Φωτό από παλιές κασέτες

DINO είπε:
Δε μπορείτε να αρνηθείτε οτι, μπορεί να αργώ κάτι χρόνια, αλλά πάντα εκπληρώνω τις υποσχέσεις μου:More to come... Υπάρχουν άπειρες (οι καρα-παλιές θέλουν ultra καθάρισμα πρώτα)...
Ωραιες....μια πρασινη MAXELL ηταν απο τις πολυαγαπημενες μου, ειχα γραψει Beatles. Απο το ραδιο φυσικα!
 
Μερικές κασσέτες παλιές

2.jpg

και η κασσετοθήκη του πατέρα μου, που τις φιλοξενούσε..

IMG_7739.jpg

4.jpg

5.jpg

IMG_7725.jpg
 
Πως αλλαξε το σχεδιο των κασσετων απο τα 80s στα 90Σ που το 80 ειχαν χρωματιστα πλαστικα και στο 90 γινανε ολες διαφανεις
 
nektarios1451 είπε:
Πως αλλαξε το σχεδιο των κασσετων απο τα 80s στα 90Σ που το 80 ειχαν χρωματιστα πλαστικα και στο 90 γινανε ολες διαφανεις
Διαβαζοντας το σχολιο σου παραθετω μερικες χρονολογικα απο τα μεσα της δεκαετιας του `80 εως σημερα για να φανει η μετατροπη τους σε διαφανεις.

Μερικες απο τις πιο αξιοπιστες κασσετες μου που παιζουν μια χαρα εως σημερα στο διπλο κασσετοφωνο του στερεοφωνικου, αλλα και στα τροχοφορα της οικογενειας ειναι οι κατωθι :

Προβολή συνημμένου 145416 Προβολή συνημμένου 145417MAXELL60/90 min η δευτερη ειναι μεταλλου

Προβολή συνημμένου 145418 Προβολή συνημμένου 145419DENON chr/MAXELL SILENCED MECHANISM

Προβολή συνημμένου 145420 Προβολή συνημμένου 145421TDK metal και οι πρωτες διαφανεις AD και AR

Προβολή συνημμένου 145422 Προβολή συνημμένου 145423Εξελιξη και μεγαλυτερη διαφανη επιφανεια

DSCN2172.JPGΑκολουθουν μερικες απο τις πιο αξιοπιστες και πολυ εμπορικες

DSCN2169.JPG

DSCN2157.JPG

DSCN2183.JPG

DSCN2182.JPG

DSCN2161.JPG

DSCN2193.JPG

DSCN2185.JPG

DSCN2163.JPG

DSCN2167.JPG

DSCN2181.JPG

DSCN2196.JPG

DSCN2194.JPG

DSCN2202.JPG

DSCN2186.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hardrockas είπε:
Διαβαζοντας το σχολιο σου παραθετω μερικες χρονολογικα απο τα μεσα της δεκαετιας του `80 εως σημερα για να φανει η μετατροπη τους σε διαφανεις.
Μερικες απο τις πιο αξιοπιστες κασσετες μου που παιζουν μια χαρα εως σημερα στο διπλο κασσετοφωνο του στερεοφωνικου, αλλα και στα τροχοφορα της οικογενειας ειναι οι κατωθι :

Ακολουθουν μερικες απο τις πιο αξιοπιστες και πολυ εμπορικες

Προβολή συνημμένου 145437 Προβολή συνημμένου 145439
Ωραιες αυτες οι δυο. Η ροζ ειναι κανονικη κασσετα;;
 
Η ροζ είναι θήκη λογικά...
 
@ hardrockas Μπορείς να ανεβάσεις πάλι τα συνημμένα σε νέο ποστ (και θα το τακτοποιήσω) γιατί δεν εμφανίζονται. Σορρυ για την ταλαιπωρία :(
 
Ξεφυλλίζοντας το θέμα ποστάρω δύο από τις χειρότερες ποιοτικώς κενές κασσέττες που πέρασαν από τα χέρια μου.
 
Aυτες οι Scotch ηταν πολυ ομορφες. Εβγαινε και σε αλλα χρωματα. Νομιζω θυμαμαι γκρι και καφε?
 
Wally είπε:
Aυτες οι Scotch ηταν πολυ ομορφες. Εβγαινε και σε αλλα χρωματα. Νομιζω θυμαμαι γκρι και καφε?

Ήταν όντως πολύ όμορφες. Απέξω όμως κούκλα και από μέσα πανούκλα. Δεν άντεξαν στο χρόνο όπως οι TDK, Maxell, Sony κτλ. Πράσινες scotch παρόμοιου τύπου θυμάμαι. Θα ψάξω και θα τις βρω.
 
Scotch highlander πράσινη προγενέστερη της μπλε και scotch highenergy χρυσή η οποία ήταν χρωμίου. Για έναν καιρό επικρατούσαν οι μπλε με όμορφο εξωτερικό κουτί. Μετά το ζευγάρι των τραγουδοποιών εξαφανίστηκε από τη συσκευασία (μετά το 1977). Όπως και να το κάνουμε οι κασσέττες σε σχέση με άλλες ήταν κακής ποιότητας και το κύριο πρόβλημά τους ήταν ότι αυτοκαταστρέφονταν με το πέρασμα του χρόνου.
 
Πω πω...Aυτή τη Scotch με το λαουτιέρη την είχα κι εγώ ! Η θήκη της είναι μονοκόμματη τσέπη (καλύτερα, δεν έσπαγε κιόλας, όπως όλες...), και την κασέτα την έπιανες και την έβγαζες από το μέσο της πλευράς ! Γενικά, παράπονα από "κοψίματα" και "μασήματα" θυμάμαι να έχω από Scotch, BASF και φυσικά όλες του εμπορίου, όπου βγαίναν τα άλμπουμς...
 
Αν θυμάμαι καλά προβληματικές είχαν βγει και οι Silver Shadow.

s-l225.jpg
 
Μια φορά μου είχαν φέρει από Αμερική κάποιες άγραφες που δεν είχαν καν καπάκι. Ήταν σε εξάδες, σφηνωμένες σε ένα ανάγλυφο πλαστικό, με το αντίστοιχο διαφανές πλαστικό από πάνω...κάτι σαν αυτοκινητάκια συλλογή...

Noname, σαν τα μετέπειτα cd του κιλού...
 
Από τις χειρότερες ποιοτικά κασσέττες που κυκλοφορούσαν στην Αμερική και έφερναν πολλοί Ελληνοαμερικανοί στα ταξίδια τους, Στην Ελλάδα ως μάρκα δεν κυκλοφόρησαν. Αρχές δεκαετίας του 70.
 
Απο ενα φιλο μου καποιες κασετες παλιες που εχει
 
Τις δικές μου τις έχω πετάξει.Βέβαια δεν είχα πολλές αυθεντικές,οι περισσότερες αντιγραμμένες πάνω από 200,είτε με έναν καλλιτέχνη είτε με επιλογές.Αλλά είναι γενικά ωραίες και συλλεκτικότατες!
 
RIO είπε:
Είχα κάμποσες της Crunch , επειδή μου άρεσε πολύ αυτή η σοκολάτα. Όπως σωστά είπες τις έδιναν με πολυσυσκευασίες. Πάντως ήταν αρκετά καλής ποιότητας, από ότι θυμάμαι...

Ποια τραγουδια περιειχαν οι κασετες της σοκολατας crunch; Δεν θυμαμαι τετοιο δωρο απο σοκολατα crunch, προτιμουσα τις σοκολατες lacta...
 
BETTY BOOP είπε:
Ποια τραγουδια περιειχαν οι κασετες της σοκολατας crunch; Δεν θυμαμαι τετοιο δωρο απο σοκολατα crunch, προτιμουσα τις σοκολατες lacta...

Τίποτα δεν περιείχαν. Κενές κασέτες ήταν, που απλά τις έδιναν για εγγραφές. ;)

Και δύο φωτό





crunch1.jpg

crunch2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα