Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Σήμερα έσωσα και ένα Monitor CTM 644! Επιτέλους ο Amstrad CPC 464 έχει χρώματα! To monitor είναι ταλαιπωρημένο αλλά λειτουργεί άψογα! :D

Μπράβο Simonkey που έσωσες τον σπανιότατο QL! :D :D
 
Είπαμε μη πάρετε φόρα μερικοί!

Αυτό που είπα στο κουτί προχτές για επιδρομή σε κάδους ανακύκλωσης το ξαναλέω. Μετά τις γιορτές πρέπει να οργανωθούμε.
 
μήπως πρέπει κάποιος να γράψει το εγχειρίδιο του καλού ανασκαφέα μπας και βρούμε και οι υπόλοιποι,λιγότερο τυχεροι, κάτι :D ?
 
pooky(1) είπε:
Είπαμε μη πάρετε φόρα μερικοί!
Αυτό που είπα στο κουτί προχτές για επιδρομή σε κάδους ανακύκλωσης το ξαναλέω. Μετά τις γιορτές πρέπει να οργανωθούμε.
Είμαι μέσα!!! ;)
 
Amstrad1981 είπε:

pooky(1) είπε:
Είπαμε μη πάρετε φόρα μερικοί!
Αυτό που είπα στο κουτί προχτές για επιδρομή σε κάδους ανακύκλωσης το ξαναλέω. Μετά τις γιορτές πρέπει να οργανωθούμε.
+1 οπως ειπα και εγω στο κουτι... :p αλλα πρεπει να χωριστουμε σε ομαδες βαση ενδιαφεροντως... μην παμε 10 ατομα που ψαχνουν Amstrad πχ μαζι και σκοτωθουμε... λολ
 
Η "λεία" θα πάει με κλήρωση. Εμένα με ενδιαφέρει να σωθούν μηχανήματα δεν θέλω τίποτε να πάρω.
 
Τελικά η λύση είναι Σαββατο και Κυριακη απόγευμα περιπολιες στις γειτονιες. Τα Σαββατοκύριακα ειναι που γινονται οι πιο πολλες εκκαθαρισεις αποθηκων και πολλοι τα κατεβαζουν στα σκουπιδια μεχρι και Δευτερα αν ειναι πολλα...
 
μαγκες ηρεμα γιατι θελει χρονο και τυχη να βρεις κατι ...

και εγω κοιταζω καθε μερα τον καδο ανακυκλωσης του σουπερμαρκετ αλλα υστερα απο 1 χρονο βρηκα τον κιου ελ και δεν ξερω και αν δουλευει..

παντως περιμενα οτι κατι θα βρω γιατι αυτος ο καδος ειναι παντα γεματος...

καλο ειναι να μην καταληξουμε ρακοσυλλεκτες..
 
simonkey είπε:
μαγκες ηρεμα γιατι θελει χρονο και τυχη να βρεις κατι ...και εγω κοιταζω καθε μερα τον καδο ανακυκλωσης του σουπερμαρκετ αλλα υστερα απο 1 χρονο βρηκα τον κιου ελ και δεν ξερω και αν δουλευει..

παντως περιμενα οτι κατι θα βρω γιατι αυτος ο καδος ειναι παντα γεματος...

καλο ειναι να μην καταληξουμε ρακοσυλλεκτες..
Στο χώρο όπου εργάζομαι, τους τελευταίους 12 μήνες έχουν φέρει κάδους για την ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών. Το καλύτερο είναι πως φέρνουν και πράγματα τα οποία για εμένα και για άλλους ʽʼτρελούςʼʼ έχουν μια ιδιαίτερη αξία. Με αυτόν τον τρόπο έχω αυξήσει κατά πολύ την ρετρό συλλογή μου χωρίς να ξοδέψω ευρώ!
 
simonkey είπε:
μαγκες ηρεμα γιατι θελει χρονο και τυχη να βρεις κατι ...καλο ειναι να μην καταληξουμε ρακοσυλλεκτες..
με φαντάζομαι

03garbage1.jpg


LOL:rofl:
 
Πήγαμε με τη γυναίκα μου και τον πεθερό μου να δούμε ένα γραφείο προς πώληση στο κέντρο , αλλά δεν τους άρεσε και φύγαμε αμέσως , ευχαριστώντας τον ιδιοκτήτη.

Μέσα είχε παρατημένο από την προηγούμενε ενοικιάστρια συμβολαιογράφο έναν Mac από τους πρώτους , με το ενσωματωμένο floppy-drive στο μαυρόασπρο μόνιτορ (12-άρι αν θυμάμαι ; ) και εκτυπωτή. Ντράπηκα να το ζητήσω , αφού δεν "έκλεισε" η δουλειά με το γραφείο . Χαμένος θα πάει ο καημενούλης ...
 
όχι δεν θα πάει αν μας πεις που είναι να πάμε να τον ζητήσουμε εμείς :)

PM please!
 
Καιροσκόπε!!! Macoχαράκτη! Macιάνε (ζητιάνε)!! Να το πάρεις και να κάνει μπαμ μολις το βάλεις μπρος!

Και όχι η οθόνη δεν είναι 12 αλλά 9".
 
Είπε ο γάιδαρος τον πετινό κεφάλα!!!
 
Πριν από 3 χρόνια περίπου βοηθούσα να μεταφέρουμε κάτι πράγματα από την αποθήκη του μαγαζιού που εργάζομαι σε άλλο κτίριο, και σιχτήριζα για το "χώσιμο". Στο τέλος όμως ανταμοίφθηκα με έναν Powermac 9600! Κάποιος θα τον είχε φέρει για επισκευή και δεν τον ζήτησε ποτέ πίσω! Με ένα ανταπτοράκι για οθόνη (ευγενική προσφορά του Rygar) και μια καινούργια μπαταρία δούλεψε!

Είναι όμως κτήνος το "μηχανάκι"! :D
 
Πριν από λίγο βρήκα έναν ZX-Spectrum 48K+ σε κάδο δίπλα από το κατάστημα Wind που έχει κολλητός μου στο Χολαργό. Ήταν πακεταρισμένος και τυλιγμένος σε ζελατίνα. Δεν είχε καλώδια και τροφοδοτικό αλλά το κακό είναι εξαιρετικά μικρό.

Τον άνοιξα και δεν έχει όχι ίχνος από τσουρούφλισμα, αλλά ούτε σκονίτσα. Κανονικά η μεμβράνη πρέπει να είναι off. Αλλά no prob. Μόλις βρω ευκαιρία θα τον βάλω μπρος.

Είναι ο δεύτερος ΖΧ-48+ που έρχεται στην κατοχή μου, ο πρώτος ήταν δώρο του φίλου telonio. Ούτε για αυτόν έχω καλώδια και λοιπά σχετικά, αλλά όλα βρίσκονται εξαιρετικά εύκολα (το μόνο που θέλω είναι τροφοδοτικό και RF καλώδιο εδώ που τα λέμε!!!!!!!!!! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Ήταν πακεταρισμένος και τυλιγμένος σε ζελατίνα.
Σαν τα μωρά που αφήνανε στις πόρτες !! LOL !! :D :D

Καλορίζικος George !!
 
Thanks Geo!!!

Όταν ευκαιρήσω και κατέβω κέντρο θα πάρω μετασχηματιστή και καλώδιο RF. Δεν είναι τίποτε σπουδαίο και βρίσκονται παντού. Για να δούμε, θα πάρει μπρος;
 
Εγώ βρήκα,παρατημένο σε μία από τις αποθήκες της εταιρείας που δουλεύει ο πατέρας μου,ένα φορητό υπολογιστή zenith data systems z noteflex του '92-'93 νομίζω.Είναι σε άριστη κατάσταση αλλά λείπει η μπαταρία οπότε λειτουργεί μόνο με το ρεύμα.Εννοείται ότι παίρνει μόνο δισκέτες και ως λειτουργικό έχει τα ms-dos 6 νομίζω.
 
krem13 είπε:
Εγώ βρήκα,παρατημένο σε μία από τις αποθήκες της εταιρείας που δουλεύει ο πατέρας μου,ένα φορητό υπολογιστή zenith data systems z noteflex του '92-'93 νομίζω.Είναι σε άριστη κατάσταση αλλά λείπει η μπαταρία οπότε λειτουργεί μόνο με το ρεύμα.Εννοείται ότι παίρνει μόνο δισκέτες και ως λειτουργικό έχει τα ms-dos 6 νομίζω.
Τώρα που το λες, έχω βρει και εγώ ένα τέτοιο (λευκό χρώμα δεν είναι και το δικό σου; ), η μπαταρία είναι νεκρή αλλά στο ρεύμα δουλεύει! Λειτουργικό νομίζω έχει win 3.11. Από ότι θυμάμαι είναι ένας 486 με 8 ή 16mb ram...
 
Πίσω
Μπλουζα