Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

Καλώς τονε!!!!!!!!!!!
 
ZX 81 του θείου!!!! (ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει μάλλον γιατί ήμουν ακόμα στο δημοτικό)

Μετα ενα 8088 (Defender of the Crown με τις ώρες)

Και μετά ενα CpC 6128 (Μου το πετάξανεεεε, μπου χου)
 
ACER 500+

PC: ACER 500+

CPU: NEC V.20, 8MHz + 10MHz, zero wait state

RAM: 640 KB

VGA: CGA, Hercules Mono

Monitor: CGA Monochrome Black/White

Floppy: 5 1/4 HD (760 KB)

HD: 32 MB

Modem: 1200 baud

Operating System: MS-DOS 3.3

------------------------------------------------------------

Εκείνη την εποχή, κονταροχτυπιόταν στην αγορά της οδού Στουρνάρα, με το αντίστοιχο Hyundai PC, το οποίο ήταν 10.000 δρχ. φθηνότερο.. ήτοι 165.000 δρχ., έναντι 175.000 δρχ. το ACER.. Τι θυμήθηκα πάλι..! :animrolleyes:
 
το 1989 πηρα Amstrad PC 1512 2disk drives με πρωτο παιχνιδι το the hunt for red october:)
 
Λοιπόν το πρώτο "θηρίο" μου είχε 6τα εξής χαρακτηριστιά:

CPU: 80286 12 MHz

HDD: 40 Mb

RAM: 2 Mb

Κάρτα γραφικών: SVGA Trident 256 Kb

Case: Tower

Monitor: Hyundai 14", SVGA colour.

Το υπέρτατο αυτό μηχάνημα δεν άντεξε πολύ γιατί απλά, αχόρταγος για υπολογιστική ισχύ, το αναβάθμισα μετά από 2 μήνες στο εξής "κτήνος":

CPU: 80386DX 40 MHz

HDD: 90 Mb

RAM: 4 Mb

Κάρτα γραφικών: SVGA Trident 512 Kb

ενώ απέκτησε και mouse για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το "εξαίσιο" γραφικό περιβάλλον των WINDOWS 3.1
 
Εγώ άργησα να μπω στο χώρο των υπολογιστών, αν και τα τελευταία 8 χρόνια είμαι ορκισμένος κομπιουτεράς. Ξεκίνησα να ασχολούμαι το 1999, έκανα και μαθήματα, και το Νοέμβριο του 2000 ήρθε το πρώτο μου PC:

Hewlett-Packard Brio BA410

 


CPU: Pentium III @ 733 MHz



RAM: 64 MB (αργότερα έγινε 256 ΜΒ)



VGA: On-board S3 Savage (!) - αργότερα αντικαταστάθηκε με τη Radeon 9200SE



CD-Rom: 48X (αργότερα έβαλα ένα DVD της Asus)



Ήχος: On-board Crystal WDM (δοκίμασα και τη Soundblaster Audigy)



Λειτουργικό: Windows 98 Second Edition (μπλε οθόνες κτλ!)


-Λειτουργεί ακόμα αυτό το σύστημα;

-ΝΑΙ! Μέσα σε 8 χρόνια δεν παρουσίασε ΚΑΜΙΑ βλάβη. Σήμερα βρίσκεται στο χωριό μου, όπου τον χρησιμοποιώ για περιήγηση στο ίντερνετ κυρίως. Μάλιστα χρησιμοποιεί XP Service pack 2!

Πάντως σε αυτόν έχω καταφέρει να τρέξω σχεδόν τα πάντα για την εποχή του... από Combat Flight Simulator 2 και MOHAA μέχρι Call of Duty και Battlefield: Vietnam.

Το 2004 ήρθε ο Pentium 4 @ 3 GHz από Πλαίσιο που έχω μέχρι σήμερα, και με αρκετές αναβαθμίσεις τρέχει και Crysis κτλ. Δυστυχώς οι Turbo-X δεν είναι Hewlett Packard, κάτι που φαίνεται από μία καμένη VGA και μία καμένη M/B.

Αρκετά σας ζάλισα... ας πει και κάποιος άλλος!
 
HitmanBM είπε:
Το 2004 ήρθε ο Pentium 4 @ 3 GHz από Πλαίσιο που έχω μέχρι σήμερα, και με αρκετές αναβαθμίσεις τρέχει και Crysis κτλ
Και γιατί να μην το τρέχει...

Φαντάζομαι όμως έχεις καλή AGP καρτούλα,έτσι..;

ΒΤW,καλώς ήρθες !!
 
manos426f είπε:
Και γιατί να μην το τρέχει...
Φαντάζομαι όμως έχεις καλή AGP καρτούλα,έτσι..;

ΒΤW,καλώς ήρθες !!
Καλώς σας βρήκα! Έχω τη Radeon 1950 pro 512 ΜΒ.
 
Το πρωτο μου PC... χμ.. thats a tricky one..

Το πρωτο μου PC ηταν ο Atari 520 STFM μου, που ετρεχε το PC Ditto!!!

The best of both worlds τοτε! Ειχα τον ST με τον δικο του παιχνιδοκοσμο στην Jekyll μορφη του, και ειχα και το 4.77MHZ PC μου στην Hyde μετενσαρκωση του για Basic και στατικες εφαρμογες, GWBasic και Turbo Pascal 3.02 και 5.5 που λατρευα! Το καλο ηταν οτι με το PC Ditto μπορουσα να εχω οτι χρωματικη παλεττα ηθελα στην οθονη μου (συνηθως εβαζα μπλε background με κιτρινα γραμματα - οπως τα CPC 6128 Color!) ενω ενας φιλος μου με το ολοκαινουριο τοτε Schneider Euro PC ηταν κολημενος στο μαυρο-κιτρινο, και με την απορια καθε μερα στο προσωπο του για το πως εκανε τετοιο εγκλημα να πληρωσει παραπανω για ενα μηχανημα που εκανε πολυ πολυ λιγοτερα απο το δικο μου!!!

Εκει που παθαινε την πλακα του ηταν οταν κατορθωνα να παιξω τα παιχνιδια απο το PC του! Σερνοταν βεβαια, αλλα μπορουσα να παιζω σχετικα ανετα τα Sierra adventures τοτε!

Ακολουθησε μια 500+ για πολυ λιγο και μετα η Α1200, και τo πρωτο αληθινο PC μπηκε σπιτι μου πολυ πολυ αργοτερα, το 1999, με ενα Celeron 466 clockαρισμενο οσο επαιρνε, μητρικη Abit, 256 Ram, 10GB σκληρο, TNT2 (!!), SBlive, και Samsung CDRW. Καθως ηταν κομματι/κομματι, δεν ειχα σκοπο να παρω οθονη, αλλα επελεξα την TNT2 που εβγαζε και TV-Out, με σκοπο να την συνδεσω σε τηλεοραση! Η αγνοια του Home User! To installation με τα Windows 98SE το εκανα μεσω της τηλεορασης που εδειχνε καπως καλα τα setup menu. Αλλα οταν με πεταξε στο desktop για πρωτη φορα.. Ακομα και στα 640*400 στην TV τα ματια μου εκαναν πουλακια! Ετσι εγινε και η αγορα μιας Samsung 15" οθονης.

Το πρωτο παιχνιδι που επαιξα στο μηχανημα αυτο ηταν το DUNE 2000!!! (Και παντα με Harkonnen!!)

..
 
To πρωτο μας pc..........

Αφου προηγηθηκαν 1 χρονος και κατι λιωσιμο στην 25αρα ασπρομαυρη Grundig με τον Spectrum Plus και Atic Atac, Manic Minec, Commando, Total Eclipse, Hobbit και τα ρεστα, ηρθε η ωρα για το πρωτο Pc.

Ηyundai 286/12 (στα 12 ηταν με το turbo!!!!) κoυτι της πλακας, 200αρι τροφοδοτικο, 5 1/4 floppy, 1mb ram, 40mb seagate (με bad sectors), vga συμβατη, και χωρις καρτα ηχου....... Πρωτο παιχνιδι: Αrcade Fruit Machine (μου το ειχαν δωσει δωρο απο εκει που ειχα παρει το pc -METAXEIΡIΣMENO ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!-), φυσικα επεσαν και οι απαραιτητες τσοντες ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ!!!! Δεν θα ξεχασω οταν εβαλα μια συμβατη soundblaster και το πρωτο παιχνιδι που ειχα βαλει ηταν το titus the fox. Πωωωρωση......... Ενα εχω να πω. 4mb=46000 δραχμες......... Αργοτερα μπηκε και η μνημη, ακομα πιο μετα μπηκε το cdrom....... Αλλα ας μην βγαινουμε οff topic.

Υ.Γ. Πειτε μου οτι θελετε αλλα παιχνιδι σαν το Total Eclipse για Spectrum δεν εχω ξαναματαπαιξει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!

