Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

@DrGalifrean:Kαλοπαικτο το νεο σου ευρημα!Ζηλευωωω!

@krem13:δεν βαζεις στην θεση του 386 ενα αδειο κουτι,ωστε να μην το καταλαβουν?
 
Amstrad1981 είπε:
Μπράβο σου Dr.Galifrean που μάζεψες την Amiga από το δρόμο! Ξέρω, πολλοί έχουν τη μανία να κόβουν τα καλώδια. Το κάνουν επίτηδες, για να είναι πιο σίγουροι πως το αντικείμενο που πέταξαν, θα καταλήξει στα σκουπίδια, κι όχι στα χέρια κάποιου άλλου!! Το καλό είναι πως δεν έβρεξε, και πως δεν είναι κιτρινισμένη.
Μπα, δε νομιζω οτι το εκανε για να μην την παρει κανεις, αλλιως θα την πεταγε στα σκουπιδια.

Πιστευω πως ισως ηταν καποιος ηλικιωμενος που καθαρισε την αποθηκη, βρηκε αυτο το παλιο

πραγμα και το πεταξε αφου κρατησε το μονο πραγμα που του ηταν "χρησιμο", το καλωδιο

(διοτι παντα ενα καλωδιο ειναι χρησιμο...)

Εγω παντως πριν ενα χρονο που "πεταξα" ενα pc monitor 19" crt γιατι ηταν μπαουλο και δεν

το ηθελε κανενας γνωστος μου, το αφησα στο πεζοδρομιο με ενα σημειωμα που εγραφε

"Το μονιτορ λειτουργει". Εξαφανιστηκε σε μιση ωρα και ελπιζω να το πηρε καποιος

που πραγματικα να το χρειαζοταν και να επιασε τοπο.

Και η πραγματικη "ευλογια" σημερα ηταν οτι η κορη μου το μεσημερι ελεγε συνεχεια οτι ΔΕΝ

ηθελε να παει στο μπαλετο σημερα και καναμε ολοκληρη συζητηση για να την πεισουμε οτι

δεν πρεπει να κανει κοπανες κλπ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το διακοπτακι αυτο παιζει να ειναι και για το kickstart.Το δοκιμασες?
 
Gyubrush είπε:
Το διακοπτακι αυτο παιζει να ειναι και για το kickstart.Το δοκιμασες?
Οχι προς το παρον εκανα μονο τη δοκιμη που βλεπεις στη φωτο. Εχω σκαλωσει αγρια με ενα παλιοπισι

που ειχα XP και εβαλα σε εναν δευτερο σκληρο AROS και για καποιο λογο το μηχανημα εφαγε αγρια

κομπλα, και απο τις εξιμιση παλευω με διπλα φορματ αμφωτερων των σκληρων και γινεται γενικα ενα

τζερτζελο στο γραφειο (μαζι με την μικρη που θελει να γραφει προγραμματα στον 6128 απο το βιβλιο

της basic). Ολη τη βδομαδα αδειευομαι, οποτε αυριο το πρωι που η συζυγος θα ειναι στη δουλεια και η

θυγατερα σχολειο, θα αφοσιωθω στην Αμιγκουλα. Παντως η πρωτη δισκετα που εβαλα ηταν Workbench 3.1

και ΔΕΝ τα φορτωσε.
 
angel_grig είπε:
@DrGalifrean:Kαλοπαικτο το νεο σου ευρημα!Ζηλευωωω!@krem13:δεν βαζεις στην θεση του 386 ενα αδειο κουτι,ωστε να μην το καταλαβουν?

κάτι τέτοιο ειλικρινά το σκέφτηκα,από εκεί όμως περνούν πολλοί οπότε δεν επιχείρησα να κάνω κάτι :( .
 
Πηγαινε οταν η Γραμματεια θα εχει κλεισει. Βεβαια αυτο δεν θεωρειται και ακριβως πεταμενο, οποτε

εγω στη θεση σου θα ακολουθουσα την τυπικη διαδικασια.

Ωρα για το ανοιγμα της νεας 500αρας!
 
Ακυρο το μηνυμα, ειδα οτι απαντησαν και οι αλλοι το ιδιο.
 
Καλορίζικη Doctor!!! Αυτά είναι!!!
 
Καλορίζικη η Amiga ! Εξαιρετικό εύρημα !
 
Η Amiga καθαριστηκε και ειναι μια κουκλα.

Το καλωδιο τελικα ειναι καλωδιο μνημης (512Κ).
 
Ύστερα από αρκετό καιρό, επιστρέφω για να συμπληρώσω τη λίστα με το τελευταίο μου απόκτημα. Πρόκειται για ένα ακόμη Atari 2600, αλλά αυτή τη φορά πρόκειται για την έκδοση του 1986, αν δεν κάνω λάθος. Συνοδεύονταν μαζί με το manual, ένα γνήσιο χειριστήριο και ένα ακόμη χειριστήριο σε κόκκινο και μαύρο χρώμα, που είναι συμβατό με Atari, Commodore και Amstrad, όπως δηλώνει η συσκευασία του, έναν ιμιτασιόν μετασχηματιστή και 5 παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ύστερα από αρκετό καιρό, επιστρέφω για να συμπληρώσω τη λίστα με το τελευταίο μου απόκτημα. Πρόκειται για ένα ακόμη Atari 2600, αλλά αυτή τη φορά πρόκειται για την έκδοση του 1986, αν δεν κάνω λάθος. Συνοδεύονταν μαζί με το manual, ένα γνήσιο χειριστήριο και ένα και ένα ακόμη χειριστήριο σε κόκκινο και μαύρο χρώμα, που είναι συμβατό με Atari, Commodore και Amstrad, όπως δηλώνει η συσκευασία του, έναν ιμιτασιόν μετασχηματιστή και 5 παιχνίδια.
 
Παρέλειψα να αναφέρω,πώς πρίν από ένα μήνα βρήκα και ένα TiniArcade,Monkey Jump του 1981, της εταιρίας V-Tech,σε καλή κατάσταση. Λείπουν μόνο τα καπάκια της μπαταρίας, αλλά λειτουργεί άψογα.
 
Σύμφωνα με την τελευταία απογραφή που έκανα, η λίστα είναι η εξής:

Atari 1040STFM + mouse

Amstrad CPC-6128 + πράσινη οθόνη + δισκέτα με διάφορα παιχνίδια + Amstrad CTM-644 Monitor

ATARI 2600 Woody πλήρες

Atari 2600 έκδοση του 1986 + manual, ένα γνήσιο χειριστήριο και ένα ακόμη χειριστήριο σε κόκκινο και μαύρο χρώμα, έναν ημιτασιόν μετασχηματιστή

Brick Game 2 in 1

Brick Game 16 in 1

CrazyBoy with 168 Games + 2 gamepads

Fujitsu Siemens Pentium 4 Notebook

HP OmniBook XE2 Pentium III Notebook

Microsoft X-Box + Joypad + καλώδιο audio video

Mitac 5024 Book Parts

Nintendo Game & Watch Parachute

Nintendo Mini Classics The Smurfs

Nintendo Gameboy Color 2x

Nintendo Gameboy Advance SP

Nintendo DS με το κουτί του

Nintendo DS Lite

Plug 'n play TV Games Spongebob Squarepants

Olympos Gamatic 7600 + 2 joypads (4 Games Included)

PX-3600 (famicom clone)

QuickShot Supervision

Radica Sega Megadrive

Sega Master System 2 μαζί με όλα τα παρελκόμενα και το κουτί του (Include Sonic) + Joystick + Lightgun

Sega Mega Drive 2 + μαζί με όλα τα παρελκόμενα

Sony Playstation 1 (Old BIOS) + δύο κάρτες μνήμης και καλώδιο Audio/Video + Joypads

Sony Playstation 1 (New BIOS) + κάρτες μνήμης και καλώδιο Audio/Video + Joypads

Sony PSone + τροφοδοτικό, καλώδιο audiovideo και αρκετά joypads

Sony Playstation 2 μαζί με όλα τα παρελκόμενα + χειριστήριο DVD

Sony Playstation 2 Lite μαζί με όλα τα παρελκόμενα

Sony PSP

Turbo-X 80386DX

Turbo-X Pentium 4 Notebook

V-Tech Tini Arcade,Monkey Jump 1981 (Λείπουν μόνο τα καπάκια της μπαταρίας, αλλά λειτουργεί άψογα.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβαζω εδω και τοση ωρα αυτο το θρεντ "διαμαντι" και

πραγματικα εχω καει...:burn:... με αυτα που ειδα!!!!!

Μπραβο σας ρε παιδες,συγχαρητηρια σε ολους!!! :thumbup:

Τουλαχιστον εχουν παει ολα τα ευρηματα σε σωστα και καλα χερια!:wink:

Γιατι δεν βρισκω κι εγω τετοια "διαμαντια" σε καδους

ανακυκλωσης και σκουπιδιων??????!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ολο ψαροκοκκαλα και μπανανοφλουδες πετυχαινω....:mad:
 
Amstrad1981 είπε:
Σύμφωνα με την τελευταία απογραφή που έκανα, η λίστα είναι η εξής:
Atari 1040STFM + mouse

Amstrad CPC-6128 + πράσινη οθόνη + δισκέτα με διάφορα παιχνίδια + Amstrad CTM-644 Monitor

ATARI 2600 Woody πλήρες

Atari 2600 έκδοση του 1986 + manual, ένα γνήσιο χειριστήριο και ένα ακόμη χειριστήριο σε κόκκινο και μαύρο χρώμα, έναν ημιτασιόν μετασχηματιστή

Brick Game 2 in 1

Brick Game 16 in 1

CrazyBoy with 168 Games + 2 gamepads

Fujitsu Siemens Pentium 4 Notebook

HP OmniBook XE2 Pentium III Notebook

Microsoft X-Box + Joypad + καλώδιο audio video

Mitac 5024 Book Parts

Nintendo Game & Watch Parachute

Nintendo Mini Classics The Smurfs

Nintendo Gameboy Color 2x

Nintendo Gameboy Advance SP

Nintendo DS με το κουτί του

Nintendo DS Lite

Plug 'n play TV Games Spongebob Squarepants

Olympos Gamatic 7600 + 2 joypads (4 Games Included)

PX-3600 (famicom clone)

QuickShot Supervision

Radica Sega Megadrive

Sega Master System 2 μαζί με όλα τα παρελκόμενα και το κουτί του (Include Sonic) + Joystick + Lightgun

Sega Mega Drive 2 + μαζί με όλα τα παρελκόμενα

Sony Playstation 1 (Old BIOS) + δύο κάρτες μνήμης και καλώδιο Audio/Video + Joypads

Sony Playstation 1 (New BIOS) + κάρτες μνήμης και καλώδιο Audio/Video + Joypads

Sony PSone + τροφοδοτικό, καλώδιο audiovideo και αρκετά joypads

Sony Playstation 2 μαζί με όλα τα παρελκόμενα + χειριστήριο DVD

Sony Playstation 2 Lite μαζί με όλα τα παρελκόμενα

Sony PSP

Turbo-X 80386DX

Turbo-X Pentium 4 Notebook

V-Tech Tini Arcade,Monkey Jump 1981 (Λείπουν μόνο τα καπάκια της μπαταρίας, αλλά λειτουργεί άψογα.)
Εντυπωσιακό! :thumbup:

Και όλα αυτά δουλεύουν;

Εγώ βρήκα ένα 2600 clone και ένα Playstation 2 silver edition.

Μέσα στην ημέρα θα έχετε και φωτό.
 
Μόλις ευρέθησαν :

1) HP Brio 71xx (Celeron στα 300, Matrox G100, 256 RAM ) άκρως λειτουργικός (Τον χρησιμοποιώ για DOS gaming)

2) Playstation I με 2 joysticks επίσης λειτουργικό
 
Δεν ξέρω αν το είχα ξαναναφέρει, θυμάμαι τις εποχές που είμουνα Γερμανία Erasmus και είχα κάνει το σπίτι αποθήκη και ο συνιδιωκτήτης πρέπει να φοβότανε ή να αναρωτιότανε.

Αυτό που μου αρέσει σε κάποιες χώρες έξω είναι ότι βρίσκεις τέτοια retro σε αφθονία, είτε σε μαγαζάκια που έχουν τα πάντα, είτε σε δημοπρασίες, είτε ειδικές λαϊκες αγορές που στύνονται σε διάφορους χώρους.

Λοιπόν, Γερμανία στην Καρλσρούη είχα παρατηρήσει το εξής φαινόμενο 2 φορές όσο είμουν εκεί. Ξυπνάω το πρώι, ξεκινάω με το ποδήλατο για το πανεπιστήμιο και μια συγκεκριμένη μέρα βλέπω piles από σκουπίδια, όχι σάπια σκουπίδια, αλλά παλιές τηλεοράσεις, κομπιούτερ και πολλά διάφορα, στιβαγμένα σε σημεία δίπλα από κάδους. Και κόσμος να φαίρνει πράγμα. Σαν να είχαν κάτι καθορισμένο σαν special day που ότι δεν χρειάζεται τα βάζουν εκεί για να τα πάρει κάποιος άλλος που μπορεί να τα αξιοποιήσει. Εκεί το είδα αυτό και δεν ξέρω και πως λέγεται. Ήταν μαζεμένος κόσμος και έφερνε πράγματα ενώ ερχόντουσαν άλλοι ακόμα και με φορτηγάκια και μαζεύανε.

Τέσπα, είχα βρει διάφορα κουτιά PC 486 και Pentium 1 που δουλεύανε άψογα, είχα κουβαλίσει 2-3 σπίτι, τρέλα. Κυρίως PC όμως. Και δεν το είχα πάρει χαμπάρι πιο νωρίς να γυρίσω την πόλη όπου έπαιζε αυτό. Βέβαια και πως να τα κουβαλήσω με το ποδήλατο; Τέλος πάντων θα σας πω και την αμαρτία μου, είχα βρει και μια Amiga και την πήρα, νομίζω ξύλωσα την εξτρά μνήμη από αυτήν και μετά έβγαλα το drive και την έκαψα και με κολύτηρι για να το ξεκολήσω κάτι τέτοια θύμαμαι καϊλες, γιατί δεν μπορούσα να ανοίξω τις βήδες ή μήπως το drive δεν έβγαινε, δεν θυμάμαι. Καϊλα αιρετική και ξύλωσα το drive για να το χρησιμοποιήσω στον Amstrad θυμάμαι. Δεν θυμάμαι από εκεί και πέρα τι έγινε, αν άξιζε, αλλά την πέταξα γιατί θα γυρνούσα Ελλάδα και δεν χωρούσε στην τσάντα και μπορεί και να μην δούλευε έτσι και αλλιώς.

Θυμάμαι και τις εποχές που είχα βρει στους δρόμους να πετάνε παλιές motherboards, σκληρούς δίσκους, κάρτες γραφικών, από μια εταιρία ας πούμε που πετούσε παλιά. Εκεί που περπατούσα Θεσσαλονίκη Χαριλάου να τα βλέπω αυτά τα πράγματα και να γεμίζω την τσάντα. Αααα,. το είχα κάνει και στην Καρλσρούη πίσω από το πανεπιστήιο είχε recycle center και είχε τα πάντα από PC. Και ο τύπος εκεί με βοήθησε να διαλέξω μερικά απλώς μου ζήτησε αν κάτι δεν δούλευε καλό θα ήταν να το γυρίσω για recycling. Μετά είχα πάει σε ένα μάθημα με μια τσάντα φουσκωμένη από motherboards και graphics cards. Έχω μια τρέλα με τις κάρτες γραφικών τις παλιές γιατί δοκιμάζω σε διάφορα προγράμματα και δικό μου κώδικα πιο είναι το maximum output που μπορούν να βγάλουν σε VGA mode. Χάχα, έτσι και να άνοιγε η τσάντα και να ξεχιλίζανε οι κάρτες. Είχα πάει και σε μάθημα computer graphics σαν visitor έτσι, ενώ κανονικά το τμήμα μου ήταν το μαθηματικό, και μετά έλεγα στον καθηγητή που φαινόταν νέος για την demoscene και ότι τώρα πια κάνουν realtime raytracing σε μερικά demos :)

Είχα βρει και ένα cartidge Lion King για NES που δεν το δοκίμασα ποτέ.

Έχω μαζέψει κούτες από hardware PC που τώρα δεν έχω όρεξη να τα κοιτάξω.

Τι ωραία αίσθηση να πέρνεις κάτι από τα σκουπίδια και να το ξαναβάζεις μπρος. Μου λείπει αυτό. Σταμάτησα λίγο το χόμπυ αυτό γιατί τα περισσότερα είναι στο χωριό από τότε που έφυγα και προτιμώ να βρω δουλειά και να εγκατασταθώ σε δικό μου σπίτι πριν το ξαναρχίσω.

υ.γ. Ξέχασα! Είχα πετύχει και ένα PS2 πληκτρολόγιο Siemens, πολύ βαρύ που ήταν το αγαπημένο μου γιατί τα κουμπιά κάνανε κλακ, που ήταν από αεροδρόμιο ή κάποια υπηρεσία μεταφορών νομίζω, γιατί επάνω είχε κουμπιά που λέγανε Flug, Zug, Bahn και τέτοια. Χαχα, δούλευε στον PC άψογα και πρέπει να το έχει πάρει ο αδερφός μου τώρα και το θέλω πίσω!

Διαβάζω τα ευρήματα σας και εκλπήσομαι. Μα που τα βρίσκετε όλα αυτά; Αυτά μόνο σε δημοπρασίες τα βρίσκω και σπάνια. Άμα βρω κάτι πεταμένο, παλιό PC θα είναι και να μην πω εδώ Θεσσαλονίκη έχω να ξαναβρώ έστω και PC 5 χρόνια ίσως! Μάλλον πρέπει να συχνάζω περισσότερο σε χωματερές :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που τα βρήκατε παίδες... τύχη βουνό !
 
Πίσω
Μπλουζα