Το Ρετιρέ - η δική σας πλοκή [fanfic]

Μια ακόμη εκδοχή (παρόμοια με κάποια άλλη ανακατασκευασμένη...)

Η Χαρούλα, τελικά, βρήκε το σπίτι των ονείρων της στον Σταυρό Αγίας Παρασκευής και οι συχνές μετακινήσεις της στον Cosmos και στο μπαράκι την ανάγκασαν να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο αμαξάκι (ξέρετε, σ'αυτή την εκδοχή θα μπορούσε να ήταν ένα Toyota Starlet του '87 ή κάποιο Golf I)

Το μισό επεισόδιο έχει να κάνει με τα συγχαρήκια και τα καλορίζικα όλων των γνωστών αγνώστων που περνούν απ'την εταιρία Cosmos εκείνο το πρωινό και οι σπόντες της επικινδυνότητας της γυναικείας οδήγησης απ'τον Φοίβο (με τις γνωστές πτυχές και καταλήξεις οι οποίες θέλουν την Χαρούλα να βρύχεται και να ξεφυσά!).

Το απόγευμα της ίδιας μέρας, η Χαρούλα με μεγάλη έκπληξη διαπιστώνει πως το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπροστά... (Τι καινούριο...)

Και ως δια μαγείας, από κάποιο στενό εμφανίζεται ο Άλκης (μη ρωτήσετε τι δουλειά είχε στην εταιρία... αλλά κολλάει στο σενάριο...)

Άλκης: Καινούριο αμάξι, Χαρούλα; Καλορίζικο!

Χαρούλα: Κακορίζικο να λες!

Άλκης: Τι; Δεν παίρνει μπρος;

Χαρούλα: Αν έπερνε θα καθόμουν τώρα εδώ για να το κουβεντιάζουμε;

Άλκης: Μην ανησυχείς για τίποτε! Ήρθα στην κατάλληλη ώρα! Είμαι ο άνθρωπος σου! Άνοιξε το καπώ και δώσε μου τα εργαλεία απ'το πορτ-μπαγκάζ!

Χαρούλα: Άλκη, είσαι σίγορος πως ξέρεις απ'αυτά; Δεν είναι τηλεοράσεις με ρόδες, ξέρεις. Την έβαλες στην πρίζα και άναψε!

Άκλης: Έλα τώρα, Χαρούλα! Άσε τις κουβέντες και κάνε αυτό που σου λέω!

Ο Άλκης πέφτει με τα μούτρα πάνω απ'την μηχανή και γρήγορα κάνει την διάγνωση.

Άλκης: Ορίστε τι φταίει! Θα χτυπήσω με το κλειδί την μίζα και θα γυρίσει.

Χαρούλα: Άντε, χτύπα την, να δούμε που θα μας βγάλει η σημερινή μέρα.

Όπως ήταν αναμενώμενο, το αμάξι δεν πήρε μπροστά, αλλά απ'την ίδια γωνία που εμφανίστηκε ο Άλκης, σκάει μύτη τώρα ο Ιάσωνας.

Ιάσωνας: Χαίρετεεεε!

Χαρούλα: Βλέπεις κανέναν να χαίρεται εδώ, Ιάσωνα; Μόνο ο Άλκης χαίρεται που θέλει να μου κάνει τα νεύρα κουρέλια σήμερα.

Άλκης: Σε παρακαλώ, Χαρούλα. Το αμάξι δεν είναι τηλεόραση με ρόδες για να την βάλουμε στη πρίζα και να δουλέψει...

Ο Ιάσωνας σηκώνει τα ήδη σηκωμένα μανίκια του σακακιού του πιο ψηλά και πηγαίνει μπροστά στο ανοικτό καπώ.


Ιάσωνας:
Δεν σου'χω πει να μην ασχολείσαι μ'αυτά, Άλκη; Μου έχεις κάνει άνω κάτω το εργαστήριο σήμερα, θέλεις να μου παραστήσεις και τον μηχανικό; Δώσε μου τα εργαλεία και κοίτα να μαθαίνεις.

Άλκης: Ορίστε, αφεντικό. Για να σε δούμε και σένα. (και του δίνει τα εργαλεία με δυσαρέσκεια.)

Ιάσωνας: Κάνε μας την χάρη, ρε Άλκη! Θα μας πεις τώρα πως δεν ξέρουμε και από αυτοκίνητα! Εγώ πήγαινα την κυρά Θάλεια στη δουλειά της όταν ήμουν 15 χρονών!

Άλκης: Για να σε δούμε...


Ιάσωνας:
Ορίστε! Το σωληνάκι της βενζίνας είναι χαλασμένο. Θα το κόψουμε και θα το ενώσουμε και όλα θα δουλέψουν...

Πέρνει τον κόφτη και κόβει το σωληνάκι της βενζίνας.

Το αμάξι άφησε μερικούς ξερούς ήχους και δεν πήρε, πάλι, μπρος....

Νέα εμφάνιση! Ο φαρμακοτρίφτης σκάει μύτη απ'την ίδια γωνία με τους άλλους (πιθανότατα για να πάρει την Κατερίνα απ'την δουλειά).


Χρήστος:
Χαίρεται!!!

Χαρούλα: Όλο χαρά είμαστε, δεν βλέπεις;

Χρήστος: Τι βλέπω Χαρούλα; Καινούριο αμάξι; Καλορίζικο.

Χαρούλα: Τώρα θα σου έλεγα κάτι κύρ Χρήστο, αλλά δεν μου το επιτρέπει η σχέση μου με την Κατερίνα.

Ο Χρήστος βλέπει το ανοικτό καπώ και το δίδυμο να παιδεύεται πάνω απ'την μηχανή.


Χρήστος:
Τι κάνουν αυτοί εκεί;

Χαρούλα: Δεν βλέπεις; Ταϊζουν τις πάπιες στο Ζάππειο! Τι άλλο να κάνουν κυρ Χρήστο! Προσπαθούν να το βάλουν μπροστά μπας και πάω στο σπίτι μου κάποια στιγμή!

Χρήστος: Μη μου ανησυχείς για τίποτε, Χαρούλα! Εγώ είμαι εδώ!

Χαρούλα: Αμ, ανησυχώ κυρ Χρήστο, ανησυχώ. Δεν θα ανησυχούσα αν ήσουν μηχανικός και δεν πουλούσες ασπιρίνες!

Χρήστος: (γελώντας) Έλα τώρα, Χαρούλα. Ξέρεις πόσα χρόνια οδηγώ;

Χαρούλα: Πες μας ότι πήγαινες κι εσύ την μητέρα σου στη δουλειά με το αμάξι για να κλείσει το καρέ!

Ο Χρήστος του κάνει όλους πέρα και παίρνει τα εργαλεία στα χέρια του.


Χρήστος:
Ορίστε τι φταίει! Τα καλώδια των μπουζί είναι σε λάθος θέση. Θα τα βάλουμε στη σωστή θέση και θα πάρει μπρος...

...και ακόμη μια λάθος διάγνωση...

Και ως εκ θαύματως και καλής τύχης των σεναριογράφων, περνάει (απ'την ίδια γωνία) ένας μηχανικός με την φορμούλα του.

Μηχανικός: Γεια σας! Έχετε κάποιο πρόβλημα;

Χαρούλα: Αναλόγως. Τηλεωράσεις φτιάχνεις;

Μηχανικός: Όχι, βέβαια. Μηχανικός είμαι.

Χαρούλα: Αν δεν πουλάς και ασπιρίνες, τότε είσαι ο άνθρωπος που χρειαζόμαστε.

Ο μηχανικός ρίχνει μια γρήγορη ματιά στην μηχανή και δίχως να πειράξει τίποτε λέει:

Μηχανικός: Τον πόλο της μπαταρίας τον είδατε που είναι λασκαρισμένος; Γι'αυτό δεν έπαιρνε μπροστά το αμάξι. Αλλά βλέπω πως κάποιος χτύπησε τη μίζα και έχει σπάσει το καπάκι της. Και το σωληνάκι της βενζίνας έχει κοπεί και στάζει. Μπορεί να πάρετε και καμιά φωτιά απ'αυτό. Και τα καλώδια των μπουζί είναι τοποθετημένα ανάποδα. Αν προσπαθήσατε να το βάλετε έτσι μπροστά, ίσως να κάνατε ανεπανόρθωτη βλάβη στη μηχανή. Το αμάξι πρέπει οποσδήποτε να μπει στο συνεργείο.

Όλοι στέκονται μαραζωμένοι....


Χαρούλα:
Και για να έχουμε το σωστό ερώτημα, πόσα θα μας στοιχήσει όλη αυτή η δουλειά;

Μηχανικός: Γύρω στις 50.000 δραχμές... Μπορεί και περισσότερο.

Η Χαρούλα πηγαίνει στους άλλου τρεις και τους δίνει τα κλειδιά του αυτοκινήτου.

Χαρούλα: Ορίστε, Ιάσωνα. Πάρε τα κλειδιά εσύ, να πηγαίνεις βόλτα την κυρά Θάλεια. Κι εσύ, Άλκη, για να πηγαίνεις στο μαγαζί να φτιάχνεις τηλεοράσεις. Όσο για σένα, Χρήστο, να βγάζεις βόλτα την Κατερίνα και την πεθερά σου και να πηγαίνετε στην Πάρνηθα. Δώστε στον άνθρωπο 50 χιλιάρικα για να το φτιάξετε και δώστε μου και εμένα άλλα 200 χιλιάρικα που έδωσα για να το αγοράσω και όσο για μένα, θα αρκεστώ στην συγκοινωνία.

