Το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη (1990 MEGA)

Μπαμπι Κωνστας δεν ξαναεπαναλαμβανεται το ξέρω! Πρέπει να συνομωτησει το σύμπαν για μία τόσο καλή σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο στο " νησί" είδα ξανά τόσο καλό καστινγκ και τόσο καλή δουλειά στις μέρες μας! Διότι και ή " Σουσου" χωρίς αυτό το κάστινγκ τι θα ήτανε;  Την είδα από ερασιτεχνικό θίασο και ήτανε χαλια. Λες και έβλεπα άλλη υποθεση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σήμερα δεν παίρνει κανείς ένα βιβλίο του Μαρη να το διασκευάζει και να το κάνει σειρά. Έχουν κάνει σειρές κάτι μπούρδες με γκομενοδουλειες και πετάνε τόσο χρήμα, μία σειρά με μυστηριο είναι σίγουρο χαρτί αλλά λείπουν άνθρωποι να το κανουν.
 
Αλήθεια, να κάνω μια μίνι δημοσκόπηση: Σας άρεσε πιο πολύ ο Μπονσαλέντης ή το Μια γυναίκα από το παρελθόν;

Προσωπικά το δεύτερο, λόγω Ερρίκου Ανδρέου, λόγω πολλών σκηνικών που θύμιζαν Κώνστα αλλά και λόγω του εξαιρετικού Νικήτα Τσακίρογλου και βέβαια της επανεμφάνισης του Χρυσικάκου!
 
Δεν έχω δει καμια από τις δύο, δυστυχώς ! Να αρχίσω με την " γυναίκα από το παρελθόν" λέτε; Αφού είναι και του ιδιου σκηνοθέτη 
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί σήμερα δεν παίρνει κανείς ένα βιβλίο του Μαρη να το διασκευάζει και να το κάνει σειρά. Έχουν κάνει σειρές κάτι μπούρδες με γκομενοδουλειες και πετάνε τόσο χρήμα, μία σειρά με μυστηριο είναι σίγουρο χαρτί αλλά λείπουν άνθρωποι να το κανουν.
Βγηκε η σειρα Οι ιστοριες του αστυνομου Μπεκα, αλλα που να βρουν τα κοτσια και τα χρηματα να τη μεταφερουν εκει οπου πραγματικα ανηκε, δηλαδη στη δεκαετια του 1950; Και δυστυχως χωρις το καταλληλο κλιμα κι εκεινη την ατμοσφαιρα του παλιου η σειρα δεν ηταν τοσο καλη οσο θα μπορουσε αν υπηρχαν αλλες προϋποθεσεις.

Αν εγω - λεμε τωρα - επαιρνα στα χερια μου Μαρη, θα του εδινα μια εντελως νουαρ ματια. Θα εφτιαχνα τα παντα οπως ηταν εκεινη την υπεροχη εποχη. Επιπλα, αυτοκινητα, ρουχα, κομμωσεις, μουσικη. Αν εχεις πολλη αγαπη, γνωσεις και μερακι, τοτε το αποτελεσμα ειναι συνηθως αψογο. Οι καταλληλοι ανθρωποι λειπουν.

Οσον αφορα τη μινι δημοσκοπηση, προτιμω το Μια γυναικα απο το παρελθον, αλλα σαν τον Τιμοθεο Κωνστα κανενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πα εγώ για τον Κωνστα ήταν η συγκερια εξαιρετική από όλες τις αποψεις!  Όπως ήταν και ή πρόβα νυφικού πχ.και άλλες καλές σειρές. 
 
Την προβα νυφικου, αν και δεν εχω δει ολα τα επεισοδια, την αντιπαθησα τρομερα. Η σειρα ηταν τελειως εξω απο μενα. Ποιοτικη μεν, αυτο το αναγνωριζω, αλλα ειχε τοσα αλλα αρνητικα για μενα, που θελω να ξεχασω πως υπηρξε.
 
Ναι μιλάς σοβαρά α,  με ενδιαφέρει ή γνώμη σου !

Ίσως τα πούμε σε πμ. Βλέπω στο " μυστικό του Αρη" παίζει και ο Ξενιδης ως Μπεκας ξανά και επανέρχεται ο θησαυρός  του μαύρου αγγέλου τούτη την φορα ελπίζω να τον βρήκαν  αν υπήρξε ποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ναι. Τα υπολοιπα σε προσωπικο μηνυμα γιατι δεν ειναι για δημοσια αναγνωση.
 
Τη σειρά τυχαίως την ξαναβλέπω αυτήν την περίοδο για πολλοστή φορά! Θα διαφωνήσω με την bambinella η σειρά αυτή είναι καλογυρισμένη, σκοτεινή όσον αφορά τα γυρίσματα και αυτό δίνει ένα τόνο μυστηρίου, σκηνικά επίσης πολύ καλά, άλλωστε Μαριδάκις είναι αυτός διαχρονική αξία. Οι ηθοποιοί πολύ καλοί στο ρόλο τους, ο Μπάρκουλης ξανασυναντά την πολύ καλή και όμορφη ηθοποιό Γιούλη Γαβαλά μετά από τα Αστέρια από Χώμα που παίζανε μαζί το 1983. Το γεγονός ότι ο δολοφόνος αποκαλύπτεται πολύ μετά και όχι στην αρχή για μένα είναι θετικό, γιατί σε κρατά σε αγωνία και σε βάζει να σκεφτείς, δεν υπάρχουν αστυνομικοί κανόνες αρκεί να δένει με την πλοκή της σειράς. Για μένα είναι πολύ καλή σειρά. Εκείνος που δεν είναι καλός στον ρόλο του και δεν του πάει είναι ο Γιώργος Καλατζής που κάνει τον Νιόνιο, ο παλιός Μπακόλας στον Τιμόθεο ένας ρόλος που του ταίριαζε γάντι. Επειδή είμαι φάν του Μαρή και τις έχω δεί όλες πάρα πολλές φορές τις κατατάσσω: πρώτη με διαφορά την Εξαφάνιση του Τζών Αυλακιώτη, πλοκή αγωνία, ατμόσφαιρα εποχής, μουσική, ηθοποιία όλα τέλεια, δεύτερη ο Θάνατος του Τιμόθεου, τρίτη το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη και τέταρτη μια Γυναίκα από το Παρελθόν. Δεν έχω δεί μια ακόμα το Μυστικό του Άσπρου Βράχου που προβλήθηκε το 1982 και έχει πολλά χρόνια να ξαναπροβληθεί επομένως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δει τον Κωνστα και τον Τζων Αυλακιωτη μόνο ! Κατατασσω τον Κωνστα πρώτον με μεγάλη διαφορά από τον Αυλακιωτη...

Τώρα θα δω και τις άλλες δύο να έχω πλήρη άποψη. Άντε θα αρχίσω με τον Αρη τελικά για να χω εικονα  Για το μυστικό του άσπρου βράχου έχω ακούσει τα καλύτερα 
 
Το γεγονός ότι ο δολοφόνος αποκαλύπτεται πολύ μετά και όχι στην αρχή για μένα είναι θετικό, γιατί σε κρατά σε αγωνία και σε βάζει να σκεφτείς, δεν υπάρχουν αστυνομικοί κανόνες αρκεί να δένει με την πλοκή της σειράς.
Δεν μιλησα για το ποτε αποκαλυπτεται ο δολοφονος. Φυσικα αυτο ειναι κατι που πρεπει να συμβαινει στο τελος καθε αστυνομικης ιστοριας, αλλιως χανεται το ενδιαφερον. Διαφωνησα για το ποτε ο ενοχος πρωτοεμφανιζεται σε εμας.

Και βεβαια υπαρχουν κανονες και ειναι οι κανονες της κοινης λογικης και της δεοντολογιας σχετικα με το ποσο ενταξει πρεπει να εισαι στο κοινο που σε παρακολουθει. Δεν θα πω περισσοτερα. Ο,τι αλλο ειχα να πω το εξηγησα στο ποστ 52.
 
Μοιάζει λίγο με την συνέχεια του Τιμοθεου κατευθείαν πρώτο επεισόδιο και γίνεται αναφορά στον θησαυρό που τον θελει και ο Μπονσαντελη με την ερωμένη του αλλά και ή γυναίκα του  με την ομάδα της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μοιάζει λίγο με την συνέχεια του Τιμοθεου κατευθείαν πρώτο επεισόδιο και γίνεται αναφορά στον θησαυρό που τον θελει και ο Μπονσαντελη με την ερωμένη του αλλά και ή γυναίκα του  με την ομάδα της.
Ναι είναι συνέχεια διότι αναφέρεται μέσα στη σειρά για την προηγούμενη σπείρα που έψαχναν τον θησαυρό και ότι αλληλοσκοτώθηκαν και μάλιστα αποκαλύπτει για τη γυναίκα που είχε τον χάρτη και πέθανε σε ένα νοσοκομείο και έδωσε σε κάποιον εκεί που γνώρισε (έτσι έφτασε στα χέρια του Ζήση), τον χάρτη καθώς δεν είχε άλλους συγγενείς. Πρέπει να είναι η Αργύρη από τον Τιμόθεο Κώνστα.
 
Τι να απέγινε και ο Αλεξ ποιος ξερει; Ε τότε δεν έπρεπε ο Καρυδης ο πρώην Ξανθός  να γίνει ο έμπιστος της Ντορας ! Έπρεπε να βάλουν καινούριο πρόσωπο αν και πάλι είναι καλος! αλλά απογοήτευση για μένα είδα και το δεύτερο επεισόδιο και δεν με τραβά δυστυχως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να απέγινε και ο Αλεξ ποιος ξερει; Ε τότε δεν έπρεπε ο Καρυδης ο πρώην Ξανθός  να γίνει ο έμπιστος της Ντορας ! Έπρεπε να βάλουν καινούριο πρόσωπο αν και πάλι είναι καλος! αλλά απογοήτευση για μένα είδα και το δεύτερο επεισόδιο και δεν με τραβά δυστυχως 
μην την κόβεις συνέχισε να τη βλέπεις! αποκτά ενδιαφέρον πιο μετά.
 
Ok τότε ναι διότι μου φαίνεται κάπως αργή ως πλοκή θα σ' ακουσω! Πείτε μου τι σας θυμίζει ο γάτος;

IMG_20180810_135811.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok τότε ναι διότι μου φαίνεται κάπως αργή ως πλοκή θα σ' ακουσω! Πείτε μου τι σας θυμίζει ο γάτος;
Μου θυμιζει οτι θελω να του δωσω ενα φιλακι στη μουσουδιτσα και να τον παρω αγκαλια! Δικος σου ειναι;

Θα του ταιριαζε πολυ να επαιζε στους τιτλους εναρξης - τελους του Μπονσαλεντη. :)
 
Γειτόνισσας είναι μπαμπι και έρχεται και παρενοχλεί τις γάτες μου καθημερινά, μοιάζει με αυτόν στους τίτλους έναρξης της σειράς γι αυτό τον έβαλα τιγρακια και τα δύο.
 
Πίσω
Μπλουζα