Τι ζώδιο είστε;

Όσον αφορά τη γιορτή του Halloween, πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση τα τελευταία χρόνια. Μέχρι πριν πέντε χρόνια, δεν ξέρω αν ξέραμε τι ακριβώς είναι αυτό το έθιμο, εκτός αν διαβάζαμε Μίκυ Μάους οπότε το ξέραμε από τα ανιψάκια του Ντόναλντ. Τώρα, οι Απόκριες τείνουν να εξαφανιστούν και το Halloween έχει πάρει το απάνω του, μόνο και μόνο γιατί είναι Αμερικανόφερτο. Πριν από μία εβδομάδα, η ανιψιά μου (ετών 5) πήγε σε πάρτυ Halloween που οργάνωσε το σχολείο της!!!! Αν είναι δυνατόν! Άντε, να αρχίσουμε να γιορτάζουμε και την Ημέρα των Ευχαριστιών. Μόνο αυτό μας ξέφυγε! Το Thanksgiving.
Δεν είναι καν αμερικανια, από την Ιρλανδία ήρθε και την Σκωτία και τους αρχαίους Κέλτες. Στην Ευρώπη είναι η αρχή του όχι στην Αμερική .Οι Αμερικανοί το πήραν λόγω εμπορίου και το πήγαν ένα βήμα παραπέρα. Δεν είναι αμερικανοφερτο. Το thanks giving είναι πιο πολύ.
 
Δεν έχω ιδέα για την ιστορία του Μαίρη μου. Όπως και είμαι σίγουρη, ότι δεν την ξέρουν οι περισσότεροι. Εμείς όμως, από τους Αμερικάνους το πήραμε.
Στο παρελθόν, η θεία του άντρα μου μας καλούσε για το Thanksgiving σπίτι της (όχι κάθε χρόνο), αλλά είναι βέρα Αμερικανίδα η γυναίκα. Εμείς πηγαίναμε σε ένα τραπέζι, όπως θα πηγαίναμε σε οποιονδήποτε συγγενή. Μουρμούριζα κιόλας στο σύζυγο, γιατί δε μου αρέσει καθόλου η γαλοπούλα, τη βρίσκω σκληρή και άνοστη και η θεία η Νάνσυ την έκανε με συνοδεία μιας σάλτσας κόκκινης που ήταν σαν γλυκό. Σε κάποιους άρεσε πολύ (και στον άντρα μου). Βέβαια, είχε κι άλλα φαγητά, οπότε σωζόταν το θέμα. Και δυο-τρεις φορές, είχε κάνει τραπέζι τα Χριστούγεννα και μας έκανε την περιβόητη γεμιστή γαλοπούλα αλλά γι' αυτή ήταν ό,τι ήξερε από παιδί. Σε αυτό το τραπέζι, έτρωγα μόνο τη γέμιση από τη γαλοπούλα και τα υπόλοιπα εδέσματα. Τα τελευταία χρόνια πια δεν κάνει τέτοια τραπέζια, γιατί μεγάλωσε και δεν μπορεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω ιδέα για την ιστορία του Μαίρη μου. Όπως και είμαι σίγουρη, ότι δεν την ξέρουν οι περισσότεροι. Εμείς όμως, από τους Αμερικάνους το πήραμε.
Που από την σειρά της το πήρε από την Ευρώπη όπως και όλες τις γιορτές. Παιδιά όταν ο Χριστιανισμός εδραιώθηκε τότε οι Ευρωπαίοι, ειδικά οι Ιταλοί αποφάσισαν πως κάποιες παγανιστές εορτές έπρεπε να αντικατασταθούν από Χριστιανικά ήθη και έθιμα και να προσαρμοστουν. Ειδάλλως ο κόσμος δεν θα δεχοτανε τον Χριστιανισμό. Και τα Χριστούγεννα ήταν τα γενέθλια του Ήλιου πριν γίνουν τα γενέθλια του Ιησού. Δεν γεννήθηκε ο Χριστός τις 25 Δεκεμβρίου. Μάλλον Φλεβάρη με Μάρτη.
 
