Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Προχθές έσωσα και ένα Monitor που συνόδευε τον υπολογιστή Zenith 486DX-33, μοντέλο του 1993. Από τον υπολογιστή κράτησα μόνο την CPU και την Ram, επειδή ήντουσαν όλα ενσωματωμένα στην M/B. Το monitor Zenith ZCM-1540 είναι σε άριστη λειτουργική και εμφανισιακή κατάσταση! Καιρό τώρα περίμενα να φέρουν ένα monitor που να μην είναι κιτρινισμένο ή σπασμένο. Μια καλή ευκαιρία για να πετάξω το χαλασμένο SVGA monochrome monitor του 80286 μου! Ότι πρέπει για DOS Games! :D

 


Υ.Γ. Παρακαλώ όσους γνωρίζουν το πώς μπορώ να αξιοποιήσω το XBOX, να μου στείλουν μήνυμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα έσωσα ένα handheld της tronica,το space revenger,το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση.

spacerev_game2.jpg
 
Ρε γμτ, εγώ γιατί δε βρίσκω τίποτα;;;;
 
+1!!!

Με έχετε κάψει!

Πάω κάθε λίγο και λιγάκι στον κάδο ανακύκλωσης στο μαγαζί που δουλεύω και ψαχουλεύω, αλλά τζίφος!!!!
 
Πριν 6 περιπου χρονια η θεια ενος φιλου εσωσε απο τα σκουπιδια μια Amiga 1200 με μονιτορ 1084S (εγω την δικη μου την εχω με το 1083...) 2 τροφοδοτικα και ποντικι. Μας φωναξε να δουμε τι πραμα ειναι και της ειπα οτι δεν ειναι PC. Δεν της την ζητησα, αλλα ουτε κι εκεινη ειπε οτι θα την δωσει η θα την πεταξει. Την κρατησε και πριν ενα μηνα που ειπα να ξεκινησω να φτιαχνω την δικη μου, την ρωτησα αν την ειχε. Την ειχε και της επιανε και χωρο. Την πηρα και μολις την ανοιξα, ειχε μεσα κι ετοιμο σκληρο δισκο...

Α.. μονο 2 πινακια απο το port του ποντικιου ειναι σπασμενα.
 
Αρχές 2007 είχα βρει στο Μαρούσι όπου έμενα, ένα Mega Drive και ένα Nintendo 64 με πολλά games... όλα λειτουργικά!!
 
vb
A120003f.jpg'%20alt='A120003f.jpg'


Γεια σας !

Ειμαι νεος στο site αλλα παλιος στους Υ.Υ.

Και επειδη βλεπω παιδια με αγαπη για τα παλια μηχανιματα σκευτικα να σας δωσω την 1200 που εχω !

Μονο 20 ευρω!

Περιεχει

Καλωδια ,μετασχηματιστη σε λειτουργεια ,20 δισκετες

καλες ενω η ιδια η amiga εχει καπιο προβλημα (απο πτωση οχι απο βραχηκυκλωμα) δεν την εφτιαξα γιατι

πηρα pc αργοτερα.

Εαν ενδιαφερεται κανεις ας μου στηλει e-mail με στηχεια

στο Heliocal@yahoo.gr.
 
Δεν ειναι σωστο ετσι, ας βαλει μια αγγελια.

Πολλοι ενδιαφερονται, αν και λεει οτι εχει προβλημα.
 
όποιος προλάβει τον κύριο είδε αχχααχαχαχχα
 
Υπαρχει ειδικο θρεντ για αγγελιες,εδω δεν ειναι το καταλληλο μερος.
 
Πρόσφατα "έσωσα" ένα Amstrad CPC128 γνωστού μου, μαζί με το μονόχρωμο μόνιτορ που ήθελε να πετάξει! ΕΛΕΟΡΡΡ!!! Και αυτό το λέει ένας αμετανόητος spectrumakιας χαχα
 
Σήμερα ηρθε στα χερια μου ενα schneider europcII μαζί με την οθονη αλλά χωρις μετασχηματιστή.Το είχε ένας τύπος για πέταμα στην ανακυκλωση.Μου είπε οτι δουλευει.

Ψαχνω για μετασχηματιστή
 
Akis είπε:
Πρόσφατα "έσωσα" ένα Amstrad CPC128 γνωστού μου, μαζί με το μονόχρωμο μόνιτορ που ήθελε να πετάξει! ΕΛΕΟΡΡΡ!!! Και αυτό το λέει ένας αμετανόητος spectrumakιας χαχα
Κάτι παρόμοιο, CPC 6128, έγχρωμη οθόνη, 30 δισκέτες, joystick που ο άνθρωπος ήθελε να τα πετάξει. Ήθελε να μου δώσει και χρήματα που πήγα σπίτι του για να πάρω τα σκουπίδια του όπως μου είπε. Από την μία άποψη βέβαια - γιατί υπάρχει και αυτή του ρετρο - με το να έχω σπίτι μου ότι Amiga και Amstrad έχουν κυκλοφορήσει και τόσες κονσόλες, ρακοσυλλέκτη θεωρούσα τον ίδιο μου τον εαυτό.
 
Έτσι διάσωσα ένα CPC 6128+ με εγχρώμη οθόνη. "τι το θες αυτό το αρχαιολογικό.... θα στο πετάξω εγώ με το αυτοκίνητο μου... να σου αδειάσει τον τόπο!"
 
Με χαρά σας αναγγέλλω πως σήμερα έσωσα έναν Atari 1040STFM σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, μαζί με το mouse! Προς το παρόν έχω μπει στη διαδικασία του καθαρισμού.

Υ.Γ Μπαίνει κατευθείαν στο ρεύμα ή χρειάζεται τροφοδοτικό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπαίνει κατευθείαν με ένα απλό καλώδιο τροφοδοσίας σαν το ATX των PC. Καλοδούλευτος ο Atari :) .
 
....εμένα δεν μου τυγχάνουν παρόμοια περιστατικά, ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩ!!!!
 
cyberknight είπε:
Μπαίνει κατευθείαν με ένα απλό καλώδιο τροφοδοσίας σαν το ATX των PC. Καλοδούλευτος ο Atari :) .
Σε ευχαριστώ! Πώς το συνδέω στην τηλεόραση; Δοκίμασα την έξοδο television σε video in αλλά δε βλέπω τίποτα!
 
Πίσω
Μπλουζα