Τι θα γινόμουν όταν θα... μεγάλωνα

Τα επαγγέλματα που μας άρεσαν

Παραθέτω με τη σειρά κάποια επαγγέλματα που μου άρεσαν...τι ήθελα να γινω:

Ε τάξη: φυσικομαθηματικός

ΣΤ τάξη-Γυμνάσιο: τραγουδίστρια ή χορεύτρια

Α Λυκείου: ηθοποιός (σταθερή προτίμηση στον καλλιτεχνικό χώρο)

Β Λυκείου: έλεγα να ασχοληθώ με οικονομικά

Γ Λυκείου: στράφηκα στις ξένες γλώσσες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω λεω να αναλαβω την οπτικη επικοινωνια της εταιρειας του Pooky χεχεχεχεχε

ε ρε κατι ξαπλες...
 
Θα σε βάλω σε κλιματιζόμενη βιτρίνα να ρίχνεις τούφες πάνω σε ανατομικά στρώματα.

Έχω βρει την απόλυτη συνταγή της επιτυχίας, δεν νομίζεις;
 
Στο Δημοτικό ήθελα να γίνω Χημικός .... θα το αφήσω ασχολίαστο :nono:

Στο Γυμνάσιο - Λύκειο ήθελα να παίζω βόλεϊ συνεχώς ... το οποίο και έκανα :clap: .

Κάτω από την ομπρέλα του Management που σπούδασα τελικά, χώρεσαν πολλά και δεν πέρασα άσχημα, εκτιμώ :award: .

Τώρα (στα πλαίσια μίας ευρύτερης αναθεώρησης κυρίως λόγω ηλικίας) θα στείλω το βιογραφικό μου στον Pooky ... οπωσδήποτε.

Pooky φίλε μου;; :hurrah:
 
Caprice βλέπω ότι στις μεγαλύτερες τάξεις σου βγήκε ένα πιο αθλητικό πνεύμα..!! χαχαχαχα

Εγω στο δημοτικό ήθελα να γίνω Ζαχαροπλάστης...

Στο γυμνάσιο κρεοπώλης...

Και στο λυκειο...λογιστής..!!! Τελικά σπούδασα λογιστική....αλλά δεν μου άρεσε το επάγγελμα και κατέληξα σε άλλους δρόμους...εντελώς διαφορετικούς..!! χεχεχ
 
makisimos είπε:
Caprice βλέπω ότι στις μεγαλύτερες τάξεις σου βγήκε ένα πιο αθλητικό πνεύμα..!! χαχαχαχαΕγω στο δημοτικό ήθελα να γίνω Ζαχαροπλάστης...

Στο γυμνάσιο κρεοπώλης...

Και στο λυκειο...λογιστής..!!! Τελικά σπούδασα λογιστική....αλλά δεν μου άρεσε το επάγγελμα και κατέληξα σε άλλους δρόμους...εντελώς διαφορετικούς..!! χεχεχ
(Όντως έτσι ήταν αν και έπαιζα και στο Δημοτικό βόλεϊ - σε κύκλο, αν θυμάστε!!).

Δεν ξέρω πόσο σου αρέσουν τελικά οι δρόμοι που διάλεξες αλλά ο ένας από αυτούς σίγουρα είναι πολύχρωμος και φωτεινός. Και μας κάνει όλους να αισθανόμαστε υπέροχα. :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ στο γυμνάσιο ονειρευόμουν να γίνω αστροναύτης, επηρεασμένος απο τις ταινίες Alien που έβλεπα. Στη συνέχεια όμως κατάλαβα ότι ήθελα να ασχοληθώ με Πληροφορική και το κατάφερα αν και χρειάστηκε να βγάλω και δεύτερη σχολή. Δεν το μετάνιωσα ποτέ!!
 
divined είπε:
Εγώ στο γυμνάσιο ονειρευόμουν να γίνω αστροναύτης, επηρεασμένος απο τις ταινίες Alien που έβλεπα
Αυτό πάλι το βρίσκω από περίεργο ως μαζοχιστικό, δεδομένου ότι οι περισσότεροι αστροναύτες στις ταινίες Alien βρήκαν πολύ κακό τέλος. Λέω να σου δώσουμε βραβείο παράξενου Επαγγελματικού Προσανατολισμού. ;)
 
Εγω παραειμουν intellectual στο νηπειαγωγειο... Ηθελα να γινω μαεστρος. Ειχα επιρεαστει απο κατι κασετες μπετοβεν που εβαζα στο κασετοφωνο... Οτι ναναι.

Μετα στο τελος νηπειου, αρχες δημοτικου εβλεπα πολυ πρωινο καφε και παρακολουθουσα τη Βεφα Αλεξιαδου με μεγαλη ευλαβεια (την οποια την ελεγα Κυρια Κατοπιν, επειδη ελεγε συνεχεια τη λεξη κατοπιν, και κατοπιν). Ετσι, εφαγα μια μικρη φλασια και αποφασισα οτι θελω να γινω μαγειρας...
 
Εγώ πάλι,πολύ μικρή ήθελα να γίνω "αεροπόρος σαν το μπαμπά μου"!!!!(άτιμο οιδιπόδειο!)...μέτα αποφάσισα πως η κάλυτερη δουλειά είναι βιβλιοπώλης!!!Τελικά μεγαλώνοντας κατάλαβα πως αυτό που πραγματικά θα ήθελα να κάνω στη ζωή μου είναι να μη δουλεύω,αλλά να διαβαζω όλη μέρα βιβλία κ να μαθαίνω συνεχώς καινούρια πράγματα κ πληροφορίες...Μεγάλη αδικία που δεν είμαι πλούσια για να το πραγματοποιήσω......... :(
 
- στις αρχές του δημοτικού ήθελα να γίνω εργοστασιάρχης ( 8) ) για να βγάζω πολλά λεφτά και να αγοράζω παιχνίδια. (κάτι ήξερα τότε...)

- τέλη δημοτικού & γυμνάσιο ήθελα να γίνω προγραμματιστής & δάσκαλος πολεμικών τεχνών (επηρρεασμένος από το ότι έκανα πολ.τέχνες)

- στο λύκειο, το κλίμα μεταστράφηκε πλήρως, ήθελα να γίνω φυσικός και να ασχοληθώ με την έρευνα.

- στα πρώτα έτη του πολυτεχνείου, έτρεχα ερασιτεχνικά σε αγώνες enduro & scrable και για λίγο σκεφτόμουνα ότι θα μπορούσα να γίνω ότι και ο jeremy mc grath...

τελείωσα δύο τμήματα της σχολής, έκανα μεταπτυχιακό αλλά δεν έγινα ούτε εργοστασιάρχης, ούτε δάσκαλος πολ.τεχνών, ούτε φυσικός.

στο δημοτικό φαίνεται το είχα αντιληφθεί σωστά αλλά στην πορεία κάπου στράβωσε η υπόθεση... :)
 
Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό αλλά σε αυτό το ποστ δεν κρατήθηκα και είπα επιτέλους να γίνω ενεργό μέλος της παρέας σας!

Λοιπόν, εγώ μικρός ήθελα να γίνω μηχανοδηγός, να οδηγώ τραίνα!!! Τρελή έμμονη ιδέα που δε μπορούσε κανείς να μου την κόψει. Οι γονείς μου μου έκαναν συνέχεια πλύση εγκεφάλου ότι έχω πιο πολύ μυαλό (η αλήθεια είναι ότι ήμουν καλός μαθητής) και μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο στη ζωή μου. Μέχρι και στη δασκάλα είχαν πει να προσπαθήσει να μου αλλάξει μυαλά. Οι συμμαθητές μου φυσικά ψιλοκορόιδευαν όταν άκουγαν τις ιδέες μου.

Τελικά η προσπάθειες νουθεσίας απέδωσαν και έγινα μηχανικός, και δεν το μετανιώνω με τίποτα. Αλλά πριν λίγα χρόνια βγήκε το σκάνδαλο με τους μηχανοδηγούς του ΟΣΕ που έφταναν πέντε χιλάρικα μισθό είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου "Αρε πατέρα, γιατί δε με άφησες να πάω στα τραίνα, ποιος σου είπε ότι είναι παρακατιανό επάγγελμα, δεν είδες πόσα κονομάνε;" :) Και πάντα έχω μια ενδόμυχη ζήλια για αυτούς που κυβερνάνε τα σιδερένια θηρία...
 
splushka είπε:
Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό αλλά σε αυτό το ποστ δεν κρατήθηκα και είπα επιτέλους να γίνω ενεργό μέλος της παρέας σας!
Λοιπόν, εγώ μικρός ήθελα να γίνω μηχανοδηγός, να οδηγώ τραίνα!!! Τρελή έμμονη ιδέα που δε μπορούσε κανείς να μου την κόψει. Οι γονείς μου μου έκαναν συνέχεια πλύση εγκεφάλου ότι έχω πιο πολύ μυαλό (η αλήθεια είναι ότι ήμουν καλός μαθητής) και μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο στη ζωή μου. Μέχρι και στη δασκάλα είχαν πει να προσπαθήσει να μου αλλάξει μυαλά. Οι συμμαθητές μου φυσικά ψιλοκορόιδευαν όταν άκουγαν τις ιδέες μου.

Τελικά η προσπάθειες νουθεσίας απέδωσαν και έγινα μηχανικός, και δεν το μετανιώνω με τίποτα. Αλλά πριν λίγα χρόνια βγήκε το σκάνδαλο με τους μηχανοδηγούς του ΟΣΕ που έφταναν πέντε χιλάρικα μισθό είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου "Αρε πατέρα, γιατί δε με άφησες να πάω στα τραίνα, ποιος σου είπε ότι είναι παρακατιανό επάγγελμα, δεν είδες πόσα κονομάνε;" :) Και πάντα έχω μια ενδόμυχη ζήλια για αυτούς που κυβερνάνε τα σιδερένια θηρία...
εγω λεω να ανοιξουμε ενα θεμα με επαγγελματα με αιγλη(αλλα οχι φραγκα) και επαγγελματα παρακατιανα(τιγκα στο ταλιρο)
 
Κάπου στο δημοτικό ήθελα να γινω χασάπης..!! Μετά το καλοσκέφτηκα, μου άρεσαν και τα γλυκά και αποφάσισα να γίνω ζαχαροπλάστης..!! Στην πορεία ήθελα να γίνω και παππάς..!! Κάπου το χασα στο δρόμο και χωρις να ξέρω τι είναι, ήθελα να γίνω λογιστής..!! Τελικά το σπούδασα και το παράτησα το άθλημα μετά από 3 χρονια που το δούλεψα και το σιχάθηκα..!! Φυσικα και το επάγγελμά μου σήμερα δεν έχει καμια σχεση με όλα τα παραπάνω..!!

Το μονο που με συνδέει με τα ονειρικα παιδικά μου επαγγέλματα είναι...'οτι το μονο φαγητο που ξέρω να φτιάχνω τέλεια είναι μπριζόλες στο φούρνο(χασάπης), τα γλυκά είναι η αδυναμία μου και έχω έφεση στο να φτιάχνω τέλεια γλυκά (ζαχαροπλάστης), πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού (παππάς) και για ένα φεγγάρι υπήρξα λογιστής (λογιστική)!!

Σήμερα αν είχα πραγματικά την δυνατότητα να πραγματοποιήσω μια ευχή, θα ήταν να γινόμουν ο ιδιοκτήτης της El Greco..!! :D
 
Οταν ήμουν παιδί, ήθελα να γίνω γιατρός. Χειρούργος.

Επειδή και στα 2 σόγια όμως υπήρχαν και υπάρχουν πολλοί δικηγόροι, οι δικοί μου είχαν ήδη έτοιμο τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό δίχως να με ρωτήσουν. Στο λύκειο, δεν διάβαζα αρκετά -λέγε με ποδόσφαιρο :) - και οι επιδόσεις μου στα μαθήματα δεν ήταν αρκετές για να με κάνουν εισακτέο σε κάποιο αει, πολύ περισσότερο στη νομική που άνηκε και στην Γ΄ δέσμη που δεν την πήγαινα με τίποτα!

Ετσι, ως αποτυχών Α΄δέσμης, ξανάδωσα πανελλήνιες την επόμενη χρονιά και πέρασα μαθηματικό. Με τα οποία μαθηματικά ασχολούμαι έως και σήμερα...
 
Θα 'μουν γύρω στα 4 όταν ήρθε στο σπίτι μας επίσκεψη ο Χάρης ο ξάδερφος του πατέρα μου που ήταν αρχιτέκτονας. Μάλλον θα με εντυπωσίασε η λέξη και για τα επόμενα 2-3 χρόνια δήλωνα μελλοντικός αρχιτέκτονας.

Αργότερα αποφάσισα να γίνω συγγραφέας με ασήμαντα αποτελέσματα λόγω έλλειψης ταλέντου...

Μετά πέρασε από το μυαλό μου το ενδεχόμενο του να γίνω δάσκαλος ή ιστορικός που απερρίφθη πάραυτα λόγω της ανύπαρκτης σχέσης μου με την ορθογραφία...

Σιγά σιγά φτάσαμε στην Γ' Λυκείου όπου με άριστες δημοκρατικές διαδικασίες η οικογενειακή ολομέλεια απεφάνθη να δώσω στην Δ' Δέσμη όπου πέρασα στην πρώτη σχολή που δήλωσα (τη τρίτη φορά που έδωσα, πιο μπροστά είχα περάσει σε ένα άσχετο ΤΕΙ κ σε ένα καλούτσικο ΤΕΙ)

Τελείωσα το πανεπιστήμιο αφού πρώτα έγινα αιώνιος φοιτητής και στη συνέχεια έγινα κατά σειρά τραπεζικός υπάλληλος, τοπογράφος (για λίγο) και άνεργος επιστήμων (δεν έχει καλά λεφτά αλλά ακούγεται μούρικο :p )

Τον τελευταίο καιρό (προσπαθώ να) εργάζομαι σαν λογιστής
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρή ήθελα να γίνω μοντέλο ,πιο μετά ήθελα να γίνω συγγραφέας, στο τέλος κατάντησα υπάλληλος. :p ('Ατιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα Τάρταρα...)
 
Απαντώ στο 1o post της Juanita:

Έτσι είναι συνήθως, κανείς δεν ξέρει τι θα του φέρει το αύριο :) Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ονειρεύεσαι μικρή/ος, και να προσπαθείς, όσο το δυνατον να προσπαθείς να φέρεις εις πέρας το όνειρο!! Άμα τώρα κάπου στη μέση στραβώσουν τα πράγματα, θα έχεις την ικανοποίηση του ότι προσπάθησα, και συνεχίζεις να προσπαθείς, ποτέ μη εγκαταλείπεις! Τώρα εάν λάβεις υπόψη και άλλους παράγοντες, ανεργία, κακές συγκηρίες τότε δυσκολεύεσαι και άλλο!
 
Αδέρφια εμας η νηπιαγωγος μας ρωτησε τι θελουμε να γινουμε οταν μεγαλωσουμε και οταν ηρθε η σειρα μου ειπα το απολυτο το κορυφαιο ολων των εποχων

συνταξιουχος :biglaugh: :rofl: :rofl: :rofl:

Μετα ηθελα να γινω αστρονομος (στο δημοτικο).Τελικα κατεληξα να σπουδασω στο τεχνικο λυκειο υπολογιστες και δικτυα :p
 
Πίσω
Μπλουζα