Υ.Γ.2. Ανεξητιλο μηνυμα: Τhis program requires a 80386 or better processor to run. Το θυμαμαι στο εκπληκτικο Phantom of the Opera, οπως και στο 3ο Beholder. ΗΤΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........................
 
Στο σπίτι είχαμε ένα 386SX 16MHz αλλά δεν το χρησιμοποιούσα.Γενικώς άργησα να πάρω pc,μέχρι το 2000 χρησιμοποιούσα ακόμα την Α500 αλλά δυστηχώς χαλάγανε οι δισκέτες με τον καιρό και κατά Νοέμβριο/2000 αγόρασα έναν pentium III 850MHz,64MB RAM,20GB HD,Nvidia TNT 16MB,Modem 56k,CD-ROM 50x και οθόνη 17" Proview.Αργότερα έβαλα και ένα yamaha cd-rw 4x2x6x μεταχειρισμένο και μια 128MB ram για να παίξω max payne!
 
Το πρώτο μου pc ήταν ένα 486DX στα 40Mhz!! Θυμάμαι πόσο πολύ με είχαν εντυπωσιάσει τα windows 3.1!! Που να ήξερα οτι θα τα φάμε στη μάπα μιά ζωή... :diablotin: :diablotin:
 
Αυτό ήταν το πρώτο μου pc!

16v-box.GIF


Hyundai Super 16v το όνομά του!

επεξεργαστής 8088 στα 10Mhz,

640k RAM

2FDD 360k και 720k

κάρτα ήχου Adlib

Super VGA Tseng Labs 4000 1MB

Εγχρωμη οθόνη Super Vga 14''...

Τώρα... καπου θα είναι στην αποθήκη της μητέρας μου λογικά... αλλά χωρίς την οθόνη, την VGA ,την ADlib και τα Floppy
 
Το δικό μου πρώτο pc (01/1998 )

(Mέχρι τότε spectrum 48k 1983 τέλη, cpc6128 1986, amiga 500 1990, amiga 1200 1993)

Pentium 200mmx με motherboard chip via

128mb μνημη

cd-rom

κάρτα οθόνης diamond stealth 4mb

κάρτα ήχου sound blaster 16bit

σκληρό 3,2 gb

Οθόνη 15' σονυ 100es
 
Το πρώτο ολόδικο μου PC ήταν ένα Falcon ( από Microchip Αργυρούπολης όποιος ξέρει ) 486 DX-40, 4 mb ram ,cirrus logic 5428 κάρτα γραφικών, Q Monitor, 340 mb Western Digital Caviar σκληρό με κλίκυ πληκρολόγιο Acer !!! δυστυχώς τον πούλησα εδώ και αρκετά χρόνια και το έχω σκυλομετανιώσει :( ....τυπικά βέβαια το πρώτο μου pc ήταν ένας TULIP 8086 4,77 mhz , με 2 5.25 φλόπια και πορτοκαλί οθόνη + dot matrix εκτυπωτή
 
Disman, εγώ δούλευα στο υποκατάστημα του Πειραιά. Απο τον Δημήτρη το είχες πάρει εσύ ε? Falcon λεγόντουσαν τα pc του Microchip Studio, στα υπόλοιπα Microchip είχαμε τα Standard
 
Το είχα αγοράσει από Microchip Studio...όταν ήταν Βοσπόρου ( πριν πάει Αργυρουπόλεως ) και μου το είχε πουλήσει ο Θάνος Μποζάτζης μία μέρα πριν παρουσιαστεί για φαντάρος ο καημένος :)

j8kylt.jpg
 
Ο Θάνος! Είχαμε κάνει μια επόχή μαζί στον Πειραιά! Τρομερό παιδί! Κάπου τον είχε πάρει το ματι μου στην τηλεόραση μια μέρα... παρουσίαζε σε μία εκπομπή μια σκούπα ρομπότ!
 
Ναι...την Rumba απο την iRobot ...στη NET...τωρα ξαναδουλεύει για την Microchip...η για να είμαι ακριβής στην PrimeSoft που είναι το τμήμα προγραμμάτων, κύκλωμα3 κτλ...κρατάμε επαφή ! πολύ καλό παιδί και ο αγαπημένος μου πωλητής. Είχε πάθος για αυτό που έκανε.
 
Λοιπόν, πές του χαιρετήσματα από τον Σταμάτη,από την Microchip 2... θα χαρώ πολύ να μάθω νέα του! Τί είχε τραβήξει από τον υπεύθυνο που είχαμε στο κατάστημα... δεν τον πήγαινε καθόλου τον κακομοιρη!
 
Πίσω
Μπλουζα