Το μικρό σπίτι στο λιβάδι (Little house on the prairie)

tonytony είπε:
131.jpg
Τέλειο! Σε ευχαριστούμε πολύ tonytony!

Εϊναι από την έναρξη της προβολής της 6ης σεζόν της σειράς από την ΥΕΝΕΔ.

Πολύ σημαντικό αφιέρωμα, διότι μας βοήθησε να συμπληρώσουμε τους Έλληνες ηθοποιούς της μεταγλώττισης της σειράς στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_μικρό_σπίτι_στο_λιβάδι
 
Γεια σας.Εχω [edit] την σειρα ''Μικρο σπιτι στο λιβαδι'' στα αγγλικα.Εχω βρει και τους υποτιτλους της σειρας στα ξενα.Ψαχνω για ατομα που ενδιαφερονται να κανουμε μια ομαδα και να μεταφρασουμε την σειρα.Παρακαλω πολυ οποιος ενδιαφερεται ας μου απαντησει ή ας μου στειλει e-mail για να του αναλυσω καλυτερα αυτο που σκεφτομαι.Παντως αν γινει αυτη η ομαδα ο καθενας θα αναλαμβανει ενα κομματι και μετα θα τα στελνουμε ο ενας στον αλλον.Με αυτο τον τροπο θα προχωρησει γρηγορα και αποτελεσματικα.

Περμενω τις απαντησεις σας.

Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερώτηση για τη σειρά και την καταγραφή της: αφού η ΥΕΝΕΔ ξεκίνησε την προβολή της στη μεταγλωττισμένη έκδοση το 1974 και το κανάλι μετονομάστηκε σε ΕΡΤ-2 τον Αύγουστο του 1982, είναι σωστό να λέμε ότι η σειρά ολοκληρώθηκε στις 3/10/1982 στην ΕΡΤ-2?
 
μπορει το τρέιλερ να ειναι του 1998 ωστοσο η σειρα οπως ξερουμε προβληθηκε αρκετες φορες στην ελληνικη τηλεοραση(και οχι μονο) και κατα τη γνωμη μου αξιζει να προσθεσουμε το βιντεο στο φορουμ


uploader o latinsoapsfever
 
Καλησπερα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το εξης. Εκει γυρω στα μεσα Ιουλιου επεσε στο ματι μου στην ηλεκτρονικη εφημεριδα της χρυσης ευκαιριας σε μια αγγελια οπου καποιος πουλουσε ολη την σειρα και τους 10 κυκλους μεταγλωτισμενη η με υποτιτλους απο το μικρο σπιτι στο λιβαδι. Την ειχα σωσει στα αγαπημενα και εχτες που επιχειρησα να την βρω για να επικοινωνισω μαζι του ειδα πως την εχει διαγραψει και το κακο ειναι πως η χρυση ευκαιρια δεν κραταει εντυπο αρχειο τα τελευταια χρονια. Μηπως καποιος ηρθε σε επικοινωνια με αυτον τον πωλητη και εχει κρατησει το τηλεφωνο του? Αν ναι παρακαλω καντε ενα κοπο να μου το στειλετε σε p.m. θα ειμαι κατι παραπανω απο υποχρεη καθως η εν λογο σειρα ηταν απο τις αγαπημενες μου και την εψαχνα χρονια. Ο ιδιος πωλητης πουλουσε και εξι κυκλους απο τα χτυποκαρδια στο beverly hills καθως και πολλες σειρες 60s, 70s, 80s
 
Απο την Ραδιοτηλεόραση του Μαρτίου του 1977:

img628.jpg

img629.jpg

img630.jpg
 
Λοιπον... εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την σειρα..

Αν προσεξε κανεις αυτο που ρωταω και αν γνωριζει σχετικα..

Συμφωνα με τους τιτλους αρχης, διακρινω 2 περιοδους ξεκαθαρους στην σειρα, και μια τριτη.. περιεργη

===========

1. Η πρωτη περιοδος ειναι αυτη που κλασσικα ολοι ξερουμε με την Λωρα μικρη. Το τραγουδι αρχης ειναι με την αμαξα των γονιων και τις τρεις μικρες να τρεχουν στο γρασιδι

2. η δευτερη περιοδος ειναι με την Λωρα παντρεμενη, εστιαζομαστε στην ζωη της με τον Αλμανζο,και οι γονεις αφαντοι.. εχουν μετακομισει στην πολη, οπου και οι τιτλοι αρχης ειναι αρχικα η φωτο της μικρη και στην συνεχεια ενηλικη

3. Υπαρχει και ενα τριτο τραγουδι αρχης. Ειναι τεραστιο... και δειχνει ολους τους ηθοποιους (δευτεραγωνιστες) που περασαν απο την σειρα Ολους ομως... (θυμιζει κατι απο τους τιτλους αρχης του "Ιησου απο την Ναζαρετ" ετσι οπως προβαλονταν και εκει οι ηθοποιοι)

Σημ.. δεν θυμαμαι αν υπηρξαν και τεταρτοι τιτλοι αρχης τοτε που η οικογενεια και το χωριο ολοκληρο ειχε μετακομισει στην πολη προσωρινα για να βρει δουλεια οπου και γνωρισαν τον Αλμπερτ, αλλα τεσπα..

Στα επεισοδια που προβαλονται με αυτους τους τιτλους (το Νο 3 δηλ), βλεπουμε την οικογενεια, με τις Μαιρη και Λωρα παντρεμενες (και η Μαιρη τυφλη) μαζι με τος αντρες τους να καθονται μαζι και με τους γονεις τους και να αναπολουν τα παλια. Τα υπολοιπα μελη της οικογενειας δεν θυμαμαι αν ηταν στο σκηνικο. Μια συγκεκριμενη αναποληση ειναι οταν η Λωρα το εσκασε απο το σπιτι της, τοτε που θεωρησε οτι ηταν υπευθυνη για τον θανατο του νεογεννητου αδερφου της γιατι δεν ειχε προσευχηθει αρκετα και πηρε τα βουνα για να πλησιασει πιο κοντα στον θεο.

Το συγκεκριμενο επεισοδιο θυμομουν πολυ καλα, οτι το ειχα ξαναδει, και χωρις την αναποληση της Λωρας.

Και το εβλεπα για δευτερη φορα, με την Λωρα να το αφηγειται

Τα συγκεκριμενα επεισοδια με αυτους τους τιτλους ζητημα να ηταν 5... (τουλαχιστον καπου τοσα ειχα δει), εμπαιναν εντελως στο ασχετο σφηνα, νομιζω... στα επεισοδια της δευτερης περιοδου...

Και.. το ερωτημα μου ειναι, αν ξερει κανεις κατι σχετικα με αυτα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω, γιατί πάει καιρός που τα είδα, ένα τέτοιο επεισόδιο είναι και αυτό λίγο πριν πεθάνει ο Aλμπερτ (ο θετός της αδερφός). Κάνει κάποια flash back
 
Λορένα είπε:
Λοιπον... εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την σειρα..
Αν προσεξε κανεις αυτο που ρωταω και αν γνωριζει σχετικα..

Συμφωνα με τους τιτλους αρχης, διακρινω 2 περιοδους ξεκαθαρους στην σειρα, και μια τριτη.. περιεργη

===========

1. Η πρωτη περιοδος ειναι αυτη που κλασσικα ολοι ξερουμε με την Λωρα μικρη. Το τραγουδι αρχης ειναι με την αμαξα των γονιων και τις τρεις μικρες να τρεχουν στο γρασιδι

2. η δευτερη περιοδος ειναι με την Λωρα παντρεμενη, εστιαζομαστε στην ζωη της με τον Αλμανζο,και οι γονεις αφαντοι.. εχουν μετακομισει στην πολη, οπου και οι τιτλοι αρχης ειναι αρχικα η φωτο της μικρη και στην συνεχεια ενηλικη

3. Υπαρχει και ενα τριτο τραγουδι αρχης. Ειναι τεραστιο... και δειχνει ολους τους ηθοποιους (δευτεραγωνιστες) που περασαν απο την σειρα Ολους ομως... (θυμιζει κατι απο τους τιτλους αρχης του "Ιησου απο την Ναζαρετ" ετσι οπως προβαλονταν και εκει οι ηθοποιοι)

Σημ.. δεν θυμαμαι αν υπηρξαν και τεταρτοι τιτλοι αρχης τοτε που η οικογενεια και το χωριο ολοκληρο ειχε μετακομισει στην πολη προσωρινα για να βρει δουλεια οπου και γνωρισαν τον Αλμπερτ, αλλα τεσπα..

Στα επεισοδια που προβαλονται με αυτους τους τιτλους (το Νο 3 δηλ), βλεπουμε την οικογενεια, με τις Μαιρη και Λωρα παντρεμενες (και η Μαιρη τυφλη) μαζι με τος αντρες τους να καθονται μαζι και με τους γονεις τους και να αναπολουν τα παλια. Τα υπολοιπα μελη της οικογενειας δεν θυμαμαι αν ηταν στο σκηνικο. Μια συγκεκριμενη αναποληση ειναι οταν η Λωρα το εσκασε απο το σπιτι της, τοτε που θεωρησε οτι ηταν υπευθυνη για τον θανατο του νεογεννητου αδερφου της γιατι δεν ειχε προσευχηθει αρκετα και πηρε τα βουνα για να πλησιασει πιο κοντα στον θεο.

Το συγκεκριμενο επεισοδιο θυμομουν πολυ καλα, οτι το ειχα ξαναδει, και χωρις την αναποληση της Λωρας.

Και το εβλεπα για δευτερη φορα, με την Λωρα να το αφηγειται

Τα συγκεκριμενα επεισοδια με αυτους τους τιτλους ζητημα να ηταν 5... (τουλαχιστον καπου τοσα ειχα δει), εμπαιναν εντελως στο ασχετο σφηνα, νομιζω... στα επεισοδια της δευτερης περιοδου...

Και.. το ερωτημα μου ειναι, αν ξερει κανεις κατι σχετικα με αυτα :)
Λορενα τα περισσοτερα απ αυτα που περιγραφεις τα θυμαμαι,επισης εχω την εντυπωση οτι στο 3. στους τιτλους εναρξης βλεπουμε και ελληνικους υποτιτλους.Τα επεισοδια αυτα πρεπει να ειναι απ την τελευταια σεζον και δεν ηταν μεταγλωττισμενα αλλά με υποτιτλους

6.JPG αυτοι ειναι οι ηθοποιοι που εμφανιζεται η φωτογραφια τους στους τιτλους ενω για τους υπολοιπους γραφει τα ονοματα τους και το ρολο που υποδυεται ο καθενας τους

Στα παραπανω στιγμιοτυπα ομως δε μιλαει η Λωρα,θυμαμαι ομως που υπηρχαν τιτλοι που ακουγαμε και τη φωνη της..

:wait2: μηπως ειναι αυτο το Νο 4. ;

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι εχεις δικιο.. με υποτιτλους ηταν :)

Οι εικονες που παραθετεις, ετσι ξεκιναει η σεζον με ενηλικη την λωρα.. Αλλα.. εκει μπερδευει και αποσπασματα με το χωριο, ενω στην σεζον που ρωτω..δεν θυμαμαι την αρχη (που πιθανο να ξεκινουσε ετσι) και συνεχιζει την ατελειωτη λιστα με τους υπολοιπους ηθοποιος

Νομιζω ενα φεγγαρι το ειχα πετυχει και στο youtube
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Ναι εχεις δικιο.. με υποτιτλους ηταν :)
Οι εικονες που παραθετεις, ετσι ξεκιναει η σεζον με ενηλικη την λωρα.. Αλλα.. εκει μπερδευει και αποσπασματα με το χωριο, ενω στην σεζον που ρωτω..δεν θυμαμαι την αρχη (που πιθανο να ξεκινουσε ετσι) και συνεχιζει την ατελειωτη λιστα με τους υπολοιπους ηθοποιος

Νομιζω ενα φεγγαρι το ειχα πετυχει και στο youtube
θα ψαξω Λορενα κι αν το πετυχω θα ενημερωσω το θρεντ :)
 
Παιδιά μήπως παίζει καμία επανάληψη της σειράς στη τηλεόραση?
 
Δεν ξέρω αλλά μετά το γυμνάσιο, ποτέ δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω ξανά την σειρά. Μου βγάζει μια μελαγχολία για τα περασμένα... :(

Νομίζω ότι ο Άλμπερτ ο αδελφός , είχε πεθάνει στην σειρά από κάποια ασθένεια, σωστά; Επίσης η οικογένεια είχε υιοθετήσει άλλα δυο παιδιά, που οι γονείς τους είχαν σκοτωθεί σε ατύχημα με το κάρο, αλλά μετά δεν έδειξε τι απέγιναν όταν μεγάλωσαν...
 
Σε αυτή τη σειρά πάντα μου άρεσε που απεικόνιζε την Αμερικάνικη εξοχής της εποχής εκείνης και τις συνήθειες των ανθρώπων τότε.
 
Ο Αλμπερτ αρρωστησε προς το τελος της σειρας. Ηταν και αυτο που με χαλασε περισσοτερο απο ολα. Μεχρι τοτε ειχα αντεξει την τυφλωση της Μαιρης και τον θανατο του παιδιου της στην πυρκαγια, και οσα αλλα δακρυβρεχτα επεισοδια εδειχνε κατα καιρους με αλλους ηθοποιους (αρρωστιες, πνιγμους, σκοτωμους κτλ)

Αφου διαγνωστηκε η αρρωστια του, γυρισε στο χωριο μαζι με τον πατερα του, για να δει τα παλια, για τελευταια φορα. Τον θανατο του, αν τον εδειξε δεν ξερω, εγω παντως δεν ειχα σκοπο να το δω, και αρα δεν το θυμαμαι

Τα 2 μικρα υιοθετηκαν αρκετα νωριτερα. Την εποχη που οι γονεις της Λωρας ζουσαν ακομη στο χωριο (δηλ πριν μετακομισουν στην πολη), ενω η Μαιρη και η Λωρα ηταν παντρεμενες και στο πατρικο σπιτι ζουσαν η μικρη Καρυ, το μωρο η Γκρεης, και ο Αλμπερτ

Γνωριζει κανεις, για πιο λογο ο Μαικλ Λαντον αποχωρησε απο την σειρα (επιστρεφοντας αραια και που), και εδωσε την σκυταλη στην Λωρα; Γιατι απο οσο ειδα απο το 1 βιβλιο που διαβασα, η σειρα δεν ειναι πιστη στο βιβλιο, αρα δεν ηταν να πεις, πως ακολουθησε την ιστορια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορενα απ οτι θυμαμαι δε δειχνει πως ακριβως πεθανε,το επεισοδιο τελειωνει ετσι οπως βλεπουμε στο

και αν δεν κανω λαθος η Λωρα διηγειται κατι σχετικο με τον Αλμπερτ πχ.οτι εγινε δεκτος στην ιατρικη σχολη και οτι θα γινοταν ο καλυτερος γιατρος αλλά δεν προλαβε..
Σχετικα με το τελευταιο σου ερωτημα η απαντηση βρισκεται εδω:"After eight seasons, Little House was retooled by NBC in 1982 as Little House: A New Beginning, which focused on the Wilder family and the Walnut Grove community. Though Landon remained the show's executive producer, director and writer, A New Beginning did not feature Charles and Caroline Ingalls. A New Beginning was actually the final chapter of Little House, as the series ended in 1983. The following year, three made-for-television movies aired". πηγη
 
Ο Άλμπερτ πεθαίνει από λευχαιμία. Ο ίδιος αποφάσισε να μην πάει στην ιατρική σχολή, όπου πέρασε με υποτροφία, για να περάσει τις τελευταίες του μέρες με την οικογένειά του.

Πάντως σε αυτό το επεισόδιο είχα ρίξει πολύ κλάμα!
 
spirtoulis είπε:
Παιδιά μήπως παίζει καμία επανάληψη της σειράς στη τηλεόραση?
Τί να την κάνεις την επανάληψη όταν βγαίνει Bluray με restored ήχο και εικόνα!!!!

(φαντάζομαι θα θες όμως στα ελληνικά. Εγώ δεν την είχα δει ποτέ τη σειρά, αλλά τώρα θα την πάρω)

93639_large.jpg


little-house-on-the-prairie-blu-ray-2.jpg
little-house-on-the-prairie-blu-ray-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα