είπαμε. Η σοκολάτα από φυσικού της είναι πικρή. Έτσι δεν με σοκάρει σοκολάτα με τσίλι ή καγιέν. Εμένα όμως δεν μου αρέσει ούτε το κάψιμο ούτε η γεύση των διάφορων πιπεριών επομένως δεν με ενδιαφέρει σοκολάτα με καγιέν. Για τα πατζαρομάφιν επιφυλάσσομαι. Ας μην ξεχνάμε ότι και η ζάχαρή μας από είδος πατζαριών παράγεται.
 
Χριστός και Παναγία! Muffin με παντζάρι? Ουάααα! Δε θέλω. Θέλω του Σκορπιού που είναι ο ωροσκόπος μου. Όλα όμως!!! Απ'ότι βλέπω και του Λέοντα καλά είναι! Ειδικά τα σοκολατάκια με ποτό!
Eμενα τζελασο με βρήκε τελείως όμως! Όπως τα λέει φέρτε μου γιαουρτακια με στεβια και κομμάτια φρούτων
 
Αν και δεν τρώω γλυκά, θα συμφωνήσω με τον ελέφαντα, αυτά που προτείνει για τους παρθένους δεν είναι γλυκά. Βέβαια την πικρή σοκολάτα την τρώω άνετα, γιατί απλώς δεν είναι τόσο γλυκιά, και την πιπεράτη ακόμη περισσότερο γιατί μου αρέσουν τα μπαχαρικά (το μαρτυρά και το όνομα). Αλλά όλη αυτή η ιστορία με τα γάλατα δε μου ταιριάζει καν. Ναι μεν έχω μια ψιλοδυσανεξία στο ορίτζιναλ αλλά εναλλακτικά ζουμιά δεν πίνω εκτός κι αν με απειλήσουν. Πίνω απλώς κάτι άλλο (πχ. σκέτο καφέ ή τσάι).
Από όσα άλλα διάβασα, αυτά που ίσως να ήθελα είναι τα σοκολατάκια με ποτό του Λέοντα. Ένα -δυο όμως.
Αλλά για το παντζαρομάφιν δεν το συζητάω καν. Ποιο διεστραμμένο μυαλό το σκέφτηκε αυτό το πράμα; Με τους συγκεκριμένους βολβούς μας χωρίζει ένα αβυσσαλέο μίσος από πάντα. Ούτε ζωγραφιστούς!
 
Από όσα άλλα διάβασα, αυτά που ίσως να ήθελα είναι τα σοκολατάκια με ποτό του Λέοντα. Ένα -δυο όμως.
Α, να αγοράσεις σοκολατάκια γεμισμένα με ποτό από το Leonidas. Τρελαίνομαι για δαύτα. Είναι αυθεντικό ποτό και ούτως ή άλλως δεν μπορείς να φας παραπάνω από δυο-τρία γιατί ζαλίζεσαι. Γεύσεις? Ουίσκι, Grand Marnier, Limoncello, Amaretto, Blue Curacao (θεϊκό!!!) και άλλες. Είναι το καθένα τυλιγμένο σε διαφορετικό χρώμα χαρτάκι, ανάλογα με τη γεύση. Αγοράζω ένα κουτί κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα. Μια φορά, παραμονή Χριστουγέννων, ήμουν με μια συνάδελφό μου μετά το σχόλασμα της δουλειάς. Μπήκαμε να αγοράσω τα σοκολατάκια και την ώρα που η υπάλληλος μου τα ετοίμαζε, έλεγα στη συνάδελφο ότι τα αγοράζω μια φορά τον χρόνο τα Χριστούγεννα. Και μου λέει η υπάλληλος: "Μα ξέρετε, τα έχουμε όλο το χρόνο". Γέλασα και της απάντησα: "Εσείς τα έχετε όλο τον χρόνο αλλά εγώ τα τρώω μόνο μια φορά τον χρόνο, διότι αν αφεθώ να αγοράζω κάθε τόσο και να τα τρώω, θα γίνω 300 κιλά, αφήστε που θα γίνω και αλκοολική"!!!!!
 
Πολυ ενδιαφεροντα μου φαινονται τα σοκολατακια της Τζελας. Παντα μου αρεσαν πολυ αυτα τα γεμιστα με ποτο. Αρκει φυσικα η σοκολατα τους να ειναι γαλακτος. Οποτε, περιμενω απαντηση απο @TZELASO για να ξερω αν θα ορμησω η οχι. :D
 
Πολυ ενδιαφεροντα μου φαινονται τα σοκολατακια της Τζελας. Παντα μου αρεσαν πολυ αυτα τα γεμιστα με ποτο. Αρκει φυσικα η σοκολατα τους να ειναι γαλακτος. Οποτε, περιμενω απαντηση απο @TZELASO για να ξερω αν θα ορμησω η οχι. :D
Απ' όσο γνωρίζω ο Λεωνίδας κάνει μόνο υγείας με λικέρ (τον έχουμε σε απόσταση αναπνοής από το γραφείο, έχω δοκιμάσει τα περισσότερα). Αλλά έχει άπειρα άλλα σοκολατάκια γάλακτος γεμιστά με ότι μπορείς να φανταστείς. Σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει.
 
Πολυ ενδιαφεροντα μου φαινονται τα σοκολατακια της Τζελας. Παντα μου αρεσαν πολυ αυτα τα γεμιστα με ποτο. Αρκει φυσικα η σοκολατα τους να ειναι γαλακτος. Οποτε, περιμενω απαντηση απο @TZELASO για να ξερω αν θα ορμησω η οχι. :D

Αχ, ναι! Η σοκολάτα είναι υγείας. Ξέχασα να το πω αυτό. Αν και για τα δικά μου γούστα, υπερισχύει η γεύση του ποτού. Αλλά όπως λέει και η Ζωή, αν μπεις εκεί μέσα, δεν θα ξέρεις τι να πρωτοαγοράσεις.
 
Σε καλό σας πρωί, πρωί. Πάει τώρα μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ μου καρφώθηκαν στο μυαλό τα σοκολατένια με μπλου κουρασαο και Γκραντ μαρνιέ. Έπιασε και κρυάκι...Γαλλικός καφές με μισή δόση καλούα μέσα καθ δίπλα σοκολατακι με γέμιση ντραμπουί, έχει ντραμπουί δεν έχει;
 
Σε καλό σας πρωί, πρωί. Πάει τώρα μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ μου καρφώθηκαν στο μυαλό τα σοκολατένια με μπλου κουρασαο και Γκραντ μαρνιέ. Έπιασε και κρυάκι...Γαλλικός καφές με μισή δόση καλούα μέσα καθ δίπλα σοκολατακι με γέμιση ντραμπουί, έχει ντραμπουί δεν έχει;
Δεν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι έχει. Δεν είμαι σίγουρη.
 
Τέλεια! Θα αγορασω αυτα με τη μαυρη σοκολατα για τον αντρα και την κορη μου που τρελαινονται για δαυτη και για μενα τα γαλακτος.
Βρε να μη μου μοιασουν αυτοι οι ανθρωποι! :D
 
Δεν σας τα 'λεγα: οι Παρθένοι είναι άνθρωποι της υγιεινής διατροφής και των ελαφριών γεύσεων! Καμία σχέση μ' εμένα δηλαδή :)
Θα προτιμούσα τα γλυκά του Ταύρου, του Αιγόκερου και του Ιχθύ! Όσο για το "γάλα" αμυγδάλου, ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το έχουν βαφτίσει γάλα.
Αγαπημένες μου είναι οι γεμιστές σοκολάτες του Παυλίδη, με ρευστή γέμιση λικέρ κεράσι! Κ'αυτές είναι ρετρό, σαν κ'εμένα!
 
Bambi αν δε το χεις καταλάβει αυτό σημαίνει αρμονική σχέση μητέρας- κόρης και αντίστοιχα συζύγων. Δεν τσακώνονται ποτέ για το ποιος θα φάει το τελευταίο κομμάτι σοκολάτα γάλακτος. Λίγο το χεις;
 
Καλά, καταπληκτικό! Εγώ (me) ταιριάζω με Κριό, Ζυγό και Υδροχόο. Αλλά εδώ προσέξτε με, γιατί υπάρχει λόγος. Ταιριάζω και με Λέοντα και με Δίδυμο. Οι δύο τελευταίοι όμως, δεν ταιριάζουν με μένα! Καταλαβαίνετε τώρα, πόσο σοβαρό είναι αυτό! Εμένα ποία είναι η θέση μου? Αν με χωρίσει ο σύζυγος (φτου, φτου) που είναι Δίδυμοι και ταιριάζω εγώ μαζί του αλλά όχι αυτός με μένα και γνωρίσω μετά κάποιο Λέοντα, πώς θα λύσω το πρόβλημα που θα ταιριάζω εγώ μαζί του, αλλά όχι εκείνος με μένα?
 
Αχ βρε Τζέλα, τι δράμα περνάς κι εσύ! Οχι, ειλικρινά σε καταλαβαίνω. Και στα δικά μου τα ίδια κουλά λέει. Γιατί ναι μεν υπάρχει συμβατότητα σε όσα είναι της γης (λες κι αυτόν περιμέναμε να μας το πει. Τα έχουμε βιώσει, κυριέ μου, χρόνια τώρα! ) αλλά μου βάζει ότι είμαι συμβατή και με αυτά που έχουν δαγκάνες ενώ εκείνα με εμένα δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση. Άσε μην πιάσω και τον ωροσκόπο. Εκεί κι αν είναι αλλού γι' αλλού. Τι να πεις; Άβυσσος η ψυχή των ζωδίων! :p
Εν τω μεταξύ γελάω με την περιγραφή του σεξουαλικού στυλ του Παρθένου. Ποιος είναι ρομαντικός; Άμα μου 'ρθει ο άλλος να μου διαβάσει ποίηση για να με ρίξει, θα χτυπιέμαι κάτω από τα γέλια.

@bettina Είχε πουθενά Κριό με Κριό; δεν το πρόσεξα. Εκτός κι αν το προτείνεις εσύ. Αλλά το φαντάζεσαι; Θα κάνουν το σπίτι Κούγκι!
 
Πίσω
Μπλουζα