Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Δε ξερω αν εχετε δει ποτε το παρακάτω βιντεάκι, ενας τύπος το 2011 ειχε βρει δίπλα απο κάδο σκουπιδιών στη Μυτιλήνη 5 Sega mega drive και 6 Game gear κουτάτα! :eek:

Μια φορα στη ζωή γίνονται τέτοια πράγματα!

[video=youtube;kI6nRE-2JTc]

 
Μάλλον μιλάς για την άλλη ζωή...γιατί σ'αυτή, απλά δεν γίνονται αυτά!!!! Συνεπώς :bow: :bow: στο παλικάρι και στην τύχη του!!!

Εγώ καλού κακού θα έπαιζα κι ένα τζόκερ εκείνη τη μέρα!
 
Ναι, το θυμάμαι αυτό το βίντεο. Πραγματικά τύχη βουνό. Εγώ παίζει βέβαια και να τα κρατούσα όλα...
 
johnny19818 είπε:
Ναι, το θυμάμαι αυτό το βίντεο. Πραγματικά τύχη βουνό. Εγώ παίζει βέβαια και να τα κρατούσα όλα...
Κι εγω έπιασα τον εαυτό μου να κανει αυτη τη σκέψη, κατα 90% θα τα κρατούσα! Ετσι οπως είναι κουτάτα το ενα πανω στο αλλο κυριολεκτικά χορταίνει το μάτι ρε παιδιά.. Χαμός!
 
Jackie dragon είπε:
Δε ξερω αν εχετε δει ποτε το παρακάτω βιντεάκι, ενας τύπος το 2011 ειχε βρει δίπλα απο κάδο σκουπιδιών στη Μυτιλήνη 5 Sega mega drive και 6 Game gear κουτάτα! :eek:
:burn::burn::burn::burn::burn:

Jackie dragon είπε:
Μια φορα στη ζωή γίνονται τέτοια πράγματα!

Οντως!

Και πανω που πηγα να τον συμπαθησω.....ειπε την "μαγικη λεξη".....ebay!!!!!!!!!!

Ε,οχι ρε αδερφε.....ΕΛΕΟΣ!!!!!

Μια φορα σου χαμογελασε η τυχη και πας να την εκμεταλευτεις????!!!!!

Κρατα απο ενα,και τα υπολοιπα....χαρισε τα,ετσι θα χαριζες και χαμογελα και σε αλλους.

Για μενα,απαραδεκτος!!!! :tsktsk:
 
Ολα κουτάτα, από κατάστημα... άρα και σε καλή κατάσταση. Δηλαδή 6 Gamegear τα οποία δεν έχουν πρόβλημα στην οθόνη (φαντάζομαι). Οχι ένα, έξι.

Cool!
 
Jackie dragon είπε:
Δε ξερω αν εχετε δει ποτε το παρακάτω βιντεάκι, ενας τύπος το 2011 ειχε βρει δίπλα απο κάδο σκουπιδιών στη Μυτιλήνη 5 Sega mega drive και 6 Game gear κουτάτα! :eek: Μια φορα στη ζωή γίνονται τέτοια πράγματα!
Ειχα παει στο καταστημα που τα πεταξε το 2004 με ενα καλο φιλο για να τα αγορασουμε. Η τιμη πωλησης τους ηταν μετατροπη δραχμες σε ευρω, και εβγαινε τριψηφιο ποσο. Αν και του ειχαμε κανει μια πολυ δικαια προταση, αρνηθηκε, πιστευοντας πως ο ιδιος ηξερε καλυτερα. Τελικα λιγα χρονιαμ ετα τα πεταξε στα σκουπιδια. Επιχειρηματικο δαιμονιο σου λενε μετα.

Imgema είπε:
Ολα κουτάτα, από κατάστημα... άρα και σε καλή κατάσταση. Δηλαδή 6 Gamegear τα οποία δεν έχουν πρόβλημα στην οθόνη (φαντάζομαι). Οχι ένα, έξι.
Cool!
Δεν παιζει ρολο σε αυτη τη περιπτωση η χρηση οσο ο χρονος.. Τα περισσοτερα χαλανε απο μονα τους λογω φυσικης φθορας απο τα εικοσι+ χρονια οπου κατασκευαστηκαν.. Πολλα NOS Game Gear ειναι χαλασμενα λογω αυτου...
 
Getta Robo είπε:
Δεν παιζει ρολο σε αυτη τη περιπτωση η χρηση οσο ο χρονος.. Τα περισσοτερα χαλανε απο μονα τους λογω φυσικης φθορας απο τα εικοσι+ χρονια οπου κατασκευαστηκαν.. Πολλα NOS Game Gear ειναι χαλασμενα λογω αυτου...
To σκέφτηκα αυτό που λες (γι αυτό είπα φαντάζομαι στην παρένθεση) αλλά σκέφτηκα και το άλλο, ότι δηλαδή λόγω του ότι είναι κλειστά και μέσα σε σακουλάκι, χωρίς να έχουν βγει ποτέ, ίσως η φθορά να μην είναι τόσο μεγάλη όση σε ένα μεταχειρισμένο.

Getta Robo είπε:
Ειχα παει στο καταστημα που τα πεταξε το 2004 με ενα καλο φιλο για να τα αγορασουμε. Η τιμη πωλησης τους ηταν μετατροπη δραχμες σε ευρω, και εβγαινε τριψηφιο ποσο. Αν και του ειχαμε κανει μια πολυ δικαια προταση, αρνηθηκε, πιστευοντας πως ο ιδιος ηξερε καλυτερα. Τελικα λιγα χρονια μετα τα πεταξε στα σκουπιδια. Επιχειρηματικο δαιμονιο σου λενε μετα.
...Δεν έχω λόγια.

Ας πρόσεχε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Ειχα παει στο καταστημα που τα πεταξε το 2004 με ενα καλο φιλο για να τα αγορασουμε. Η τιμη πωλησης τους ηταν μετατροπη δραχμες σε ευρω, και εβγαινε τριψηφιο ποσο. Αν και του ειχαμε κανει μια πολυ δικαια προταση, αρνηθηκε, πιστευοντας πως ο ιδιος ηξερε καλυτερα. Τελικα λιγα χρονια μετα τα πεταξε στα σκουπιδια. Επιχειρηματικο δαιμονιο σου λενε μετα.
...Δεν έχω λόγια.

Ας πρόσεχε.
 
Imgema είπε:
To σκέφτηκα αυτό που λες (γι αυτό είπα φαντάζομαι στην παρένθεση) αλλά σκέφτηκα και το άλλο, ότι δηλαδή λόγω του ότι είναι κλειστά και μέσα σε σακουλάκι, χωρίς να έχουν βγει ποτέ, ίσως η φθορά να μην τόσο μεγάλη όση σε ένα μεταχειρισμένο.
Μιλαμε για πυκνωτες, που με τον χρονο χαλανε σιγουρα, παιζεις-δεν παιζεις, κλειστο ή ανοικτο. Αλλα σιγουρα δεν θα εχουν εξωτερικη φθορα.
 
mike είπε:
Μιλαμε για πυκνωτες, που με τον χρονο χαλανε σιγουρα, παιζεις-δεν παιζεις, κλειστο ή ανοικτο. Αλλα σιγουρα δεν θα εχουν εξωτερικη φθορα.
Μια τελευταία απορία.

Σχεδόν όλα τα ηλεκτρονικά έχουν πυκνωτές. Και οι κονσόλες σαλονιού έχουν αλλά δεν χαλάνε τόσο εύκολα όσο το Game Gear. Μια χαρά παίζουν, ακόμα και οι πιο παλιές από Game Gear, μετά από 20 ή και 30 χρόνια. Γιατί λοιπόν συγκεκριμένα στο Game Gear χαλάει η οθόνη? Κατώτερη ποιότητα πυκνωτών? Είναι πιο ευαίσθητη μία οθόνη φορητού σε τέτοιου είδους φθορά?

sorry για το off topic.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Κατώτερη ποιότητα πυκνωτών? Είναι πιο ευαίσθητη μία οθόνη φορητού σε τέτοιου είδους φθορά?
Αυτα ακριβως. Δεν χρησιμοποιηθηκαν και τα καλυτερα υλικα για την δημιουργια του, ουτε οι δημιουργοι πιστευαν πως θα κρατησει τοσα χρονια ζωντανο μεταξυ των παιχνιδαδων. Το καλο ειναι πως η συντριπτικη πλειοψηφια των προβληματων του, επισκευαζοντε διχως πολυ κοπο.
 
Imgema είπε:
Μια τελευταία απορία.
Σχεδόν όλα τα ηλεκτρονικά έχουν πυκνωτές. Και οι κονσόλες σαλονιού έχουν αλλά δεν χαλάνε τόσο εύκολα όσο το Game Gear. Μια χαρά παίζουν, ακόμα και οι πιο παλιές από Game Gear, μετά από 20 ή και 30 χρόνια. Γιατί λοιπόν συγκεκριμένα στο Game Gear χαλάει η οθόνη? Κατώτερη ποιότητα πυκνωτών? Είναι πιο ευαίσθητη μία οθόνη φορητού σε τέτοιου είδους φθορά?

sorry για το off topic.
Kατωτερη ποιοτητα πυκνωτων ειναι η απαντηση...αλλωστε μολις τους αλλαξεις η οθονη επανερχεται...παντως εαν συγκρινουμε με σημερινες κατασκευες μια χαρα ποιοτητα ηταν ,αφου τωρα σε λιγοτερο απο 3 χρονια οι πυκνωτες ειναι off...να φανταστεις οτι εχω ραδιοφωνο της sony του 1956 του οποιου οι πυκνωτες λειτουργουν μια χαρα-μιλαμε για σχεδον 60 ετων μηχανημα...
 
Τον περασμενο Απριλη ειχε παει επαγγελματικο ταξιδι στη Μυτιληνη και εψαχνα το εν λογω μαγαζι. Ο κατοχος που αναφερεται στο βιντεο ειναι "κρατος" στο ειδος του στο νησι. Εχει και τα Τζαμπο. Δυστυχως οι υποχρεωσεις μου δε με αφησαν να προλαβω να επισκευθω το μαγαζι παρα μονο το Τζαμπο αλλα τζιφος. Παιζει παντως να ειναι η καλυτερη ανακαλυψη ever για τα δεδομενα της Ελλαδας αυτη των φιλων.
 
για ποιο λόγο να το κάνει κάποιος αυτό; μυαλό 0; και να μη του αρέσει η φάση και να έχει μεγαλώσει πρέπει να είναι πολύ περίεργος στα γούστα του για να το κάνει κάποιος αυτό!
 
Το ειχα ξαναδει το βιντεακι , ειναι πραγματικα απιστευτο το τι βρηκαν...
 
Εντάξει παιδιά, το γιατί τα πούλησε ο άνθρωπος δεν μπορούμε να το κρίνουμε καθώς ίσως είχε ανάγκη τα χρήματα. Εξάλλου κράτησε και για τον εαυτό του από ένα κομμάτι. Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι άλλο. Ο θεός ξέρει πόσες αντίστοιχες κονσόλες (και δη καινούριες) υπάρχουν ξεχασμένες στα ράφια και στις αποθήκες των καταστημάτων που μπορεί ακόμη και στην πορεία των χρόνων να άλλαξαν και την επιχείρηση. Τα βίντεοκλαμπ δηλαδή που ενοικίαζαν παιχνίδια SNES,GB,MD κ.α. που πήγαν αυτά τα παιχνίδια; Πόσα τέτοια διαμάντια μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεθούν στο μύλο του απορριματοφόρου...

Είναι πραγματικά κρίμα.
 
johnny19818 είπε:
Εντάξει παιδιά, το γιατί τα πούλησε ο άνθρωπος δεν μπορούμε να το κρίνουμε καθώς ίσως είχε ανάγκη τα χρήματα. Εξάλλου κράτησε και για τον εαυτό του από ένα κομμάτι. Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι άλλο. Ο θεός ξέρει πόσες αντίστοιχες κονσόλες (και δη καινούριες) υπάρχουν ξεχασμένες στα ράφια και στις αποθήκες των καταστημάτων που μπορεί ακόμη και στην πορεία των χρόνων να άλλαξαν και την επιχείρηση. Τα βίντεοκλαμπ δηλαδή που ενοικίαζαν παιχνίδια SNES,GB,MD κ.α. που πήγαν αυτά τα παιχνίδια; Πόσα τέτοια διαμάντια μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεθούν στο μύλο του απορριματοφόρου...Είναι πραγματικά κρίμα.
Ναι, κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Δηλαδή το γνωρίζω ήδη ότι χιλιάδες πράγματα (που θα μπορούσαν να είναι θησαυρός για κάποιους) πετάγονται στα σκουπίδια και καταστρέφονται από καταστήματα που κλείνουν κλπ. Είτε είναι games είτε οτιδήποτε άλλο. Αλλο όμως να το σκέφτεσαι και άλλο να το βλέπεις!

Και είναι και διαφορετικό να βρίσκεις μεταχειρησμένα games και μηχανήματα στα σκουπίδια. Αυτά τουλάχιστον χρησιμοποιήθηκαν και αξιοποιήθηκαν. Εκαναν την δουλειά τους. Προσφέρανε τις υπηρεσίες τους στον κάτοχό τους. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για συσκευασμένα μηχανήματα που δεν ανοίχτηκαν ποτέ και περίμεναν δεκαετίες ολόκληρες σε ένα ράφι ή, το πιο πιθανό, σε κάποια αποθήκη. Και να σκεφτείς πόσα χρήματα ξοδεύαμε για να αποκτούμε τέτοια πράγματα...

Γενικά, έχω ψυχολογικό δεν ξέρω, με ενοχλεί όταν πετιούνται αχρησιμοποίητα πράγματα. Εξαιρούνται αντικείμενα που ανήκουν στην κατηγορία "αχρείαστο να είναι" φυσικά :p
 
Σήμερα σώθηκε το φορητό arcade Kingman της εταιρίας Tomy (1984!) σε αρκετά καλή κατάσταση!

johnny19818 είπε:
Εντάξει παιδιά, το γιατί τα πούλησε ο άνθρωπος δεν μπορούμε να το κρίνουμε καθώς ίσως είχε ανάγκη τα χρήματα. Εξάλλου κράτησε και για τον εαυτό του από ένα κομμάτι. Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι άλλο. Ο θεός ξέρει πόσες αντίστοιχες κονσόλες (και δη καινούριες) υπάρχουν ξεχασμένες στα ράφια και στις αποθήκες των καταστημάτων που μπορεί ακόμη και στην πορεία των χρόνων να άλλαξαν και την επιχείρηση. Τα βίντεοκλαμπ δηλαδή που ενοικίαζαν παιχνίδια SNES,GB,MD κ.α. που πήγαν αυτά τα παιχνίδια; Πόσα τέτοια διαμάντια μπορεί ανά πάσα στιγμή να βρεθούν στο μύλο του απορριματοφόρου...Είναι πραγματικά κρίμα.
Όντως! Πόσα μοντέλα υπολογιστών και κονσολών υπάρχουν ακόμα, όπως και παιχνίδια, μέσα σε ξεχασμένες αποθήκες καταστημάτων;

Κάποτε πριν από 10+ χρόνια. είχα αγοράσει σε καλή τιμή κασέτες γνήσιες σφραγισμένες για τον Amstrad CPC464,, και είχαν ακόμα επάνω τυπωμένη την τιμή τους από το κατάστημα Μινιόν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Δευτέρα (8/8/16) σώθηκε ένα Atari Clone (New Video Game 2600) με ενσωματωμένα 64 παιχνίδια, λειτουργικό! Πρόκειται για μια ποιοτική απομίμηση, της τελευταίας έκδοσης του Atari που κυκλοφόρησε το 1986.

Επίσης εχθές (12/8/16) σώθηκε ένα ακόμη PSP σε άριστη κατάσταση, επίσης λειτουργικό μαζί με ένα παιχνίδι Sonic!
 
Πίσω
Μπλουζα