Δεν έχω ιδέα για την ιστορία του Μαίρη μου. Όπως και είμαι σίγουρη, ότι δεν την ξέρουν οι περισσότεροι. Εμείς όμως, από τους Αμερικάνους το πήραμε.
Στο παρελθόν, η θεία του άντρα μου μας καλούσε για το Thanksgiving σπίτι της (όχι κάθε χρόνο), αλλά είναι βέρα Αμερικανίδα η γυναίκα. Εμείς πηγαίναμε σε ένα τραπέζι, όπως θα πηγαίναμε σε οποιονδήποτε συγγενή. Μουρμούριζα κιόλας στο σύζυγο, γιατί δε μου αρέσει καθόλου η γαλοπούλα, τη βρίσκω σκληρή και άνοστη και η θεία η Νάνσυ την έκανε με συνοδεία μιας σάλτσας κόκκινης που ήταν σαν γλυκό. Σε κάποιους άρεσε πολύ (και στον άντρα μου). Βέβαια, είχε κι άλλα φαγητά, οπότε σωζόταν το θέμα. Και δυο-τρεις φορές, είχε κάνει τραπέζι τα Χριστούγεννα και μας έκανε την περιβόητη γεμιστή γαλοπούλα αλλά γι' αυτή ήταν ό,τι ήξερε από παιδί. Σε αυτό το τραπέζι, έτρωγα μόνο τη γέμιση από τη γαλοπούλα και τα υπόλοιπα εδέσματα. Τα τελευταία χρόνια πια δεν κάνει τέτοια τραπέζια, γιατί μεγάλωσε και δεν μπορεί.
Σου άρεσε αυτή η ανάμνηση όμως έτσι καταλαβαίνω. Η μέρα των Ευχαριστιών είναι καθαρά Αμερικανή εορτή ενώ το χαλογουιν είναι ευρωπαϊκή όσο και αν ξενίζει. Βέβαια οι Αμερικανοί τις έδωσαν πινελιές στο χαλογουιν
 
Άντε, να αρχίσουμε να γιορτάζουμε και την Ημέρα των Ευχαριστιών. Μόνο αυτό μας ξέφυγε! Το Thanksgiving.
Μα και βέβαια τη γιορτάζουμε. Δηλαδή γιορτάζουμε την πεμπτουσία της: Το Black Friday που είναι η μέρα μετά το Thanksgiving και τα μαγαζιά κάνουν εκπτώσεις. Τώρα πια βέβαια το Black Friday ξεκινάει από την 1η Νοεμβρίου και συνεχίζει μέχρι να αρχίσουν οι εκπτώσεις των Χ"γέννων. Αλλά επισήμως είναι μόνο η μέρα μετά το Thanksgiving. To Thanksgiving είναι η δικαιολογία. Το ξεπούλημα (και το ξεπουπούλιασμα των καταναλωτών) είναι ο πραγματικός λόγος
 
Σου άρεσε αυτή η ανάμνηση όμως έτσι καταλαβαίνω. Η μέρα των Ευχαριστιών είναι καθαρά Αμερικανή εορτή ενώ το χαλογουιν είναι ευρωπαϊκή όσο και αν ξενίζει.

Η ανάμνηση είναι πολύ ωραία, γιατί περνάγαμε πολύ όμορφα. Είχε ατελείωτο γέλιο με τα ξαδέλφια του άντρα μου. Εμείς όμως, δε γιορτάζαμε το Thanksgiving.
Μα και βέβαια τη γιορτάζουμε. Δηλαδή γιορτάζουμε την πεμπτουσία της: Το Black Friday που είναι η μέρα μετά το Thanksgiving και τα μαγαζιά κάνουν εκπτώσεις. Τώρα πια βέβαια το Black Friday ξεκινάει από την 1η Νοεμβρίου και συνεχίζει μέχρι να αρχίσουν οι εκπτώσεις των Χ"γέννων. Αλλά επισήμως είναι μόνο η μέρα μετά το Thanksgiving. To Thanksgiving είναι η δικαιολογία. Το ξεπούλημα (και το ξεπουπούλιασμα των καταναλωτών) είναι ο πραγματικός λόγος
Αλήθεια? Ω, με συγχωρείτε, δεν γνώριζα το θέμα. Άλλο αυτό με το Black Friday. Εγώ αυτό ήξερα. Ότι είναι μόνο μία μέρα. Δηλαδή και στην Αμερική πλέον κρατάει όσο εδώ? Γιατί εδώ μπορεί να κρατάει και 15 ημέρες.
 
