Τι ζώδιο είστε;

Τα πάτε χειρότερα και από μας τους Διδύμους :D
Εσάς σας χαρακτηρίζει "πολύ σέξι" ...δηλαδή μια χαρά! Τι άλλο θέλεις;
@elephadas σε κάποιο άλλο δημοσίευμα, για τους Παρθένους έγραφε ότι μας παίρνει ο ύπνος κατά την διάρκεια :icon_lol:
:icon_lol:
:icon_lol:

Οπότε αυτό το "έτσι κ' έτσι" καλύτερο είναι :beer:
 
Εσάς σας χαρακτηρίζει "πολύ σέξι" ...δηλαδή μια χαρά! Τι άλλο θέλεις;
@elephadas σε κάποιο άλλο δημοσίευμα, για τους Παρθένους έγραφε ότι μας παίρνει ο ύπνος κατά την διάρκεια :icon_lol:
:icon_lol:
:icon_lol:

Οπότε αυτό το "έτσι κ' έτσι" καλύτερο είναι :beer:
Είμαστε οι άτιμοι πως να το κάνουμε; Ποιος μπορεί να πει το αντίθετο
 
@elephadas σε κάποιο άλλο δημοσίευμα, για τους Παρθένους έγραφε ότι μας παίρνει ο ύπνος κατά την διάρκεια :icon_lol:
:icon_lol:
:icon_lol:

:beer:

Fake News! Ο ξυλοσχίστης τσαρλατάνος ντροπή των αστρολόγων που έγραψε τέτοια οφθαλμοφανή ανακρίβεια ήταν προφανώς πληρωμένη πέννα κι συνέταξε το ιταμό και κατάπτυστο αυτό δημοσίευμα πληρωμένος από κάποιο ζηλιάρικο ζώδιο.
 
Fake News! Ο ξυλοσχίστης τσαρλατάνος ντροπή των αστρολόγων που έγραψε τέτοια οφθαλμοφανή ανακρίβεια ήταν προφανώς πληρωμένη πέννα κι συνέταξε το ιταμό και κατάπτυστο αυτό δημοσίευμα πληρωμένος από κάποιο ζηλιάρικο ζώδιο.
Λες να ειχε άχτι το ζώδιο μας; Λες να ηθελε να μας εκδικηθει;
Σας εχω κ'αλλον εναν που μας κακολογει:
 
Fake News! Ο ξυλοσχίστης τσαρλατάνος ντροπή των αστρολόγων που έγραψε τέτοια οφθαλμοφανή ανακρίβεια ήταν προφανώς πληρωμένη πέννα κι συνέταξε το ιταμό και κατάπτυστο αυτό δημοσίευμα πληρωμένος από κάποιο ζηλιάρικο ζώδιο.
Άστα αυτά τα άστρα μίλησαν
 
Εγώ δεν άκουσα κανένα άστρο να μου λέει τέτοια πράματα (*). Διάβασα κάποιον που ισχυρίζεται ότι μεταφέρει τα λόγια των άστρων. Ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο. Εμένα μου μιλησε ο Σείριος, όχι παίξε γέλασε άστρο, και μου είπε "Don't believe him. He is not serious".

(*) Πέρα που τι να πει? Δεν κοιμάμαι στο ύπαιθρο να παίρνουν μάτι τ' άστρα. Στην κρεββατοκάμαρά μου με κατεβασμένα τα στόρια δεν βλέπουν τίποτε.
 
Άστρα μη με μαλώνετε
που τραγουδώ τη νύχτα

Ω, γιατί `χα πόνο στην καρδιά
γιατί `χα πόνο στην καρδιά
ψηλό μελαχρινάκι μου
γιατί `χα πόνο στην καρδιά
και βγήκα και τον είπα
Άστρα μη με μαλώνετε
που τραγουδώ τη νύχτα

Στ’ άστρα θα πω τον πόνο μου
απού δεν τον μαρτυρούνε

Ω, απού `χουνε κι υπομονή
αχ ή, πώς με κατάντησες
απού `χουνε κι υπομονή
ώρες με τσ’ ώρες και γροικούνε
Στ’ άστρα θα πω τον πόνο μου
απού δεν τον μαρτυρούνε

Δεν έτυχε φεγγάρι μου
να `ρθεις στο χάλι απού `μαι

Ω, κι έχεις το δίκιο να ρωτάς
αχ ή, πώς εκατάντησα
έχεις το δίκιο να ρωτάς
γιάηντα στεναχωρούμαι
Δεν έτυχε φεγγάρι μου
να `ρθεις στο χάλι απού `μαι

Έχασα την αγάπη μου
κι εσύ ρωτάς φεγγάρι

Ω, για ήντα τσι νύχτες δεν μπορεί
αχ ή, καημοί και βάσανα
για ήντα τσι νύχτες δεν μπορεί
ο ύπνος να με πάρει
Έχασα την αγάπη μου
κι εσύ ρωτάς φεγγάρι.

 
  • Like
Reactions: PT8
Καλά αν περιμένουμε από τα ζώδια ζήτω που καήκαμε. Το πιο πιθανό είναι κάποιος διαβάζοντάς τα να πάθει αυτά που διαβάζει λόγω αυθυποβολής / αυτοεκπληρούμενης προφητείας.
 
Δεν είναι όλα αυθυποβολή. Έχει τύχει να ακούω ή να διαβάζω ζώδια και να λέω σαχλαμάρες σιγά μη γίνει, και να γίνετε! Φυσικά δε μιλάω για καθημερινά συνηθισμένα πράγματα.
 
Αισχύλου - Αγαμέμνων 250 κ.ε., μετάφραση Ιωάννη Γρυπάρη

Δίκα δὲ τοῖς μὲν παθοῦσιν μαθεῖν ἐπιρρέπει· τὸ μέλλον
ἐπεὶ γένοιτ᾽ ἂν κλύοις· πρὸ χαιρέτω·
ἴσον δὲ τῷ προστένειν.
τορὸν γὰρ ἥξει σύνορθρον αὐγαῖς.

και το ᾽χει ορίσει η Δίκη η θεϊκιά
εκείνοι που παθαίνουν να μαθαίνουν.
Ό,τι ᾽ναι να ᾽ρθει πάντα έχεις καιρό
ν᾽ ακούσης αφού γίνει…
κι από πρι ας μου λείπει!
γιατ᾽ είναι σαν να θέλεις κλάματ᾽ από πριν
κι ολόφαντο σα μιαν αυγή θεν᾽ ανατείλει.

(Όχι, δεν θυμάμαι τέτοια τσιτάτα για κάθε περίπτωση, απλώς έτυχε ν' ακούω τον "Αγαμέμνονα" χτες καθώς, επωφελούμενος από τη σπάνια εμφάνιση του ήλιου, είχα βγει μια βόλτα στα πέριξ να κάψω καμιά θερμίδα και να φτιάξω και λίγη βιταμίνη D. Σκηνοθεσία από τον Σπύρο Ευαγγελάτο, καταπληκτική η Λήδα Τασσοπούλου - Κασσάνδρα, μέτριος ο Παπαμιχαήλ - ευτυχώς ο Αγαμέμνων λέει λίγα πριν τον τσεκουρώσει η κυρά του - και σχεδόν αγνώριστη η φωνή της Χατζηαργύρη)
 
Πίσω
Μπλουζα