Όλοι μαζί: Μα, Χαρούλα...

Χαρούλα: Συγκοινωνία! Να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο! Γιατί, με τέτοιους φίλους πολυτεχνίτες, μόνο η συγκοινωνία θα με πηγαίνει στο σπίτι μου στα σίγουρα! Μόνο η συγκοινωνία!

Τι, ρι, ρι, ρι, ρι, ρι, ρι, ρι.... κ.λ.π. κ.λ.π. (Τίτλοι Τέλους...)

Ευχαριστίες: Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όποιον/α έκατσε να διαβάσει όλο αυτό το κατεβατό (και δεν με καταριέται που του/της έφαγα πολύτιμο χρόνο απ'την ζωή του/της).

:thanx2:
 
Παίδες υποκλίνομαι! ΤΡΟΜΕΡΟ νημάτιο, άκρως δαλιανιδικά τα σενάρια σας! :bow: Αν είχα καεί κι εγώ τόσο πολύ με το "Ρετιρέ", ώστε να μπορώ να μιμηθώ πειστικά το στυλ, θα συνεισέφερα μ' ένα δικό μου σενάριο. Θα προτιμήσω όμως να λύνομαι στα γέλια διαβάζοντας τα δικά σας... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Βρε ξέρετε τι μου έχετε κάνει,να κάθομαι να διαβάζω το ρετιρέ ανελλειπώς και να περιμένω μάλιστα πότε θα βγει καινούργιο επεισόδιο!!! :D
 
Μια διορθωση μόνο στη μουσική τέλους:

Τά ρα τά ρα τά ρα τάΑααααα......


Τά ρα τά ρα τά ρα τάΑααααα......


:)
 
CHAMPIONS LEAGUE

Στο εργαστήρι με τις τηλεοράσεις, βιδώνουν με κατσαβίδια ο Ιάσωνας με

τον Άλκη.

Άλκης: Αύριο βράδυ έχει το Champions League.

Ιάσωνας: Ε, και;

Άλκης: Να ρε Ιάσωνα, εσύ έχει και Νόβα, και 42άρα LCD τηλεόραση, ωραία

δεν θα ήταν να μαζευτούμε σπίτι σου αύριο βράδυ να το δούμε όλοι μαζί.

Ιάσωνας: Τι λες ρε Άλκη, θα φρικάρει η Ελένη.

Άλκης: Όχι μωρε, να, θα παραγγείλουμε και πίτσες από την καινούρια

πιτσαρία "Η Πιπεριά" και δεν θα την ενοχλήσουμε.

Ιάσωνας: (Βιδώνοντας και έχοντας ένα τσιγάρο στο στόμα) Αν είναι έτσι,

τότε εντάξει.

Μπαίνει η κυρία Θάλεια έχοντας ακούσει τη συζήτηση.

Θάλεια: Γεια σου Άλκη. Τι έμαθα, Ιάσωνα; Θα μαζευτείτε να δείτε τον

αγώνα αυρίο βράδυ; Θα έρθω να σας ετοιμάσω μεζεδάκια, τυροπιτάκια,

σαλατίτσες...

Ιάσωνας: Όχι, μαμά, δεν χρειάζεται να πεδευτείς, μια χαρά θα τα

καταφέρουμε και μονοι μας.

Θάλεια: Καλε, εγώ να πεδευτώ. Χαρά μου είναι, τέλεια θα τα καταφέρω.

Ιάσωνας: Όχι κυρία Θάλεια, δεν θα χρειαστούμε τη βοήθεια σας! Μπορείτε

να πηγαίνετε, γιατί όσο καθόσαστε μας φορτώνετε περισσότερο!

Θάλεια: (σκουπίζοντας τα μάτια και φεύγοντας) Καλά, εγώ να βοηθήσω μόνο ήθελα...

Στα γραφεία Cosmos.

Ελένη: (Με το κακομοιριασμένο χαμόγελο) Ρε Χαρούλα, απόψε θα έρθουν

φίλοι του Ιάσωνα να δούνε ποδόσφαιρο στη Νόβα, και θέλω λίγη βοήθεια.

Να, σκεφτόμουν αν ήθελες κι εσύ, να ερχόσουν να με βοηθούσες, να μου

έκανες λίγη παρέα που θα είναι μόνο άντρες.

Χαρούλα: Έλα ρε Ελένη, με ξέρεις εμένα για μαγείρισσα; Άσε που δεν

μπορώ τον κόσμο.

Ελένη: Βρε Χαρούλα δεν θα κάνουμε τίποτα, θα παραγγείλουμε από την

καινούρια πιτσαρία "Η Πιπεριά". Λίγη παρέα θέλω. Και να απλά να τους

σερβίρουμε κανένα ποτήρι, καμια σαλάτα. Αυτά.

Χαρούλα: Τι να πω. Ας το καταπιώ κι αυτό. Για το χατήρι σου και μόνο!

Γιάννης συναδελφος: Ελένη; Θα τα πούμε το βράδυ από το σπίτι;

Ελένη: Ναι, Γιάννη μου, θα σε περιμένουμε.

Χαρούλα: Ωχ, θα είναι κι αυτός; Ωραία θα περάσουμε κι απόψε...

Στο σπίτι του Ιάσωνα με τους μωβ τοίχους, παίζει ρομαντική μουσική και

ακούγεται το κουδούνι.

Ιάσωνας: (ανοίγει) Βρε καλως τα τα παιδιά! (Μπαίνουν ο Άλκης, ο Γιάννης

και λοιποί ηθοποιοι από 80ς βιντεοκασέτες)

Κάθονται, αρχίζει ο αγώνας βλέπουν όλοι προσηλωμένοι και φωνάζουν και

βρίζουν κάθε τόσο. Η Χαρούλα όπως πάντα θυμώνει με κάθε σκηνικό. Τα

κορίτσια προσπαθούν να σερβίρουν και ακούνε φωνές να κάνουν στην άκρη.

Παραγγέλνουν και πίτσες και περιμένουν. Μετά από ώρα:

Ιάσωνας: (στο τηλέφωνο) Ναι; Πιτσαρία Η Πιπεριά; Έχουμε παραγγείλει

κάτι πίτσες εδώ και μιάμισι ώρα. Ναι καταλαβαίνω, έχει αγώνα απόψε,

αλλά θα τελειώσει και δεν θα έχουμε φάει, κύριε! Καλά. Καλά.

Ιάσωνας: Ναι; Πριν 1 ώρα περίπου σας πήρα για την παραγγελία. Τι έχουν

γίνει οι πίτσες; Α, στο δρόμο είναι; Εντάξει.

Ιάσωνας: Ρε παιδιά πόση ώρα έχει περάσει;

Χαρούλα: Κάτσε να τους πάρω εγώ! Κάτι τέτοια με φτιάχνουν! Ναι; Η

πιτσαρία η Πιπεριά; Τι θα γίνει ρε φίλε; Τρεις ώρες περιμένουμε τις

ριμάδες τις πίτσες! Μας έχει φτάσει το στομάχι στην πλάτη! Αν δεν είναι

ο μικρός σε 5 λεπτά εδώ θα έρθω εγώ κάτω! Αει πάγενε ρε! Άει πάγενε!

Μετά από μισή ώρα τους έχει πάρει όλους ο ύπνος στον καναπέ, το

πρόγραμμα στην τηλεόραση έχει τελειώσει, και ακούγεται το κουδούνι.

Τρέχει η Χαρούλα να ανοίξει φτιαγμένη.

Χαρούλα: Καλως τον! Από τη πιτσαρία η Πιπεριά είσαι; Έλα δω. Τώρα θα

δεις. (Βάζει τις πίτσες στο τραπέζι και ανοίγει τα κουτιά) Τελείωσε ο

αγώνας! Είναι ώρα για ύπνο τωρα για μας! Φά'τες μόνος σου τις πίτσες. (Παίρνει κομμάτια και τον ταΐζει με το ζόρι τον ντηλιβερά, ξυπνάνε όλοι και επικρατεί πανικός) Φάτες μόνος σου! Ναι! Ναι! ΕΣΥ! ΦΑΤΕΣ!!!

Τι, ρι, ρι, ρι, ρι, ρι, ρι, ρι.... κ.λ.π. κ.λ.π. (Τίτλοι Τέλους...)
 
WolfBack,Audiodee...καταστραφηκα...ΥΠΟΜΝΗΜΑ!
 
alkis21 είπε:
Μπορώ να κάνω rip από ένα οποιοδήποτε επεισόδιο. Το κακό είναι πως ποτέ δεν το βάζει ολόκληρο. Αν σε καλύπτει αυτό, πες να το κάνω 5' υπόθεση είναι.
Κάντο σε παρακαλώ, και είθε ο Άγιος Δαλιανίδης να είναι κοντά σου ! :thanx2:

Rakeesh είπε:
Νομιζω η μουσικη ειναι ιδια και στην αρχη και στο τελος... η οχι;;;
Νομίζω πως όχι.

Είδα προχτές κάποια επεισόδια από ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ του Δαλιανίδη.

Παιζόταν αρκετά χρόνι πριν το ΡΕΤΙΡΕ.

Όμως πολλοί χρακτήρες και υπο-πλοκές είναι σχεδόν ολόιδιοι.

Λες και έβλεπα prequel του ΡΕΤΙΡΕ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Είδα προχτές κάποια επεισόδια από ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ του Δαλιανίδη.Παιζόταν αρκετά χρόνι πριν το ΡΕΤΙΡΕ.

Όμως πολλοί χρακτήρες και υπο-πλοκές είναι σχεδόν ολόιδιοι.

Λες και έβλεπα prequel του ΡΕΤΙΡΕ.

Τα Καθημερινα, παντως, ηταν πολυ πιο αυθεντικα και πολυ πιο "επικαιρα" στην εποχη τους. Γραφτηκαν το 1982 και παιχτηκαν 1983 και 1984.
 
Έχω την αίσθηση πως υπήρχε και άλλη μία σειρά του Δαλιανίδη που λεγόταν οδός Ανθέων στην ΕΡΤ.Την είχα δει σε επανάληψη λογικά στα μέσα των 90ς...Έπαιζαν μεταξύ άλλων οι Ελένη Ράντου,Δάνης Κατρανίδης,Σταμάτης Γαρδέλης και λοιποί.Προφανώς αν έχεις δει ΡΕΤΙΡΕ και Μικρομεσαίους ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις.

Νομίζω και η σειρά Κακα Ξεμπερδέματα του Δαλιανίδη στο Star με Παναγιωτοπούλου,Μπαλανικά,Ντίνο Αυγουστίδη κ.ά. ήταν πάλι revision των προαναφερθέντων σειρών.Έλα να μεγαλώνει το Δαλιανίδειο multiverse :D

ΕDIT:

Soz παιδιά...Η σειρά του Star channel λεγόταν Μικρές Αμαρτίες(τι όνομα!!! :p )

http://www.star.gr/site/content.php?sel=1&show_id=2071&prog_id=28826
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως, η Οδος Ανθεων παιχτηκε το 1988 απο την ΕΤ-1 με τους συντελεστες που αναφερεις.
 
να είστε καλά ρε παιδιά .. δεν χάνω επεισόδιο είστε άψογη.. εχω και εγώ κάτι ιδέες αλλά όπως πάντα βαριέμαι να γράψω χεχε..
 
ΟΙ ΣΙΝΕΦΙΛ

Σκηνικό, το σπίτι του Ιάσωνα και της Ελένης.

Ιάσωνας (μπαίνει φουριόζος) : Λοιπόν πεθαίνω της πείνας. Τι έφτιαξες ;

Ελένη : Μακαρόνια με κιμά. Τα αγαπημένα σου. Θα σου κόψω και μια σαλάτα.

Ιάσωνας : Μακαρόνια ! Μπράβο Ελένη !

Η Ελένη φέρνει τα φαγητά στο τραπέζι. Ο Ιάσωνας πέφτει με τα μούτρα και παράλληλα διαβάζει αθλητική εφημερίδα.

Ελένη : Ιάσωνα ...

Ιάσωνας (καρφωμένος στην εφημερίδα) : Τι είναι ;

Ελένη (δειλά) : Να, σκεφτόμουνα να πέρναμε ένα DVD player. Πως σου φαίνεται η ιδέα ;

Ιάσωνας (μασουλώντας) : Χάλια. Τι να το κάνουμε ; Έχουμε βίντεο, δεν έχουμε ;

Ελένη : Έχουμε, αλλά τα βίντεο έχουν παλιώσει. Τη σήμερον ημέρα έχουν όλοι DVD.

Ιάσωνας (χλαπακιάζοντας μια ντομάτα) : Και δηλαδή αν πνιγούνε όλοι, θα πάμε και εμείς ;

Ελένη : Έλα μωρέ Ιάσωνα. Μη γίνεσαι υπερβολικός.

Ιάσωνας : Καλά. Και πόσο έχει αυτό το DVD ;

Ελένη : Θα παμε στο μαγαζί του κουνιάδου μιας φίλης μου. Θα μας κάνει καλύτερη τιμή. Περίπου 100 ευρώ.

Ιάσωνας : Ξέχνα το !

Ελένη : Μην είσαι τσιγκούνης. Σκέψου ότι θα κάνουμε οικονομία έτσι ! Αν πάμε ένα σινεμά, θέλουμε 20 ευρώ τα εισητήρια, και 10 ευρώ να φάμε κάτι, πάμε στα 30. Δηλαδή ακυρώνοντας τρεις εξόδους, αν δούμε την ταινία σπίτι μας, τα έβγαλες τα λεφτά.

Ιάσωνας (ξύνωντας το καρκάλι του) : Σα να έχεις δίκιο. Αύριο πάμε να το πάρουμε.

Σκηνικό, έξω από ένα συνοικιακό μαγαζί με ηλεκτρονικά.

Ιάσωνας και Ελένη βγαίνουν χαρούμενοι, κρατώντας το DVD.

Ιάσωνας : Καλά, είδες που στο πήρα ; Όχι, για να μη λες δηλαδή !

Ελένη : Ξέρεις τι σκέφτηκα ; Να το αξιοποιήσουμε σήμερα κιόλας. Να καλέσουμε τα παιδιά να δούμε καμιά ταινία. Μου έχει λείψει να δω ένα καλό ρομαντικό έργο.

Ιάσωνας : Έγινε. Αρκεί να το οργανώσεις.

Σκηνικό, βράδυ στο σπίτι των παιδιών. Στο πικάπ παίζει Χούλιο Ινγκλέσιας.

Ο Ιάσωνας φοράει τζην με σκαρπίνι (με μικρή αγκράφα), φανελάκι Μινέρβα και λαχανί πουκάμισο ξεκούμπωτο.

Η Ελένη φοράει μια μαύρη φούστα με πιέτες, από αυτές που αγοράζεις για καμιά κηδεία και αργότερα τις μεταποιείς. Από πανω κίτρινο πουλόβερ και χρυσό σταυρουδάκι από τον Καίσαρη (βαπτιστικό).

Χτυπάει το κουδούνι.

Ιάσωνας : Ελένη άνοιξε.

Ελένη : Πω πω, ήρθαν από τώρα ! Πάω.

Μπουκάρει αιφνιδιαστικά η κυρία Θάλεια, η μάνα του Ιάσωνα.

Κυρία Θάλεια : Γειά σας. Ετοιμασίες βλέπω.

Ελένη : Ναι, περιμένουμε τα παιδιά να δούμε ένα DVD.

Κυρία Θάλεια (ξυνισμένη) : Μπα, πήρατε και DVD ; Ιάσωνα, δε μου είπες τίποτα. Για να το δω.

Η κυρα-Θάλεια περιεργάζεται το DVD.

Κυρία Θάλεια : Μπράβο, καλό είναι. Σίγουρα θα το πήρατε ακριβά.

Ελένη : Όχι πολύ, μητέρα. Το πήραμε από γνωστό με έκπτωση. Μόνο 100 ευρώ.

Κυρία Θάλεια : 100 ευρώ ! Δεν είναι λίγα ! Εγώ δεν αξιώθηκα ποτέ να πάρω DVD.

Ιάσωνας : Μάνα, ξέρω που το πας. Μη συνεχίζεις.

Κυρία Θάλεια (μυξοκλαίγοντας) : Γιατί Ιάσωνα, ψέματα είναι ; Εγώ στερήθηκα τα πάντα για να σε μεγαλώσω.

Ιάσωνας : Μάνα, είπα !

Κυρία Θάλεια (βγάζει από την τσέπη της ένα μυξομάντηλο και σκουπίζει τα δήθεν δάκρυά της) : Ναι, βάλτα μαζί μου τώρα !

Ιάσωνας : Κυρά Θάλεια, κομμένη η γκρίνια, αλλιώς σπίτι σου.

Κυρία Θάλεια (κατευθυνόμενη προς την πόρτα) : Εγώ δεν έχω γιό ! Είμαι μια χήρα απροστάτευτη. Φεύγω ! (κλείνει την πόρτα πίσω της).

Ελένη : Αυστηρά της μίλησες μωρέ Ιάσωνα !

Ιάσωνας : Άσε, ξέρω τι κάνω.

Χτυπάει το κουδούνι. Εμφανίζεται ο Φοίβος ο καφετζής, με λαδί τρισάθλιο κοτλέ παντελόνι και καζάκα.

Φοίβος : Καλησπέρα σας. Σας έφερα μερικές πάστες Σεράνο που αρέσουν στην Ελένη. Έφερα και μια ταινία να δούμε. Ένα καουμπόικο ! (μιμείται με τα χέρια του δύο όπλα και πυροβολάει στον αέρα). Μπανγκ μπανγκ ! (γελάει ηλιθιωδώς).

Ελένη : Ευχαριστούμε Φοίβο. Έχουμε ήδη ταινία όμως. Ένα ρομαντικό έργο.

Φοίβος : Ρομαντικό ; Κοριτσάκια είμαστε ; Γούστερν να δούμε καλύτερα.

Σκάει μύτη ο Κώστας, συνάδελφος της Ελένης από την Cosmos.

Κώστας : Γειά σου Ιάσωνα, γειά σου Ελένη ! Αυτά για το σπίτι (εμφανίζει φάτσα κάρτα μια σταρπατσαρισμένη ανθοδέσμη με γλαδιόλες).

Ελένη : Ευχαριστούμε Κώστα μου, πέρασε.

Κώστας : Έφερα και ταινία να δούμε. Ένα διαστημικό.

Ιάσωνας : Έχουμε ήδη ταινία Κώστα. Η Ελένη πήρε ένα ρομαντικό έργο.

Κώστας (απαξιωτικά) : Ρομαντικό ; Εδώ ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας. Ταινίες Επιστημονικής φαντασίας βλέπει ο κόσμος !

Ο Κώστας κάθεται στον καναπέ και μαζί με το Φοίβο επιτίθονται ανηλεώς στα καναπεδάκια που ετοίμασε η Ελένη.

Φοίβος (μπουκωμένος) : Τέλεια είναι Ελένη. Γειά στα χέρια σου !

Κώστας (με ύφος λιμάρη) : Μπράβο Ελένη. Πολύ νόστιμα όλα.

Ξαναχτυπάει το κουδούνι. Εμφανίζεται η Ειρήνη, το φρίκουλο-ανηψιά της Κατερίνας Σοφιανού.

Φοράει μπλούζα " I'm Bart Simpson, who the hell are you ? " , καρώ φούστα, παπούτσια Ελβιέλα και σοσόνια γυμναστικής. Στο κούτελο έχει φωσφοριζέ κίτρινη λεπτή κορδέλα, σε στυλ disco-lady.

Ειρήνη : Hi boys and girls ! Ήθελα να φέρω και κάνα γλυκό, αλλά η σπαστικιά η θεία μου δε μου έδινε φράγκα. Έφερα όμως μια ωραία ταινία. "Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα Φον Καντ" του Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ. Μιλάμε για πολύ ψαγμένη σπουδή χαρακτήρων !

Κώστας : Άσε Ειρήνη, έφερα εγώ τον Πόλεμο των Άστρων !

Ειρήνη : Αδελφάκι μου, τι ρηχός που είσαι !

Ξαναχτυπάει το κουδούνι. Εμφανίζεται η Χαρούλα. Με φούστα μέχρι τον αστράγαλο, σε στυλ άπορης κορασίδας του κατηχητικού.

Από κάτω φοράει μοκασίνια, ελαφρώς φθαρμένα, χρώματος "ευκοιλιί" (από τη λέξη "ευκοίλια").

Χαρούλα : Καλησπέρα σε όλους. Με γειά το μηχάνημα παιδιά. Τι σας έφερα εγώ ; Ένα ωραίο θρίλερ, να τρομάξουμε και λίγο. (στρογγυλοκάθεται και αυτή).

Φάντης μπαστούνι, σκάει μύτη και ο Άλκης, ο βοηθός του Ιάσωνα.

Άλκης : Καλησπέρα. Σόρυ που άργησα, αλλά πέρασα από το βίντεο κλαμπ. Πήρα να δούμε μια ωραία ταινία. Ένα Αστυνομικό.

Ιάσωνας (αρχίζει να εκνευρίζεται) : Και εσύ ταινία Άλκη ;

Άλκης (με απορία) : Ναι, γιατί ;

Ιάσωνας : Άσε, τίποτα. Κάτι δικά μου λέω. Κάτσε Άλκη.

Ελένη : Λοιπόν, τώρα που μαζευτήκαμε, να βάλω και τη ρομαντική ταινία που λέγαμε.

Φοίβος ( φτύνοντας απότομα ένα κουκούτσι από ελιά θρούμπα ) : Αφού ρε Ελένη έφερα γουέστερν !

Κώστας : Α, όχι ! Επιστημονικής Φαντασίας θα δούμε.

Ειρήνη : Σιγά ! Φασμπίντερ και ξέρο ψωμί !

Χαρούλα : Επ ! Για κάτω όλοι γιατί θα τα πάρω ! Θρίλερ θα δούμε !

Άλκης : Αστυνομικό ρε παιδιά να βάλουμε !

Ξαφνικά όλοι κάνουν ταυτόχρονο ντου προς το DVD Player, κραδαίνοντας ο καθένας την ταινία του.

Πατάνε αδιακρίτως κουμπιά, και πασπατεύουν το μηχάνημα.

Ιάσωνας (έκπληκτος) : Ε, για σιγά ρε ! Θα το διαλύσετε ακόμα δεν το πήραμε !

Φοίβος, Κώστας, Ειρήνη, Χαρούλα, Άλκης, σπρώχνονται ανηλεώς, "κακοποιώντας" παράλληλα το Player.

Ελένη (σε απόγνωση) : Παιδιά ηρεμήστε ! Θα το σπάσετε !

Φοίβος, Κώστας, Ειρήνη, Χαρούλα, Άλκης, στον κόσμο τους.

Προσπαθούν να βάλουν ταυτόχρονα 5 ταινίες μέσα στο Player !

Ειρήνη : Φασμπίντερ !

Φοίβος : Γουέστερν !

Άλκης : Αστυνομικό !

Κώστας : Επιστημονικής Φαντασίας !

Χαρούλα : Θρίλερ !

Ιάσωνας (τα παίρνει στο κρανίο) : Α, εσείς δεν υποφέρεστε ! Τώρα θα δείτε !

Ελένη (τρομαγμένη) : Ιάσωνα, που πας :

Ιάσωνας (αγανακτισμένος) : Τώρα θα δεις !

Ο Ιάσωνας πάει στο χωλ και κατεβάζει το γενικό. Επικρατεί απόλυτο σκοτάδι.

Ειρήνη : Δικέ μου ! Τι έγινε ;

Χαρούλα : Αμάν, τα φώτα !

Άλκης : Ωχ, τι συνέβη !

Κώστας : Ρε σεις, το ρεύμα !

Φοίβος : Πως σκοτείνιασε έτσι ρε παιδιά ;

Η κάμερα ζουμάρει στο πρόσωπο του Ιάσωνα.

Ιάσωνας : Όχι θα σας άφηνα ! Ταινία θέλατε ; Σκοτάδι θα δείτε ! Σκοτάδι !

τι ρι ριρ ρι ρι ! (μουσική και τίτλοι τέλους)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να είναι το "διαδικτυακό" ΡΕΤΙΡΕ, όμοιο με το τηλεοπτικό, παρακαλώ τους διαχειριστές, από τώρα και για τα επόμενα δέκα χρόνια, κάθε καλοκαίρι να αντιγράφουν τα ποστ με τις ιστορίες που έχουμε συνεισφέρει !
 
axetlaios απλα :bow: :bow: :bow: ..

με πήγες και παλι 20 χρόνια πίσω να είσαι καλά.. :thanx2:

πρέπει επίσης να σου πω ότι μεταφέρεις στα σενάρια σου με τέλειο τρόπο των τρόπο και της ατάκες που χρησιμοποιούσαν στο σίριαλ οι ηθοποιοί,απίστευτος..
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Η αγάπη σας μου δίνει ώθηση να συνεχίζω !
 
Σκηνικό, βράδυ στο σπίτι των παιδιών. Στο πικάπ παίζει Χούλιο Ινγκλέσιας.Ο Ιάσωνας φοράει τζην με σκαρπίνι (με μικρή αγκράφα), φανελάκι Μινέρβα και λαχανί πουκάμισο ξεκούμπωτο.

Η Ελένη φοράει μια μαύρη φούστα με πιέτες, από αυτές που αγοράζεις για καμιά κηδεία και αργότερα τις μεταποιείς. Από πανω κίτρινο πουλόβερ και χρυσό σταυρουδάκι από τον Καίσαρη (βαπτιστικό).

Χτυπάει το κουδούνι.
Οι λεπτομέρειες κάνουν και τη διαφορά...Απλά υπέροχος...

:bow: :bow: :bow: :bow: :thumbup: :thumbup:
 
Πραγματικά, Εχετλαίε... Υποκλίνομαι κι εγώ. + 1 σε ό,τι έγραψαν παραπάνω οι Amigos και Grendizer!!! Παραστατικότατες περιγραφές - λες και βλέπω το σίκουελ της σειράς στη μετα-μιλένιουμ εποχή. Με τρομάζεις... Όσο συνεχίζω να διαβάζω τα σενάριά σου, τόσο περισσότερο πείθομαι ότι τελικά εσύ ήσουν...

:nervous: :nervous: :nervous:...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ!... :nervous: :nervous: :nervous:
 
αρχίζω τις υποκλίσεις και εγώ παιδιά. Πάρα πολύ ωραίο, και η ιστορία με το dvd μου θύμισε πολύ έντονα τα καθημερινά στο επεισόδιο (για όσους το θυμούνται - αν το θυμάται δηλαδή κάποιος) όπου ο Κωσταντίνου ήθελε (μετά απο πίεση της γυναίκας του) να αγοράσει έγχρωμη τηλεόραση (ήταν must τότε) και το τι συνέβη μετά με την αδερφή του
 
Sofologiotatos είπε:
... Όσο συνεχίζω να διαβάζω τα σενάριά σου, τόσο περισσότερο πείθομαι ότι τελικά εσύ ήσουν...
:nervous: :nervous: :nervous:...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ!... :nervous: :nervous: :nervous:
Το τρομακτικότερο θα ήταν να ήμουν ο άνθρωπος "μπροστά" από το Δαλιανίδη,

ή να ήταν ο Δαλιανίδης από πίσω μου !
 
Πίσω
Μπλουζα