Φόνος Χωρίς Ταυτότητα (1990 MEGA)

mhmerotategiatipino είπε:
Ερωτηση βιβλιοθηκονομου: οι τιτλοι αρχης και τελους εμφανιστηκαν κανονικα η κοβονταν στις αλχημειες; :)
Oι τίτλοι αρχής προβαλόταν κανονικά καθώς και οι περιλήψεις των προηγουμένων (αυτές τις έσπαζαν στα 2 όπως και τα επεισόδια).

Οι τίτλοι τέλους ήταν μια κάρτα που έλεγε Τέλος του σημερινού επεισοδίου (και είναι η αρχικη κάρτα)
 
ok

lolipopgr είπε:
Παιδιά σας έχω ευχάριστα νέα. Έχω την σειρά με τις νέες εγγραφές, και θα την ανεβάσω αφού ολοκληρωθεί στην σελίδα μου. Όταν θα την ανεβάσω, θα σας στείλω τα λινκς (ελπίζω να μην πειράζει...)
edit αν ρίξεις μια ματιά στους κανονισμούς θα δεις ότι αυτό δεν επιτρέπεται edit
οκ σορρυ το παιρνω πισω...
 
Μα δεν είναι πολύ καλτ? Αλλά μας αρέσει , το βλέπω με την 15άχρονη αδερφή μου που μερικά απο τα 90ς σκηνικά και πράματα της φαίνονται εξωπραγματικά αλλά μας αρέσει. Η Τόνια Καζιάνη που κάνει τη δεσποινίδα τι γέλιο!

Η Μάρθα Βούρτση τελικά πολύ καλή στο ρόλο της, ακόμα και η γραμματέας ( η φωνή της Μαριμάρ χαχαχαα )

Το περίεργο όπλο που τους τέζαρε όπως προείπατε μας είχε εξεπλήξει και εμάς! όπως και τα σύγχρονα για την εποχή του πράματα στο γραφείο της Αγγελίδου. Πολύ μπροστά η σειρά. Καλά που είχαν και τα 20 χρόνια στο μέγκα και έβαλαν αρκετά καλά 90ς διαμαντάκια σε επανάληψη
 
θα προβαλλεται απο 10/10  καθημερινες στις 1.40 την νυχτα
 
παιδιά έστω και διαδυκτιακά που παίζει το mega άν τους στείλω εμαιλ να την παιξουν την σειρά, υπάρχει λέτε κάποιος να μου απαντήσει;
 
Η σειρά είναι απλά εξαιρετική! Ένα απ' τα καλύτερα remake παλιότερων σειρών (όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα post).
Από μένα, προς το παρών, ένας πίνακας με τους πρωταγωνιστές και τους συμπρωταγωνιστές, το ονοματεπώνυμο του ρόλου τους και την ιδιότητά τους:

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ (Πρωταγωνιστών και συμπρωταγωνιστών):



ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ


ΗΘΟΠΟΙΟΣ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΙΔΙΟΤΗΤΑ
Μάρθα Βούρτση​
Άσπα (Ασπασία) Αγγελίδου​
Διευθύντρια Import-Export​
Τάκης Βουλαλάς​
Αντώνης​
Συγγραφέας​
Γιώργος Γεωγλερής​
-​
Εισαγγελέας​
Γιώργος Γραμματικός​
Ευάγγελος Καλφόπουλος​
Ιατροδικαστής​
Χρήστος Δακτυλίδης​
-​
Συνήγορος πολιτικής αγωγής​
Γιώργος Ζαχαριάδης​
Ναπολέων Καρελάς​
Ιδιωτικός ντέντεκτιβ​
Τόνια Καζιάνη​
Νατάσα Γουίλθορπ/Τζένιφερ Γκούντακ​
Γραμματέας Πρεσβείας​
Γιάννης Κάσδαγλης​
-​
Καθηγητής ατομικός επιστήμων​
Χρήστος Κωνσταντόπουλος​
-​
Πρόεδρος δικαστηρίου​
Στέλιος Λιονάκης​
Δηλαβέρης​
Υπαστυνόμος​
Σπύρος Μαβίδης​
Λευτέρης Νάκας​
Συνήγορος υπεράσπισης​
Γιώργος Μούτσιος​
Ρούντολφ Μπραμς​
Πρόεδρος Bromhit​
Έλενα Στρατή​
Ειρήνη Γεωργακάκη​
Αεροσυνοδός​
Γιώργος Τσιτσόπουλος​
Άρθουρ Ρεσκ/Πιέρ Σαξ​
Στρατιωτικός Ακόλουθος​



ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ

ΗΘΟΠΟΙΟΣ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΙΔΙΟΤΗΤΑ
Λίλιαν Δακτυλίδη​
Άννα Γεωργίου​
Κατηγορούμενη φοιτήτρια​
Λόπη Δουφεξή​
Νίκη Σταυρίδη​
Γραμματέας ατομικού επιστήμονα​
Κυριάκος Κατριβάνος​
Μιχάλης Πέππας​
Φίλος του Τηλέμαχου​
Νίκος Καραγεώργης​
Γρηγόρης Παπαδάκης​
Κατηγορούμενος φοιτητής​
Γιάννης Κασελάκης​
Βουδούρης​
Αστυνομικός​
Ειρήνη Λεοντάρη​
Βίκυ​
Γραμματέας της Αγγελίδου​
Γιώργος Μπάρτης​
Μίστερ Τζωρτζ​
Συνεργάτης του Μπραμς​
Παύλος Ορκόπουλος​
Μπακανάκης​
Αστυνομικός​
Πάνος Πανόπουλος​
-​
Βοηθός ατομικού επιστήμονα​
Κάρμεν Ρουγγέρη​
Κατερίνα Κωνσταντινίδη​
Αδερφή του Τηλέμαχου​
Γιώργος Σαπανίδης​
Τηλέμαχος Κωνσταντινίδης​
Νεκροθάφτης​
Θόδωρος Σκούρτας​
Γιώργος Νικητέας​
Ασκούμενος ιατρός​
Χριστίνα Συμεωνίδη​
Ρόζα Κακαβά​
Αδερφή οξυγονοκολλητή​
Θόδωρος Συριώτης​
Αποστόλου​
Δικηγόρος της Αγγελίδου​
Νίκος Χύτας​
Βασίλης Γεωργόπουλος​
Σύντροφος της φοιτήτριας​
Τάσος Ψωμόπουλος​
Βασίλης Πετρόπουλος​
Αστυφύλακας​

Ερώτηση: Ξέρει κανείς, ποιες είναι η Λίλιαν Δακτυλίδη και η Λόπη Δουφεξή; Έψαξα στο Google και στην RetroDB αλλά δεν βρήκα φωτογραφία τους, προκειμένου να βρω ποιες είναι μέσα στη σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για διευκρίνισέ μου κάποια πράγματα σε παρακαλώ:

1. Όταν λες "σύντροφος της φοιτήτριας" μιλάς συγκεκριμένα για την Άννα Γεωργίου, έτσι;
2. Το "Import-Export" τι είναι; Τίτλος εταιρίας ή τύπος επιχείρησης;
3. Όταν λες "Άρθουρ Ρεσκ/Πιέρ Σαξ" τι σημαίνει; Δύο ρόλοι; Κι αν ναι, ποιος απ' τους δύο είναι ο στρατιωτικός ακόλουθος;
4. Όταν λες "Νατάσα Γουίλθορπ/Τζένιφερ Γκούντακ" τι σημαίνει; Δύο ρόλοι πάλι; Κι αν ναι, ποιος απ' τους δύο είναι ο γραμματέας πρεσβείας;
 
Για διευκρίνισέ μου κάποια πράγματα σε παρακαλώ:

1. Όταν λες "σύντροφος της φοιτήτριας" μιλάς συγκεκριμένα για την Άννα Γεωργίου, έτσι;
2. Το "Import-Export" τι είναι; Τίτλος εταιρίας ή τύπος επιχείρησης;
3. Όταν λες "Άρθουρ Ρεσκ/Πιέρ Σαξ" τι σημαίνει; Δύο ρόλοι; Κι αν ναι, ποιος απ' τους δύο είναι ο στρατιωτικός ακόλουθος;
4. Όταν λες "Νατάσα Γουίλθορπ/Τζένιφερ Γκούντακ" τι σημαίνει; Δύο ρόλοι πάλι; Κι αν ναι, ποιος απ' τους δύο είναι ο γραμματέας πρεσβείας;
Απαντώ ευθύς αμέσως, φίλε Mandrake :)
1: Ναι
2: Είναι το όνομα της εταιρείας που διευθύνει η Αγγελίδου.
3: Το "Άρθουρ Ρεσκ" είναι το "πραγματικό" ονοματεπώνυμο του Ακόλουθου (Γιώργου Τσιτσόπουλου). Το "Πιέρ Σαξ" είναι το "υπηρεσιακό" του ψευδώνυμο, με το οποίο και "δολοφονήθηκε".
4: "Τζένιφερ Γκούντακ" είναι το "υπηρεσιακό" ψευδώνυμο της Καζιάνη, ενώ το "Νατάσα Γουϊλθορπ" είναι το κανονικό της ονοματεπώνυμο.
 
Η Πηνελόπη Δουφεξή είναι η πρώτη στ' αριστερά εδώ.
 
Η Πηνελόπη Δουφεξή είναι η πρώτη στ' αριστερά εδώ.
Σ' ευχαριστώ για το link!
Edit: Είναι η αριστερή με το μπλε φόρεμα; Γιατί, αν είναι αυτή, τότε είναι η "Νίκη Σταυρίδη", γραμματέας του ατομικού επιστήμονα (Γιάννη Κάσδαγλη).

Στιγμιότυπο οθόνης (24).png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτές γράφει από κάτω ότι είναι οι καλεσμένες εκείνος που ανάρτησε το βίντεο κι εγώ απλώς διασταύρωσα τις άλλες τρεις κυρίες (μαζί με την παρουσιάστρια) και τις έβγαλα "απ' έξω". Επομένως κάτι δεν πάει καλά εδώ και πρέπει να το δούμε... Ηθοποιός μ' αυτό το όνομα είναι απόλυτα βέβαιο ότι υπάρχει, καθώς τη βρίσκουμε σε αρκετές παραγωγές, όπως θα δεις και στη βάση μας.

Μόλις έφτιαξα τη λίστα επεισοδίων της τηλεοπτικής σειράς "Εκείνος και... Εκείνος" ('89), όπου η Λίλιαν Δαχτυλίδη παίζει σε δύο επεισόδια και μπορείς να δεις σε ποια. Ίσως την εντοπίζεις πως μοιάζει από αυτά τα δύο. Φαντάζομαι τα έχεις μιας και τα έβγαλε και η "Ραδιοτηλεόραση".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απαντώ ευθύς αμέσως, φίλε Mandrake :)
1: Ναι
2: Είναι το όνομα της εταιρείας που διευθύνει η Αγγελίδου.
3: Το "Άρθουρ Ρεσκ" είναι το "πραγματικό" ονοματεπώνυμο του Ακόλουθου (Γιώργου Τσιτσόπουλου). Το "Πιέρ Σαξ" είναι το "υπηρεσιακό" του ψευδώνυμο, με το οποίο και "δολοφονήθηκε".
4: "Τζένιφερ Γκούντακ" είναι το "υπηρεσιακό" ψευδώνυμο της Καζιάνη, ενώ το "Νατάσα Γουϊλθορπ" είναι το κανονικό της ονοματεπώνυμο.
Τα διόρθωσα κι έκανα μία ψακτική ως προς τα κανονικά ονόματα και βρήκα κάποια στοιχεία. Μοιάζουν Γερμανικά τα περισσότερα, οπότε τα "Saks", "Guntack", "Roeske" είναι σωστά σύμφωνα με τη σελίδα "Ancestry" όπου δείχνει οικογένειες & γενεαλογίες, όπως διόρθωσα και το "Wilthorpe" που το είχα βάλει με δύο "l" (δε θυμόμουν καλά πως το είχα δει παλαιότερα). Η Λόπη Δουφεξή εμφανίζεται και εδώ, σύμφωνα με τον μεταφορτωτή (uploader), είναι όμως αρκετοί καλεσμένοι οπότε αν δεν την προσφωνήσει ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος και να της απευθύνει το λόγο (δεν το είδα ακόμα), δύσκολα θα βρούμε καλό πλάνο.
 
Τα διόρθωσα κι έκανα μία ψακτική ως προς τα κανονικά ονόματα και βρήκα κάποια στοιχεία. Μοιάζουν Γερμανικά τα περισσότερα, οπότε τα "Saks", "Guntack", "Roeske" είναι σωστά σύμφωνα με τη σελίδα "Ancestry" όπου δείχνει οικογένειες & γενεαλογίες, όπως διόρθωσα και το "Wilthorpe" που το είχα βάλει με δύο "l" (δε θυμόμουν καλά πως το είχα δει παλαιότερα). Η Λόπη Δουφεξή εμφανίζεται και εδώ, σύμφωνα με τον μεταφορτωτή (uploader), είναι όμως αρκετοί καλεσμένοι οπότε αν δεν την προσφωνήσει ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος και να της απευθύνει το λόγο (δεν το είδα ακόμα), δύσκολα θα βρούμε καλό πλάνο.
Εξαιρετικό!! Όντως, μοιάζουν τα επώνυμα με Γερμανικο-Γαλλικά επίθετα. Στην σειρά, βέβαια, δεν διευκρινίζεται ποιας πρεσβείας είναι Ακόλουθος ο Τσιτσόπουλος.
Όπως και να 'χει, χίλια μπράβο για την εξαιρετική και γρήγορη δουλειά σου!!!
 
Εξαιρετικό!! Όντως, μοιάζουν τα επώνυμα με Γερμανικο-Γαλλικά επίθετα. Στην σειρά, βέβαια, δεν διευκρινίζεται ποιας πρεσβείας είναι Ακόλουθος ο Τσιτσόπουλος.
Όπως και να 'χει, χίλια μπράβο για την εξαιρετική και γρήγορη δουλειά σου!!!
Αλίμονο, έπεσες στην περίπτωση φίλε μου και τελειώνοντας άσχετες δουλειές εκτός βάσης, πέτυχα την αναφορά στο e-mail μου, μπήκα να δω περί τίνος πρόκειται και έτυχε να είναι για σειρά που έψαχνα κι εγώ στοιχεία παλαιότερα και ήταν στις κύριες εκκρεμότητές μου (λόγω των ημερομηνιών που δεν είχαμε), οπότε είπα να το βάλω προτεραιότητα, αλλά αλίμονο... Αλλονών συμφορουμητών τα έχω καθυστερήσει πολύ... :( Δυστυχώς είμαι μπλεγμένος και με άλλες διαδικτυακές βάσεις δεδομένων, με το προσωπικό μου αρχείο που όλο προχωράει (που έχει τον ατέλειωτο η καταγραφή των διαφόρων που συλλέγω (και στα βίντεο αφού προηγηθεί muxing & σώσιμο πληροφοριών με το "MediaInfo"...)), με ένα αδελφό-φόρουμ που προσπαθώ να επισημάνω διορθώσεις που εκκρεμούν στις διάφορες παρουσιάσεις του και με τον tracker "Κόσμος του Φανταστικού", επομένως δε διαθέτω όσο χρόνο θα ήθελα πραγματικά για τη βάση και οι επιδόσεις έχουν "πέσει" από πέρυσι... Θα τα φτιάξω όλα αργα ή γρήγορα, όμως, αν εν τω μεταξύ δε μ' έχει προλάβει ο Νάσος, η Λένα ή κάποιος άλλος παλιός συνεργάτης. Εγώ σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! :thanks:
 
Αλίμονο, έπεσες στην περίπτωση φίλε μου και τελειώνοντας άσχετες δουλειές εκτός βάσης, πέτυχα την αναφορά στο e-mail μου, μπήκα να δω περί τίνος πρόκειται και έτυχε να είναι για σειρά που έψαχνα κι εγώ στοιχεία παλαιότερα και ήταν στις κύριες εκκρεμότητές μου (λόγω των ημερομηνιών που δεν είχαμε), οπότε είπα να το βάλω προτεραιότητα, αλλά αλίμονο... Αλλονών συμφορουμητών τα έχω καθυστερήσει πολύ... :( Δυστυχώς είμαι μπλεγμένος και με άλλες διαδικτυακές βάσεις δεδομένων, με το προσωπικό μου αρχείο που όλο προχωράει (που έχει τον ατέλειωτο η καταγραφή των διαφόρων που συλλέγω (και στα βίντεο αφού προηγηθεί muxing & σώσιμο πληροφοριών με το "MediaInfo"...)), με ένα αδελφό-φόρουμ που προσπαθώ να επισημάνω διορθώσεις που εκκρεμούν στις διάφορες παρουσιάσεις του και με τον tracker "Κόσμος του Φανταστικού", επομένως δε διαθέτω όσο χρόνο θα ήθελα πραγματικά για τη βάση και οι επιδόσεις έχουν "πέσει" από πέρυσι... Θα τα φτιάξω όλα αργα ή γρήγορα, όμως, αν εν τω μεταξύ δε μ' έχει προλάβει ο Νάσος, η Λένα ή κάποιος άλλος παλιός συνεργάτης. Εγώ σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! :thanks:
Το "είναι τιμή μου" που "εξυπηρέτησες" έναν νέο συμφουρομίτη είναι υπερβολικό;
Και πάλι, πολλά-πολλά ευχαριστώ και μπράβο!!!
 
Εγώ τα λέω για να ξέρουν και οι υπόλοιποι συμφορουμήτες ότι δεν έχουμε ξεχάσει κανέναν... Όλα θα περαστούν και αν προκύψουν απορίες όπως οι ανωτέρω, θα τεθούν για να προχωρήσουμε! :)
 
Τώρα, Δαχτυλίδη, Δακτυλίδη, δεν ξέρω, να πω την αλήθεια :) Εικάζω πως είναι κόρη ή συγγενής του Χρήστου Δακτυλίδη, ο οποίος στις σειρές του Λειβαδίτη, ως τη "Βεντέτα" είναι ΔαΧτυλίδης... Στις μετέπειτα σειρές είναι ΔαΚτυλίδης.
Αυτό θα πρέπει να το δούμε, διότι τα ονόματα τα φτιάχνουμε ανάλογα ΠΑΝΤΟΤΕ με το πόσες εμφανίσεις έχουν και δε μας ενδιαφέρει αν στις περισσότερες είναι λάθος, είτε είναι ψευδώνυμο ή οτιδήποτε και στις επί μέρους (λιγότερες) παραγωγές που αναφέρεται αλλιώς, τις αναφέρουμε σχολαστικά μία προς μία με κάθε τέτοια αλλαγή του ονόματός του. Οπότε θα πρέπει να εξετάσουμε την περίπτωση "Χρήστου Δακτυλίδη" για να δώσουμε και τις σωστές πληροφορίες. Μόνο έτσι κάποια στιγμή θα μπορούμε πούμε ότι έχουμε κλείσει οριστικά με κάθε όνομα, κάθε παρατσούκλι ή καλλιτεχνικό ψευδώνυμο και φυσικά με τις συνωνυμίες που το διαδίκτυο είναι γεμάτο λάθη.
 
Αυτό θα πρέπει να το δούμε, διότι τα ονόματα τα φτιάχνουμε ανάλογα ΠΑΝΤΟΤΕ με το πόσες εμφανίσεις έχουν και δε μας ενδιαφέρει αν στις περισσότερες είναι λάθος, είτε είναι ψευδώνυμο ή οτιδήποτε και στις επί μέρους (λιγότερες) παραγωγές που αναφέρεται αλλιώς, τις αναφέρουμε σχολαστικά μία προς μία με κάθε τέτοια αλλαγή του ονόματός του. Οπότε θα πρέπει να εξετάσουμε την περίπτωση "Χρήστου Δακτυλίδη" για να δώσουμε και τις σωστές πληροφορίες. Μόνο έτσι κάποια στιγμή θα μπορούμε πούμε ότι έχουμε κλείσει οριστικά με κάθε όνομα, κάθε παρατσούκλι ή καλλιτεχνικό ψευδώνυμο και φυσικά με τις συνωνυμίες που το διαδίκτυο είναι γεμάτο λάθη.
Θα φροντίσω να ψάξω σε ποιες σειρές αναφέρεται "ΔαΧτυλίδης" και σε ποιες "ΔαΚτυλίδης".
 
Κι εφόσον μου ξεμπέρδεψε πριβέ ο φίλος Αρμαγεδών τη Χριστίνα Συμεωνίδη και τη Λόπη Τουφεξή, μένει να βρεθεί η διανομή ρόλου του Κώστα Δίγκα, του Χρήστου Αυλωνίτη και του Γιώργου Σαμπανίδη που μόλις πέρασα. Έψαξα κι επιβεβαίωσα και το επώνυμο "Brahms" που έβαλα ότι δείχνει σωστό για Γερμανικό, οπότε αναμένουμε πληροφορίες για τους υπόλοιπους τρεις συντελεστές! :) Έφτιαξα φυσικά και τον υπερσύνδεσμο που οδηγεί εδώ, σ' αυτή την παρουσίαση του φόρουμ!
 
Πίσω
Μπλουζα