Το Θέατρο της Δευτέρας

Τη Δευτέρα 13/06, θα προβληθεί η Μαρία Στιούαρτ (1997), από το κανάλι της ΒΟΥΛΗΣ, πάντα σε σκηνοθεσία Σπύρου Ευαγγελάτου.
 
Μακάρι και το ΑΜΟΡΕ και τα άλλα θέατρα όταν έκλειναν να έδιναν τις παραστάσεις τους στην TV!
 
Ειδικά οι παραστάσεις του ΑΜΟΡΕ θα έπρεπε να προβάλλονται σε πραγματικά άγριες ώρες! :p
 
Τρίτη , 14/6 στη ΒΟΥΛΗ, το εκπληκτικό έργο ΜΗΔΕΙΑ του Ευριπίδη.

Εύχομαι μόνο να μην προκύψει κάποια αναποδιά, όπως με την Άλκηστη.....
 
Καλησπέρα παιδιά,

Να κάνω και εγώ μια άσχετη (με τα υπόλοιπα αρχεία) ερώτηση.

Μήπως κανείς σας έχει ή ξέρει που μπορώ να βρω βιντεοκασέτες ή/και DVD από τα παιδικά θεατρικά έργα "Ιστορίες του Παππού Αριστοφάνη" με σκηνοθεσία Δημήτρη Ποταμίτη??

Τα παιδιά μου με αυτά μεγάλωσαν και τώρα περιμένω εγγονάκι που πολύ θα ήθελα και αυτό να βλέπει τέτοια παιδικά.
 
Καλησπέρα doolis.

Δυστυχώς στο φόρουμ αυτό δεν επιτρέπεται να λέμε για εύρεση/αναζήτηση τέτοιων παραγωγών. Ψάξε στα βιντεοκλαμπς και τα δισκοπωλεία, μήπως έχουν κυκλοφορήσει επίσημα. Το Retromaniax αποφεύγει συστηματικά να ανοίγει μέτωπα για τα πνευματικά δικαίωματα! ;)

Καλά ποστς εύχομαι!
 
Ο άνθρωπος ρώτησε, απλά, αν ξέρει κανείς που μπορεί να τ' αγοράσει... Απαγορεύεται στο φόρουμ να υποδείξουμε καταστήματα αγοράς; Φίλε μου δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω, δεν κυκλοφορούν στην αγορά... Δεν ξέρω αν έχουν βγει σε audio CD όμως!
 
Mandrake η Sunset απάντησε ότι του απάντησε στο

Μήπως κανείς σας έχει
του doolis. Το έχει λοιπόν συνειρμικά σε πάει στην αντιγραφή. Δεν τον έπιασε ούτε από τα μούτρα ούτε του είπε κάτι που δεν ισχύει. Οχι δεν απαγορεύτεται η υπόδειξη καταστήματος για το που θα μπορούσε να τα βρει (αρκεί να μην γίνεται διαφήμιση)

Οι υπόλοιπες διαφορές με πμ και τα off topic θα καθαριστούν σε κανα δυο μερες
 
Είδα το "βιντεοκασσέτες" και το "DVDs" και το προσπέρασα γρήγορα. Δεν το πρόσεξα, να με συμπαθάτε! :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Αυτό με το "πμ" δεν το κατάλαβα... Προφανώς εννοείς posts.

sunset89 είπε:
Τρίτη , 14/6 στη ΒΟΥΛΗ, το εκπληκτικό έργο ΜΗΔΕΙΑ του Ευριπίδη.
Εύχομαι μόνο να μην προκύψει κάποια αναποδιά, όπως με την Άλκηστη.....

sunset89 είπε:
Τρίτη , 14/6 στη ΒΟΥΛΗ, το εκπληκτικό έργο ΜΗΔΕΙΑ του Ευριπίδη.
Εύχομαι μόνο να μην προκύψει κάποια αναποδιά, όπως με την Άλκηστη.....
Μα που τα βρίσκεις πριν βγει πρόγραμμα; Μέχρι στιγμής έχεις πέσει μέσα όμως και σ' ευχαριστούμε! Μια παρατήρηση μόνο. Δεν ανήκουν όλες εδώ μιας και δεν προβλήθηκαν απ' το "Θέατρο της Δευτέρας" ποτέ... Γι' αυτό κι εγώ ενημέρωνα μια εδώ και μια στον "Κατάλογο τηλεοπτικών και θεατρικών παραστάσεων". Δεν υπήρχε άλλο thread και μου κολλούσε καλύτερα για τις υπόλοιπες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο ηλιας κακλαμανης στο θεατρο της δευτερας

ευχαρισουμε τον ηλια κακλαμανη για το βιντεο
 
Πολυ ωραιο αποσπασμα. Σε ευχαριστουμε jimijoop.

Ειναι απο το θεατρικο εργο Ρομανσερο, με πρωταγωνιστες τη Μαρω Κοντου και το Λακη Κομνηνο στους ρολους μια ιεροδουλης και ενος ιερεα που προσπαθει να την επαναφερει στον ισιο δρομο.
 
D@redevil είπε:
Βρε παιδιά.... Θυμάμαι μια σκηνή μέσα στο μυαλό μου, με τη Μιμή Ντενίση (σίγουρα) και τον Κώστα Σπυρόπουλο (νομίζω, γιατί ήταν πιτσιρικάς...) κι έχω την εντύπωση ότι ήταν από το Θέατρο της Δευτέρας... Σας θυμίζει κάτι ή έχω εκλάμψεις?!
Ξεθάβω αυτό εδώ που έπεσα πάνω του τυχαία, μιας και τα δεδομένα της βάσης είναι πολύ περισσότερα από τότε. Ο Κώστας Σπυρόπουλος εμφανίζεται σε μία μόνο παράσταση της σειράς "Το Θέατρο Της Δευτέρας" και συγκεκριμένα στην παράσταση "Ο Πρωτευουσιάνος" ('86), αλλά όχι με την Μιμή Ντενίση. Η Μιμή Ντενίση δεν πρέπει να εμφανίζεται σε καμία θεατρική παράσταση της τηλεοπτικής αυτής σειράς.

Αυτή την βδομάδα θα προβληθούν σε επανάληψη 2 θεατρικές παραστάσεις στην ΕΤ1 και είναι οι εξής:

1. "Παντρολογήματα" ('76) (24 Μαρτίου 2012 στις 14:00)

2. "Δεν Πληρώνω, Δεν Πληρώνω" ('86) (27 Μαρτίου 2012 στις 22:45)
 
Mandrake είπε:
Ξεθάβω αυτό εδώ που έπεσα πάνω του τυχαία, μιας και τα δεδομένα της βάσης είναι πολύ περισσότερα από τότε. Ο Κώστας Σπυρόπουλος εμφανίζεται σε μία μόνο παράσταση της σειράς "Το Θέατρο Της Δευτέρας" και συγκεκριμένα στην παράσταση "Ο Πρωτευουσιάνος" ('86), αλλά όχι με την Μιμή Ντενίση. Η Μιμή Ντενίση δεν πρέπει να εμφανίζεται σε καμία θεατρική παράσταση της τηλεοπτικής αυτής σειράς.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μάλλον θυμάμαι λάθος (διόλου απίθανο κιόλας...)! Θα κοιτάξω να μαζέψω πληροφορίες για τον Πρωτευουσιάνο, μιας και μάλλον αυτό είναι το θεατρικό που ψάχνω! ;)

Μερσί! :thanx2:
 
αποσπασμα απο την θεατρικη παρασταση Αλαλούμιαhttp://www.youtube.com/watch?v=oBJA0vLoQLs&feature=g-all-u&context=G278435eFAAAABaAATAA
 
Κάπου αλλού έχω αναφέρει ότι θυμάμαι μια εκπομπή που μεταδόθηκε Καθαρή Δευτέρα, κάπου προς το 80-82 (επί έγχρωμης TV), μέρα που είχε χιονίσει στην Αθήνα, με τον Τέλη Ζώτο που έκανε κάποιον μπάτλερ σε βίλλα, αν θυμάμαι καλά, ή κάτι τέτοιο...Θυμάμαι που έφερναν το φαγητό σ' εκείνα τα πιάτα με το ασημένιο σκέπαστρο.

Από τη retrodb το μόνο που "κολλάει" είναι το "Μια νύχτα έξω", 21 Φεβρουαρίου του 83, και μάλλον θα πρέπει να εννοεί "Μαρτίου". Απομένει να βρω αν η 21η Μαρτίου του 83 ήταν Καθαρή Δευτέρα και είχε χιονίσει.

Και μετά από έρευνες με τα αντίστοιχα εργαλεία πράγματι αυτή η ημερομηνία ήταν η Καθαρή Δευτέρα ! Έτσι λοιπόν μάλλον κάπου καταλήξαμε !

Υπάρχει άραγε τώρα,κάποιο απόσπασμα από αυτό το έργο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΣΑΒΒΑΤΟ 25/08/2012


(ΕΤ1, 14:20)





«ΟΡΝΙΘΕΣ» του Αριστοφάνη

 


Θεατρική παράσταση από την εκπομπή «Το Θέατρο της Δευτέρας»



Αʼ Προβολή: 12 Ιουλίου 1976



Σκηνοθεσία: Κάρολος Κουν , Ντίνος Γιαννόπουλος



Σενάριο: Βασίλης Ρώτας (μετάφραση & διασκευή κειμένου)



Μουσική σύνθεση:



Ποίηση: Αριστοφάνης



Παίζουν: Βασίλης Διαμαντόπουλος , Στέλιος Καπάτος , Δημήτρης Βάγγος , Διονύσης Καδάς , Γιώργος Ντουμούζης , Αρετή Σελβεβάκη



Υπόθεση: Προς αναζήτηση του Τσαλαπετεινού και της ιδανικής πόλης για να κατοικήσουν, δύο Αθηναίοι, ο Ευελπίδης και ο Πειθέτερος, σκαρφίζονται μια πρωτότυπη ιδέα. Μια αλληγορική και ουτοπική κωμωδία, που παίχτηκε πρώτη φορά στα "Εν Άστει Διονύσια" το 414 π.Χ. Ένα έργο που διέπεται από εμφανή στοιχεία κοινωνικής σάτιρας, αλυσιδωτά ευτράπελα, εξωτική θεαματικότητα και τα ομορφότερα ποιητικά στάσιμα του Αριστοφάνη ("Ξύπνημα Της Αηδόνας", "Δημιουργία Του Κόσμου" κτλ.).
 
το Κιοσκι υπαρχει πουθενα ?
 
panp είπε:
Κάπου αλλού έχω αναφέρει ότι θυμάμαι μια εκπομπή που μεταδόθηκε Καθαρή Δευτέρα, κάπου προς το 80-82 (επί έγχρωμης TV), μέρα που είχε χιονίσει στην Αθήνα, με τον Τέλη Ζώτο που έκανε κάποιον μπάτλερ σε βίλλα, αν θυμάμαι καλά, ή κάτι τέτοιο...Θυμάμαι που έφερναν το φαγητό σ' εκείνα τα πιάτα με το ασημένιο σκέπαστρο.
Από τη retrodb το μόνο που "κολλάει" είναι το "Μια νύχτα έξω", 21 Φεβρουαρίου του 83, και μάλλον θα πρέπει να εννοεί "Μαρτίου". Απομένει να βρω αν η 21η Μαρτίου του 83 ήταν Καθαρή Δευτέρα και είχε χιονίσει.

Και μετά από έρευνες με τα αντίστοιχα εργαλεία πράγματι αυτή η ημερομηνία ήταν η Καθαρή Δευτέρα ! Έτσι λοιπόν μάλλον κάπου καταλήξαμε !

Υπάρχει άραγε τώρα,κάποιο απόσπασμα από αυτό το έργο;
Δεν "εννοεί" φίλε μου κάτι διαφορετικό απ' αυτό που βλέπεις στην RetroDB. Δεν έχουμε λόγω να δώσουμε ψευδή στοιχεία και για όσα δεν έχουμε πληροφόρηση θα τα βρεις κενά. Άνευ ημερομηνίας προβολής, είτε λειψής. Οι ημερομηνίες είναι τσεκαρισμένες από προγράμματα τηλεόρασης. Εάν υπήρξε κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα δε μπορούμε να το γνωρίζουμε, αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες, στις 21 Μαρτίου 1983 είχε προβληθεί η θεατρική παράσταση "Της Μαμάς Μου Είναι Η Καλύτερη" ('83), στο "Θέατρο Της Δευτέρας" ('76-'95). Εάν δεν προβλήθηκε τελικά αυτή αλλά προβλήθηκε σε επανάληψη η "Μια Νύχτα Έξω", πάω πάσο. Η προηγούμενη ημερομηνία όμως, δεν είναι λάθος και αν είχε ακυρωθεί το θεατρικό "Της Μαμάς Μου Είναι Η Καλύτερη", δε νομίζεις ότι θα έπρεπε να είχε προβληθεί σε άλλη ημερομηνία αργότερα; Εάν ρίξεις μια ματιά εδώ, θα δεις ότι σημειώνουμε αρκετές παραστάσεις που έχουν αλλάξει ημερομηνία για το πότε, τελικά, προβλήθηκαν.

Τώρα, το να βρεθούν οι θεατρικές παραστάσεις αυτές που ζητάς εσύ ή ο/η adi32, απ' την στιγμή που έκλεισε το "Ψηφιακό Αρχείο Της ΕΡΤ" και η "Ραδιοτηλεόραση", κομματάκι δύσκολο...
 
Επισης ειναι πιθανο ο panp να εννοει το θεατρικο Νυχτερινη Επισκεψη, το οποιο εχει παρομοιο θεμα.

Προβληθηκε στις 3 Ιανουαριου 1983.
 
Τα θεατρικα που τοσο πολυ αγαπηθηκαν μεσα απο το Θεατρο της Δευτερας, θα ειναι ξανα στις οθονες μας απο σημερα και καθε Δευτερα βραδυ στις 10.00 απο τη ΝΕΡΙΤ plus

Η αρχη θα γινει αποψε με την κωμωδια του Αλεκου Σακελλαριου, Ο φιλος μου ο Λευτερακης. Το εργο μεταδοθηκε πρωτη φορα το 1981 και παιζουν οι ηθοποιοι Βασιλης Τσιβιλικας, Γιωργος Κιμουλης, Καιτη Ιμπροχωρη, Μαιρη Κυβελου, Ντανος Λυγιζος.

Τι ωραια νεα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα