Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

Ναι, τότε ήταν καλό μηχάνημα και μετά από κάποιους μήνες έβαλα και μία κάρτα ήχου adlib συμβατή. Το κράτησα 5 χρόνια και έπαιξα όλα τα κλασσίκα πλέον adventures και έκανα και τα πρώτα βήματα προγραμματισμού. Κόστισε πάντως πολλά λεφτά τότε και σκέφτομαι καμμιά φορα ότι τωρα η τεχνολογία του είναι χειρότερη από του κινητού μου.
 
Turbo-X

8088-1 (AMD inside) 4.77/10MHz

Hercules μετα Dual καρτα

256K μετα 640Κ

51/4 FDD

amber κιτρινο monitor

GWBASIC και MSDOS 3.3 κοπιες απο πλαισιο

1987 καπου εκει
 
λιγο αργα αλλα ασ πω και γω την αμαρτία μου

ετος 1993,μερος εξαρχεια ACC : 386dx,4mb ram,80mb Hdd,trident Localbus, 5.1/4 kai 3.5 floppy ,hantarex monitor.

Σύντομα προστέθηκαν modem 2400!! για σύνδεση με bbs !! (snif)

2oς δίσκος 340ΜΒ western digital (σκυλι)

και όλα αυτά μέχρι το 1996 όπου έσκασε η βόμβα fifa 96 απο κεί και μετά άρχισαν οι αναβαθμίσεις σε κάθε νέα έκδοση του fifa και πολυ αργότερα του PES.

Αυτά..
 
Πρωτο pc : APPLE II 1982 - 83

Πρωτο IBM COMP ACER MULTITECH 4.77 Mhz two Floppies! (no HD) (1986)
 
Φίλε JohnyWest καλώς ήρθες!!!!!
 
αααααααχ το πρώτο μου κομπιουτερ.... 1993

με MS-DOS... δισκέτα για μπούτ.... 2 φλοππυ ντραιβερς παρακαλώ

ΙΒΜ... τιμή δεν θυμάμαι... ήμουν πολύ μικρη

έπαιζα παιχνίδια

δεν ξέρω καν αν είχε σκληρό δισκο...
 
Pentium 3 866 Geforce II MX, 20Gb hd, kapoia stigmh prin 5 xronia peripou, pio konta sta 5... :)
 
ChrisTOS είπε:
Pentium 3 866 Geforce II MX, 20Gb hd, kapoia stigmh prin 5 xronia peripou, pio konta sta 5... :)
Εχω ακομη αυτη τη CPU φιλε μου..!!! (απο αυτο το PC postαρω εδω αλλωστε..)

Αθανατη...!!!!
 
Emena, apofasise na afhsei merika pinakia sthn kammenh mhtrikh... Oxi kai o kalyteros dynatos syntelesths thermikhs diastolhs IMO.
 
Πρώτο μου pc, Νοεμβριος 93. Μόλις είχα πουλήσει τη 1084S για να βγάλω προκαταβολή για το γαμοπισί. 3 μήνες αργότερα πούλησα και την Α500 για μια 8μπιτη κάρτα ήχου Soundgalaxy.

386dx/40Mhz

4MB Ram

HDD: 220 maxtor (τον είχα χωρίσει στα 2 τρομάρα μου)

FDD:1x1.44 + 1 x 5 1/4

κουτί Midi tower

Οθόνη 14"

Το ήθελα για το ΙΕΚ. Δε μπορώ να πω, με βοήθησε πάρα πολύ γιατί επάνω του εφάρμοσα τα πάντα. Αλλά ήταν τραγική ειρωνεία ρε παιδιά. Εδωσα 400 χιλιάρικα για κάτι που διέθετε μόλις το 1/5 από τις ικανότητες της Α500 και είχε 5πλάσια συχνότητα CPU, και έτρεχε και αυτή την κοροϊδία που λεγόταν Windows 3.1. 32bit multitasking το έλεγε ο μαδαφάκας ο Μπιλ. Καλά!!!. Το speech της Α500 ήταν όνειρο μακρινό. Εκεί που υστερούσε η Α500 ήταν στο γεγονός ότι είχε βγει το Wolfenshshshtein για το PC. Το μόνο που άξιζε.

Αααααχχχ!!!.....Τί ήθελα να πω.....Α, ναι. Τώρα που απέκτησα ξανά την Α500, ηρέμησα :D
 
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα..!

λοιπόν.. το πρώτο μου PC αγοράστηκε το καλοκαίρι του 96

Μητρική intel Atlantis

επεξεργαστής Pentium 100Mhz (ουάουυυ)

ram 8 MB στην αρχή.. μετά από κανα μήνα εγιναν 16 (δε την πάλευαν τα φρέσκα windows95)

HD 850mb

vga ATI mach64 1mb onboard

sound crystal onboard

cd-rom 6x (απλά σφαίρα)

οθόνη λάμπα ADI 14''

Keyboard microsoft windows 95 φάση + microsoft mouse

το δε Software... Windows 95, Plus!, Office 95..

κι από games.. DOOM 2

ωραίες εποχές.

τρελό λυώσιμο... με Pixel, PC master, User.

το CD του PC master απλά το έλυωνα (τότε που έβαζε 10-15 demos, Και καμια 20αριά shareware) . Ας μη βγώ κι άλλο off topic :D
 
Lefteri,αφου σε καλωσορισω στο forum,να πω οτι ΧΑΛΑΡΑ θεωρω το Doom2 ενα απο τα 3 καλυτερα games που εχω παιξει ever...!!!

Ανεπαναληπτο πραγματικα για τοτε και με την Doomsday engine διατηρειται αψογο εως και σημερα...!!!
 
έχουμε πει ρε σις να μην βρίζουμε ..είναι και στους κανονισμούς..γιαααα να τους διαβάσουμε λιγο..
 
manos426f είπε:
Lefteri,αφου σε καλωσορισω στο forum,να πω οτι ΧΑΛΑΡΑ θεωρω το Doom2 ενα απο τα 3 καλυτερα games που εχω παιξει ever...!!!
Ανεπαναληπτο πραγματικα για τοτε και με την Doomsday engine διατηρειται αψογο εως και σημερα...!!!

Έτσι φίλε!!!

δε ξέρω αλλά την ατμόσφαιρα του DOOM 2 δε μου την εχει δώσει κανένα FPS.

Ακόμα αισθάνομαι την ανατριχίλα περιπλανόμενος στις πίστες. Απίστευτη ατμόσφαιρα, ένα μεγάλο + περαν των άλλων ήταν ο ήχος που σε καθήλωνε!!

Amigos είπε:
έχουμε πει ρε σις να μην βρίζουμε ..είναι και στους κανονισμούς..γιαααα να τους διαβάσουμε λιγο..
αν εννοεις εμένα φιλε, τοτε οκ. Edited . Νοσταλγία είναι αυτή.. :)
 
Λεφτερη καλώς ήρθες.

Το DOOM II είναι ακόμα μέσα στο PC μου, με την Doomsday engine να δίνει ρέστα. Το απόλυτο FPS (τι Oblivion, GOW και τα λοιπά) και δεν χρειάζεται κάποιο τέρας PC για να ευχαριστηθείς την απόλυτη ηδονή και εμπειρία που προσφέρει!!!!!!!!!
 
Τι επιπλέον προσθέτει το Doomsday engine?
 
Χε χε, τρισδιάστατο acceleration γραφικών. Η διαφορά είναι μερόνυχτα μπροστά, χωρίς να χάνεται το αρχικό feeling. Φυσικά η μηχανή είναι πλήρως παραμετροποιήσιμη, μπορείς να κάνεις παπάδες.

Κάνε ένα search και κατέβασέ το. Χρησιμοποίησε τα αρχικά wads και τρέξε το παιχνίδι. Μετά άλλαξε πληκτρολόγιο από τα σάλια που θα τρέξουν.

Η μηχανή κάνει και για άλλα παιχνίδια της id (Hexen, Doom I, κλπ) αρκεί να έχεις τα wads, είναι νομιμότατη καθότιν η id έχει διαθέσει ελεύθερα το source code στην community και δεν έχεις κανένα φόβο.

Περιμένουμε εντυπώσεις.
 
:bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: :bigeyes:

Εχω παίξει σχεδόν όλα τα FPS της ID, άσχετα από το αν τα έχω τελειώσει ή όχι (ζαλιζόμουν τραγικά από ενα σημείο και μετά). Το DOOM όμως είναι ΤΟ original και με αυτό που είδα, είναι σαν να βγήκε από το 0.
 
Πίσω
Μπλουζα