Η ανάμνηση είναι πολύ ωραία, γιατί περνάγαμε πολύ όμορφα. Είχε ατελείωτο γέλιο με τα ξαδέλφια του άντρα μου. Εμείς όμως, δε γιορτάζαμε το Thanksgiving.

Αλήθεια? Ω, με συγχωρείτε, δεν γνώριζα το θέμα. Άλλο αυτό με το Black Friday. Εγώ αυτό ήξερα. Ότι είναι μόνο μία μέρα. Δηλαδή και στην Αμερική πλέον κρατάει όσο εδώ? Γιατί εδώ μπορεί να κρατάει και 15 ημέρες.
Παιδί μου σε μας και το Halloween κρατά τρεις μέρες και η black friday άλλες 15 , γίναμε βασιλικοτεροι του βασιλέως
 
Καλά εννοείται πως όλα για το εμπόριο γίνονται γιατί και το χαλογουιν ως χριστιανιακη καθολική εορτή είναι να θυμάται ο καθένας τους νεκρούς του και να τους μνημονεύει και ειδικά τους αγίους καμία σχέση με κουστούμια και κολοκύθες κτλ.
 
Εγώ το Halloween πάω να στοιχειώσω όποιο μαγαζί είναι ανοιχτό για να μην είμαι σπίτι μου όταν βγαίνουν παγανιά τα τερατάκια. Όταν πρωτοαγόρασα το σπίτι ήθελα να το παίξω καλός γείτονας και κάθε χρόνο αγόραζα μπόλικα τυλιγμένα γλυκοειδή αλλά και μηλοπορτόκαλα για τα παιδάκια που είχαν υποστεί πλύση εγκεφάλου από τους γονείς και διάλεγαν φρούτο. Το σπίτι μου είναι στο τέλος ενός αδιεξόδου σε μια απομονωμένη συνοικία κι έτσι δεν είχε πολλούς επισκέπτες, οπότε στο τέλος μου μένανε άπειρα, και καλά μήλα και πορτοκάλια δεν πείραζε, αλλά το πρόβλημα ήταν αυτά.
Προβολή συνημμένου 251988
Θεωρητικά θα μπορούσα να τρώω ένα ανήθικο την ημέρα. Στην πράξη... σας αφήνω να φανταστείτε. Οπότε αποφάσισα για λόγους αυτοάμυνας το Halloween να παίρνω τα όρη και τ' άγρια βουνά ώσπου να περάσει η ώρα και να ξαναγίνει ασφαλές το σπίτι μου. Φέτος έχω ακόμη περισσότερους λόγους να αποφεύγω ανεβοκατέβασμα στις σκάλες λόγω προβλημάτων στο γονατάκι μου. Και υποτίθεται ότι άμα δεν έχεις ανάψει τα έξω φώτα δεν έρχονται παιδιά, αλλά μπορείς να τα εμπιστευτείς? Α πα πα, καλύτερα στους δρόμους.
Ελέφαντας που ανεβοκατεβαινει σκαλες δεν γινεται! Λογικο να ποναει το ποδι σου :)
 
Δεν είναι καν αμερικανια, από την Ιρλανδία ήρθε και την Σκωτία και τους αρχαίους Κέλτες.

Το Thanksgiving υποτιθεται ειναι απο τους τοτε μεταναστες (απο πολλες χωρες) προς τους γηγενεις Ινδιανους,τους εδιναν ψητη γαλοπουλα ως ''ευχαριστω". Μαλιστα πολλοι απογονοι ινδιανων εχουν φτιαξει ντε και καλα σκιτσα της εποχης οπου το δειχνουν αυτο στα διαφορα φορουμ.
Η πραγματικοτητα ειναι αλλη: https://www.delish.com/holiday-recipes/a33984895/native-american-thanksgiving-holiday/
 
Μια ερωτηση βρε παιδια, εσεις που γνωριζετε τα ζωδιακα. Ασερνικο, υδροχοος με θηλικο σκορπιος, τι πιθανοτητες εχουν να επιβιωσουν?
 

Σχετικα με το ερωτημα της Chris27, δεν γνωριζω πολλά! Πρεπει εκτος απο το ζωδιο να ταιριαζουν και οι υπολοιποι πλανητες! Γενικα τα ζώδια του αερα φαινονται πιο συζητησιμα αλλά ειναι "αντε γεια".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι ζώδιο είναι ο αστρολόγος που έγραψε το παραπάνω? Διότι αν ανήκει στα ζώδια-μπούφους γιατί να τον πιστέψουμε?
 
Η πιο έξυπνη δεν είμαι, καλά αυτά είναι αναμφισβήτητο. Αλλά στο παραπάνω θέμα, δεν μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη χαζομάρα. Τι θα πει "ζώδια-πόλεις"? Και άντε να το δεχτώ. Ο σύζυγος είναι ο Βόλος. Το πεπρωμένο μας είναι άρρηκτα δεμένο μαζί του γιατί πολλές φορές όταν γυρίζουμε χειμώνα από το νησί, ή αν χρειαστεί να πάμε χειμώνα, μόνο το λιμάνι του Βόλου μας εξυπηρετεί. Έχουμε και φίλους εκεί. Αλλά του Τοξότη το "Κολοκοτρωνίτσι?" Υπάρχει τέτοιο χωριό? Εκτός αν είναι τιμής ένεκεν, επειδή κάποτε παρακολουθούσα το "Καφέ της Χαράς" και τον δήμαρχο Κολοκοτρωνιτσίου, Περίανδρο Πόπωτα (Ρώμα), που ερωτοτροπούσε μετά της πρωτευουσιάνας (Λουϊζίδου).
 
Η πιο έξυπνη δεν είμαι, καλά αυτά είναι αναμφισβήτητο. Αλλά στο παραπάνω θέμα, δεν μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη χαζομάρα. Τι θα πει "ζώδια-πόλεις"? Και άντε να το δεχτώ. Ο σύζυγος είναι ο Βόλος. Το πεπρωμένο μας είναι άρρηκτα δεμένο μαζί του γιατί πολλές φορές όταν γυρίζουμε χειμώνα από το νησί, ή αν χρειαστεί να πάμε χειμώνα, μόνο το λιμάνι του Βόλου μας εξυπηρετεί. Έχουμε και φίλους εκεί. Αλλά του Τοξότη το "Κολοκοτρωνίτσι?" Υπάρχει τέτοιο χωριό? Εκτός αν είναι τιμής ένεκεν, επειδή κάποτε παρακολουθούσα το "Καφέ της Χαράς" και τον δήμαρχο Κολοκοτρωνιτσίου, Περίανδρο Πόπωτα (Ρώμα), που ερωτοτροπούσε μετά της πρωτευουσιάνας (Λουϊζίδου).
Είναι η καρυα
 
Α, εκεί έγιναν τα γυρίσματα του σήριαλ? Δεν ήξερα ότι το χωριό που γυρίστηκε λεγόταν Καρυά. Περιοχή Καρυά έχουμε και στην Σκόπελο και είναι πανέμορφη. Τι σχέση έχει το ψεύτικο Κολοκοτρωνίτσι (που συν τις άλλες είναι χωριό) με τις υπόλοιπες πόλεις? Διαμαρτύρομαι εντόνως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα