Το Θέατρο της Δευτέρας

Παντως απολαυσα εχτες τον Τσιβιλικα στο "Ο Φιλος μου ο Λευτερακης". Μαλιστα το ειδα πρωτη φορα εγχρωμα. Την πρωτη προβολη αν και μικρος τοτε, την θυμαμαι - την ειχα παρακολουθησει σε ασπρομαυρη TV.

Πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα δουμε και αυτο να ανεβαινει απο καποιο θιασο σε καποια Αθηναικη θεατρικη σκηνη...
 
Wally είπε:
Πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα δουμε και αυτο να ανεβαινει απο καποιο θιασο σε καποια Αθηναικη θεατρικη σκηνη...
H ακομα χειροτερα, να γυριζεται ταινια....

Ημουν εκτος Αθηνων ολη μερα εχθες, οποτε δουλεψε εγγραφη και πολυ συντομα θα δω κι εγω το θεατρικο!

Παντως ειχε ξαναπροβληθει σε επαναληψη και στα τελη δεκαετιας '90.

Απο τοτε εχω να το δω.
 
Τον ειδα κι εγω τον Λευτερακη, λιγη ωρα πριν.

Πολυ διαφορετικες οι ερμηνειες Τσιβιλικα, Ιμπροχωρη, Κιμουλη απο τις αντιστοιχες κινηματογραφικες Ηλιοπουλου, Κοντου, και Βουτσα, αλλα το θεατρικο της Δευτερας ειχε τη δικη του χαρη και ειδαμε κατι αλλο απο αυτο που ξεραμε.

Αλλωστε ο Σακελλαριος παντα υπεροχος ειναι!
 
Wally είπε:
Παντως απολαυσα εχτες τον Τσιβιλικα στο "Ο Φιλος μου ο Λευτερακης". Μαλιστα το ειδα πρωτη φορα εγχρωμα. Την πρωτη προβολη αν και μικρος τοτε, την θυμαμαι - την ειχα παρακολουθησει σε ασπρομαυρη TV.
Πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα δουμε και αυτο να ανεβαινει απο καποιο θιασο σε καποια Αθηναικη θεατρικη σκηνη...
Μα.... είχε ανέβει το καλοκαίρι και μάλιστα ήταν σε περιοδεία! :p
 
getMedia.aspx


Αγιουτο - Γιωργος Χριστοδουλου, Αννα Φονσου

getMedia.aspx


Οιδιποδεια Παιχνιδια - Τζενη Ρουσσεα, Χρηστος Φραγκος

getMedia.aspx


Το Ονομα - Μιχαλης Μητρουσης

getMedia.aspx


Το Ονομα - Βασιλης Παπανικας, Ντινα Τριαντη

getMedia.aspx


Οι Εμιγκρεδες - Τασος Χαλκιας, Γιωργος Παρτσαλακης
 
Πλάκα πλάκα υπάρχουν φωτογραφίες από παραστάσεις της 1ης περιόδου του "Θεάτρου της Δευτέρας"; Ίσως έτσι βρούμε τίποτε από καστ και τίτλους που λείπουν... Μέχρι στιγμής πάντως, ότι έχει προβληθεί σε επανάληψη απ' το "Σινέ+" και έχει δωθεί σε DVD μέσο της "Ραδιοτηλεόρασης", ανήκει στην 2η περίοδο. Δεν ακούγεται πολύ ελπιδοφόρο για το αν υπάρχει υλικό της 1ης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τελευταία ποστ που είχαμε κάνει εδώ και συζητούσαμε για την "Οικογένεια Βλαμμένου", τι απέγιναν;
 
getMedia.aspx


Aγιουτο - Δημητρης Καλλιβωκας, Γιωργος Χριστοδουλου

getMedia.aspx


Ξενοδοχειον Ο Παραδεισος - Κατιανα Μπαλανικα - Γιαννης Μπεζος

getMedia.aspx


Μια Νυχτα Ανω Κατω - Χρηστος Τσαγκας, Τζενη Ρουσσεα

getMedia.aspx


Δεν Πληρωνω, Δεν Πληρωνω - Ελλη Φωτιου, Σταυρος Ξενιδης, Στεφανος Ληναιος
 
getMedia.aspx


Ο Ντετεκτιβ - Τρυφων Καρατζας, Χριστινα Θεοδωροπουλου

getMedia.aspx


Ευτυχως Τρελαθηκα - Ελενη Ραντου, Θανος Καληωρας

getMedia.aspx


Δονα Ροζιτα - Νορα Βαλσαμη, Ελενη Χατζηαργυρη

getMedia.aspx


Ενα Κρεβατι για Τρεις - Λευτερης Βουρνας, Κωστας Ρηγοπουλος, Κακια Αναλυτη
 
Mandrake είπε:
Τα τελευταία ποστ που είχαμε κάνει εδώ και συζητούσαμε για την "Οικογένεια Βλαμμένου", τι απέγιναν;
Φίλε Mandrake, συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά μόλις διάβασα το μήνυμά σου.

Τα posts που αφορούν την "Οικογένεια Βλαμμένου" μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο thread που ανοίχτηκε στις Τηλεοπτικές σειρές:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17404-Οικογένεια-Βλαμμένου
 
manosdark είπε:
Στο Θεατρικό αυτό πρωταγωνιστουσαν σίγουρα ο Τσιβιλικας και ο Πιατας. Τον εξωγήινο τον έκανε ο Τσιβιλικας. Δεν θυμάμαι όμως τον τιτλο του έργου. .


Θυμάμαι τα εξής:

 


Έργο μάλλον ξένου θεατρικού συγγραφέα, αφορούσε μια οικογένεια που φιλοξενούσε έναν εξωγήινο (κανονικός άνθρωπος, μη φανταστείτε τον Ε.Τ. ή Alfie...). Ο εξωγήινος σχολίαζε τα κακώς κείμενα της ανθρώπινης κοινωνίας, αλλά και τα καλά σε σύγκριση με τη ζωή στο δικό του πλανήτη.





Μου έρχεται στο μυαλό αυτό που είπε για τον ύπνο:


"στο δικό μου κόσμο δεν κοιμόμαστε. Παίρνουμε κάθε απόγευμα ένα χαπάκι και μας διώχνει την κούραση. Έτσι μπορούμε να παράγουμε περισσότερο. Στην αρχή, όταν ήρθα εδώ, φοβόμουν τον ύπνο. Τον θεωρούσα κάτι σαν μικρό θάνατο. Τώρα όμως που τον συνήθισα,
μου αρέσει. Όταν κοιμάσαι, οι δυσάρεστες σκέψεις που μπορεί να έχεις χάνονται, ξεχνιούνται... Αν μένεις ξύπνιος, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό."

 

 




Αγαπητοί συμφορουμίτες, επιτρέψατέ μου να σας απαντήσω : Αυτό το θεατρικό έργο λέγεται "Ο Ουρανοκατέβατος" και το έχει γράψει, παρακαλώ, ο Αλέκος Σακελλάριος !!! Το έργο αυτό είναι ... σκέτη απόλαυση !!! Ο "ουρανοκατέβατος / εξωγήινος" είναι ο πολύ αγαπημένος μου ηθοποιός Γιώργος Κοτανίδης !!! Επίσης, πρωταγωνιστούσε ο Δημήτρης Πιατάς, ο οποίος φιλοξενούσε τον εξωγήινο, υποκρινόμενος ότι ήταν "ξάδελφός του" !!! Μάλιστα στη θεατρική σκηνή είδαμε .... μέχρι και ιπτάμενο δίσκο [ένα μικρούλι απαστράπτον ufo, μέσα απ' το οποίο βγήκε ο Κοτανίδης και η πρώτη κουβέντα που είπε, αμήχανα, ήταν : "καλησπέρα !!! Το είπα καλά;" !!!

Καλύτερα να μη διηγηθώ περισσότερα !!! Μια από τις ατάκες του "εξωγήινου" που μου έχει μείνει είναι αυτή που απηύθυνε στις γυναίκες που έβλεπε και του άρεσαν : "Μού φαίνεστε πολύ υγιής !!! Θα ήθελα να κάνω μαζί σας ένα παιδί" !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο αυτό το έργο είναι άραγε μία σκηνή που θυμάμαι, όπου βγάζει το χέρι του απο τον ιπτάμενο δίσκο κρατώντας κάτι σαν... αναπτήρα; (?)
 
σοφια κακαρελιδου

bambinella 100 είπε:
getMedia.aspx
Oιδιποδεια Παιχνιδια - Τζενη Ρουσσεα

getMedia.aspx


Γλυκο του Κουταλιου - Δημητρης Ποταμιτης, Αννα Φονσου

getMedia.aspx


Ανδρας, Γυναικα, Διαβολος - Φιλιππος Σοφιανος, Σοφια Κακαρελιδου (κορη στην πραγματικοτητα της Γεωργιας Βασιλειαδου)

παιδια καλησπερα!

μολις τωρα ειδα αυτο που γραφετε οτι η Σοφια Κακαρελιδου ειναι κορη της Γεωργιας Βασιλειαδου και μου εκανε μεγαλη εντυπωση!Ειναι κατι που ισχυει διασταυρωμενα?Γιατι απ οτι ξερουμε η Βασιλειαδου ειχε μια κορη που την ελεγαν Φωτεινη και τη γεννησε γυρω στο ΄30κατι..
 
Ειναι απολυτως σιγουρο, viewmaster, οτι η Σοφια Κακαρελιδου ειναι κορη της Γεωργιας Βασιλειαδου. Εχω δει μεχρι και την ιδια τη Σοφια να το λεει σε τηλεοπτικη της συνεντευξη.

Αλλωστε αν την προσεξεις καλα, θα δεις οτι μοιαζει στη μητερα της.
 
Αφιερωμένο στον Χρήστο Τσάγκα

getMedia.aspx


Ο Θειος Βανιας - Τιτικα Βλαχοπουλου, Χρηστος Τσαγκας, Αννυ Πασπατη, Ζωρας Τσαπελης

getMedia.aspx


Ο Θειος Βανιας - Χρηστος Τσαγκας

getMedia.aspx


Πρωινο Αστρο - Σοφοκλης Πεππας, Τατιανα Λυγαρη, Χρηστος Τσαγκας
 
αυτη τη στιγμη εχει το φιορε του λεβάντε , ενα εργο του Ξενόπουλουη ετ-1, ελπιζω όλοι οι θεατροφιλοι να ειναι συντονισμένοι!!!
 
Μπραβο που το εντοπισες, αριαδνη, και σε ευχαριστουμε πολυ!! Πατησα το κουμπι της εγγραφης πριν απο λιγο.

Τελικα προβαλλεται το Φιορο, αν και οπως ειδα μολις τωρα, αρχικα ειχε προγραμματιστει το Μελτεμακι. Ας μη χαιρομαστε παντως. Το σημερινο θεατρικο μπηκε στο προγραμμα λογω της παγκοσμιας ημερας θεατρου, και μαλλον δε θα υπαρξει συνεχεια.
 
ουφ ! ευτυχως εβαλα να γραψω το Μελτεμακι και τωρα που εχει το Φιορο, 2 φορες καλυτερα, γιατι θυμιζει πατριδα! :D
 
Ξερεις τι πρεπει να κανεις για σημερα το απογευμα!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα